Paket tur sözleşmelerine yeni bir maliyet vergisi

  Turizm Hukuku Av.Emin Demir
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  İlk yazımda siz değerli okuyucularımın karşısına olumsuz bir haberle çıkmak istemezdim. Ancak hem tüketicilerin hem de tur şirketlerinin (seyahat acentaları) doğru bilgiye ulaşmalarına katkıda bulunabilmek adına, yazımızda paket tur sözleşmesine getirilen damga vergisini ele aldık.

  Turizm sektörü geçtiğimiz dönemde, Rusya krizi başta olmak üzere, bir çok ekonomik krizle başbaşa kalmış ve sektörde ciddi anlamda bir daralma meydana gelmişti. Netice olarak bir çok tur şirketi ve otel ya iflas eşiğine geldi ya da iflasının ertelenmesi istemiyle mahkeme yollarını aşındırdı.

  Sektörün yaşadığı kriz ortamında bir iyileşme belirtisi görüldüğü ve yaz sezonunu da kapattığımız  şu sıralarda, yine-yeni bir maliyet olarak paket tur sözleşmelerinden damga vergisi alınması yasal olarak düzenlendi.
  Seyahat acentaları ile tüketiciler arasında yapılan birden fazla hizmet içeren (konaklama+ulaşım) sözleşmeler, 65021 sayılı yasa kapsamında paket tur sözleşmesi olarak tanımlanıyor. Bir çok tur şirketinin verdiği hizmet yıllardan beri paket tur satışında yoğunlaşmaktadır.

  Geçtiğimiz yıllarda sektörde faaliyet gösteren tur şirketlerinden bazılarının müşteriler ile yaptığı paket tur sözleşmelerinin damga vergisinin yatırılıp,yatırılmadığı Vergi Daireleri tarafından incelenmeye başlanmıştı.
  Keza TÜRSAB bu konuda sektöre hitaben bir toplantı düzenlemiş her bir paket tur sözleşmesi için maktu olarak cüzi bir rakamın (Örneğin:5,0-TL) damga vergisi olarak belirlenmesi için mücadele edeceğini beyan etmişti.

  Ne yazık ki, TÜRSAB’ın mücadelesinin sonuç vermediğini, 9 Ağustos 2016  yürürlük tarihli ve 29796 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan torba yasa ile öğrenmiş olduk. Bu yasa ile getirilen yeni düzenlemeye göre 9 Ağustos 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; tur şirketlerinin tüketiciler ile yapmış olduğu paket tur sözleşmelerinden binde 9,48 oranında damga vergisi alınması öngörülmüştür.

  Büyük çaplı bir tur şirketinin sezonda yaklaşık 300.000 adet paket tur sözleşmesi yaptığını düşünürsek, damga vergisinin maliyetler, karlılık ve tüketiciye getireceği ilave masraf olarak yeni yılda tur fiyatlarına yansıması içten bile değil.

  Hal böyle olunca ortalama 2000-TL tutarında bir tatil için ilave 20-TL %1’e yakın bir maliyetleme söz konusu olacaktır.  Sektörün zaten can çekiştiği bir dönemde, ilave maliyet ve vergiler ile daha da sıkıntılı günlerin bizi beklediğini, gerekli tedbirler alınmazsa ya da damga vergisinden kaçınılırsa, seyahat acentalarının yüksek vergi cezaları ile başbaşa kalacağı açıktır.

  Özet ve son cümle olarak; seyahat acentası ile müşteri (tüketici) arasında yapılan konaklama ve ulaşım hizmetlerini içeren paket tur sözleşmesinin toplam bedeli üzerinden binde 9,48 oranında damga vergisinin ilgili vergi dairesine seyahat acentası tarafından yatırılması gerektiği yasa ile düzenlenmiştir.

  Turizm Hukuku
  Av.Emin Demir
  av.emindemir@hotmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  Zafer Nebi SEVİM - 22.10.2016 10:26:01
  Üstadım ; Nefis bir yazı bilgini tecrübeni ve emeğini paylaştığın için çok teşekkür ediyoruz. Yüreğine ve eline sağlık. Saygılarımla


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  İflas erteleme umuttur
  Erken rezervasyon ve iptal sigortası
  Paket tur sözleşmelerine yeni bir maliyet vergisi
  Hukuk turizm sektöründen bihaber
  Haksız rekabeti tetikliyoruz
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun