Bir mal veya metanın değer getirici işlemi olarak tanımlanabilir. Ekonomik bir anlamın söz konusu olması ancak elde değeri paraya dönüştürecek nitelikleri üzerinde taşıması ile gerçekleşir. Bunların tümü kalite olarak adlandırılabilir. O halde pazarlanacak mal kadar onun belli kalite ölçütlerinde olması gerektiği işin temelini oluşturmaktadır. Bu teknik açıklama yanında diğer tüm girişim ve faaliyetler pazarlanan metanın değerini artırıcı etki yapacaktır.

  Turizm konumuz olduğu için ondan başlayarak eldeki metaları incelemeye çalışalım. Ülkemizdeki turizm hava, su, gıda, kültür, tarih, hizmet katmanlarına sahiptir. Sırasıyla ele almaya çalışırsak, hava yüksek nüfuslu yerleşke ve şehirlerde olumsuz ancak ağaçlı, dağ ve hava akımının olduğu yörelerde olumlu etki yaratmaktadır. Şehirleşme ve çevre etki değerlendirme katsayılarının dikkate alınmadığı yerleşkelerde havanın süratle kirlendiği ortadadır. Buna kötü nitelikli bedava dağıtılan kömür etkisini de ilave ederseniz turizmden para kazanan kesimin dikkat kesilmesi gereklidir.

  Su en fazla ihmal edilen ve sanki su zenginiymişiz gibi yanıltıcı izlenim bırakan bir maddedir. Toprak alanlarının beton dönüştürülmesi yer altı sularını olumsuz etkilemektedir. Diğer yandan HES projeleri hem doğanın dengesini olumsuz etkilemekte hem de içilebilir suların niteliğini değiştirerek yapısını bozmaktadır. Bozulma su içindeki yaşayan yaratıkların olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu konuda görüş bildiren bir turizmci var mıydı, hatırlayamadım.

  Gıda tarım çalışanlarının şehirlere göç teşviki ile çalışma dalı olarak niteliğini kaybetmiştir. Tarlada 1 birim olan maliyet sofraya 6 birim olarak gelmekte ve aradaki büyük kazanım birkaç kişinin cebine aktarılmaktadır. Para kazanamayan üretici göçü hızlanmaktadır. Toprakların niteliği olarak en fazla ekolojik tarım olanağı bulunan Anadolu GDO tohumları ile kirletilmektedir. Bu kirlilik geri dönülemez aşamalara gelecek özelliktedir. Bu konuda hiçbir turizm ileri geleni ses çıkartmamaktadır. Hâlbuki dünya temiz tarıma dönmüş ama bağımlı ülkelere dayatmaları devam etmektedir. İşte bu nedenle birçok gıda ülkemizde üretilmekten vazgeçirilmiş ve ithal edilmeye başlanmıştır.

  Kültür belki de en acınacak durumda olan kısımdır. Yazın, resim, heykel, müzik alanlarında yeni sanatçı ve eserler ortaya çıkmamaktadır. Olanların ise sesleri kısılarak, işleri elinden alınarak adeta bir çöl yaratılmak istenmektedir. Kütüphanesi olmayan, opera, konser ve bale salonları olmayan şehirler marifet gibi turist ağırlamaya soyunmaktadır. Tesislerde yüksek ses yoğunluğu ile vur patlasın çal oynasın göbek dansları ülkenin kültürü olarak tanıtılmaya çalışılmaktadır.

  Tarih en bilinçsiz ve gözden uzak tutulmaya çalışılan unsur olarak göze çarpmaktadır. Tarihi alanlar ve kalıntılar üzerine bile tesis yapma cesaretini gösteren sözde turizmciler karşısında turizmi savunacak olan STÖ ler üç maymunu oynamaktadırlar. Dünyanın hiçbir yerinde eski eser üzerine tesis yapılmaz ve buna cesaret bile edilmez. Bizde nasıl oluyor, yanıtını siz verin!

  Hizmet en büyük kangren olarak karşımızda durmaktadır. Tesislerin çalışması için gerekli olan tek şeyin eğitim almış insan gücü olduğu nedense keşfedilmemiştir. Henüz robot oteller yapılmadığına göre sektörde çalışan insan gücüne belli nitelikleri aşılamak ve karşılığında onların sadece hizmeti düşünecek şekilde sosyal ve maddi olanaklarını iyileştirmek yoluna gidilmelidir. Her an işten çıkartılma tehdidi çalışanları olumsuz etkiler. Herhangi bir iş dalında bu kadar baskı normal değildir. Diğer yandan bir tesisi olması gerektiğinin 3 misli fazla masraf ile yapan yatırımcı gereksiz harcadığı para yerine işe aldığı personelden mucize yaratmasını beklemektedir. Nedense bu konu da turizm ağalarının gözünü rahatsız etmez.        

  Buraya kadar sayılan ve ortada olan tabloya bakarak pazarlayacak ve para kazanacak iyi bir ürün görebiliyor musunuz? O halde kendimizi kandırmayalım ve turizmin asıl köklerine dönerek neleri nasıl geliştirmemiz gerektiğini uygulamaya koyalım. Krizler alınmayan derslerin canlı uygulamalarıdır. Halen uyanmayanlar için ise yapılacak bir şey kalmamıştır.

  Turizm alanında ne pazarlanabilir? Bu sorunun yanıtını araştırmak gerekli çünkü yarım akıl hemen türlü anlamsız malzemeyi kâğıda sarıp poşetleyip satma düşüncesindedir. Biraz derin düşünmek ve hem kalıcı hem de esin verici modellere odaklanmak gereklidir. Örneğin bir sanatçılar sokağı, içinde yazın, resim, heykel, ses atölyelerinin olduğu değişik şehirlerde örnek uygulamalar olabilir. Turistik yörelerde dünya kültürünü anlatan, yöresel mirasların örnekleriyle dolu kütüphaneler ve açık müze türü yerler. Canlı yemek pişirme evleri, geleneksel ve yöresel pişirme tekniklerinin öğretildiği ve tadıldığı katılımcı projeler. İleri teknolojik ürünleri yaparken sergileyen tesisler, atölyeler. Cam, halı ve porselen imalat atölyeleri, sergileri, vs. vs.

  Ama bunları gerçekleştirmek söylem kadar kolay değildir. 78 milyonluk bir ülkede kaç tane dünya çapında kendine yer edinmiş, bileğinin gücü ile torpilsiz meşhur olmuş usta yazar, çizer, ressam, heykeltıraş, sporcu, politikacı, filozof, eğitici, ses sanatçısı, opera sanatçısı, mutfak şefi… var? Belki de bir şey yeteri kadar dikkatimizi çekmiyor. Yüzyıllardan bugüne kadar gelen tarih ve kültür mirasının nasıl oluştuğunun farkında mıyız? Hepsi olağanüstü yapıt ve eserlerdir. Aralarında vasat yoktur çünkü vasat zaten zaman içinde yitmiştir. İşte tek ölçüt budur. Bugüne bakarsak evler, tesisler, yollar, köprüler, filmler, TV programları, yazın, resim, hatta politik söylem ve sosyal medya konuşmaları hemen hepsi vasattır. Vasattan bir şey çıkmaz. Bunu anlamalıyız.

  Uludağ Ekonomi Zirvesi

  Vasat akıl ve onu taşıyan kişi yaratıcı olamaz. Ancak toplumda vasat çoğunlukta ise o toplum icat yapamaz.

  Uludağ zirvesi bu yazıya denk gelince durumu pazarlama açısından incelemek istedim. Benzer bir etkinlik her yıl İsviçre’nin Davos kasabasında yapılmakta ama fark, orada uluslararası kişilerin katılımıyla değişik konular tartışılmaktadır. Aslı varken sureti ile kim uğraşır? Bu bakımdan zirve yaratıcılıktan uzak, vasat bir etkinlik ancak katılımcılar ne buldular merak konusudur. Turizm hakkında bir karar, çalışma, fikir birliği, düşünce alış verişi var mı?

  Başka açıdan bakalım. Uludağ yerine farklı bir yöreden farklı bir turizm etkinliği yapılabilir mi? Öyle ya hem taklitten kurtulur hem de özgün ve yaratıcılık sınırları zorlanırdı. Olmaz mı? Olmadığı için turizm bu hallerde, var mı ses veren?   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun