Yok, deniz suyunun hikayesini anlatacak değilim. İçme suyundan bahsetmek istiyorum bu kez..... Kim kontrol ediyor bunları? Temiz midir, pet şişeler ve damacanalar iyi yıkanıyor mu? Yıkanıyorsa eğer, iyi durulanıyor mu? Deterjan artıklarının kansere sebep olduğunu dünya alem biliyor.Öyleyse, gereği yapılıyor ve önlemi alınıyor mu acaba?
   
  Yaza girerken Allah’ın suyuna Bodrum’da yine zam yapıldı. Bilinen markalar,  fırsattan istifade damaca fiyatını 8 liraya çıkardılar.  Evet,yanlış okumadınız tam 8 liraya.Küçük pet şişeler, bakkal  market ve benzincilerde 750 kuruşa satılıyor artık.
   
       Daha ucuzu yok mu?  Var ama,temizliğinden emin olamıyor ki insan.....Damacayı 4-5 liraya verenler de var.Ancak adı hiç duyulmamış firmalar bunlar. Reklam olmasın diye adlarını yazmıyorum.Nereden gelmiş,hangi kaynaktan alınmış,güneş altında beklemiş mi pet şişe ve damacanalar?Bilen yok, Allah’a emanet içiyor millet.
   
   
     Karışan görüşen olmayınca,kör tuttuğunu öpüyor bu memlekette.Allah’ın kaynağını ele  geçiren firmalar,aklına esen fiyatı koyuyor suya. Bu durumda kimi kime şikayet edeceksiniz.Serbest piyasa deyip geçiyor yetkililer.Serbest piyasa ama,bu kadar da serbest olmamalı değil mi?  Kola fiyatına,meyva suyu parasına içme suyu olur mu?

   
       Yollarda görüyoruz,kamyonlarda güneşin altında açık giden pet sularını.O sular,yarım saat güneşi gördü mü, zehire dönüşüyor.Kanserdeki patlamanın  bir sebebi hormonlar ve zirai ilaçlarsa,diğer sebebi de güneş altında kalan pet şişe suyu ve damacanalardır.Bunu ben söylemiyorum,dünyanın en ünlü tetkik laboratuarlarının raporları ve şöhretli bilim adamları söylüyorlar.Bu yüzden dünya, suyu pete koymaktan vazgeçti ve ciddi ülkelerin tamamı cama geçtiler bile.Hoş bizde de tek-tük var ama,şimdilik göstermelik durumda.
    
       Geçen sene Ankara’da,  tüm markaların şişe suları genel bir kontrolden geçirilmişti.Tamamı değil ama,çoğunun mikroplu ve sağlığa zararlı olduğu resmen açıklanmıştı.O tarihten buyana ne yapıldı?Bilen yok,halka anlatan da yok zaten.Tüm idrar tahlilleri turşu kavanozlarında değil,pet şişelerde gelir hastanelere.Özel hastaneler hariç, genelde böyledir bu.Sonra ne olur bu şişeler,tek tek yıkanır mı,dezenfekte edilir mi?5 litrelik pet şişeler, ilçelerde ve köylerde benzin-mazot taşımada kullanılır.Arabası yolda kalanların ,traktörü arızalananların,makinalarla ot kesenlerin seyyar yakıt deposudur bunlar.Nasıl temizleniyor içleri, yıkanıyor mu hepsi,herkes merak ediyor…
   
       Tuzu kuru olanlar için mesele yok.Ama dar  gelirli insanlar ne yapsın?Musluk suları içilecek gibi değil. Üstelik de bölgenin suyu müthiş kireçli.Bu durumda şişe sularına saldırıyor insanlar.Eğer onlar da temiz değilse,ne içsin millet?
   
       Yediklerimizden kuşku duyuyorduk.Şimdi içeceklerimiz için de aynı kuşkuları taşıyoruz.Hem dünyanın parasını ödüyoruz,hem de temiz olup olmadığını bilemiyoruz.Sahi,bunları kontrol edecek mekanizmalar,makamlar,görevliler var.Ne yapıyorlar acaba,kontrol ediyorlar mı boğazımızdan geçenleri?  İl,İlçe Sağlık Müdürleri ne güne duruyor? İl,İlçe Tarım Müdürlükleri niye görevlerini yapmıyorlar?  Belediyeler neden seyrediyorlar bu rezaleti?
                                    
       Bodrum Yokuşbaşında durdursunlar su kamyonlarını.İçlerinden alacakları numuneleri tahlil etsinler.Sonuçlarını halka mutlaka açıklasınlar. Ayrıca firma suyu toptancıya kaça veriyor,toptancı bayilerine kaça satıyor,oradan da halk kaça alıyor? Bu zincir dikkatle izlendiğinde,vatandaşın cebinden çıkan çok fahiş farklar görülecektir.
   
       Millete hizmet nutukla olmuyor.İcraat görmeli insanlar.Hileli yiyecek ve içeceğe mahkum oluyorsa vatandaş,orada görevlilerin büyük bir ihmali var demektir.İşini iyi yapmaya kararlı yönetimler,halkın gıdasıyla oynayanların cezasını verirler.Kimse oralı olmazsa,belediyeler ilgilenmezse,Kaymakamlar sahip çıkar probleme ve kış uykusundan hala uyanamayan görevlileri işe koşarlar.Bodrum Kaymakamı bunu sağlayacak ve vatandaşın sağlığını koruyacak güçtedir.
       
   
   

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun