Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Ne yazık ki ülkemizde gerçekten büyük bir sorun olduğuna inandığınız herhangi bir konuya, ilgili ve yetkili kişilerin dikkatini çekmek için ya Taksim meydanında anadan üryan koşmanız ya da üzerinize gaz döküp yakmanız gerekmektedir.

  DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA…

  Ne yazık ki ülkemizde gerçekten büyük bir sorun olduğuna inandığınız herhangi bir konuya, ilgili ve yetkili kişilerin dikkatini çekmek için ya Taksim meydanında anadan üryan koşmanız ya da üzerinize gaz döküp yakmanız gerekmektedir. İlk seçeneği Antalya gibi bir turizm merkezinde ‘’Gollum ‘’ muadili vücut yapımla görüntü kirliliği oluşturmamak babında,  ikincisini ise annemin ateşle oynanmaz telkinlerine kulak asmış olmama istinaden uygulamıyorum. Tüm bunların aksine makaleme ilgi çekeceğini düşündüğüm bir başlık atarak sonuca ulaşmayı ummaktayım.

  Üst kurul, alt kurul, turizm meclisi, geciken doluluklar, yeni sezon, yeni yatırımlar, tahsisler derken uzaktan bakarak, büyük resmi görüp, resmin içindeki detayları kaçırır olduk. Aslında Antalya Valiliği, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, BAKA, POYD ve Turizm Fakültesi tarafından Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi akademisyenlerine hazırlatılan “Antalya İli Turizm Endüstrisinin Kümelenme ve Rekabetçilik Analizi Arama Konferansı sonucunda sektörle paylaşılan tespitler oldukça yerinde ve nerede ise eksiksizdi. Bu ve benzeri çalışmaları sıklıkla hazırlatan ve destekleyen Antalya Valiliğine ise şükranlarımızı sunmamız gerekir. Öncülük ettikleri bu çalışmalar sonucu ya eksiklerimizi görüyor ya da unuttuklarımızı hatırlıyoruz.

  Bu çalışmanın sonuç bildirgesinde beni bizzat ilgilendiren başlıklar arasında ‘’ Eğitimli işgücü ihtiyacının yetersizliği ‘’ , ‘’ Mevsimlik istihdam sorunu ’’ ve ‘’ İş gören devir hızının yüksekliği ‘’ idi. Uzun zamandır bende takıntı haline gelmiş olan istihdam probleminin sıkıntılı yönlerine istinaden tespit edilmiş bu konu başlıklarıydı bunlar. Bunların arasından ‘’ Mevsimlik istihdam sorunu ’’ en çok ilgimi çekeni ve nerede ise son 25 yıldır  ‘’ 12 ay turizmi ‘’ başlığı ile birlikte at başı gitmekte olanı idi. Yıllardır konuşulur, tartışılır ancak bir türlü çözüm bulunamazdı. Keza halada bulunamadı, her ne kadar iyi niyetli bir dolu çaba olsa da.


  OTEL PERSONEL LOJMANLARININ BERBAT ÖTESİ HALİ ?

  Mevsimlik istihdam sorunu Ege ve Akdeniz’de var olduğu sürece beraberinde bir takım sıkıntıları da yaşatmakta. Bu sıkıntıları yaşayanlar çoğunlukla personel lojmanlarında konaklayan otel çalışanları.  Türkiye’nin dört bir yanından her yaz güneye akın eden bu göçebe turizm emekçilerinin beklentileri öyle çok yüksek de değil. Düzenli ödenen maaş, kaçak yapmadan yatırılan sigorta, idare eder şekil de  bir kap yemek ve temiz bir lojman. Maaş ve sigorta konusundaki yapılan haksızlıkları zaman zaman duymaktayız. Bu tamamen basiretsiz ve beceriksiz işletmelerin adet haline getirdiği bir rutine dönüştü. Ama çoğu personel tarafından bu tesisler zaten mimlenmiş durumda, ya gerçekten çok zor durumda olanlar ya da ilk defa o bölgeye gelenler çalışmakta bu otellerde. 

  Peki ya personel lojmanları ne durumda dersiniz ?. Birçoğunda temizlik ve düzen hak getire, duşlar ve tuvaletler ise genelde rezalet durumda. Küçücük odalarda 4 ya da 6 personel birden yatmak zorunda bırakılıyor. Çoğunda klima ya da muadili cihaz yok, ilelebet de konulmayacak, zira işletme için büyük masraf. Çöpler toplanmamakta, çarşaflar uzun aralıklarla değiştirilmekte. Değil köpek, yaban domuzu bile bağlasan durmayacak odalar söz konusu. Birçoğu inşaat sonrasından kalma şantiye barakalarından mütevellit. Sürekli temiz olması, iyi görünmesi ve güler yüzlü olması beklenen otel personelleri bu berbat ortamlarda konaklattırılmakta. Çoğunda bırakın çamaşır yıkama makinesini, çamaşır asacak yer yok. Neden böyle diye sorduğunuzda ise bin ah işitiyorsunuz. İmkansızlıklardan, bütçe kısıntılarından ağzını açan işletme yetkililerinin yanınızda bir ağlamadığı kalıyor. Hemen ardından  milyonlarca dolar harcayıp kumsalın üzerine diktikleri devasa tesise, sonrada Kenyalı mültecilerin kamplarına benzeyen personel lojmanlarına bakıyorsunuz, çelişkiyi ve bu eziyeti anlamak mümkün değil. Sadece bu kadarla da kalmıyor, birçoğunun yemekhanesi ya da kafeteryası yok. Personel mesai bitiminde otelde yemeğini yiyip lojmana öyle geçmek, ya da tam tersi yemek için tekrar otele gitmek durumunda. Çin işkencesinin füzyon hali diyebileceğimiz bu duruma nerede ise her bölgede rastlamak sıklıkla mümkün. Elbette problemler konfor ve temizlik bağlamında da son bulmuyor. Güvenlikte çok büyük sıkıntı bu tesisler de. Kavga, hırsızlık, yaralama ve bilimum problem tüm sezon süresince hız kesmeden devam ediyor. Hatta geçtiğimiz aylarda bazı bölgelerde ölümle sonuçlanan kötü olaylar bile yaşandı ne yazık ki. 

  SONUÇ

  Sonuç gayet basit;  Zaten istihdam etmekte güçlük çektiğimiz tecrübeli personel sıkıntısı tavan yapmış durumda ki, bunun 3 ya da 5 sezon sonrasını düşünmek bile istemiyorum. Elimizdeki çalışan şu haliyle altın değerinde olmalı ama bizler tam tersi davranmakta diretiyoruz. Konuya hakim olmayan yatırımcı taifesi tüm ukalalığı ile ben bu tesise 500 milyon avro yatırmışım, 500 tane personel mi bulamayacağım demekte ve ne yazık ki sonuç hüsranla son bulmakta. Zira alt kadrolarda çalışacak personel artık yetişmiyor. Bunu birilerinin görmesini tüm iyi niyetimle beklemekteyim. Düşük maaş politikası, sigortaların geciktirilmesi ya da yatırılmaması, 3 ayda bir maaş ödenmesi, uzun mesailer yaptırılması zaten çalışanları bezdirmiş durumda. Kötü lojman şartları söz konusu olduğunda ise turizmin ve otelciliğin pek cazip bir yanı kalmıyor çalışanlar için.

  ÖNERİ

  Antalya ve benzeri MAS turizm yapılan bölgelerde sezonluk personel için bakanlık kanalı ile oluşturulacak konaklama tesisleri sorunun çözümü olabilir mi ? .  Personelini konaklatmak isteyen tesis tarafından ödenecek kişi başı cüzi bir meblağ her iki tarafında memnun olmasını sağlayabilir mi ? 
   

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  TAHA - 28.06.2012 09:23:26
  BRAVO.ÇOK HAKLI VE ACİLEN ÜZERİNE GİDİLMESİ VE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR SORUN.
  ahmet - 1.07.2012 19:43:55
  katılıyorum
  serhat - 6.04.2013 03:04:57
  gercekten cok güzel bir konunun üzerine gidilmis gec okusamda otellerde genellikle bu sıkıntı yüzünden calısamıyoruz bir gün müdür toplantıda yüzünüz neden gülmüyo demisti bense lojmana gec gidiyoruz gitsek bile kalmak bile istemiyoruz uykusuz kalıyoruz yatsak bile dinlenemiyoruz üstümüzdeki esyayı yıkamaya zaman bulamıyoruz aksam emegı ıcın otele gerı gelırken aclıktan olmesse ıyıdır haft tatılımızde mıllet denıze gıderken bız esya yıkamayla uyumaya calısmakla gun bıtırıyoz soyleyın bız mısafıre nasıl guler yuzle davranalım demıstım toplantı bıtmıstı bır sonrakı toplantıdaysa mudur bakmıstıki sezonun ortası adam bulamıcak bukez antrelerde fazla cıkarmıstı ama oda ıse yaramamıstı gıdıp gelmekle zaman bıterdı :) kısaca bu sekılde olursa sureklı oteller personel degstırıcek yenı personel alıcak onlarda olayı anlayınca otelden gıdecek bu aslında turzmımızı cok kotu yonde etkılıyo devlet otellerde butur ıncelemeler yapmalı dıye dusunuyorum ozaman belkı halımızı anlarlar
  ercan - 17.08.2013 19:54:56
  gerçekten bu konu üzerinde duurlması lazım maaşlarımızda yatacak mı yatmıcakmı halen kara kara düşünüyoruz bir saatimiz bir saati bulmuyor keni ülkemizde mülteci gibi his ediyorum ilk otelcilik hayatımdı ama son olacak ve maaşlar yatırılmasa ne yapmam gerekiyor öneriye ihityacımız var
  naim onat - 9.03.2014 21:44:53
  ben hilton dalaman personel lojmanları diye aradım bu haber çıktı. hilton dalaman ile bir ilgisi var mı?
  Son Umut - 15.01.2015 21:29:41
  Turizm öldü :( Ruhuna fatiha okuyan bile yok
  Dikkat Dikkat - 15.01.2015 21:30:38
  Dikkat çekmek isteniyorsa gidişattan memnun olmayan tüm turizmciler kepenk kapatsın. Devlet o zaman görür ülkenin kaç bucak olduğunu


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun