Ankara’da birkaç gün turizm konuştuk,turizm tartıştık, turizmin geleceğini resmi ağızlardan dinledik.

                     
  Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TYD)  ilgili bakanların da katıldığı geleneksel yıl sonu değerlendirmesi ve yemeği, Sheraton Otelinde yapıldı. Yine aynı otelde iki gün süren ‘’Kültür turizmi zirvesi’’gerçekleştirildi ve’’ açık hava müzesi Türkiye’’nin kültür sorunları, çözümleri  üzerinde duruldu.
      
  Öncelikle bir hakkı teslim etmeliyim. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay hem konusuna çok hakim, hem iyi çalışıyor ve daha da önemlisi sektörün tümü tarafından seviliyor. Bir siyasetçiden ziyade bir teknokrat havası taşıyor. Söz verdiğini yapıyor, yapamayacağını açıkça söylüyor. Gerçekçi, çağdaş ve ne yaptığını iyi bilen bir Bakan.  AKP iktidarının tek aydınlık yüzü, samimi ve gerçekçi bir kişiliğe sahip…
      
  İki gün üst üste yaptığı konuşmaları dikkatle dinledim.

  Turizme 45 yıldan fazla emek vermiş biri olarak, onu çok bilgili, sektörle yakın ilgili, sorunları iyi kavramış bulduğum için, ne kadar sevindiğimi anlatamam. Biz yıllarca turizm bakanlarıyla aynı dili konuşamadık, meselelerimizi doğru dürüst anlatamadık, çözümlerine uzun zaman ulaşamadık.

  Rahmetli Özal döneminden  sonra ilk defa sektörün sıkıntılarını anlayan, çözmek için samimiyetle uğraşan bir bakanla çalışıyoruz. Üstelik bu Bakan,turizme sadece deniz, kum güneş gözlüğünden değil, kültür penceresinden de bakıyor, ülkenin tüm değerlerini ayağa kaldırıyor, müzelerinionarıyor, geliştiriyor, çalıştırıyor.

  Yine yeni tanıdığım ve ‘’ben turizm sektörünün ortağıyım.Hazineye daha fazla para kazandırabilmek için,elbetteki size yardımcı olacağım’’diyen akıllı bir Maliye Bakanını sizlere de tanıtmak zorundayım. Ön yargı iyi bir şey değil. Nedense pek sempati duymuyordum kendisine. Ama onu can kulağıyla dinledikten sonra, peşin hükümlerimin kaybolduğunu itiraf etmeliyim.Meclis’teki bütçe maratonu, onu iyice yormuş olmalı ki, gözlerinin altı mosmordu. Buna rağmen turizmcilere zaman ayırdı ve bana göre,çok akılcı,  akıcı ve uzun bir konuşma yaptı. Önce turizmcileri müthiş  performanslarından dolayı kutladı. Sağladıkları gelirin,tahmin edilenin çok üzerinde olduğunu vurguladı.Türkiye’nin dış dünyadan 219 milyon dolar alacağı varmış. Bunu ilk defa öğrendik. İyi durumda olduğumuzu,cari artışın gerilediğini filan söyledi ama, 2012 yılına  genel krizin gölgesinin vuracağını da itiraf etti.
      
  Fazla iyimserliğin de, kötümserliğin de iyi bir şey olmadığını söyleyen Maliye Bakanı,’’Kötümserlik bulaşıcıdır.Aman dikkat edin ha…’’dedi. Mehmet Şimşek’in turizmcileri en fazla memnun eden sözü,’’sizin sektörünüze inanıyorum’’oldu ve köye hizmet birlikleri projesinin yürümediğini, buna kendisinin de sıcak bakmadığını  ve birliklere gelir sağlayacağız diye turizme zarar  verilebileceğine işaret ederek, konuya evet demeyeceğini açıkladı.Bakanın olumlu bir puanı da,kamu mallarının tahsis sürelerinin uzatılması yolundaki taleplere verdiği cevaplar oldu.Evelemeden, gevelemeden konunun hassas,riskli ve istismara açık bir konu olduğunu belirtti. Bu yüzden talep sahibi turizmcilere umut vermek istemediğini,ancak yine de konuyu iyice inceleyeceğini ve devletin yararlarını da kollayan bir sonuca ulaştırmaya çalışacağını ifade etti.

  Yönetim Kurulu üyesi olduğum TYD’nin yemeği sona ererken, Turizm Bakanı Günay’a Bodrum’un Kisebükü sorunu ile Gökova’nın korunması konusunu bir kere daha anlattım. Kisebükü’ne el sürülür ve o muhteşem güzelliği zedelenirse, dünyanın başlarına yıkılacağını, böyle bir yanlışlığın bedelinin çok ağır olacağını münasip bir lisanla ifade ettim. Keza Gökova denizinin ve koylarının da korunması ve rantlara teslim edilmemesi zaruretinin de üzerinde durdum. Dedim ya akıllı ve pratik bir insan Günay. Elinden gelen gayreti göstereceğini söyledi. Ama onu aşan güçler rahat durur mu, orasını bilemem işte…
      
  Koskoca Türkiye’nin ‘’Kültür Turizm Zirvesi’’ndeki acıklı görüntüsünün üzerinde de bir nebze durmalıyım. Bakanlık, Belediyeler, Üniversiteler , ilgili sivil toplum kuruluşları ve medyanın da katkısıyla’’mükemmel’’ bir zirve planlanmış.

  Bakan, birkaç bürokrat, akademisyenler, iyi hazırlanmış konuşmacılardan oluşan küçük bir kalabalık izledi zirveyi. Salonun neredeyse tamamı bomboştu. Hele Turizm Bakanı konuşmasını tamamlayıp gittikten sonra, kimsecikler kalmadı ortada. Bu tabloya çok üzüldüğümü söylemeliyim.
      
  Ankara’da Turizm Yüksek Okulları, turizm meslek liseleri var. Hiç değilse onların öğrenci ve öğretmenlerinden bir grup getirilse, hem koskoca salon boş kalmaz ve hem de gençler bir şeyler öğrenirlerdi. Ama kimsenin aklına bile gelmemiş. Ayrıca otelin alt katında mini bir fuar düzenlemişler. Bazı iller ve belediyeler burada standlar açmışlar, bölgelerini ve beldelerini tanıtıyorlardı. Ama buradan da pek kimsenin haberi olmamış, zirveye katılan bir avuç insan buraya bile yönlendirilememiş. Orası da, yukarıdaki salon gibi ıssızdı.

  Yazık değil mi bunca masrafa ve zahmete? Un var, şeker var ama helvayı yapamıyoruz bir türlü. Koskoca organizasyonların altına başarıyla imza atan Türkiye, bir Turizm Kültür Zirvesini eline yüzüne bulaştırıyor. Oysa her türlü imkana sahibiz ama yine de olmuyor işte…
      
  Birileri devreye girmeli ve böylesine önemli toplantıların hedefe gitmesini kolaylaştırmalı.Turizm Zirvesinin yapıldığı gün,Turofed’in de (Türkiye Otelciler Federasyonu) genel kurulu vardı. Zirvede göremediğimiz kalabalığı, birkaç katıyla burada bulduk. Görüntü hayli düşündürücüydü. Mesleki bir kuruluşa gösterilen ilgi, ne yazık ki koskoca bir Turizm Kültür Zirvesinden esirgenmişti.
      
  Gelecekte böyle yanlışlara ve böyle acıklı görüntülere tanık olmayız inşallah… 
   


  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Turizm Kültür Zirveside, zirve deil dip yaptı.Yapacağı zaten belliydi de - 27.12.2011 14:42:34
  Sektörden uzan bir Turizm Kültür Zirvesi yaparsanız tabiki Zirve değil Zrıvalamış olursunuz. Ki Turizm Kültür Zirveside, zirve deil dip yaptı. Turizm bakanlığın eksikliğinden kaynaklandı. Bir çok turizmcinin bi haber olduğu, bir bütün olarak değil taraf olarak hazırlanmış bir zirve dip yapmayı her zaman hak eder. ŞFK
  TYD Yönetim Kurulu Üyesi Can Pulak, Yahuu ismini yazman yeterliydi. (Ad, Soyad) - 27.12.2011 14:44:16
  TYD Yönetim Kurulu Üyesi Can Pulak, Yahuu ismini yazman yeterliydi. (Ad, Soyad) ŞFK
  Murat Uysal - 27.12.2011 16:06:41
  Can Beyin TurizmGuncel ailesine katılması, dikkatli ve sadık bir okuyucu olarak beni çok memnun etti. Ben kenisini gazetecilk yıllarından tanırım. Ankaranın efsane gazetecilerindenir ve makalelerinde safsata değil, haber verir. Aklınıza, elinize, kaleminize sağlık Can Bey. Yazılarınızı zevkle izleyeceğim.
  serdar karcılıoğlu - 2.01.2012 11:42:26
  Can abicim turizm güncel ailemize hoşgeldiniz...bu sütunlara güç verdiniz...sevgi ve saygılarımla...
  Serdar M. BAŞ - 6.01.2012 20:35:28
  Hoşgeldiniz kıymetli üstadım,Turizm Güncele zenginlik katıyorsunuz...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun