Uçak olmadan turizm sezonu uzamaz.
   
  Kışın otobüsle Bodrum’a gelmek zor. Millet artık uçağa alıştı. 12 saatte gideceği yere bir saatte ulaşmak varken, kış kıyamette kim otobüse biner? Bodrum’un kışı da mükemmel ama doğru dürüst uçak yok ki.

  Sadece Bodrum’a değil, kışları Dalaman’a da lütfen bir-iki uçak konuluyor. Öyle olunca, kış turizmi Marmaris, Sarıgerme, Dalyan, Köyceğiz, Göcek ve Fethiye’de bile kımıldamıyor.

  Düşünün Muğla’nın iki mükemmel havaalanı var ama, sanki yaz için yapılmış bu alanlar. Kışları dostlar alışverişte görsün kabilinden bir-iki uçak konuyor, hepsi bu.. Oysa devamlı uçak olsa, kış turizmi hareketlenecek. Efendim uçak firmaları, müşteri yok diye seferleri azaltıyor yada iptal ediyorlarmış. Uçak konmazsa müşteri olur mu?

  Kışın İstanbul’dan Bodrum’a THY’nin bir, Atlas’ın iki uçağı var. Bodrum’dan Ankara’ya ise Pegasus ile THY  aktarmalı uçuyor ki, bu yolculuk indi-bindi yüzünden bazen 4 saati aşıyor. Atlas Bodrum’dan Ankara’ya gitmiyor, Pegasus ise Istanbul’da Sabiha Gökçen havaalanını kullanıyor.Onur Air ise, kışları yıllık izinde olmalı ki, alanlarda uçağını gören yok.

  Milletin Bodrum’da, Marmaris’te, Fethiye’de evi var,  gitmek istiyor ama uçak yok. Olan uçaklarda da yer bulmak mümkün değil. Uçakların doluluğu, bu hatların müşterisinin hazır olduğunu gösteriyor. Ama şirketler nedense, seferleri arttırmaya cesaret edemiyorlar.

  Bodrum’un, Marmaris’in, Fethiye’nin kışı, kalabalıklar çekilince yazından da güzel oluyor. Hele güneşli günlerin tadından geçilmiyor. Çevrede gezecek, görecek, dolaşacak o kadar çok yer var ki.. Üstelik otel ve pansiyonlar, lokantalar, eğlence yerleri yazdan çok ucuz. Balık bol, ot yemekleri nefis, şimdi bölgenin narenciye zamanı. Mis gibi kokuyor Bodrum mandalinaları, bahçelerden elle koparmak mümkün. Koca bir fileyi, poşeti 5 liraya doldurabilirsiniz. Böyle bir zevki dünyanın neresinde yaşayabilirsiniz ki..?

       Koyun uçakları, zorlayın firmaları, bakalım yörede kış turizmi uzuyor mu, uzamıyor mu? Sezonu belediyelerin iyi niyetleriyle, samimi gayretleriyle uzatamayız. Devlet el koyacak bu işe. Yazın Bodrum ve Dalaman hatlarından para kazanan şirketleri, kışın da yeterli ölçüde uçmaya zorlayacak. Uçmayanın belgesini iptale kadar gidecek. O takdirde hem sefer sayıları artar, hem turist trafiği hareketlenir, hem de bölge ekonomisi güçlenir. Bunun için kararlı ve sabırlı hareket etmek lazım. Sadece iç hatlarda değil, dış hatlarda da operasyon düşünülmeli. İsteyen yabancı firmalara, Bodrum ve Dalaman’ı açarsak, Avrupa’dan tarifeli seferleri koydurabilirsek, kış turizminin nimetlerinden bölgemiz de yararlanır.

  Hazır havaalanlarından bahsetmişken, bir-iki konu üzerinde durmak istiyorum. Kışın güvenlikten geçerken millet zatürriye olacak. O soğukta yolcuyu soyanlar, şikayetlere aldırmıyorlar. Gömlekle titreşmek zorunda kalanlara, çok üşüyen yaşlılara görevliler  "Yapacak bir şeyimiz yok" cevabını veriyorlar. Havaalanlarını çok iyi işlettiklerini sananlar,bu kadar basit bir meseleyi de hemen çözmeliler. Ayrıca kafeler ve otoparklar çok pahalı.Yabancı gazeteler bile yazıyorlar bunu.Son olarak,özellikle Bodrum ve Dalaman için söylüyorum,bu alanlarımızda doğru dürüst dükkan yok.Hediyelik bir şey almak mümkün değil Haydi ondan geçtik, gazeteler bile geç geliyor. Bunları çözmek o kadar zor mu acaba? 

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Zafer Cengiz - 8.01.2014 15:44:57
  Turizmde hizmetler zincirinin bir bütün olduğunu idrak etmeksizin, destinasyon kalitesini çalışarak oluşturacak ve bütünsel bir ortak akıl projesi ile hayata sokacak hangi merci vardır Sn.Pulak..? İşte bu nedenle 2023 Stratejisinde öngörülmüş olan yerel TURİZM KONSEYLERİ hayati önem kazanmakta, fakat 7 yıldır varlığı unutulmuş olarak her yörede ızdırapların sürdürülmesine göz yumulmaktadır. Dünya Turizm Örgütünün açık ve net DMO (Destination Management Organization) tavsiyesi: Turizmde ürün destinasyondur ve tüm paydaşların katılımıyla STK olarak yerellerde kurulacak Bölgesel Turizm Örgütü ile yönetilmesi gerekir Yıllardır herkes kıvranarak feveran ediyor ama Yasal Hüküm halindeki bu tedbir için ortak akıllar bir türlü buluşamıyor. Türk Turizminde durum budur ve basiret bağlanmasından öteye bir açıklaması da yoktur


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun