Rusya'da rezervasyonlara charter darbesi

  TurizmGüncel Haber Koordinatörü Savaş Daş
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Gerek dünyanın genelinde, gerekse Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki uluslararası gelişmeler seyahat sektörünü derinden sarsmaya, turizmin ana fay hatlarında kırılma yaratmaya devam ediyor.

  Rus halkının Türkiye'ye dönük ilgisini internet aramalarından ve yoğun erken rezervasyonlardan takip ediyoruz. Ancak bir hafta önce Rusya Federal Havacılık Ajansı Rosaviatsiya'nın hava yolu şirketlerine gönderdiği ''Türkiye charter uçuşları yasaklanabilir'' mesajı, rezervasyonların sert bir şekilde düşmesine neden oldu.

  Rusya'daki tur operatörlerinden edindiğimiz bilgilere göre, Rosavatsiya'nın mesajının ardından 10 Nisan'da rezervasyonlar yüzde 50 oranında düştü. Söz konusu gelişme Rusya'daki tur operatörleri tarafından da doğrulandı. Basına verilen demeçlerde şokun etkisinin geçtiği, rezervasyonların normale döndüğü söylense de durum pek öyle değil. Charterlar yasaklanabilir mesajı Rus tatilcinin gözünü feci şekilde korkutmuş durumda. Bu nedenle, yoğun erken rezervasyon satışlarının ardından bir bekleme dönemine girildi. Beklenti ise, bu haftadan itibaren yavaş yavaş normale dönmesi yönünde.

  Hava yolu şirketleri ise charter uçuşlarının yasaklanması ihtimaline karşı önlemler alıyor. Örneğin Azur Air ve Nordwind'in Rusya'dan Türkiye'ye tarifeli uçuş izni alması olası charter yasağına karşı önemli bir adım. Rus Federal Havacılık Ajansı, Azur Air'e 30, Nordwind'e ise Rusya'nın 9 kentinden Türkiye'ye tarifeli uçuş izni vermişti. Tur operatörleri, olası yasak durumunda operasyonlarını tarifeli uçaklar üzerinden devam ettirebilecek.

  Rusya ile Türkiye arasında güçlü bir turizm bağı bulunmasına karşın, iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler bu güçlü yapıyı son derece kırılgan hale getiriyor. Suriye meselesinde yaşanan düğüm çözülmedikçe, sektörün Rusya pazarında önünü görmesi biraz zor gibi.

  Rusya seyahat pazarı için özetin özeti şu olabilir: İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler iyi olduğu sürece turizm de iyi olabilir. Rosaviatsiya'nın hava yolu şirketlerine gönderdiği mesaj bunun en açık örneği. Charter yasağının söylentisi bile rezervasyonlara darbe vurmaya yetti.

  Şu anda Rusya'daki tur operatörleri Türkiye programlarının yüzde 20-30 arasındaki kısmını satmış durumda. Bu da yüzbinlerce paks anlamına geliyor. Dolayısıyla Rusya'nın böyle bir noktada charter uçuşlarını yasaklamasına çok fazla ihtimal verilmiyor. Nedeni ise yasak durumunda çok sayıda acente ve tur operatörünün iflasla burun buruna kalacak olmasının yanında, yüzbinlerce Rus vatandaşının mağdur olması riski. Ancak başta Suriye olmak üzere, uluslararası ilişkilerde iki ülke arasında makasın açılması, geniş kapsamlı bir uçuş yasağını da beraberinde getirebilir.

  TurizmGüncel Haber Koordinatörü
  Savaş Daş
  savasdas@turizmguncel.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Sezon ortası yazısı: Niteliksiz turizme devam!
  'Turizmde patlama' olacak derken savaş kapıya dayandı
  Gelin şu işin doğrusunu anlatın!
  Moskova'da Türkiye Festivali: Maya tuttu!
  Turizmde işler yoluna giriyor, peki ya riskler?
  Türkiye Almanya'daki iki zincirden birini kırdı
  İlklerin genel kurulu ve Ulusoy'un vedası
  Katma değeri düşük turizme devam
  Arttı mı, eksildi mi?
  Antalya Valiliği'nin aldığı kararın 'içki yasağını' aşan bir anlamı var
  Uzun vadede kaybetmeye mahkumsunuz!
  Rusya'da rezervasyonlara charter darbesi
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun