Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Her ne hikmetse bu sezon kalifiye personel sıkıntısını diğerlerinden çok daha fazla hissettik otellerimizde.

  Pardon yahu kalifiyede neymiş, imkanımız olsa sokakta boş gezeni bile alacağız otellere, ama milletimizin refah düzeyi çok yükseldi Allaha şükür, çalışmak için yan gözle bile bakmıyorlar artık bizim otellere. Gezi parkı olayları vesilesi ile başta Taksim ve civarındaki oteller olmak üzere İstanbul’da nerede ise personel azaltma yoluna gitmeyen otel kalmadı. On yıllar boyu % 98 doluluk garantisi ile çalışan birçok tesis birkaç haftalık mağduriyetinden ötürü! bu yükü taşımak istemedi. 

  Birçokları erken toparlanan İstanbul turizmine hizmete devam derken tekrar aynı kadroları toplamanın sıkıntısını yaşadılar; hala da bu süreç devam etmekte. Zira küsen, küstürülen küçük emekçi an itibari ile ekmeğini farklı yollardan bulmanın yollarını aramakta. Hani otellerimiz için kalifiye çalışan açığının sadece Ege ve Akdeniz civarında olduğu ve sezonluk bir problem olduğu kanısı ön plandadır ya, hep değil işte artık büyük şehirlerimizde de aynı sıkıntılar hissedilebilir şekilde yaşanmakta. Misal Bursa, misal İstanbul!.

  Turizme kalifiye personel sağlamak amaçlı yapılan mum ışığı kıvamındaki göstermelik aksiyonların faydası gerçek ihtiyacın çok aşağılarında bir yerlerde seyretmekte. Her yeni açılan tesis bir öncekinden daha büyük kapasiteye sahip olurken, istihdam edeceği personel sayısı da doğal olarak verilecek hizmetle doğru orantılı. Buraya kadar iyi güzel de, memlekette turizm yatırımlarına verilen desteğin onda biri kadar sektöre donanımlı personel yetiştirmek adına bu tarafa aktarılsa, yemin billah bugün bunları konuşmazdık.

  Sezon göbeğinde ekstra personel için bizi arayan dostlara yaptığımız artık standart hale gelmiş bir şaka var: "Bir, iki saat bekle dondurucudan çıkartıp çözeyim öğlene otelin önüne bıraktırırım kaç kişi istiyorsan." Daha da yaratıcısı var elbette; Baktık dondurma, çözdürme sürecinde sıkıntı var, bakteri filan oluşuyor o zaman bizde Yüzüklerin Efendisi'ndeki büyücü Saruman’a sipariş verir Isengard mağaralarında büyülü çamurdan otel personeli imal ettiririz. Hem de istediğiniz departman çalışanını, istediğiniz sayıda ve istediğiniz departmanın donanımı ile!. 
     
  Çok değil birkaç sezon daha böyle giderse ana restoranda ki garson Filipinli, sahilde şezlong düzenleyen houseman Endonezyalı, kattaki hanımlar Gürcü ya da Ermeni olarak ister istemez istihdam edilecektir. Zaten animasyon, guestrilation, spa ve resepsiyonu RUS kardeşlerimize hediye etmiştik, sıra diğer departmanları da devretmeye geldi.  
  Emir HEPOĞLU

   
   

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  KurtulK - 1.10.2013 12:19:20
  Emir Kardeşim, olayın bir tarafını güzel yazmışsın. Zaman zaman bu konuda da bizleri bilgileniriyorsun sağolasın. Kalifiye eleman diye sektörün yatırımcısı, yöneticisi kim varsa her sezon yırtınıyor. Ancak kaliteli elaman, işi bilen personel geldiği zamanda sektörde gerçekten hak ettiği ücreti veren kaç şirket var. Aman 1000 lira neylerine yetmiyor nerede kazanacaklar bu kadar parayı deyip birde sezon sonu geldi mi aman masrafları kısalım diye herkesi kapı önüne koyma durumu var ki sorma gitsin. Bu durumda hangi aklı başında işgören bu sektörde çalışmayı kenine hedef yapar ki ? İş garantin yok, iş garantisi olan yerde aldığın parayla geçinmek neredeyse imkansız sınırında, günde 1012 saat çalışma, herkes her işi yapar mantığı ile minicik bir ünvan verip gönlü hoş tutuldu zannedilen çalışana kışın bulaşıkta yıkarsın boya badana da yaparsın denilmeler. 20 yıl tecrübesi olanla 2 yıl tecrübesi olana aynı çalışma koşullarını sunmalar. 10002000 kişilik belki daha büyük kapasiteli otellerde birim müdürü yaptığınız insana ne iş yapıyor ki mantığı ile yaklaşık düz eleman maaşı vermeler. Sonra kenimizi yurt dışındaki otellerle kıyaslamalar. Sonra her yıl aynı hikaye kalifiye eleman yok, otelacenteturizm işletmesi sahiplerinin, üst düzey yöneticilerinin biraz ellerini vicdanlarına koyup artık hepbanacılıktan vazgeçmesinin zamanı gelmedi mi? Çalışanlarına biraz değer vermelerinin, güven vermelerinin zamanı artık geçmedi mi? Ben 25 yıldır Turizme çok yakın çalıştım. Çok kaliteli turistin geldiği zamanları da bilirim ama daha bir yıl görmedim ki turizm camiasının tabiri cazi ise ağlamadığını hiç görmedim. Daha hiç bir yıl çok iyi gitti demelerinden vazgeçtim Allaha şükür bu yıl fena değil di dediklerini dahi görmedim duymadım. Ama ne hikmetse her yıl yeni otel yapılır, yatak kapasitesi arttırılır, hep sabit kıymetlere yatırım yapılır. İnsana yatırım boşa yapılmış gibi geldiğinden olsa gerek kimse keni elemanına eğitim yatırımı yapmaz. hep başkalarından veya devletten beklenir. Saygılar,
  süleyman küçüktürkücü - 1.10.2013 15:57:30
  kurtul bey ağzınıza sağlık,sadece birkaç cümle ekleyeceğim.trilyonluk tesis yaparlar ve nerede muhtaç insan varsa onu bulurlar ve maaş 1000tl onun için hiçbir personelinin gelişip tesis değiştirmesini veya birazdaha yüksek maaş almasını istemezler.
  resit farda - 1.10.2013 23:34:40
  sezon bası antalyada tum hotel ve tatıl koylerı gazetelere ılan verırler fakat doluluklarını yakalayamdıkları icin ilk once 30 kapasiteyle personel alırlar otel doldukca mayıs ortası gibi kadroyu tamalamaya calısır hepsi ama kımseyi bulamazlar yada sokaktan gecenı bile ise alırlar ,genc genel mudurlerin patronlara yalakalık yapmak icin kurdugu yeni bir sistem ama maalesef bu tamaıyle mısafire yansıyor sadece o otel degil turkıye icin konusuluyor .
  Otelci - 2.10.2013 02:37:55
  Ana soruna bakarsanız meslek okullarında toplam olarak 50 kişi civarında öğrenci var, ama bir büyük tesis yaklaşık 500 kişi çalıştırmak zorunda... Bir tane büyük tesis olmadığına göre tesis keni bünyesinde personel yetiştirmek zorunda. Personelin öğreniklerini benimseyip doğru uygulaması için ise öğrenime açık olması gerekli. Belli yaşın üzerindekilerde ise tecrübeli bile olsalar, adaptasyon sorunu yaşayabiliyorlar veya yaşa bakmadan iş yoğunluğundan dolayı yeterli eğitim olamıyor. Bu nedenle eğitim programları düzenlenmeye, eğitim materyalleri dağıtılmaya başlandı. Sorun 25 yıllık değil, 40 senedir var... Ve bu konu her zaman konuşulmalı ve yazılmalıdır. Tesis yatırımı fizibilite çalışması ile ortaya çıkmalı
  genç turizmci - 8.10.2013 08:39:18
  Emir bey , Falcı Nine yazınızdan sonra büyük bir zevkle okuduğum ikinci paylaşımınızdı bu. Kalifiye eleman istiyorum diye yırtınan otelci hiç kenine sormuş mu 4 kişinin yattığı 25 m karelik lojman odalarında kim kalmak ister ? 750 lira maaşla 16 saat servis yapacak , üniversite mezunu veya eğitimli kerizleri nereden bulabiliriz ? Vay efenim bir garsona 1000 lira maaş verilir mi , 750 lira maaş yazalım , çağır kızım personel müdürünü bu garsonun maaşını da asgariden göstersinler kalanını elden versinler , kaçırdığımız her vergi makam arabamızın bedava benzini Bugün gel gör ki çoğu otelin alt kademe departmanlarında düşük maaşla çalışan abiler ablaların psikolojileri toplumun diğer kesiminden daha bozuktur ve bu gözle görülür şekildedir, hatta bu abi ve ablaların shiftleri çok insan içinde olmasınlar diye genelde 24.0008.00 olarak yazılır, sabahta evlerine gider akşama kadar psikolojileri bozuk bir şekilde uyurlar. Her sezon başı çoğunlukla doğu illerinden geliri düşük ailenin evlatları topluca Antalyaya getirilir bu sayı en az 5060 tır , daha önce ne Rus nede Alman görmemiş bu arkadaşlar , ceplerine koyulan 700 lira paraya sabahtan akşama kadar harıl harıl çalışır. Onlar için mukafattır hatta bu . lakin sen 67 otelden oluşan bir marka olacaksın , kalifiye eleman diye haykıracaksın, 12 saat çalıştıracağın bu kalifiye elemana 750 lira para vereceksin. Yapma be patron, arabanın bir eski modelini kullan da kalifiye eleman al.
  murat - 4.03.2014 15:07:00
  ben turizm otelcilik mezunuyum 11 yılımı turizme verdim şu an departman şefiyim ve aldığım maaş evimi geçindirmeme yetmiyor. eğitim için harcadığım yıllarama yoksa parayamı üzüleyim. yaş 34 dedi ve başka meslek öğrenmek için imkan yok. yazık günah bizim gibi turizmin alt yapısını eğitimini almış insanlara. maaşlar düşük çalışma şartları çok zor. yetmezmi. elimizden tutan olsada hani motive olsak. akşam evimize gittiğimizde ailemizin yüzüne bakmaya utanıyoruz neden mi ? bu ayda ihtiyaçlarınızı erteleyin diyecek yüz olmadığından


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun