Hijyen veya sağlık bilgisi bireyin günlük hareketlerinde nasıl daha temkinli olması gerektiği hakkında bilgi verebilir. Aynı şekilde çoğunlukla fazla dikkat etmeden alışkanlıkla otomatiğe bağladığımız işlem ve davranışlar bize hastalık olarak geri dönebilir.

  Eğer risk tanımını iyi irdelenirsek buna karşı tavır almak ve koruyucu yöntemler geliştirmek daha kolay olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bireysel temizliğin kitlesel sağlığı ciddi olarak sıkıntıya sokabilecek etkinliğe sahip olmasıdır. Yaşadığımız oldukça yoğun ve endüstriyel kirlikle dolu ortamlar sağlık konusunda titiz davranmak gerekliliğini işaret etmektedir. Genel anlamda vücudun dışarıdan gelen etkilere dayanım için kendi bünyesinde kurduğu dayanım sistemi zaman içinde değişerek farklılaşmaktadır. Dolayısıyla daha önce hafif etki yapan hastalık türleri de değişime uğrayarak kendi yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Aslında temelde bu bir ölüm kalım savaşımıdır. Mikroplar ölürse vücut daha sağlıklı olacaktır.

  Özellikle büyük şehirlerde genel ve ortak kullanımın olduğu yerler için dikkat edilmesi gereken basit bazı kurallarla hem bireysel hem de toplumsal sağlık seviyelerine kolaylıkla ulaşılabilir. Diğer bir yandan insanlara hizmet veren kişi veya işletmelerin sağlık kurallarına uyması yanında hizmet alanların sağlık şartlarını da kontrol edilebilir seviyede tutacak önlemleri alması beklenmelidir. Ortamın herhangi bir nedenle riskli duruma dönüşmesi, içinde bulunan herkesi sıkıntıya sokabilir.

  Yine de bu tedbirlerin alınabilmesi için sağlık bilgisinin projeyi yapan kişilerde olması, pratik olarak daha önceki çalışmalarda uygulanmış olması, planlama yaparken bu şartların mutlaka projeler içine yerleştirilmesi gereklidir. Çalışanın kolaylıkla kullanabileceği tedbirler alınmazsa istediğiniz kadar emir veya genelge yayınlayın o işletme istenilen sağlık bilgisi şartlarına uyamaz. O halde tüm tedbirlerin projelendirme aşamasında ve uygulanabilir yapıda kapsam içine alınması gereklidir. Özellikle hastane, restoran ve otel projelerinde mutfak gıda üretim ve çamaşırhane yıkama işlemi yapılan alanların çok üst düzey bilgi ve deneyimle planlamasına önem verilmelidir.

  Restoranlarda, toplu yemek yenen kafeterya, okul yemekhanelerinde ortaya çıkan gıda zehirlenmesi ile hastanelerde tespit edilen mikrop yayılması, iyileşmeyen hastalıklar, aynı şikâyetten tekrarlanan vakaları ortadan kaldırmak için ilk aşamada en basit tedbir olan sağlık bilgisinin uygulandığından emin olmak gereklidir.  

  Bazı kolay ve herkes tarafından uygulanabilecek sağlık kurallarını hatırlayalım:

  1. EL YIKAMA: Bir ortama dışarıdan geldiğinizde her zaman ellerinizi yıkayın. Eğer toplu taşıma kullanıyorsanız, büyük ihtimalle birçok kişi tarafından dokunulan yüzeylere siz de temas etmişsinizdir. Bu koltuğun tutamağı, askı borusu, tutma kolu, kapı gibi yüzeyler olabilir. Sabun ve su kullanarak elleri yıkamak dışarıdan getirmiş olabileceğiniz mikropların etkisiz hale getirilmesi için en etkili yöntemdir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu işlemin 23-30 sn kadar sürdürülmesidir.  Aksi takdirde elinizi sabunlu su ile ıslatmış olursunuz ve bazı bakterileri elinizden uzaklaştıramazsınız. Eller kadar tırnak üstlerinin de basit bir fırça yardımı ile temizlenmesi faydalıdır.

  Endüstriyel kullanımda bir gıda üretim alanına girişte personelin ellerini yıkayacağı ve dezenfekte edecek cihazların kurgulanması, projeye yerleştirilmesi ve kullanılması gerekir. Eğer aksi durum ortaya çıkarsa orada gıda emniyeti söz konusu değildir. Sadece el yıkama eviyesi projelendirmek sorunu çözmez. Bulaşma riskini en aza indirmek amacıyla su ve deterjan kullanımı sırasında da bir önceki kullanıcının izini silmek amacıyla ayak veya diz kumandalı veya fotosel kumandalı bataryalar önerilebilir. El kurulama işi basınçlı hava veya kâğıt peçete ile yapılabilir. Yeni sistem el kurutma cihazlarında mikrop öldürücü UV ışınlar da kullanılmaktadır.

  2. SU ÖZELLİĞİ: Fazla yaygın kullanılmamakla birlikte yıkama suyuna Ozon ilave eden sistemler yüksek emniyet sağlayıcı sistemler olarak öne çıkmaktadırlar. Ozon endüstriyel mutfaklarda ürün yıkama ve çalışma alanı dezenfeksiyonunda da kullanılmaya başlamıştır. Aslında 20 yıldan beri yıkama gereksinimi olan yerlerde kullanılarak deterjansız temizlik sağladığı bilinmektedir. Nispeten engellenen kullanım alanı genişlemeye başladığında atık suların denetlenmesi ve şartlandırılması için tekrar kimyasal kullanılması ortadan kalkacaktır. Bu durumu göz önüne getirmeye çalışırsanız, kimyasallardan arınmış bir dünyanın cennete dönüşmesi söz konusu olabilir. Ancak küresel patronların kazandıkları paralar düşeceği için bu konu ancak cesaret sahibi politikacılar ve bilinçli insan toplulukları ile mümkündür. Ama uygulanabilir mi, bunu zaman gösterecek. Aslında suların temizlenmesi için kullanılan klor gibi maddelerin de kullanımı olmayacağı için insan sağlığı doğrudan iyiye gidecektir.       

  3. BİREYSEL TEMİZLİK: Kişisel temizlik kavramını beden ve giysi temizliği olarak ele almak doğrudur. Beden temizliği günlük yıkanma ile sağlanabilir. Yıkanma sırasında iyice ıslatılan vücut 30 sn sabun köpüğü ile bekletilirse ideale yakın temizlik elde edilebilir. Saç temizliği için şampuanın doğrudan değil ancak önce ele dökülerek su ile köpürtüldükten sonra uygulanması hem deride olası sıkıntıları hem de kepek şeklinde oluşumu önleyici etki yapmaktadır. Hizmet sektöründe özellikle yaz aylarında belirginleşen ter kokusunu ortadan kaldırmak için iyi yıkanma usullerini uygulamak yeterlidir. Temizlenmiş vücut üzerine temiz iç çamaşırı ve kıyafet giyilmesi gerekli ve şarttır. Günümüzde cazip reklamları yapılan deodorantlar ne kadar güzel koku salsalar da kirli veya terli deri üzerinde etkisi kötü koku olarak ortaya çıkmaktadır.

  4. KOKULAR: Genel olarak kokuların bir bozulma sonucu ortaya çıktıklarını ve bakteriyi işaret ettiklerini unutmamak gerekiyor. Bu bilgiyi yaygınlaştırırsanız, gıdaların, çalışma masasının, bıçakların, temizlik bezlerinin, çalışma alanlarının, vb çalışma yerlerinin kokma nedenlerini anlayabilirsiniz. Çoğu zaman bu kokuları dikkate alarak önlem alınırsa sağlık bakımından bir sürü olası olumsuz yapının önüne geçebilirsiniz.  

  5. GİYSİLER: Personelin örtündüğü giysiler ve giydiği ayakkabılar doğrudan istenmeyen kokuların kaynağı olabilecek niteliktedir. Kumaş olarak teri çeken ve yapay olmayan iplikle dokunmuş giysiler, özellikle pamuklu eşyalar en fazla tercih edilen çeşittir. Yapay malzemeler teri tutarak daha uzun süre nemli ortamı muhafaza ederler ve dolayısıyla bakteriler için uygun bir üreme alanı oluştururlar. Benzer şekilde ayakkabılar yapay malzemeden üretilmiş ve nefes alma özelliği yoksa hareketle oluşan ısı ve nem içeride birikmeye başlar. Ayakkabı seçimi ile birlikte ayak ve çorap yıkanmasının da önemi büyüktür. Çorap seçerken yaz için pamuklu ve kış için yün çorap kullanmak ayak sağlığı ve kötü koku önleme bakımından dikkat edilmesi gereken maddelerdir.

  6. GÖZLER: Gözlerimiz oldukça narin ancak çok önemli bir organımızdır. Genelde dışarıdan gelecek toz ve benzer yabancı maddeleri ya göz kapağı refleksi ile içeri almaz veya gözyaşı ile izole ederek dışarı atar. Ancak bu işlem sırasında kaşınma, akıntı veya çapak oluşabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka koruyucu tedbir almak, en basitinden çay ile göz banyosu yapmak fayda sağlar. Yine de bu esnada gözlere temas eden ellerin iyice yıkanması gereklidir. 

  7. DİŞ BAKIMI: Diş sağlığı doğrudan gıda üretimi ile bağlantılı olmasa da çalışanların kişisel sağlık önlemleri için önemlidir. Günlük temizlik ve yemek sonrası bakımlar kadar belli aralıklarla dişçi kontrolleri fayda sağlamaktadır. Sağlık bakımından ileri seviyelere gelince bu işlerin daha kolay olmasını umut ediyoruz. 

  8. CİLTTE SIKINTILAR: Yüzde veya vücudun başka bir yerinde sivilce, yara veya kesik ciddi riskler içerir. Bu nedenle riskli bölgenin tamamen kapatılması ve temas edilmesi önlenmelidir. Yaranın cinsine göre farklılık gösterebileceği gibi deri üzerindeki hastalıklı bölgeler süratle yayılma eğilimindedir. Çalışma sırasında bu gibi kritik özelliğe sahip noktalarda gözle görülebilecek ve renkli yara bantları kullanılması tavsiye edilmektedir.  

  9. EVCİL HAYVANLARLA TEMAS: Evcil hayvanlar genelde gıda üretilen tesislerde bulunmaz ancak olası bir hayvan sevme işlemi sonucu, iyi bir tedbir olarak, ellerin çok iyi yıkanması gereklidir. Hayvanlar hasta olmasalar bile iyi birer taşıyıcı olabilirler. 

  10. FARKINDALIK: Farkında olmak bir diğer önemli etkendir. Çalışma hayatında her an bir kaza veya istenmeyen olay ortaya çıkabilir. Bu tip bir olay sonucu kirlenme olabilir. En basit ve kestirme tedbir kiri algılamak ve en kısa sürede çalışma alanından çıkartmaktır. Kendi sağlık tedbirleri yanında birlikte çalışılan ekip arkadaşlarının da olası bir kirlenmede uyarılması önemlidir. Çünkü bu işlem müşteri memnuniyeti derecelendirilmesine doğrudan etki yapar. Bir dikkatsizlik sonucu ekip çalışanları ve tesis işletmesi olarak şikâyet edilmek pek hoş olmasa gerek.    Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun