Tur operatörlerinin Türk turizmindeki önemi

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü Melik Yetim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  2012 yılının ilk günlerini geride bırakırken Türkiye turizminde esen bahar rüzgarlarının Avrupa’daki ekonomik belirsizliğin ve krizin halen devam ediyor olması nedeniyle tersine dönmesi, kanımca henüz Türk Turizmcileri açısından fark edilmiş değil. Sadece Türkiye değil tüm ülkelerin turizm 2012 yaz dönemi forecastleri daha şimdiden eksiye dönmüş durumda.

      Bu görüşler içerisinde Türkiye Turizm sektöründe tur operatörleri, otel sahipleri, havayolu şirketleri ve devlet turizm gelirlerinde olası bir düşüşün önüne geçmek için ne yapmalı konusu sanırım şu aşamada daha kimse için bir şey ifade etmiyor.

   
      EB (Early Booking) yani erken rezervasyon indirimleri bundan önceki senelerde olduğu gibi bu sene de tur operatörleri tarafından satışları artırıcı bir etken olarak fiyatların hesaplanmasında kullanılmaktadır. Yani EB indirimlerinin tur operatörünün cebinde kaldığı kanısı tamamen yanlıştır.  Buna karşın Türkiye’de otellerin iki yıldan bu yana yapmış oldukları % 2 ila % 11 arasındaki fiyat zammı tur operatörlerinin satış yapabilmek için karlılıklarını daha da aşağı çekmesine neden olmuştur.

   
      Yani 2011 yılı satış ortalaması ile 2012 yılı satış ortalaması aşağı yukarı aynı olmasına karşın tur operatörlerinin maliyetleri % 2 ila % 11 artmıştır. Buna kurdaki ortalama % 20 lik artışı da eklersek otellerin karlılıkları % 22 ila % 35 arasında artmıştır. Birçok kişinin yanlış kanısı EB indirimlerinin tur operatörünün cebinde kaldığı kanısı da yanlış olduğuna göre tur operatörleri hayatlarını idame ettirmeleri için gerekli olan karlılıklarından ciddi tavizler vermektedirler.


      Peki bu durumun Türkiye Turizmi ve turizmcileri üzerindeki gelecek yıllardaki en önemli etkisi ne olacaktır.  Günümüzde Avrupa’da sayılı miktarda Türk orijinli tur operatörü kalmıştır ve bu operatörler,maliyet artışları karşısında ciddi tehlike altındadır. Yabancı menşeili tur operatörlerinin tekel oluşturma çabaları yavaş yavaş meyvelerini vermektedir.


      Şimdi diyeceksiniz ki Türk orijinli tur operatörü ya da yabancı orijinli tur operatörü ne fark eder? Ne fark ettiğini bugün en yakınımızda bulunan Yunanistan Turizm’ine bakarak anlayabilirsiniz. Veyahut, İspanya, Portekiz, Mısır , Fas, Tunus, İsrail turizmlerine bakarak da anlayabilirsiniz. Bu ülkelerin kendi tur operatörleri kalmadığı için, günümüzde turizmleri kartelci tur operatörlerinin iki dudakları arasında gidip gelmektedir. Çünkü bu şirketler her sene en karlı gördükleri destinasyonlara yönelmekte, fiyatları pahalı buldukları anda o ülkede kapasitelerini düşürmektedirler.  Yanlış anlaşılmasın bu durumda kimse onlara kızamaz çünkü amaçları kar etmek olan ticari şirketlerdir ve gereğini yapmaktadırlar. Ama bizim turizmcilerimiz de bu gerçeği kabul ederek ve farkında olarak strateji geliştirmeleri kendi gelecekleri ve riskleri açısından zorunludur.

   
      Türk orijinli şirketlerin ise Türkiye dışında alternatifleri kısıtlıdır ya da yok denecek kadar azdır. Bu nedenle mecburi olarak Türkiye’ye turist getirmek zorundadırlar.  Ancak gerek otel fiyatlarındaki artış, gerek ise havayolu maliyetlerindeki artış tur operatörlerimizi bu sene olmasa bile önümüzdeki senelerde ciddi şekilde zorlayacaktır. Ve sermaye yapısı yeterli olmayan şirketler yok olacaktır.

   
      Sonuç olarak ne yapılmalıdır? Bu yazının ana fikri olarak da anlaşılacağı üzere Türk orijinli tur operatörleri gerek Türk turizmciler gerekse devlet tarafından desteklenmelidir. Bu destek nakit para ile değil fiyat avantajı, ortak reklam çalışmaları ve turizmn sürekliliği açısından düşük sezonda ileriki yazılarımda bahsedeceğim avantajlar ile yaratılmalıdır.


      Türk orjinli tur operatörlerinin otellerde fiyat avantajı ve ödeme kolaylığı avantajı olmalıdır. Havayolu şlrketlerine ciddi vergi avantajları sağlanmalıdır.  Ortak reklam çalışmaları ile tur operatörlerinin satış için en önemli enstrümanı olan reklam harcamaları devlet tarafından desteklenmelidir.  Türkiye Turizmi’nin geleceğini belirleyecek olan Türk orijinli Tur Operatörlerinin desteklenmesidir. Önümüzdeki yazıda Tur Operatörlerinin mali yapılarının ne şekilde olması ve denetlenmesi gerektiği konusuna değineceğim.


      Görüşmek dileği ile

      

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü
  Melik Yetim

  Kullanıcı Yorumları

  Ethem Esenemir - 14.02.2012 16:34:40
  Melik bey, Yazinizi cok begenim. Dogru tespitlerinizin camiamizdaki gerekli mercilerin dikkatini cekmesi dileklerimle.
  Çİğdem Kelecioğlu - 14.02.2012 21:30:54
  Tebrik ederim çok güzel bir yazı Melik bey.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Türkiye'nin ekonomi verileri ne anlatıyor?
  2018 turizm ve döviz öngörüleri
  Seni unutmak istiyorum 2016
  Kur savaşları
  Turizmde kurumsallaşma
  Türkiye turizm değerlendirmesi
  Gezi Parkı ve turizm
  Durum, değerlendirme ve strateji
  Samimi bir izlenim
  ITB ardından kısa notlar...
  2016'dan 2017'ye bakış
  Tur operatörlerinin Türk turizmindeki önemi
  Zayıf halkaların güçlülere etkisi
  2013 öngörüleri
  2013 nasıl bir yıl olacak?
  Turizmde değişim
  Ya Mısır'daki olaylar olmasaydı?
  OAD Reizen neden battı?
  Yeni yıl, yeni sezon, yeni heyecan
  Fırtına öncesi sessizlik
  Bir verelim ki, üç alalım!
  Mevcut veriler ışığında turizme hızlı bir bakış
  2016 kabusu mu? Hadi oradan...
  Körler sağırlar birbirini ağırlar
  Turizmde 2016
  Turizm sektörünün güncel sorunları
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun