Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Kaos ve kargaşa aklı nerelere götürebilir sorusunun akademik yanıtı tarihe altın harflerle geçecektir. Bu dönemde izan ve havsala düşkünlüğü tavan yaptığı için her yer vıcık ve cıvık bir vaziyette.

  Delirme noktasında her türlü baskı altında kalan geniş halk kitleleri acaba bir umut olur mu diye baktıkları her mecradan bilgi yerine safsata elde etmektedirler. Ancak bazı iddialar o kadar uçuk kaçık ki bu yayınlar nasıl hazırlanır, yayınlanır ve izlettirilir diye insanın ciddi düşünmesi gerekiyor. Genel çizgi olarak akla zarar haberler gerçekleri yansıtmak yerine içi boş hayal kırıntıları ile beyin kıvrımları eksikliğini hemen belli ediyor. Seviye bu kadar düşünce bunun tedavisi var mı yoksa umutsuz vaka mıdır sormak gerek.
   
  Bir TV kanalında program konuğu açıklıyor, “Biz inşaat sektöründe dünya ikincisiyiz, mobilyada İsveç’i geçtik, seramikte İtalya’nın tüm fabrikalarını aldık”. Ne anlarsınız?

  Sanayiciler ve inşaat firmaları demek ki sınırları aşmışlar, büyük atılımlar yaparak ülkeyi önce bu sektörlerde, sonra da diğerlerinde ileri hamleler yapmışlar. Sonuçta tüm bunların getirisi ile araştırma geliştirme, yeni ürün üretimi, icat konularında artık tutulamaz duruma gelen bir ülke söz konusudur. İyi de bu kadar atmasyonun anlamı nedir? Habercilik olmadığı kesin ama neye veya kime hizmet ettiği anlaşılamıyor.

  Bunu duyunca insanın aklına ilk gelen düşünceler, küresel inşaat pazarının, CIC's (Construction Intelligence Center) tarafından açıklanan verilerle 2105 yılında 8,5 trilyon USD olan kapasitenin, 2020 yılı hedefinin 10,3 trilyon USD değerinden ülkemiz inşaat sektörünün çok iyi gelir elde edebileceği veya böyle bir kapasitesi olduğudur. Öyle ya, program konuğu ikinci sırada olmayı böyle anlatıyor çünkü. Ancak program sunucusunun hazırlıksız, bilgi eksikliği ile sormadığı soru, ikincilik derecesinin niteliğidir. Hâlbuki bir tık yapıp Müteahhitler Birliği web sitesine girmek zahmetinde olsa, orada Birlik Başkanı tarafından açıklanan bilginin müteahhit sayısı bakımından ikinciliği ifade ettiğini ve 7 yıldır aynı seviyeyi muhafaza ettiğimizi öğrenirdi. Yani sayısal adet ile ikinciyiz ama nitelik, kalite ve iş yapma becerisi bilinmiyor. Her isteyenin müteahhit firması kurma serbestisi olduğuna göre sayı az kalmış birincilik kaçırılmış demektir.

  İsveç mobilya sektörü ve temsil ettiği dünya devi marka ise ibretlik örnektir, ama sunucu niye zahmet edip araştırsın ve bilgi edinsin ki? Konuk öyle söylüyor diye onun kayığına bindi gidiyor. İnsanın ağzı açık kalıyor ve dayanamayıp programı kapatıyorsunuz. İtalya seramiğine girmeye bile gerek yok.

  Bir TV konuğu, “Sahilde yollar yapmak yerine tünel kazarak şehirleri birbirine bağlayalım” diye iştahla ağzını şapırdatıyor.

  Malum konumuz turizm ya, şehirlerin kara yolu ile bağlanması ile turist sayısının şıpın artacağı bilgisi güveni içinde gelirleri ikiye katladı bile. Hele yeşil yol projesinin en önde savunucusu oldu, iyi mi? Eğer yollar yapılır ve yaylalar birbirine bağlanırsa turizm gelirleri artacak, yöre halkı zenginlikten paraları koyacak küp bulamayacakmış. Nereden ele almaya çalışsanız dökülen bir savlar zinciri. Ne alakası var yaylalara yol yapmakla ziyaretçi sayısının artmasının? İlginçtir ne sunucu ne de konuk, turizmde ileri ülke örneklerinden bihaber oldukları için sanıyorlar ki yabancı ülkelerde dağlar, otobanlar ve tünellerle birbirine bağlanmıştır. Nasıl bir bağnazlık örneğidir bu?

  Diğer ilginç savunma görüşü de şimdiye kadar sahile yapılan yolların denizle halkın arasına girmesi ve bu konuda şikâyetlerin olması imiş! Sahildeki deniz üstü yol ÇED ve mevcut uygulama tekniklerine uyumsuz ve bilgili meslek insanlarının karşı olduğu bir icraattı. Yasal olarak durdurulamadı, çünkü adalet mekanizması ağır işlemektedir. Söz konusu yollar denizin gazabına uğramış ve birçok ilde yollar sökülerek eski yollara bağlanmıştır. Yapılan masraflar da denize kum oldu herhalde...     

  Bir ilin valisi bir programa bağlanıyor, kendi ilinde turizm patlaması olduğunu, tesislerde yer kalmadığını söylüyor ve bu nedenle yatırımcıları yöreye çağırıyor. Çünkü tesislerde o an yer olmaması hemen ilave tesis inşaatlarının gereksinimini ifade ediyormuş!

  Bakar mısınız mantığa? Her şey günlük, anında ve taze olacak. Öyle ki eğer o dönem yer yoksa hemen yeni tesisler yapılmalıdır. Bir sonraki yıl aynı talep olur mu? Hesaplama, teknik çalışmalar, kapasite tahmini, 30-50 yıllık planlar da ne demek efendim, tesisler dolup taşıyor demek ki potansiyel tavan yapmış. Bu görüş hangi turizmde ileri ülkede vardır, ben duymadım. Hele bir kamu yöneticisinin bu konuda abartılı girişimciliği ele almasını şahsen hiç anlamadım. Bu işleri kotaracak o kadar fazla ara kademeler var ki, hani insan “Herkes işini yapsa memleket kalkınacak ama bir türlü bırakmıyorlar” lafının doğruluğu test ediliyormuş diye düşünüyor.
   
  Bir TV konuğu ise “Şehir planlamasını devlet yapmalı, kamu kentleri düzenlemelidir” diye eleştiri yapıyor. Yani pek farkında değil ama bugünkü mevcut durumu eleştiriyor.

  Şehir planlamasını yapacak insanlar o konuda teknik eğitim almış olmalıdır. Ama yetmez, mimarlar, mühendisler, bağımsız profesyonel teknik danışmanlar, çevre örgütleri, halk da işin içinde olmalıdır. Yerel yönetimler bugünkü yapıları ve iş yapma örnekleriyle kapasite, bilgi, beceri ve deneyim olarak bu tanıma asla uymamaktadır. Bunun tek nedeni ise “ben yaptım oldu” kafa yapısıdır. Kendi yaptığı her şeyi beğenen ve eleştiri kabul etmeyen yönetici tarzı iflas etmiştir. Aksini iddia eden varsa mevcut büyük şehirler içinde, örneğin İstanbul ve Ankara için trafik veya konut veya yeşil alanlar konusunu incelesin. Her şey tıkırında mı, o halde 50 yıl sonrasına ait şehir planlarını açıklasın biz de öğrenelim. Diğer yandan uzman olmak ile yönetici olmak arasında çok büyük fark vardır. Bunu anlamak zorundayız artık. Eğer ülkemiz hesap verilebilir bir statüye ulaşırsa, bugün yapılanların bir tek adedinin bile yapılamaz olduğu ortaya çıkacaktır. İleri ülkelerde kamu bilinci ve parası en kutsal şeydir, çünkü vatandaş ödediği vergisi ile hizmet bekler, parasının çarçur edilmesini değil.

  Yurt dışında marka şehirler, örneğin Londra, Paris, Berlin, Madrid, Roma, New York nasıl bir planla gelişiyor inceleyin, bakın bakalım kaç on yıllık planları varmış. Artık bazı şeylere karar vermemiz gerekmiyor mu? Kalabalık insan sayısı hiç bir şey ifade etmez. Büyük sınırlara sahip bir şehir solda sıfırdır. İşin anlaşılmaz boyutu ise turizmle ilgisi olan ve olmayan bir dizi büyük unvan sahipleri sürekli olarak turizm açılımları yapmaktalar ve her gün değişik bir fikir ile kafaları karıştırmaktalar. Halen Türkiye turizmden en yüksek geliri elde etme şansına sahiptir ama buna ulaşmak için bugüne kadar yapılan her şeyin çöp kutusuna atılması ve olması gereken yeni bir yapı inşası gereklidir.          

  Yeni bir STÖ, “İnşaat Platformu” kurulmuş ve kendini “yeni nesil” olarak tanımlamakta. Ne demekse?

  Başkanının olmadığını iddia eden bu kuruluşu dikkatli incelerseniz katmanlar olarak sadece inşaat sektöründeki yüklenici ve üreticiler var. STÖ kurunca her türlü derde çare olacağı gibi sapkın bir düşünce var. Ayakları yere basmazsa istediğiniz kadar örgüt kurun fayda bulunmaz. Herhalde dünyadaki STÖ sayısı bakımından birincilik bizdedir. Çünkü STÖ'ler ilginç bir makam yeridir ve eğer tekrar seçilmek isteyen mevcut başkan o dönem seçilmezse, hemen yandaşları ile yeni ve paralel bir STÖ kurar böylece tekrar makam sahibi olur. Ona gösterilen sahte ilgi ve alaka bazen kritik kararlar alınmasında başat rol bile oynar. İşte en büyük felaket burada başlamaktadır. 

  Peki, nedir bu? Hangimiz bu kibri, bu yüksekten bakışı ve dev aynasından bakmayı anlayabiliyor? Yapacak yığınla iş varken ana hedef yerine eften püften işlerle vakit ve para harcamanın kalkınma ile bir ilgisi olabilir mi? Özellikle turizm konusunda boş geçirilen her gün hepimize zarardır. Burada akılcı çalışmalar, yöntemler ve politikalardan bahsediyorum. Yoksa göz boyayıcı, bir gün sonra kimseye fayda sağlamayan yöntemlerden değil. Yine tekrarlayalım, turizm için temiz çevre, deniz, su, orman, bitki örtüsü, insan kaynağı, organik gıda üretimi, doğal yapılar, tarihi birikimlerin korunması, turiste rahat hareket etme serbestisi, denetim ve kültürel tanıtım gereklidir. Anadolu 60.000 yıldan beri bize hizmet ediyor ama biz onun gözünü çıkartıyor, elini ve ayağını kesiyor, damarlarındaki kanı emiyoruz. Bunun tam tersine kafa yormamız gerekiyor. Alt yapısı hazır, sağlam, düzenli, ulaşılabilir, toplu taşıma olanakları gelişmiş, üreten ve ürettiğini marka oluşturarak pazarlayabilen bir sektör kurgusu yapmak gerekli.

  Gıda tesisi planlaması uzmanı olduğum için bildiğim bir örneği vermek isterim. Sadece Türk yemeklerini sunma becerisi göstersek bir turistin en az 18-20 kez ülkeye gelip Anadolu’nun farklı yörelerinde konaklaması potansiyelini yakalamak işten bile değil. Yurt dışındaki sunumlarda bunu anlattığımız zaman dinleyenler şaşkınlık geçiriyorlar ama işlem bir türlü çalışmaya alınmıyor.

  Gücünün farkında olmayan kendini cüce olarak görür ve sadece aldığı buyrukları yerine getirir.      

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun