Rakamlara takıldık kaldık

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Tavandan tabana ağzını açan rakamlar ile başlayıp rakamlar ile bitiriyor Turizm konulu açıklamalarını. Ülke girdileri şu kadar oldu, ülkeye bu kadar turist girdi, şu kadar uçak indi, bu kadarı havalandı, geçene seneyi yüzde bilmem kaç oranında geçtik, on yıllık elli yıllık planlarımız şöyle, istihdam rakamlarımız bundan ibaret, yatak sayımız şu kadar, beş yıldızlı otellerimiz bu kadar, yok ucuza sattık, yok pahalı kaldık, haydi el ele tutuşup aksiyon verelim ortalık hareketlensin, dostlar alışverişte görsün. İspanya yandı bitti mahvoldu, Yunanlı turizmciler bizi kurtarın diye İpsala sınır kapısına dayandılar, Mısır bize on bastı, takla attırdı, beraber bir şeyler mi yapsak.


  Herkes bildiği ve belki de duyduğu kadarı ile kendince turizmi yorumluyor. Belki katkı yapıyor, belki de katlayıp bizlere satmaya çalışıyor. Bilen de konuşuyor bilmeyen de. Ancak birçoklarına oranla oldukça demokratik bir görünüm sergiliyor bu yapısı ile Turizm sektörü o da ayrı mevzu elbette. Ancak tüm bu seslerin arasında, sürdürülebilir turizm, çevre kirliliği ve koruma çalışmaları, geri dönüşüm çalışmaları, görüntü ve ses kirlilikleri, istihdam probleminin konuşulmayan gerçekleri, turizm çalışanlarının sıkıntıları, bizde ‘’ Türk Misafirperverliği ‘’ var kardeşim diyerek her zaman atlanan ve aslında olmayan turizm bilincimiz ve kültürümüz ki bence aslında sıkıntıların birçoğu burada başlıyor,  betonlaşma, turizm kalitemizin yükselen rakamların tam tersine düşmesi, ucuz destinasyon görünümünden çıkma çabalarımız ve daha bir çok mühim konuya ait haykırışların ise sesi oldukça cılız kalıyor.

  KONUNUN ESTETİK BOYUTU


  Toplum olarak estetik bilincimiz hiç yok maşallah, gelişmemiş elbette ve buna istinaden çevre ile alakalı olan estetik kaygımızda bir hoş doğrusu. Belde ve ilçelere girerken sorumlu belediyeler tarafından konuşlandırılmış ve bölgenin turizm temasına uydurulmaya çalışılmış başarısız uygulamalar birçoğumuzun dikkatini ve tepkisini çekmesine rağmen konuşulmayan ve tartışılmayan problemlerin başında geliyor. Tematik çalışmalar usta olmayan ellerde şekillendiği taktirde korku tüneline girmişsiniz hissi veriyor insana. Tabelalar, Totemler, Tak’lar, bazı durumlarda festival afişleri, külliyen zevksizlik örneği. Bunlara müdahale edecek bir kurul, ekip, tim, sanatçılardan oluşmuş bilirkişi ordusu v.s. kurulamaz mı ?. Beldelerin karakteristik öğelerine atıf da bulunan hoş uygulamalar yapmak, yaptırmak çok mu zor. Bunu beceremiyorsak standart uygulama yapmaya çalışmak da bir çözüme ulaştırabilir belki bizleri.

  Betonlaşma en çok konuştuğumuz ve tartıştığımız konuların başında gelmesine rağmen, her yeni ve lüks mono blok turistik beton binanın açılışına koşa koşa gidiyoruz beraberce. Ülke turizmi için, istihdam için oldukça önemli olan bu yapıların yeni olması ülkemize gelen turistler için tercih sebebi olmasına rağmen konumlanmalarında ciddi problem olduğunu düşünüyorum. Örneğin Antalya Kundu ve Lara Bölgesi. Havaalanına yakın olmasından dolayı tercih sebebi olan ve sahilinin güzelliği ile hayranlık duyulan bu bölgedeki rezalet ötesi yapılaşma imar, yerleşim ve çevre estetiği konularındaki acemiliğimizi gözler önüne tüm çıplaklığı ile seriyor. Yol zaten tam bir felaket, gün geçmiyor ki bir kaza olmasın. Hadi otelleri anladık, hepsi kol kola sahile paralel biçimde dizilmişler, kimisinin konuk odası bir diğerinin lobisine ya da direk başka bir odanın içine kolayca girebilmenizi mümkün kılacak kadar yakın. Bahçe duvarları ya da çitleri zaten tek, çünkü dip dibe ler. Kimi zaman sahilde şezlongları ya da minderleri karışıyor, fırtınalı günlerin ardından sahile vuran diğer otele ait iskele tahtalarını değiş tokuş yapıyorlar. Bu bağlamda komşuluk ilişkileri tavan yapmış durumda.

  Peki ya yolun karşı tarafı. Rezalet ötesi bir yapılaşma, çoğu uzun zamandır boş duran dairelerle dolu onlarca apartman. Hepsinin altında en ucuz, en kalitesiz turistik eşya ve giysilerin satıldığı market ve mağaza füzyonu ile harmanlanmış dükkanlar. Bazı dairelerin camına kondurulmuş ucuz masaj salonu tabelaları. Ve elbette unutmadan Lara sahilinde Deve ile dolaşmanın keyfine rahatça varmanız için onlarca devenin yanına park edildiği çakma Yörük çadırları.

  KONUNUN ÇEVRE BOYUTU


  Herkes konu çevrecilik ya da mavi bayrak mevzularına geldiğinde ahkam kesmeyi adet haline getirmiş durumda. Kimse bu konunun karşısında değil, bizzat taraftarı, ancak iş ciddiye bindiğinde burun kıvırmakta üstümüze yok vesselam. Her tesis kendi sahilini temizliyor, çöplerini toplayıp sürgüsünü bir güzel çekiyor, düzgün ve temiz olmasını sağlıyor, ancak on metre ötesinde kendi sınırında olmayan alana bulaşmıyor, pet şişeler, kurumuş yosunlar, tahta parçaları bu bağlamda kimseyi rahatsız etmiyor. Tesisler zaman zaman otel dışını kendi duvarları sınırına ait olan bölgeleri süpürüp yıkıyorlar, ancak arada kalan boş alanların canı çıksın kimin umurunda. Belediye toplasın kardeşim işi ne. Belde belediyelerinin eti, budu gücü zaten belli, velev ki çoğu siyasi kaygılarla iş ve hizmet yapmaya çalıştıklarından yapılan uygulamanın ne tadı ne de tuzu oluyor.

  Karetta Karetta ların yumurtlama mevsimlerinde tüm uyarılara rağmen çoğu yuva ve yumurta zarar görüyor, zaten yaşam alanlarının üzerine otel yapmış olmamız yetmezmiş gibi birde hayvancıkların yumurtalarını kırıyor ve nesli tükenmekte olan bu güzelim yaratıklara işkence yapıyoruz. Börtü böceği, yılanı, akrebi saymıyorum bile, çoğumuzun zararlı olarak adlandırdığı bu yaratıkların doğal yaşam alanları üzerine, sadece eğlenmek ve dinlenmek için yaptığımız tesislerde gönül rahatlığı ile tatil yapabilmek adına katliam yaptığımız bu canlıların uzaklaştırılması adına yapılan ilaçlama hizmetleri ne kadar kontrol altında bence bunu da iyice irdelemek lazım. Çevreye ne kadar saygılı, ya da insanlar üzerindeki etkileri nelerdir bilmek gerekiyor. Yoksa belge almak, duvara asmak kolay elbette, denetlemelerde de arıza çıkmadığı sürece oh ne ala benden daha çevrecisini bulamazsınız bu çevrede düşüncesi oldukça hakim bu aralar sahte çevreciler arasında.

  KONUNUN İNSANİ BOYUTU

  Konunun insani boyutuna gelince, her zamanki bakış açımdan farklı bir tavır göstermemi beklemeyin benden . İlke edindiğim  ‘’Benim için aslolan insandır’’ düsturu itibari ile her zamanki bakış açıma istinaden turizm çalışanı ve istihdam problemleri hakkında iki çift lafım var.  Sözüm elbette çalışanı yürüyen, hareket eden rakamlardan ibaret görenlere, başkasına değil. Bu bakış açısının birçok negatif getirisi var bilmem haberiniz varmı hanımlar, beyler. Birincisi turizm dediğimiz menem şey insan ile yapılıyor ve ultra modern bir türü keşfedilmediği sürece böylede yapılmaya devam edecek. Dolayısı ile insanın insana hizmet etmesi ve bunun karşılığında belirli bir ücret alması söz konusu bu hikayede. Çalışanın  maaşı ödenmediği taktirde, geciktirildiğinde , sigortası , yatırılmadığı ya da yıllar boyu konuşup da bir türlü hayata geçiremediğimiz On İki ay Turizmi gerçekleşmediği taktirde yaşanması muhtemeller sırası ile ; Personel tatminsizliği ve memnuniyetsizliği, işe konsantre olamamak, moralsizlik ve bununla beraber gülen yüzlerin somurtur hale gelmesi, hizmet kalitesinde düşüş ve Türk turizmine yaşatacağı zararlar silsilesi. Bu yaz sezonunda diğerlerinde yaşamadığımız kadar fazla yetişmiş personel sıkıntısı yaşıyoruz, farkında mısınız bilmem. Çalışanların bir kısmı turizmi bırakarak farklı sektörlere yönelmeyi seçiyorlar, ister inanın ister inanmayın ama tüm bu yaşanan sıkıntılardan dolayı köyüne dönüp tarım ve hayvancılık ile uğraşmayı seçenlerin sayısı hiçte azımsanacak gibi değil. Uzun yıllarını bu mesleğe vermiş olanların bir çoğu orta kademe yönetici oldu bile. Ancak alttan yetişen nerede ise yok gibi. Bir şekilde çalışanlar küstürüldü ve kendi savunma biçimlerini yarattılar. İnsanların mesleklerine ve turizme olan saygı ve güvenleri belirgin biçimde azaldı. Elbette rakamlarla konuşmak bizlere doğru sonuçlar almamız konusunda yardımcı olacaktır. Ancak konunun insani, estetik ve çevreci boyutlarını da arada da olsa irdelemek, gelecek için ayakları daha fazla yere basan bir turizm modeli yaratmamızda yol gösterici önem taşımaktadır. Bazı şeyleri atlamadan iyi bir şeyler yapmak esas olmalıdır.
  Saygılarımla Emir HEPOĞLU emirhepoglu@iehaturkiye.org

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun