Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin, bir anne ile oğlunun diyaloglarıyla anlatımı


  Anne- Oğluuummm bak sana Portakallı KEK yaptım, mis gibi koktu vallahi, hem çayda demledim sıcacık, hadi gel de soğutmadan ye evladım.

  Oğul- Yaaa anne yinemi Portakallı KEK yaaa, hep aynı şeyi yapıyon anne yaaa, içim dışım kek oldu, ekstradan bir de portakal ağacı köklenirse bir tarafımdan hiç şaşırma yaani :(

  Anne- Bana bak edepsizlik yapıp canımı sıkma, vallaha terliği beynine yapıştırırım !, gel iki parça zıkkımlan akşam akşam asabımı bozma.

  Oğul- Ya tamam anne yaaa geliyorum :(

  Oğul- Anneciğim ellerine sağlık harika olmuş yine her zamanki gibi, vallahi nasıl başarıyorsun her zaman aynı lezzetli şeyi yapmayı hayret yaani.

  Anne- Yalakalık yapma tıkın çabuk sonra da odana gidip derslerini yap !

  Oğul- Ya biraz oturup televizyon seyretsem noolur anne yaaa, hem bak bu akşam şu meşhur film festivalinin ödül gecesi var ona bakmak istiyorum accık

  Anne- Dersini bitir gel izle, hem zaten araya ellibin tane reklam sokuştururlar, kaçırmazsın merak etme, hadi hadiiii

  Oğul- off yaa tamam yaaa zaten kortejede götürmedin bu sene beni bari bunu izliiim yaaa :(

  Anne- Evladım çabuk bitir dersini gel izle, hem bu sene kortej filan iptal oldu, a benim koca kafalı oğlum, haberlerde söyledi duymadınmı?

  Oğul- Tamam gidiyorum ben odamada bak bişi diycem, ben daha bugün öğrendim festivalin yapıldığını vallahi hiç haberim olmadı, internette görmesem yok yaani

  Anne- Festivalin senle, benle, şehirle alakası yok ki oğlum, körler sağırlar toplanıp kokteyl yapıyorlar. Yalandan sanatçıları kiralık buzuki ciplere bindirip iki tur döndürmeseler onları da göremeyeceğiz ya neyssssse. Üst geçitlere dört tane bayrak asınca haberdar ediyoruz zannediyorlar milleti, ama nerdeee Nebahat yengen aradı bugün oda festival filmlerini izlemeye gidelim diyordu bana, kızım dedim festival bugün son haberin yok mu, yokmuş vallahi kız yeni duymuş.

  Oğul- Ya valla çok acayip geçen gün PLUMBERK TV de KAN film festivalinin belgeselini izledim, ya adamlar naapmış öyle anne yaaaa sanki bütün şehri giydirmiş, donatmış adamlar yaa, gavur yapıyor abicim.

  Anne- Terlik kuleden kalkış izni aldı, birazdan beyninin sol löbüne yapışacak haberin ola, terbiyeli konuş benim armut kafalı oğlum. Ne demek öyle gavur mavur çok ayıp, sana yakışmıyor. Okulda mı öğreniyorsun bilmem ama yanlış oğlum, ayııııp. Ayrıca evet o belgeseli ben de izledim, çok başarılılar vallahi, millet iliklerine kadar hissediyor festivali şehirde. Nerede ise tüm ay şehir bunla yatıp, bunla kalkıyor. Hatta galayı da gösterdiler gördünmü, bütün ünlüler kırmızı halıdan geçerken basınla filan konuşuyorlar, espri yapıyorlar, fotoğraf çektiriyorlar, imza veriyorlar filan.

  Oğul- Anne ya bişi sorcam bizim muhtar Halil amca ünlü mü?

  Anne- Mahalle genelinde evet, ana caddeye çıkınca tanımazlar bile, niye sordun ?

  Oğul- Valla temin sen kanalları değiştirirken gördüm, yemin ediyorum bak vallahi, ödül gecesindeydi, kameraya el salladı, otuz iki dişi gözüküyordu he he ehe

  Anne- Doğrudur evladım şaşırma, zaten galaya ve kapanışa bir beni birde Nebahat yengeni davet etmemişler. Pazarcı esnafı, kabzımal, muhtar, bakkal, kasap, oto tamircisi hatta asansör imalatçısı Hamdi dayın var ya o da davetli. Halkın Festivali dedikleri bu olsa gerek.

  Oğul- Ha ha ha geçen yılki ödül törenini hatırlıyormusun anne hani televizyondan izlemiştik yine, Hamdi amcamın fermuarını çekerek salona girdiğini kamera yanlışlıkla yakalamıştı, hani şu sarışın gasteci abla şarkı söylüyordu ya o akşam işte ha ha ha hayttt :)

  Anne- Bak kaynattın yine lafa daldırdın beni Allahın cezası defol git odana çabuk, bitir şu ödevlerini. Bende rahat rahat şu ödül törenini izleyim gaari. Nasıl olsa her ödül almaya çıkan mesaj vermeye çalışacaktır, vatan her yıl bu tarihlerde o sahnede kurtarılıyor zaten, 12'ye kadar izler, biraz güler yatarım, hadi bakalım delikanlı kop kop kop

  Oğul- Tamam gidiyomda bi dinle bak, ya her festival öncesi çıkan kavga gürültüye ne demeli, hani yok jüri başkanı ben olucaktımda, ayaaamı kaydırdılarda, yok sen yok ben buna ne demeli peki annelerin gülüüüüü

  Anne- A benim saf salak oğlum sen anlamıyorsun elbette ama o reklamın bir parçası. İnsanlar birbirine düşüp çamur atmaya başlayınca ip bir yerden sonra kopuyor tabi ki. Sonrasını onlar da kontrol edemiyor ama o kavga, dövüş, toz bulutu en az 2 ay meşgul ediyor ana heberleri :)

  Oğul- Tamam annecim anladım mersi boku, ben gidiyom şimdi odama, yolum uzun, meşguliyetin çok, sana daha fazla vakit ayıramayacağım, kusura bakmayacaksın artık aha aha aha

  Anne- Güle güle goççum, güle güle aslanım, kendine iyi bak anacığınıda sakın unutma, selvi boylum al yanaklım, anasının guzusuuuuuu, hocan ne ödev verdi bakiim hele bir deyiver bana bakem?

  Oğul- Yaaaa kompozisyon gibi bişi istedi işte yaaaa, şeyyy neydi konusuuu hah tamam hatırladım, festivallerin Türk turizmine olan etkisi ya da faydaları işte öyle bişiiii dediydi

  Anne- Allah canımı alsa da kurtulsam. Lan oğlum doğan görünümlü şahin gibisin yemin billah, dışı saf, salak, tertemiz ama içide bir o kadar boş tüh sana boyun posun devrile emiiiiiii

  Oğul- Yaaaa niye kızdın gene be anne, uçtun valla yine edebiyatında kuvvetlenmiş maaşallah, benim sayemde elbet, bana çemkire çemkire nobele aday olacak kadar edebi altyapın oldu, tamam sen niye kızdın yine bakiiiiim ?

  Anne- Benim cücük beyinli çocuğum, hocan sana ne demiş ? festival demiş, Türk turizmi demiş, katkısı nedir demiş di mi ?

  Oğul- Heeee

  Anne- Peki nerden yazıcan o kadar yazıyı, nereden bulacan?

  Oğul- Hmmm valla hiç düşünmedim anne, belki internetten falan!

  Anne- Al gel defterini kalemini odadan otur festivali izle ben de sana reklam aralarında diğer detayları vereyim kop kop kop

  Oğul- Yaaa anne süpersin valla yaaa yetttim ( vınnnnn odaya hızlı gidiş, dönüş efekti )

  Anne- Yaz evladım, bu söyleyeceklerim dünyada ilk ve sadece bize özel durumlar;

  1) Bizim festival Dünyanın Gala gecesinde konuklarını plastik balkon sandalyesinde oturtan ilk film festivalidir !

  2) Adında uluslararası ibaresi olupta körler sağırlar misali kendi arasında top çeviren ilk ve hatta tek film festivalidir !

  3) Nerede ise 50 yıldır varolan ama dünyanın haberdar olmadığı tek ve yegane film festivalidir, öyleki 2001 yılında hayata geçen Marakeş film festivali bile dünyada daha çok ilgi çekmiş ve en çok takip edilen festivaller
  listesine üst sıralardan giriş yapmıştır !

  4) Siyasi çekişmelere kurban giden dünyanın ilk ve tek uluslararası film festivalidir !

  5) Deminde söylemiştim saçsaça, başbaşa kavga edilen, küfür ve hakaretin bir PR aracı olarak kullanıldığı nevi şahsına münhasır tek festivaldir !

  6) Bu şehirde yapılan ama şehre hissettirilmeyen dünyanın ilk ve tek festivalidir !

  7) Her ödül almaya yada vermeye çıkanın mesaj kaygısı taşıdığı nadir festivallerdendir, zira benzerleri Nijerya'nın Abuja ve İrlanda'nın Galway festivallerinde aralıklı olarak görülebilir!

  8) Bütçesi ve harcamaları konusunda hakkında en çok dedikodu yapılan film festivalidir !

  9) Haaaa unutmadan festival öncesi birbirini yiyenlerin, son akşam kaldıkları otelin terasında rakı içip kahkahalar eşliğinde barış çubuğu tüttürdükleri tek festivaldir !

  10) Ve tüm bunlara karşın sinema sektörümüzün en büyük ve takibi en yüksek film festivalidir

  Anne - Evladım ağzını sil buldog köpeği gibisin her yerin salya içinde kalmış ne oldu çocuğum anan bu kadar çok şeyi nasıl biliyor hayretmi ettin :))

  Oğul- He valla anne ya sen neymişsin be abi?

  Anne- Ana haberde, magazin programlarında, gazetelerde ne görüyorsak o evladım, başka bir şey değil, haa analiz gücümüz biraz yüksek oda ayrıııı  :))


  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  kesier - 21.10.2014 15:53:04
  muhteşem olmuş, aklınıza sağlık :)))))
  Nilüfer Yanar - 22.10.2014 10:23:42
  Festivalin durumu daha iyi anlatılamazdı .Kalemine sağlık
  Deha - 31.10.2014 11:26:35
  Muhtesem bir espiri anlayisiniz, en trajik durumlara bile tatli bir ironiyle bakabilme ve aktarabilme yetenegiz var. Bence en ürkütücü olaylara bile ILIMLI yaklasabilmek, fazla ciddiyetle kasilmamak, bir zeka isidir. Kutlarim Sizi. )


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun