Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Son zamanlarda sürekli olarak gündemde tutulan ve ağlaşmalı bir arabesk tarza dönüşen turizm ile ilgili akılcı yöntemlerin var olduğunun farkında mıyız?
   
  Turizm bir uçak düşürülmesiyle yaratılan suni kriz içerisinde yeteri kadar irdelenmediği ve turizm konusunda ‘üç maymunu’ oynayan sözde sivil toplum örgütleri (STÖ) seslerini çıkaramadığı için, turizm doğal akışına terk edildi. 
   
  Sorgulamak ilerlemenin en önemli yöntemidir. Bir soru içinde pek çok farklı çözüm öneren fikirleri ortaya çıkaracak özellik taşır. Soru sormadan, merak etmeden ilerleme olamaz. Dolayısıyla herhangi bir konuda soru olmaması o konunun en ideal şekilde alındığını veya en kötü çözümün dayatılmasını ortaya koyar.   
   
  Turizmde kriz bu yıl ve Rus uçağı düşürüldükten sonra mı ortaya çıktı?
  Turizm suni olarak pompalandığı 1980’li yıllardan beri ekonomik bir değer miydi?
  Yatırım, karlılık, sürdürülebilirlik, eğitim kotarıldı da, bizim mi haberimiz olmadı?
  Üretim, gıda, sağlık turizm boyutunda çözüldü mü?
  Alt yapı, şehirleşme, doğalı koruma, çevre bilinci gelişti mi?
  Temiz enerji, hava-su-gıda temizliği geliştirildi mi?
  Ticari anlamda turizmle birlikte çalışan sektörler gelişti mi?
  Vize muafiyeti ulusal turizmi uçurur mu?
  Petrol destek ve teşvikleri ile turistler doldurulup boşaltılır mı?
  Banka kredilerini erteleme, su-enerji-personel devlet teşvikleri turizmi kurtarır mı?
  Tanıtım fonları, fuar ve gezileri devlet hesabına yazmak turist sayısını katlar mı?
  Hollywood siparişi ile film çekmek turizmi uçurur mu?
   
  Turizm henüz yatırım, personel ve ticaret konularında problemlerini değil çözmek, teşhis bile edebilmiş değildir. Yatırımlar, çok yüksek bedelli, teknik alt yapısı eksik, donanım yanlışlıkları olan, çevreyi tüketen, sadece günü kurtaran bir tarzda yapılmaya devam etmektedir. Ekolojik ayak izi diğer ayak izlerindeki gibi kapkaradır. İşin ilginç olan kısmı turizmin bu kısmı ile kimse ilgilenmemekte ancak nurlu ufuklar ve bol kazançlı söylemler ile vakit geçirilmektedir. Hele bazı STÖ başkanlarının kasıp kavuran, “onlar gelmezse gelmesin, bize gelen diğerleri yeter” tarzı söylemlerini mantık ve akıl eksenine oturtmak o kadar zor ki... Personel 30-35 yıldan beri bir sıkıntıdır ve çözüm henüz bulunamamıştır. Bu yıl kriz çıkmasa konaklama personelinin sorunları bitmiş miydi? Ticari kısma gelirsek, en basiti olan KDV sorunu çözüldü de bizim mi haberimiz olmadı? Kim neyi nasıl üretiyor ve bu sektöre tüketim için sunuyor hiç farkında mıyız? 
   
  Bu kaygan zemin üzerinde Arap turizmi, helal turizm ve sağlık turizmi gibi sadece söyleyenin maksadı etrafında oluşan, tarzı ve sistematiği belli olmayan büyük balonlar uçuruluyor. İlginç olan, bu konularla ilgili büyük masraflı çalışmalar yapıldığı, kurumlar ortaya çıkartıldığı ve teşviklerle kamu kaynağının çarçur edildiği de vakıadır. İşin özüne gelince hastalık sürekli tekrarlanmaktadır. Temelsiz görüşler her yere kondurulmakta ve bunlar proje olarak tanıtılmaktadır. 
   
  İnsan sağlığı
  İnsan sağlığı için üç temel unsur gereklidir: Su, hava ve gıda. Eğer bu üçlü temiz ve insana uygun ise o toplum ilerler ve gelişir. Üçlüden biri bozuksa diğerlerinde de aksamalar başlar. Çünkü üçü birbirinin içindedir ve varlıkları birbirlerine bağlıdır. Sadece bu noktayı turizm açısından ele almak belki de büyük gibi görünen sorunların çözümü olabilir. Gelin teker teker ele alalım.
   
  Su yeterince bol ve temiz mi? Konuyla ilgili pek çok kaynağa her okuyucu kolayca ulaşabilir. Burada en can alıcı nokta, görünmez tehditleri algılamaktır. Ülkemizdeki su kaynakları süratle azaltılmaktadır. HES ve beton tutkusu en büyük tehlikedir. İlki su kaynaklarını ortadan kaldıracak, ikincisi derin suları bitirecek özellikler taşır. Turizm perspektifinden bakarsak, derhal pet şişe tüketimi durdurulmalı ve ileri ülkelerin yıllardır uyguladıkları masaya taze su sistemine dönülmelidir. HES pet şişelemeyi doğuruyor, pet şişe insan sağlığını tehdit ediyor ve atık olarak çevreyi yavaşça boğmaya bağlıyor. Temiz su tatil yerleri ve büyük şehirlerde acımasızca tüketiliyor. Bunu durdurmak için mühendislik çözümleri uygulamak gerekli ve şarttır. Bu bilgiler her mühendislik disiplininde mevcuttur ve süratle uygulamaya konması gerekir. 
   
  Hava kalitesi ise çok kötü ve kirlilik yüksek orandadır. Ofis ve evlerin camları kapalı bile olsa, kirlilik enfiltrasyon ile ortama yayılmaktadır. Bu kirliliği gidermek ve ortadan kaldırmak için mühendislik çözümlerinin uygulamaya konması gereklidir. Burada gözden kaçırılan özellik, havanın kirliliğinin havayı soluyan insan, gıda için büyütülen hayvan ve bitki için de olumsuzluk taşıdığıdır. Bugün ileri ülkeler çimento imalatını bırakmış, fakir ülkelerde üretim yaptırarak oluşan kirli havayı o ortamda tutmaktadırlar. Bugün eldeki mevcut mühendislik teknolojisiyle binaların yıkılıp tekrar çimento kullanmadan yapılması, asfaltların sökülüp tekrar yenilenmesi mümkündür. O halde bu çözümler turizm sektörünü ilgilendirmelidir. Diğer yandan kirli hava nedeniyle oluşan ortam kirliliğinin temizliği için büyük oranda temiz suyun harcandığının farkına varmalı ve bunu da değiştirmeliyiz.
   
  Gıda konusunda da sicilimiz temiz değil. GDO ve E uzantılı katkılar ne yazık ki görevli olması gereken bakanlıklar tarafından göz ardı edilmektedir. Ancak esasfelaket senaryosu, GDO bir kere toprakları sarınca artık kurtuluş olmadığı bilgisinin saklı tutulmasıdır. Yeterli ve nitelikli beslenme olmazsa insan adeta bir robot gibi düğmesine basılan ve hareket ettirilen bir şekle dönüştürülür. Tehlikenin farkında mısınız?
   
  Okullarda sağlıklı mutfaklar
   
  Burada sayılan ve küçük yaşlarda oluşturulması gereken bilinç ancak okul sıralarında başlatılabilir. Bu nedenle okul mutfakları çok önemlidir. Nedense insanlar çocuklarının eğitimi için anormal yüksek paralar ödemelerine karşı onların beslenme alışkınlıklarının başladığı okullarda beslenme sistemini denetleme görevini yapmamaktadır. Tüm okullarda sağlıklı mutfak projesi başlatılmalı ve kantin türü yerler ortadan kaldırılmalıdır. İleri ülkelerde okul yemeği öğrencilerin kahvaltı, öğlen ve okul durumuna göre akşam yemeklerini düzenlemektedir. İlave olarak bu hizmet vatandaşın verdiği vergilerden karşılanmakta böylece öğrenciler arasında ekonomik farklılık ortadan kaldırılarak sadece beslenme öne çıkartılmaktadır. 
   
  Yaptığımız araştırmalara göre bugün bir öğrencinin beslenmesi için Ankara’da günde 15-18, İstanbul’da ise 21-25 TL tutarında para, ailelerin cebinden çıkmaktadır. Varsıl olmayan öğrenciler için bu bedel birkaç lira daha düşüktür. Ancak bu rakamlar her gün harcanmaktadır. Bunun yerine okul beslenme programında konu ele alınarak çok uygun şartlarda çözümler bulmak olasıdır. Bu işin sorumlusu bakanlıkların mutlaka harekete geçmesi ve projeler başlatması gereklidir. Okul mutfağının en büyük özelliği küçük yaşlarda kazandırılan besin, gıda, üretim ve fayda bilgisi yanında atıklar ve sağlık bilgilerinin verilmesi kurgusudur. Öğrenci ilk yaşlarda bu eğitimi alırsa, ne yiyeceğine, nasıl tüketeceğine, çatala gelene kadar olan meşakkatli yolculuğa, israfı önlemeye dikkat edecektir. Sadece bu özellik bile büyük bir kazanımdır.           
   
  Her konuda ülkede mühendislik, akıl, bilim, teknik uygulama, deneyim ve kamu bütçesini koruma bilinciyle harcama düşüncesi yaygın hale gelmelidir. Bu şekilde bir atılım yapmak olanağı vardır. Gerçekten bu konuda ilerleme istiyorsak, rota budur.    
   


  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun