Her yeni yıl belli umutları içine taşırken bir önceki yıl ve yıllardan elde edilmiş derslerin sentezini de üzerinde taşır. Eğer dersler alınmamışsa akılcı bazı ileri görüşler fikir geliştirici olabilir. Aslında bir türlü anlamakta zorluk çekilen konu toplum olarak aynı bağlarla birbirimize bağlı olduğumuz gerçeğidir. Buradan çıkartılacak ders, kötü bir işin kişisel değil toplumsal sonuçlarına tüm bireylerin katlanması gerçeğidir. Acaba bunun farkında mıyız?

  2017 turizm açısından daha zor bir yıl olacağını söylemek için Nostradamus olmak gerekiyor mu? Ama iyileşmenin 2023 yılında bile gerçekleşmeyeceği olgusunu önümüze koyup akılcı politikalar üretmek gerekli. Nedense bunun ipuçları ne yazık ki mevcut değil. Halen betona yatırım çılgınlığı devam etmekte, yatırımlar çok pahalı yapılmaktadır. Yeni tesisler eski çarpıklıkları kopyala yapıştır yöntemi ile artırmaktadır. Diğer yandan çevre ve enerji konularında dünya 2020 ve %20 sistemine geçmiş olmasına rağmen biz inatla fosil yakıt ve nükleer üzerine para ve zaman kaybetmekteyiz. 

  Savurganlık kişisel ve toplumsal anlamda başa beladır. Kişi kendinden geçer ve ayrık otu gibi hiçbir ortamda tutunamaz, toplum ise yapması gerekenler yerine dışarıdan dikta ettirilen kurallar sarmalında debelenir durur. Enerji konusu açılınca akla hemen elektrik gelir. Ama enerji formu her yerde vardır ve ancak bunun iyi kullanılması ile kalkınma söz konusudur.

  Elektriği ele alalım. Önümüzü görmek, elimizdeki kitabı keyifle okumak, çalışmalarımızı yapmak, gıda üretimi ve beslenme için elzemdir. Elektrik kullanarak çok fazla işi yapmaktayız ve kesildiği zaman sanki dünya durmuş gibi algılarız. Peki, elektrik kullanımında belirli bir bilince sahip olduğumuz söylenebilir mi? Ya da onu çok abartılı veya çok sönük kullanarak amacı dışında sadece sarf etmekte olduğumuzun farkında olan var mı?  

  Fosil yakıt olarak doğal kaynağı olmayan ancak temiz enerji olarak güneş, rüzgâr, biyogaz, jeotermal kaynakları çok büyük olan ülkemizde dışa bağımlı olarak elde dilen dünyanın en pahalı yakıtını verimsiz yakıp havaya atmak konusunda hiç düşündünüz mü? Tüm kamu kurumları, toplu taşıma araçları ve evler nedense yakıt hovardalığı yapmaktadır. Mühendislikte 1°C %5 enerjiye karşı gelir. Yani, bugün daireler ve evlerde ortam sıcaklığı 25-26°C dir. Eğer bunu 22°C yaparsak %15 enerji tasarrufu yapılacağını bilecek bir kamu görevlisi yok mudur? 

  Kamu araçlarında da aynı sistem geçerlidir ve iç ortam sıcaklığı çoğu zaman, Ankara için 27-28°C dir. İyi hoş da kış ayının özelliği farklıdır ve kışın yaz gibi yakıtı boşa havaya atmaya dur diyecek bir kişi yok mu? Ancak işin diğer sakıncalı yanı binalardan veya araçlardan soğuk dış hava ortamına çıkan kişilerin aradaki büyük sıcaklık farkından dolayı sık hasta olmalarıdır. Zaten yetersiz hastane ortamına bu yöntem ile daha fazla hasta taşındığının farkında mıyız?

  Dış ortamda yakılan ısıtıcılara ne demeli? Bunların ortay çıkardığı karbon ayak izi o kadar büyük ki buna karşı önlem neden alınmaz anlaşılır gibi değil. Her çarpıklık diğer bir yanlış uygulamayı beraberinde getirir. Bugün Ankara’da yemek yenen yerler sokaklara uzamış ve ilave alınan alanlar yüzey ısıtıcılarla donatılarak daha fazla yakıt ve sarfiyat yapılmaktadır. Kış mevsiminde havayı ısıtarak bahar veya yaz havasına çevirmek gibi bir gayret ne kadar doğrudur tartışılmalıdır.

  Belki de enerji korunması ve tasarrufu için ülkemizde henüz keşfedilmemiş ancak ileri tüm dünya ülkelerinde yaygın kullanılan enerji kullanırken cihazın özelliğine göre yüksek çıkışları önleyerek dengeleyen ve dalgalanmaları kontrol ederek %35-55 arası tasarruf sağlayıcı sistemler hakkında biraz kafa patlatmak gerekebilir. Bu tarz sistem ve uygulamaların yerli üretimi için destek olunursa büyük tasarruflar söz konusu olacaktır. Benzer şekilde atık ısının veya buharın tekrar kullanımı konusunda çok çalışma yapılmasında fayda vardır. Özellikle su ve enerji yoğun çalışan endüstriyel tesislerde örneğin mutfak ve çamaşırhanelerde su geri kullanımı ve kazanımı sistemleri üzerine eğilmekte fayda vardır. Suyu ve enerjiyi kullan at değil verimli kullan ve tekrar dönüştür kafasına sahip olmak gerekir.

  GURME VE TURİZM ETKİSİ

  Sınırsız özgüven ve girişimci ruhu ile etraf şeflerle dolu ve TV lerde, gazetelerde sürekli bir yemek pişirme programları sürdürülmekte. Güzel ama hangi yemek? Gastronomi akademileri, gastronomi turizmi gibi uç adlandırmalar da iyi, hatta yeni yeni çoğalan aynı konudaki STK lar, toplantılar, geziler iyi ama altı boş. Neden diye sorarsanız, adı Michelin olan, restoran sınıfı belirten sıralama ölçütü aynı ambleme sahip olması nedeniyle sıradan lastik markası olarak algılanabiliyor. Bu gafı turizmde anlı şanlı bir STK başkanı yapabiliyor. Ama ne gam, işler tıkırında.

  Belki de sorgulanması gereken önemli konu, bu kadar şefin olduğu bir ortamdan neden bir Michelin çıkartamıyoruz? Geçen ay bir proje için gittiğim Bilbao’da 7 adet 1* ve bir adet 3* Michelin restoran var. Daha da dramatik olan, Bask bölgesinde 40 tane Michelin restoran var. Sadece bu bile bir ilginç ölçüt olarak alınarak neyi hedeflemek gerekir onu algılamada rehber olabilir. Kısa bir bilgi vermek gerekirse, sıralama aşağıdaki gibi ve en fazla 3* söz konusu.       

  1*-Kendi sınıfında çok iyi bir restoran.
  2*-Mükemmel yemek ve türünün birinci sınıf mutfağına sahip.
  3*-Olağanüstü mutfağı ve özel lezzetlere ilave geniş bir şarap listesi.

  Maddi olarak ele alınırsa, 1* 45-60 EUR, 3* 100-200 EUR kişi başı ödenecek hesaptır. Aslında bu bile çok ciddi bir eşik olarak ele alınıp sıçrama tahtası yapılabilir. Nedense biz kendimizi dev aynasında görmek gibi bir yanılsama ile vakit kaybederken konaklama sektörünün neden para kazanamadığı konusunu ıska geçmekteyiz. Aman parasal değere bakıp bizdeki restoranlarla mukayese yapmayın çünkü bu restoranlarda yenilen yemek kalitesi mutlaka denenmesi ve sonrasında fikir belirtilmesi gereken ciddi bir husustur.

  Tüm bu olumsuzluklara rağmen eğer akılcı bir planlama ve eğitim ortaya konursa Türk mutfağı dışarıya açılabilir. Sadece bu yapılsa kazanım büyük olacaktır ancak bu işiciddidir ve söylemde kolay gelse de profesyonel çalışma ve beceri geliştirme gerekecektir. Pişirme yöntemleri, cihazlar, planlama ve yeni tatlar ortaya konabilir. Bunların bilimsel çalışmaları yapılarak dünya ile paylaşılabilir. Yani yapılacak çok ciddi bir planlama söz konusu. İşte asıl sorun da burada. Bilgi-deneyim-liyakat üçlüsü olmadan yola çıkılırsa yine yalancı pehlivan gibi peşrev çekilir ve sonuç hüsran olur.  

  Ne diyelim, eldeki kumaş bu, bununla daha iyisini yapmaya gayret ederken her yönde iyileştirme çalışmalarına önem ve özen göstermeliyiz. Başka ülke değil bu memlekete sevdamız artmalı ve birlikte daha iyilerini yapabilme azmi ve el birliğine ulaşmalıyız.

  2017 her şeyi ile yeniden güneşin parlayarak tepeye çıkacağı yıl olsun.

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin



  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun