Turizmde hat değiştirme zamanı mı geldi?

  TurizmGüncel Yayın Danışmanı Eda Özsoy
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Eski Turizm Bakanımız Bahattin Yücel’in yönettiği Turizm Araştırmaları Derneği, İstanbul Armada Otel’de Kasım Zoto’nun ev sahipliğinde Türk turizminin içinde bulundugu ‘dip noktadan’ çıkış yolları aradı.

  Panele katılanların tümü turizmde geldiğimiz noktayı rakamlarla özetledi ve kendilerince çözüm yolları üretti. Her ne kadar bu tür paneller kalıcı bir çözüm üretmenin dışında kalsa da, en azından gerçeklerin bir kez daha tekrar bizlere hatırlatılmasını sağladı. Bu noktada Sayın Bahattin Yücel başta olmak üzere panelde emeği geçenleri kutluyorum.

  Dip noktayı gördük

  Evet Türk turizminde kabul etsek de etmesek de ‘dip noktayı’ gördük. Peki bundan sonra ne yapılması gerekiyor?  Bence asıl tartışılması gereken nokta bu.. Örneğin duayen turizmci Faruk Pekin, Türkiye’nin artık turizm türü olarak hat değiştirmesi gerektiğini savunuyor.

  Pekin’e göre Türkiye uzun yıllardır deniz kum güneş turizmini kullanarak adını dünyaya duyurdu. Ancak öyle bir noktaya gelindi ki, bizim dışımızda gelişen olaylar nedeniyle Türk turizmi tıkandı. Bundan sonra tek çıkış yolu 'kültür turizmi' diyor Faruk Pekin ve Butan’a gittiğinde bir rehberle aralarında geçen ufak bir anekdotu anlatıyor. Bu rehber diyor ki, “Turizm ülke gezmektir ama bizim ülkemize sırt çantalı turist gelmesin’ Butan’da bir gecelik konaklama ücreti 200 dolar ve bir rehber yine de bunları söyleyebiliyor.

  Gelir neredeyse oraya gitmeli!

  Peki Türkiye ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli? Türkiye artık turizmde bir yol ayrımında. O zaman söylendiği gibi bir strateji değişikliği şart mı?

  Gelir neredeyse ona göre hareket etmeli, gerekirse turizm politikası değiştirilmeli. Kıyı şeridinde milyonlarca liralık yatırımlar yapılmışken bunu söylemek elbette kolay değil ama belki de deniz kum güneş otelleri de buna göre strateji geliştirmeli.

  Kültür artı deniz kum güneş satmalı ya da ülke koşullarının getirdiği çerçevede bir turizm anlayışına doğru yönelmeli. Deniz kum güneş buraya kadar mı, bilemiyoruz ama böyle bir ortamda alternatif çalışmaların mutlaka ama mutlaka yapılması gerektiğine inanıyoruz.

  İspanya hem deniz kum güneş hem de kültür turizmini bir arada başarıyla uygulayan ve turizmi 12 yaya yaymayı başaran bir ülke. Dolayısıyla birini diğerine tercih etmek yerine iki tarafı da birbirini tamamlayacak ve ülke turizmine katma değer oluşturacak şekilde geliştirmekte fayda var.

  Başarı bir model yaratmalı

  Faruk Pekin’in söylediği gibi kültür turizmini geliştirmek için çabalamalıyız. Ama kıyı tatil politikalarını da masaya yatırıp belki hem kültür hem deniz tatilini beraberce kucaklayacak başarılı bir model yaratmalıyız. Antalya’ya gelen her turistin mutlaka Perge’yi görmesini sağlayacak bir model...

  Türkiye’nin güzel tesislerine her yıl yeniden gelecek (repeat) misafire de Aspendos’a Topkapı Sarayı’nı görmeye gidecek ziyaretçiye de ihtiyacımız var.

  Özel sektör ve kamunun bir şirket stratejisi gibi bu vizyonu kararlılıkla ortaya koyması gerekiyor. Ayrıca bu çalışmalar kalkınma planlarında, bakanlık stratejilerinde zaten mevcut. Kararlılık ve farkındalık yaratarak üstüne gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Tabii biz bunları konuşurken dünya turizminde fütürist yeni yaklaşımlar konuşuluyor...

  Her kruvaziyer kendi destinasyonunu yaratacak

  TURAD panelinde Türkiye kadar dünya turizminin geleceği de tartışıldı. Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’ndan (KÜDENFOR) Caner Şaka, 21’inci yüzyılda deniz sektöründe nasıl gelişmeler yaşanacağını ortaya koydu. Şaka’ya göre önümüzdeki yıllarda kruvaziyer turizminde destinasyon diye bir kavram kalmayacak. Yani gemilerin nereye yanaştığı çok da fazla önemli olmayacak çünkü kruvaziyerin kendisi bir destinasyon olacak. Devasa gemiler yapılacak ve turistler bu gemilerin içinde her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak. Bir haftalık tatilde sahilde geçirilecek süre de iki günün altına düşecek. Yani Türkiye’ye o gemi yanaştı, bu gemi yanaşmadı söylemleri uzun vadede çok da önemli olmayacak.

  Tayland ikiye bölünecek

  Gelecekten bir başka haber de Çin’in deniz ipek yolu projesiyle ilgili… Çin, bu projenin Avrupa’ya geliş yolunun uzun olduğunu düşünüyor ve konuyla ilgili yeni bir proje başlatıyor. Çinliler uzun vadede Tayland’ı ortadan ikiye bölüp buraya bir kanal açacaklar. Bu kanal, ipek yolu projesini toplamda 48 saat daha kısaltacak. Bu durumda ne olacak? Hem Tayland turizmi etkilenecek hem de Singapur diye bir ülke kalmayacak. Şu anda fantezi gibi gelse de bunlar geleceğe ilişkin birkaç ilginç senaryo…

  Keşke Türk turizminin geleceğine ilişkin de sizlere önemli bilgiler verebilseydik. Şu anda yazılıyor, çiziliyor; senaryolar havada uçuşuyor. Ancak her şey flu gözüküyor. Hepimizin merakla beklediği filmi çok da uzak olmayan bir süreçte hep birlikte izleyip göreceğiz.


  TurizmGüncel Yayın Danışmanı
  Eda Özsoy
  edaozsoy@turizmguncel.com

  Kullanıcı Yorumları

  kaan berkkan - 16.02.2017 12:56:09
  İnşallah bu konu hemen gündemden düşmez.Krizlerden güçlenerek çıkmak için gerçekten strateji değişikliğine ihtiyaç var. Ülkenin şu anda yaşadığı güvenlik-sizlik ve politik belirsizliğin yarattığı talep azlığı ile ülkenin turizm politikasının aynı platformda tartışılması lazım. Turizmin düzeleceği ve talebin artacağı öngörüsü ile projeler yapılmalı. Öncelikle kademeli olarak her şey dahil / ultra vb. azaltılması gerek. Vergilerin de etkisi ile bir şişe rakı parasına her şey dahil konaklama olmaz. Seminer gruplarının 75-110 TL arası fiyatları ile HD yapılmaz. Her tesis HD olmaz. HB / FB / alkollü içecekler ücretli / a la carte ücretli gibi yavaş yavaş sistem değişmeli. Bu kaliteyi zararına satamayız. Bu sistemle birlikte kültür - alışveriş - doğal ortama karışma ve gidilen ülkeyi tanıma imkanı doğar. Hinterlandda restaurantlar barlar çoğalır, kafeler artar. Turist halkın içine karışır. Ticaret canlanır.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Dünyadaki islam karşıtlığını turizm sektörü yumuşatacak
  Bu şehrin hikayesi var!
  Boşuna mı kürek çekiyoruz?
  WTM’den çıkarılması gereken dersler
  Başbakan'dan turizmcilere mesaj var
  Güney Kore'de Türk turizmcisi için yeni fırsatlar
  FITUR’da yaşanan ilklerde gelecek için önemli ipuçları gizli
  Yeni TTK ve turizm sektörü
  Türk turist neden Yunan Adaları’nda tatil yapmak istiyor?
  Çözümü uzaklarda arama!
  Tayvan’dan bir milyon turist hayal değil!
  EMITT’in ardından...
  Almanya’da otel açtı, staj günlerine döndü
  TÜROB’un başkanı kendi otelini kapatmak zorunda kalırsa…
  Türkiye, İspanya’da ‘canlı canlı’ iki milyon kişiye ulaştı
  İstanbul’a yeni bir turizm müdürlüğü geliyor
  Japonya Türkiye için neden ana destinasyonlardan biri olmasın!
  Tüketici danışsın, acenteci rahatlasın
  WTM, Kurban Bayramı’na kurban gitti
  Travel Turkey'in ardından ve 2012 beklentileri
  Hollanda pazarı ve KDV uygulaması
  EMITT Fuarı'nda gördüklerim
  'Alternatif Polonya' ana pazar olabilir mi?
  Rusya'da TUI gerçeği ve Türk tur operatörlerinin durumu
  Bir festivalle oda fiyatlarını üç katına çıkardılar
  Teşvikte sadece Antalya'da 5 ayrı fırsat var
  Rus pazarında işler kızıştı: Türk tur operatörleri Biblio Globus’a cephe alıyor
  Türk ve Yunan turizmciler bir araya gelecek, yeni yol haritası çizilecek
  Çin'de Türkiye'yi temsil ettik
  Çin izlenimleri (1) Güneşi En Erken Gören Yer: Narat
  Çin izlenimleri (2) Bulutlarla Yeşilin Dans Ettiği Kent: Kanas
  TAV: Gazipaşa için elimizde sihirli değnek yok!
  Antalya’da servisin hakkını veren en kötü sezonda bile kazanır
  İki bin dönümlük arazi üzerinde iki odalı otel!
  ITB, Adana, Diyarbakır Government ve Türk turizmi
  Turizmin yeni bir anayasaya ihtiyacı var
  Bentour'da ikinci Uğur Dönemi
  İngiltere turizm pazarı için son dakika tehlikesi
  Fettah Tamince’den sektöre mesaj var
  Tanıtımda yeni strateji; sıcak pazarlama
  Turizmde hat değiştirme zamanı mı geldi?
  Türkiye Rusya’da 5 milyon hedefini tutturur mu?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun