TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Turistik bir tesis yatırımı söz konusu olunca bazı bilimsel büyüklükler ve vazgeçilmez ölçütlerin göz önünde bulundurulması işletme aşamasında kendini gösteren belirleyici bir etkendir


  Genel anlamda bir turizm yatırımında planlama çeşitleri farklılık göstererek şu başlıklar altında toplanabilir; inşaat sahasının yerleşimi, müşterilerin kullandığı alanlar, müşterinin görmediği alanlar, ofislerin yerleşimi, genel alanlar, toplantı odaları ve salonlar, lobi, fuaye, barlar, odalar arası tesisat geçiş alanları, mutfak, çamaşırhane. Bahsi geçen tüm mahallerin birbiri ile bağlantılı olması yanında birinden diğerine kolayca geçişlerin de sağlanması gereklidir. Bu özellik işletme için oldukça yaşamsal bir değere sahiptir. Eğer irtibatlar doğru olarak yapılandırılmamışsa sorunlar artarak çoğalır.

  Çok basit ve çarpıcı örnek olarak oda servisi ile müşteri odaları, depolama ile mutfaklar, mutfaklar ile servis asansörleri, çamaşırhane ile kat ofisleri gibi çok değişik gruplamalar yapılabilir. Ancak burada dikkat edilecek tek nokta, irtibat halinde olması gereken mahallerin fiziksel anlamda ergonomik ve inşai özelliklerinin gözden kaçırılmamasıdır. Çünkü bina projelendirilirken teknik çözümler bulmadan bir şekilde irtibat sağlanması durumu iyileştirmemektedir. Örneğin bir kat arabasının rahatlıkla ilerleyemediği bir koridor veya araba ile birlikte bir çalışanı içine alamayacak kadar küçük seçilen servis asansörleri işletmenin işini zorlaştırıcı etkiye sahiptir. Zorlaştırıcı etkiler zaman içinde tesisin tıkanma noktalarını oluşturarak hiçbir şekilde çözülemeyecek bir sorun oluşturmaktadır.

  Çoğu zaman eğitimlerde ve seminer konuşmalarında dikkat çektiğim bir önemli konu turistik tesisin aslında bir fabrika olarak algılanması yanında mimari ve mühendislik planlamaları ile proje çalışmalarının buna uygun olarak yapılması gerektiğidir. Tesis işletme tarzı ne olursa olsun 24 saat çalışacak özellikte olmalıdır. Burada ürün, müşteriye yönelik gıda ve konfor şartları üretme özelliğinde olan hizmettir. Eğer bu nokta anlaşılırsa ve büyük oranda kabul görürse herhalde işler daha kolay olacaktır. Dolayısıyla tesisler daha fazla dayanıklı ve sürdürülebilir modeller üzerine yerleştirilebilir. Buradan hareketle turistik tesislerle ilgili tüm sektör aktörleri üretim ve mallarını daha dayanıklı ve sağlam olarak imal etmek zorunda kalacaktır. Bu yapılırsa bedellerin daha elle tutulur olacağı ve hem rekabet hem de yeni mamul üretiminin artarak sistem içinde değerleneceği açıktır. 

  SADECE PROJELENDİRME YETERLİ Mİ?
   
  Her proje bir ekip işi olmasına rağmen fikir olarak başlangıcından tesisin çalışmaya başlamasına kadar devreye giren her kişinin belli bir sahiplenmesiyle gelişir. Bu durum tesisin biraz da ruhunu ve kişiliğini belirleyici özelliklerdir. Ne kadar duygu katılırsa o kadar başarılı bir proje ortaya çıkmakla beraber teknik alt yapısı olmayan hissiyat kısmı çoğu zaman projenin telafi edilemeyecek kadar zorlaştırılmasına neden olmaktadır. Burada belki de sıkça tekrarlayacağımız, fikirlerin kâğıda dökülmesi ve gerçekleşmesi için değişik birimlerin devreye girip çıkmalarının önemi çok büyüktür. Asıl olan projenin mimari, inşaat, elektrik, mekanik, mutfak, çamaşırhane, yangın, aydınlatma, renk gibi uzmanlık birimlerinin aynı mimari projeye sadık kalarak kendi çözümlerini ortaya koymaları ve bunu bir bütün halinde sanki bitmiş bir proje gibi tüm irtibat çalışmalarını tamamlayarak adeta sanal bir bina ortaya çıkartmaktır. Eğer bu yapılırsa, tesisin tüm bölümlerine ait detayların çözüldüğü, birbiri ile çakışan durumlarda çözüm üretildiği teknik bir uyum sağlanmaktadır.

  Özellikle bazı yabancı zincir otel işletmeleri yatırım ve proje çalışmalarında önce masaya danışman grubunu oturtarak isteklerini anlatırlar, her uzmanlık birimi mimari proje içinde kendi çözümünü çalışır ve birimlerin uyumu sağlanarak proje son haline getirilir. Bahsedilen çalışmalar proje bazında tüm maliyetin % 8-10 civarına karşı gelmektedir. Süre olarak ise eğer proje yönetimi de devrede olup birimlerin çalışmaları kontrol altında tutulursa 8-12 aylık bir çalışmadır. Bu maliyet ve zaman gereksinimi ilk başlangıçta yatırımcıya külfet gibi gelmektedir. Hâlbuki kazanılan esas süre ve para dikkate alınırsa tesisin normal veya alışılagelen günlük şantiye çalışmaları ile yapılmasına göre oldukça düşük maliyetler söz konusudur.

  Sektör deneyimli, yetkin ve yaptığı tasarımları sigorta kapsamında olan danışman kullanmayı öğrenmek zorundadır. Ancak bu durumda tesislerde ortaya çıkan ve tesisin ömrü ile süre giden yanlışlıkların bertaraf edilmesi olasıdır. Genelde kabul gör
  en uygulama yaptırılacak işin satıcı firmaya sorularak şekillenmesidir. Aslında burada bir garip detay var. Örneği açmaya çalışırsam, bu kıyafet almak isteyen kişinin tezgâhtara nasıl giyinmesini sorması gibi bir şey. Veya yemek yiyecek birinin garsonun zevkine göre sipariş vermesi gibi bir sonuca götürmektedir. Hâlbuki işin tarifi önemlidir. Eğer ne alacağınızı bilemiyorsanız bu durumda size teknik bir hizmet verecek, farklı çözümler önerecek çalışmalar yapacak birilerini aramak durumundasınız. Bu kişi sizin gereksiniminize göre ancak teknik normlara uygun çözüm önerilerini sunarak, belli maliyet aralıklarından seçim yapmanıza yardımcı olacaktır. İşte danışman özelliği tam da bu noktada öne çıkmaktadır.

  Çoğu zaman örneğin bir bar isteği ortaya çıktığında sektöre hizmet veren firmalar kendi değişik ve farklı çözümleri ile işi almak için rekabete başlarlar. Ancak rekabet ne yazık ki görecelidir. Çünkü her firmanın çizdiği proje farklı olabilir ve önereceği cihazlar ve yardımcı makineler de değişik olacaktır. Bunun asıl ve tek nedeni, firmalardaki bilgi birikiminin çalışan personel ile sınırlı olduğudur. Evrensel ve belli normlar yerine firmanın bilgi ve deneyim birikimi ile sattığı mallara uygun olarak projeler ortaya çıkar. İplerin koptuğu nokta işte burasıdır. Eldeki farklı çizimler, değişik cihazlar ve birbirini tutmayan fiyat teklifleri iş sahibinin kafasını yeteri kadar karıştırmaya başlamıştır. Artık işin içinden çıkamaz ve yine etrafındaki kişilere ne yapması gerektiğini sormaya başlar. İşi cidden zor bir duruma gelmiştir. Bu aşamada pazarlama kabiliyeti iyi olan firma yetkilisi bir şekilde ikna edici rolünü iyi yapar ve işi alır. Bu aşamadan sonra diğer firmaların atakları başlar. Daha farklı fiyatlar ve yeni teklifler havada uçuşur. Öyle ki yatırımcı böyle bir işe neden kalkıştığını bile sorgulamaya başlar. Sonuçta hangi firmadan hangi cihazları alırsa alsın, yapılacak iş keyfini kaçırmıştır.

  Yatırımın başında ortaya çıkan bu sıradan durum, eğer dikkat edilirse tesisin istikbali ile yakın bir ilişki içindedir. Tesisin inşai olarak tamamlanması yanında işletmeye yönelik tedbirlerin daha işin başında bir program çerçevesinde ele alınması başarılı sonuçlar için elzemdir. Böylece her proje ve tesisin işletme bakımından kolay algılanabilir olmasının çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Eğer bu bilgiler işin başında projelere yansıtılabilirse inşaatın da doğru olarak yönlendirilmesine katkı yapacaktır. Turistik bir tesisin para kazanabilmesi için yerine getirilmesi gerekenler sadece bunlarla sınırlı değildir. Aslında her tesis kendi içinde gelişmeye ve başarılı olarak daha fazla gelir getirecek bir devinime sahip olmalıdır. Proje, tesis, işletme bir bütün olarak müşteriye sunulmalıdır. Bu konuda düşünce ve görüşleri sektör içinde geliştirmek faydalı olacaktır.  


  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun