Tüketim kaynaklarınızı irdelediğiniz oldu mu? Büyük bir olasılıkla olmuştur çünkü medya denen görsel ve yazılı etkileşim araçları size boyalı gazeteler ve çeşitli marifetli cam pencerelerden bağıran TV ler sürekli tüketim yapmanızı önermektedir.

  Al, al, bir daha al. Büyük tezgâhın nasıl işlediğinin detayına girmek konuyu saptırabilir, bu nedenle arzu edenlerin beyin yıkama teknikleri ile ilgili yazılmış bir sürü kitap ve makaleye göz atmalarında sayısız fayda vardır. Elbise dolabınızı açın ve askıda kaç giysiniz olduğunu, kaçını hangi zamanlarda kaç kez giydiğinizi eleştirel bir gözle değerlendirin. Kullanmayıp, elinizi atıp giymekten vazgeçtiğiniz giysi sayısı %50 den az ise dolabı kapatın. Ancak tersi ise, işe başlamalısınız. Neleri severek giydiğinizi, renk beden ve kumaş cinsi olarak kullanmaktan rahatlık duyduğunuz giysiler dışında bir yere giderken giyip sonra çıkartarak tekrar askıya astığınız, rengi ile uyuşmadıklarını kibarca dolabın dışına çıkartın. Aynı işlemi iç çamaşırı, çorap, ayakkabı, erkekler için kravat, koku, şampuan, sabun için yapın. Kabarık bir eşya yığını ile karşı karşıya iseniz, bu giysilere size bugüne kadar hizmet ettikleri için teşekkür edip güzelce katlayıp torbalara doldurarak gereksinimi olan kişiler için ayırın. Geri kalanları da altı ay sonra aynı işlemi tekrarlayarak elden geçirin ve bu alışkanlığınız olsun. 
   
  Söz: Bir şeyi ne kadar severseniz o kadar sık kullanırsınız.
   
  Bu işlem size ne kadar gereksiz şeye parasal yatırım yaptığınızı gösterecektir. Toplama yaparsanız içinizin sızlayacağı ve gerçekten sahip olmak istediğiniz diğer bir şeyi neden alamadığınız hakkında doğru bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine de bu çalışma sonrasında alacaklarınız konusunda daha seçici ve dikkatli olacaksınız. Çünkü artık çok fazla şeye sahip olma yerine severek kullandığınızı etrafınızda göreceksiniz. Çok önemli olan bir yaşam kuralını da içimize sindirmemiz gerekiyor. Yaşam sıkışıklığı sevmez ve eğer bir şey almak istiyorsanız eskiyi bırakmanız faydalıdır. Bu eşya, araba, ev, iş ve hatta eş bile olabilir. Yerini boşaltmazsanız yeniyi nereye koyabilirsiniz? Aynı, kafanız düşüncelerle dolu ise yeni bir fikir içeri girmemesi gibi. 
   
  Söz: Yaşamda yeniye yer açmanız gerekir yoksa eskiyi tekrarlar durursunuz.
   
  Diğer bir köşeye bakalım. Buzdolabı veya kilerinize eleştirel bir gözle bakın. Kıtlık veya savaş mı var ki bu kadar tıka basa dolu? Yine dış gözünüzü kullanarak bakın, sebzenin dayanma ömrü, meyvenin yumuşamaya başlaması, peynir ve diğer gıdaların bozulma zamanları hep kısıtlıdır. Tüm alış verişi gıdaların sürekli taze kalacağı miktar ve sıklıkta yapabilme alışkanlığı kazanırsanız onların vücudunuza faydaları daha fazla artacaktır. Gıda üretimi ve tüketimi bozulan çevreye koşut olarak ilerleyen süre içinde sorun yaratacak boyutlara ulaşmaktadır. Fazla tüketim gıdanın yapay olarak üretimi ve daha yüksek oranlarda depolanması, nakliyesi gibi ilave sorunları taşır. Artık tüm dünyada hızla üzerinde çalışılan gıda üretimi ile tüketimi arasındaki bekleme süresini en aza indirme çalışmalarına destek verici alt yapı oluşturulması zamanı geldi geçiyor. Üretim ile tüketim sürecine geri dönersek ürünü korumak için bugün kullanılmakta olan kimyasal malzemeler ile kuru ve soğuk saklama usullerinin yatırım ve işletme maliyetlerinin göz önünde bulundurulması faydalıdır. 
   
  Söz: Gerekli olan kadarını tüketirseniz her zaman tazesini bulursunuz. 
   
  Garip ancak ileri teknolojileri kullandığımız çağımızda plansız ve niteliksiz nüfus artışına paralel olarak dünya nüfusunun 1/6 oranında insan açlık sınırında bir deri bir kemik yaşam savaşı vermektedir. Diğer taraftan özellikle genç nüfusun dünya çapında dengesiz ve niteliksiz beslenme nedeniyle ciddi sağlık sorunları çekmektedir, öyle ki WHO verilerine göre obezite oranı dünyada %10 seviyesindedir. Bu iki uç noktayı yuvarlatarak yaşayan insan soyuna katkı sağlamak olasıdır. Politika bu noktada devreye girerek birkaç tröste destek olacak yapıyı oluşturur ve bilinç eksikliğindeki büyük topluluklara zararın üstünü kapatacak süslü ve yaldızlı paketler sunar. Fast food bu düşünce felsefesinden yola çıkılarak oluşmuştur. Azaltılan emek ücretlerine karşı beslenmenin ucuz çözümü ortaya konmuştur. Aslında işin temelinde mevcut olan uygun olmayan çalışma koşulları, uzun çalışma saatleri ve kapitalist tezleri destekleyen şartlar insanların dar bir cendereye sokulmasına neden olmuş, çıkış için ise daraltılan zamanı telafi edici çabuk ve ucuz yemek olanakları ortaya atılarak desteklenmiştir. Salgın hastalık gibi bu mağazalar her gün yenileri açılarak çoğalmış, ortaya çıkan fasit daire daha niteliksiz gıda katkıları kullanarak daha fazla üretim modelleri oluşmasına yol açmıştır. Tüketilen kaynak et ürünleri olduğu için suni etler ortaya çıkmıştır. Buradan oluşan suni şartlar suni bedenleri oluşturmuştur. 
   
  Söz: Tabiatı terk eden insan adeta bir plastiğe dönüşmektedir. 
   
  Son yıllarda yaşamakta olduğumuz ve “küresel” cilası ile her ülkeye yutturulan riski ve zararı ortaklaşa üstlenme projeleri son sürat devam etmektedir. Öyle ki ABD tarafından yaratılan hayal dünyası ve pembe dizilerin mal olduğu çöküntünün kaç trilyon doları işaret ettiği henüz sır gibi saklanmaktadır. Amaç dünya hâkimiyeti ile insan köleler yaratmak ve sürekli düzeni sürdürebilmektir. Bunun için eğer dikkat ettiyseniz siyahî bir başkan ortaya konmuş ve hep cambaza bakılması tavsiye edilmiştir. Bizler cambaza bakınca her ülkeden bir sürü tür ve çeşit cambazlar artarak sahneyi kaplamaktadırlar. Şu anda dünyanın en temel sorunu adaletsizliktir. Bunu sadece mahkeme ve yasalar olarak görmek en büyük aymazlıktır. Küresel tröst kuralları yereli yok ederek büyük karteller ile gıda, giyim, yaşam ve iş gücüne doğrudan müdahale etmektedir. Çalışanlar daha fazla tüketmeye, kullanılan metalar daha yenileri ile değiştirilmeye, konfor algısı değiştirilmeye süratle devam etmektedir. Her kesim ve her çeşit insan son teknolojik cihazlarla haberleşmekte ve güya dünyadan haberdar olmaktadır.
   
  Söz: Teknoloji tabiatla uyumlu olursa insan hayatını kolaylaştırır.  
   
  Son model cihazlardan verilen haberler sadece yönlendirilmiş ve duyurulmak istenen haberlerdir. Çoğu kez ortalama bir cihaz almanız gerekse de siz son teknolojiyi almak durumunda kalırsınız çünkü fiyat aralığı o şekilde ayarlanmıştır ki, sürekli daha pahalıya yönlenirsiniz. Peki, son model bir TV veya cep telefonuna sahipsiniz, bu cihazı hakkını vererek kaç kez kullandığınızı hiç hesapladınız mı? Ya da telefon ile satılan fotoğraf makinesi için boşuna verdiğiniz parayı? Buradan teknolojiye karşı olduğum çıkmasın ama gereksinimleri karşılamada abartıya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü dünyada yaklaşık 7 milyar insan varsa bunlardan 1,5 milyarı günde 1 dolar kazanca mahkûm yaşamaktadır. Bu insanların kaderi değildir bu yaşadıkları, sadece abartılı tüketimin sonucudur. Dikkat edin son on yıllarda bize tüm dayatılan modellerde günlük veya kişi başına çok düşük bedellerle bir şeyler yapılmakta olduğu ima edilmektedir. Örneğin bir kişiden günde 1 kuruş tahsil edecek bir sistem kurgulansa, yıllık 365 kuruş kimseyi rahatsız etmez ancak günde 1 kuruşu 7 milyar insanla çarpınca ortaya çıkan rakam asıl kapitalizmin iştahını kabartır.
   
  Söz: Ufak birikimler dağları oluşturur.
   
  Dünyadaki en yakın kriz olan 1980 yılından beri başa geçen tüm yönetimler işte bu noktadan hareket ederek vatandaşlarından para tırtıklamaktadırlar. Sürekli olarak giydirilmiş kuruşlar oldukça fazla para ve birikim ortaya çıkartmaktadır. Ülkesine yatırım yapmayan ve harcamaları kısıtlamayan yönetimler için zor günler yakında gelecektir. Belki inanmayacaksınız ama ABD tasarruf sistemini 1980 den beri kendi uygulama alanına sokmuştur. Keza diğer Avrupa ülkeleri de son yıllarda muazzam tasarruf tedbiri almaktadır. İşte bu nedenle temiz enerji kaynaklarına yönelmekte ve fosil yakıtlar yerine daha güvenli olan kaynakların gelişmesine çalışmaktadırlar. Japonya yaşadığı nükleer felaketten sonra tün santrallerini kapatmış ancak alternatif enerji kaynaklarını devreye sokarak büyük enerji kaynakları yaratmaktadır. Son zamanlarda jeotermal kaynaklar yanında mantarlar ile enerji üretmek konusunda endüstri geliştirmektedirler. 
   
  O halde, temiz enerji, toplu taşıma, organik gıda, temiz su ve deniz, verimli topraklar, geniş yeşil ve orman alanları, spor tesisleri oluşturmalı ve harcamalarımızda konforumuzu azaltmadan kısıntılara gitmeliyiz.  Hani sofradan tıka basa doymadan kalkmak var ya, tam da öyle.   
   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun