Belki farkındasınız, eski alışkanlıklarınızın, etrafınızdaki çoğu şeyin eskisi gibi olmadığını ve fazla çaba gösterseniz bile parçaların yerine oturmadığını sık olarak şaşkınlıkla izliyor olabilirsiniz.

  Bir şekilde güce boyun eğen, içi boş sadece mekanik düşünceler ile bu düşünceler içinde yer alan görüşlerin gerçekleşmesi ideali etrafında, lidere biat eden, körü körüne ortaya atılan bir sürü ipe sapa gelmez fikirlerle oluşturulan birçok yasanın kabul edilerek hayata geçirildiği yapay atmosferin anlaşılması, uykudan uyanmak yanında bireysel, toplumsal ve küresel anlamda boyutlarda değişimlere ulaşılması kaçınılmaz sonuç olacaktır. Yaşanılan deneyimler ve hayal kırıklıklarının burukluğunu elde tutarak artık hatasız bir ileriye yöneliş rotası çizilebilir. Alın teri, el emeği, işçi hakları, halkın zenginleşmesi iradesi ortaya konulmalıdır. Böylece çalışanın refaha ulaşmasıyla eş anlamda ülkenin içinde olduğu büyük dar boğazdan kurtulması olasıdır. Gerekli olan düşünce değişikliğidir. Eski kurallar ile yeni düzeni kontrol etme olanağı yoktur. O halde ilerleme istiyorsak kendimizden başlayarak değişimi kabul etmemizin vakti gelmiştir. 
   
  Turizm açısından baktığımızda düzeltilmesi gerekli olan en büyük kavramın büyük bir plan yaparak bunu zaman içinde uygulamaya koymak olmalıdır. Bu öneri tüm yapının elin tersiyle yıkılıp atılması değil ancak en süratli bir şekilde çürük yapıları yenilemek ile olabilir. O halde işe kavramdan başlamak ve bunun üzerine yapı taşlarını yerleştirmek en doğru yöntemdir. Dar görüşlerle kısa erimli planlar yerine perspektifimizi genişletmemiz şarttır. 25-50 ve 100 yıllık planlar yapabilmek o kadar da zor değildir. Ancak sorun her işe politik açıdan bakılması ve politikanın adeta bir hanedanlık olarak yanlış algısıdır. Kamu hizmetinin belli ve sınırlı süreler içinde bir bayrak yarışı gibi yapılması konuya zenginlik kazandırır. Dar boğaza giren veya büyümek isteyen firmalarla yaptığımız ortak çalışmaların sonucu bize her tür işletme yapısında körlüğün en büyük risk olduğunu gösterir. Bu durumdan kurtulmak için firmalar veya organizasyonlarda dış göz işlevi devreye sokulursa sorunlar çözülmektedir. Benzer şekilde kamu yönetiminin tekel olarak değil ancak zengin bir yelpaze oluşturacak tarzda yeniden ve doğru şekilde düzenlenmesinde sayılmayacak kadar fayda vardır.
   
  Takım oyunu her tür ve seviyede kazanımı işaret eder. Çünkü her oyuncu kendi becerisini daha üst seviyeye çıkartarak hem takım içindeki yerini korumak hem de daha fazla katkı sağlamak isteyecektir. İşte bu sinerji denen el birliği ile çalışmayı değerli hale getirir. Halk tarafından çok iyi bilinene imece usule yüzyıllardır bu topraklarda olmasına rağmen ilginç bir hegemonya baskısı altında sıkıntı çekmek anlayış sınırlarını zorlamaktadır. Takım içindeki her oyuncu çok bireysel oynarsa takım kazansa da sonuçta yenilgi kaçınılmaz olmaktadır. Bir başka örnek olarak değişik çalışma disiplinlerinde eksik olan birlikte iş yapma yetisine dikkat çekmek isterim. Çünkü bu konu tüm dünya ülkeleri tarafından başarılı olarak kullanılmaktadır. Örneğin bir projede danışman, yüklenici, üretici, hizmet sağlayıcı kendi rolleri içinde devreye girip çıkarak kazanımlar elde etmektedir. Diğer yandan bu birlikte çalışma dinamiği çok önem verilen etkin pazarlar oluşturmaktadır. Bu konuda en ileri ülkeler İngiltere, ABD, Almanya ve Fransa’ dır. 
   
  Peki, sistem ortada ve yöntem belirli olduğuna göre neden bizler Türk girişimci ve iş sahipleri olarak bir araya gelip benzer yapıları oluşturmayız? İşte bunu anlamak o kadar zor ki. Politikacılar özellikle bu konunun etrafında dolanarak güç oluşumunu engellemektedir. İşte bu nokta yerli üretici ve otel işletmesinin önündeki en büyük engeldir. Burada yabancı ülke etkileri, satın almalar, rüşvet gibi pek çok parametre ortaya atılabilir. Ancak deneyimlerimiz artık bu yollardan tekrar geçmemize gerek olmadığını bize göstermektedir. Böyle bir ortak çalışmanın kime ne kadar zararı vardır diye irdelemek gerekirse, sonucun çok karanlık olduğu açıktır. Çünkü kazanan yoktur ama yabancı kazanmaya devam etmektedir. Bu noktada bir fikir değişimine gereksizim var. Eğer küresel bir dünya içinde olduğunuzu kabul ederseniz yerli yabancı ayrımını daha yumuşak bir şekilde hisseder ama yapılan işleri tatlı bir rekabet ortamına döndürerek kazanımları artırmak olasıdır. Bu kısım genel anlamda en büyük eksiklik ve engel olarak görünmektedir. Çünkü bu olguyu kabul etmeyerek mevcut bozuk düzene yamalar yaparak bir yere varamıyoruz.             
   
  SORULAR

  Turizm hizmet ağında yerli zincir oluşabiliyor mu? Hemen var diye ahkâm kesmeyin, çünkü burada bahis konusu olan dünya çapında marka olabilmektir. O halde bunun nedenleri üzerinde durmak gerekli değil midir? Sadece tesis yapmaya odaklanan bir turizm anlayışını değiştirmek vakti gelmedi mi? Aslında tesislerde o kadar büyük problemler ortaya çıkıyor ki işin o kısmı sürekli yazarak uyarmak istediğim önemli bir onu olmasına rağmen sürekli göz ardı edilmektedir. Kötü deneyimler bir sonraki tesiste kazanç oluyor mu? Hiçbir zaman. Çünkü garip bir şekilde hatalar aynı firma, aynı patron ve aynı ekiplerle tekrarlanıyor. İşte bunun anlaşılır bir tarafı yoktur. 
     
  70-80 milyon dolar harcayan lüks otellerde havalandırma, bulaşık yıkama ve pişirme sorunları varsa burada bir sorun yok mudur? Dünya son 10-15 yıldan beri yeşil proje ile başlayıp çevre duyarlılığına tam uyuma kadar tüm tedbirlerini almış durumda. Çünkü artık tek bir dünyanın var olduğu herhangi bir köşede oluşan olumsuzluğun tüm dünyayı etkilediği gerçeği nihayet tüm ülkeler tarafından kabul gören bir görüştür. Fosil yakıtları enerji kaynağı olmaktan çıkartmak, nükleer enerjiyi sonlandırmak, temiz enerji üzerinde çalışmalar yaparak katkı sunmak yarışı son on yıldan beri hızla devam etmekte ve ülkeler bu konuda yarışmaktadırlar. Bizim özellikle turizm konusunda bu çerçevenin neresinde olduğumuz, HES ve nükleer santral inadının hangi aşamada olduğu ortada. Yeşil Doğa isimli program ne kadar gösterilse, güzel tabiatın tahribatı ne kadar kayıt altına alınsa, TEMA Vakfı her vesile ağacın önemini anlatsa, LÖSEV çocuklardaki kanser vakalarının artışını anlatsa da bu uyarıların dikkate alınmaması bir körlük veya umarsızlık değil de nedir?     
   
  Pahalı yatırım yapılarak açılmış tesislerde satın alınmış pahalı bulaşık makinesinden çıkan ürünleri garson marifetiyle elde bezlerle parlatmak iş midir? Yerli cihazlar batılı benzerleri kadar marifetli midir? Yoksa reklamlarda dünya markası ve sanki icat gibi izlenim verilmesi ne kadar doğrudur? Bu soruları artırabilir ve her biri için dosyalar dolusu yazı hazırlanabilir ancak çözüm nerededir ve bizim neye odaklanmamız gerekir konusunda geniş bir mutabakat ortamı sağlamamız gerekiyor. Burada asla yerli yabancı ayırımı veya biri için üstünlük derecesi oluşturmak amacında değilim. Yeter ki kendi ürün ve işletmelerimiz bu konuda gerektiği kadar doğru yaklaşımlara sahip olsunlar. Bırakın bu fazla şişinmeleri de ayaklarınız yere basarak turizm konusunda ortak kararlarla işi baştan ele alıp ilerleme ve gelişmelere bakalım. Çünkü eğer bu konuda gereken hassasiyeti geç olmasına rağmen alamazsak çok yakın bir süreçte belki gelecek on yılda turizm ortada kalmayacak. Çünkü doğal ortadan kalkarsa tesislerde kimleri ağırlayacağız? Şahsi görüşüm, bu sorunun turizmle ilgili olan ve iddialı iddiasız bilgi paylaşan herkesin ve STÖ lerinin yanıtlamasıdır. Bu kadar farklı görüş, farklı sesler ve farklı bakış açısı olunca resmin şaşı görülmesi tesadüf değildir.    
   
  Sonuçta turizmi ayrılmaz bir bütün olarak ele alarak gıda üretiminden sağlıklı beslenme sistemine, çevre ve atık kontrol düzeneklerinden işletmelerin gereksinimi olan dayanıklı ve kullan at ürünlerin hiçbiri atlanmadan hepsi hakkında sınırları belli olan genişlikte çalışmaların yapılarak sebep sonuç dengesini kurarak yeniden bir temel güçlendirmesi yapılması gerekiyor. Şimdi burada bahsi geçen çalışma ve kapsamın zamana yayılarak yapılması yerine yeni düşünce sistematiği içinde maddelerin elden geçirilmesi ve ilişkilerin düzenlenmesi yeterli olacaktır. Bu kadar basit bir yöntemin yıllara yayılarak çok uzaklara ötelenmesi tipik bir iş bilmezlik örneğidir. Benzer olarak sadece kıyılar değil ancak ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi yerleşimin bilincinde olarak ilk aşamada Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve daha sonra Asya, Amerika kıtalarını hedefleyen programlar yapılabilir. Eğer yeteri kadar sağlam ve politikadan uzak planlamalar yapılabilirse çok kısa erimde turizmin bacasız endüstri olduğu gerçeği ispatı ile karşılaşılması olasıdır. Zaten bu çizgi yakalanmaya gayret edilse ülkemizdeki turizmde mevcut olan çoğu çarpık düzenekler ortadan kalkacaktır. Bilgi, deneyim, çalışma, uluslar arası ortamı değerlendirme, ortak projeler gerçekleştirme aşamalarını kolaylıkla geçecek yeterli insan ve beyin gücüne sahibiz. 
   
  Artık tam kapsamlı tasarrufa yönelmek gerekiyor, her türlü akılcı çözümler devreye alınmak kaydıyla.
   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun