Turizm sektörü ve kurumsal yönetişim

  Danışman Yönetici Feti Kuyucu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Bugün gerek banka yöneticiliğim gerekse turizm sektöründeki yöneticilik dönemimde kısacası uzun yıllardır takip ettiğim, her sabah kolayca ulaşabildiğim sektörel online haber portalı TURİZM GÜNCEL ‘de ilk yazım olacak. (Ağırlıklı düşüncelerim/tecrübelerim diyebiliriz)
   
  İlk yazımın uzmanlık alanım olan finans/bankacılık ve ekonomi konularından çok kurumsal yönetim anlayışı üzerine olmasını istedim. Hepimizin yakından izlediği üzere son 6 yılda yaşanan küresel ekonomik/finansal krizlerin ortaya çıkardığı en önemli sonuç, yönetim hatalarının kurumlara yansımalarıydı. Yönetsel zafiyetlerin kurumlar ve işletmeler üzerinde yıkıcı ve yok edici sonuçlarını hep birlikte gördük. Birçok dev kurumlar yok oldu, birçokları ise faaliyetlerine son verdi ya da çok ciddi oranda küçüldü, ticari yaşamlarını devam ettirebilmek için birçok önemli varlıklarını satmak durumunda kaldılar.
   
  Rekabetin ve değişimin artan/baş döndürücü ivmeyle hızlandığı bu son 10-12 yılda, finansal performans kadar kurumsal yönetim uygulamalarının kurumların devamlılığı açısından son derece önem kazandığı finansal ve ekonomik krizlerin etkisiyle net bir şekilde görülmüştür.
   
  Belirlenen kurumsal hedeflere ulaşmak ve süreklilik için; etkililik, tutarlılık, şeffaflık, adil olmak, hesap verebilirlik, katılımcılık, inovatif yaratıcılık, doğru çalışma grupları oluşturma, güvenirlik ve sosyal sorumluluk gibi temel kurumsal yönetim ilkelerinin vazgeçilmez prensipleri artık iş yaşamımızda yerini almıştır. Hatta yeni TTK ‘da bazı kurumlar için yasal sorumluluk olarak da uygulamada yerini bulmuştur.
   
   İŞ YAŞAMINDA GELİŞMEK/BÜYÜMEK İÇİN…
   
  Güven insanlar arası ilişkilerde olduğu kadar kurumlar arası ilişkilerde de son derece önemlidir. Artık sınırların daraldığı dağıtım kanallarının çok hızlı geliştiği günümüzde ilişkiler ve karşılıklı bağımlılık artmaktadır. Kurumlar başarıları için sadece kendi kaynaklarını değil, başkalarının kaynaklarını da (finansal kaynaklar başta olmak üzere ) kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Bu kaynaklara erişim için güven veren ilişkiler kurmak gerekmektedir. Bu nedenle güvenilir ve şeffaf olmak iş yaşamında gelişmek / büyümek için en önemli değerleme kriterlerinden olmaktadır.
   
  Küresel ve ulusal ekonomilerde artık kurumsal yapılar gelişim / büyüme ve rekabet için kendi öz kaynaklarının haricinde diğer tüm kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Kurumsal yapıların; finansal piyasalara / kreditörlere ve diğer iş ilişkisi içerisinde olduğu tüm bileşenlerine güven verici bir yönetim anlayışında olması başarı için vazgeçilmez bir kriterdir. Bu süreç iş yaşamında karşımıza Kurumsal Yönetişim olarak çıkmaktadır.
   
  “ Kurumsal Yönetişim; tüm hissedarlar, yönetim kurulu, üst yönetim ve çalışanlar arasındaki ilişkilerin ilkeleri, yetki ve sorumlulukları, alanların dağılımı, kurumsal yapının kalitesini güvenirliğini ve şeffaflığını kapsıyor.” Kurumsal Yönetişim bu kesimler kadar tüm iş ilişkisi içerisinde bulunulan, finansal piyasaları / kreditörler (Sermaye bu kadar kıtken ki çok önemli bir hususu) , tedarikçiler, müşteriler ve toplum içinde önem taşımaktadır. Kurumsal Yönetişim, kurumsal güvenin temelini oluşturmaktadır.
    
  Günümüzde kurumların başarısını ve sürekliliğini;
   
  Güç sahiplerinin, karar vericilerin katılımcı bir yaklaşımı, şeffaf ve hesap verme kültürünü benimsemeleri, adil, tutarlı olmaları ve “kurumsal güven “ veren yönetim yapıları son derece etkilemektedir.  
   
  Son 10-12 yılda ülkemizin ekonomik performansında etkin rol alan, tasarruf açığı olan bir ekonomide önemli ölçüde döviz girdisi sağlayan, Bölgemizin ise lokomotif sektörü olan ve önemli sermaye birikimi oluşan TURİZM ENDÜSTRİSİNDE yönetim kalitesi önemli bir değerleme kriteri haline gelmiştir.
   
  Sektördeki tüm tarafların; Seyahat acentesi, konaklama hizmetleri başta olmak üzere tüm iş ilişki içerisinde diğer alt sektörlerin sürdürülebilir büyüme, rakip destinasyonlarla inovatif rekabet edebilmek, tüm finansal kaynaklara / piyasalara etkin bir şekilde erişebilmek ve üstün performans gösterebilmek için kurumsal yönetim ve yönetişim ilkeleri uygulamaları çok önem taşımaktadır.
   
  “Yönetsel fark yaratan kurumların / işletmelerin öne çıkacağı bir dönemi yaşamaya başlayacağız”
   
   
  2014 Turizm sezonunun tüm taraflara bol kazanç getirmesi dileğiyle.
   
   

  Danışman Yönetici
  Feti Kuyucu
  fetikuyucu@gmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  Mehmet Biçer - 23.05.2014 14:52:08
  Fethi Bey, Yeni yazınızı kültürümüzü, yaşam şeklimizi ve egolarımızı dikkate alarak Adil Olmak, Hesap Verebilirlik üzerine yazmanızı rica ediyorum. Paylaşımınız için sonsuz teşekkürler...
  Meral Oskan - 23.05.2014 15:16:11
  Feti Bey Merhaba, Düzenli olarak takip ettiğim Turizm Güncelde sizin piyasa yorumlarınızı okuyabilecek olmak beni son derece mutlu etti. Hayırlı olsun. syg,
  Evrim TEZ - 23.05.2014 18:32:49
  Feti Bey, Hem Bankacılık hem de Turizm sektörü üzerine çok değerli tecrübelerinizi Turizm Güncel üzerinden takip etmek eğitici ve yol gösterici olacak. Başarı ve esenlikler dilerim.
  Aydoğan BAYRAKTAR - 24.05.2014 11:43:31
  Sevgili Feti tecrübelerinin ışığında yapmış olduğun yorum ve tespitlerini her zaman zevk ve dikkatle izliyoruz. Başarılarının devamını diliyorum.
  Zafer KORKMAZ - 28.05.2014 20:53:05
  Feti bey, bankacılık ve turizm sektöründeki tecrübelerinizle ilgili yol gösterici yazılarınızı merakla bekliyoruz. Syg.
  Akın Tabaklar - 1.06.2014 13:36:54
  Sevgili Feti kardeşim bankacılık ve finans sektöründeki tecrübeni ve bunun turizm sektörünün yapılanması konusundaki yansımasını çok iyi bilen uzman bir kişi olaraktan değerli bilgi ve tecrübeni sektörel iletişim sitesi Turizm Güncel.com vasıtasıyla takip etmekten mutluluk duyacağım.İşinde ve yaşamında başarılar dilerim ...
  MEHMET UGUR BİLGİNER - 2.06.2014 10:32:15
  Kurumlarımızın en çok ihtiyac duyduğu Etik ilkeler vurgu yapan yazınızı keyifle okudum Bu yazılarınıza ve tecrübelerinize ihtiyacımız var Devamını merakla bekliyoruz
  Ekmel Özlük - 2.06.2014 18:00:56
  Sn.Kuyucu, başta turizm sektörü olmak üzere tüm sektörlerin kurumsal yönetimlerine yönelik önermelerinizi , bilgi çağının inovatif,inspiratif ve aynı zamanda kreatif motiflerini içeren değerlenrimelerinizin özellikle sektör lideri kurumlarımız boardlarında dikkatle değerlenirilmesi gerektiğini düşünüyor,katkılarınızın devamını temenni ediyorum.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası
  2018 yılı beklentileri, ekonomi ve turizm endüstrisi eilişkileri
  Kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi ve yüksek sezonda yabancı giriş sayıları
  Turizmde şu anki durumu anlayarak geleceğe odaklanmalıyız
  Matruşka
  Kitle turizminde yüksek sezon, yabancı giriş sayıları ve kur-faiz-parite-enflasyon ilişkisi: 2010 - 2014
  2015 ‘de bizi neler bekliyor?
  Neler oluyor turizmde?
  2013 sonrası Rusya'sını iyi okumak, beklenti ve stratejiyi buna göre oluşturmak gerekir
  Turizm sektöründe 2017 yılı: Hoş mu geliyor, boş mu geliyor?
  Rusya pazarında oyunun yeni kuralları ve yeni düzen
  Rusya pazarında 2016 beklentileri
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetişim
  Sosyo ekonomik krizler / olaylar ve turizm endüstrisi
  Sıcak günler!!!!
  Sıcak günler - 2
  Antalya'nın finansal borçluluğu artıyor
  Gerçek nedir?
  Gelişmeler ve yansımalar
  Güven veren yönetimler ve kurumlar
  Antalya turizminde yüksek sezon yabancı giriş sayıları ve gelir, kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi
  Rusya pazarı üzerine finansal ve yönetsel öneriler
  Sektörde birincil çözüm nakit yaratma gücünü korumak
  2002 İstanbul yaklaşımı, 2006 Anadolu yaklaşımı ve 2016 turizm yaklaşımı finansal yeniden yapılandırma
  Krizlerde başarı için 'başarılı kriz yönetişimi'
  Sosyo ekonomik krizler, olaylar ve turizm endüstrisi II
  Tahsislerin süresi uzatılmalı, finansal destek artırılmalı
  Bankacılık ve turizm sektörü ilişkileri üzerine
  Şimdi tahsisleri uzatma zamanıdır
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetim
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun