Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Çoğu zaman sözcüklerin tanımı anlamından daha büyük ifadelere neden olabilir. Yabancı dilde “inovasyon”, yenilik, icat olarak tercüme edilirse de sözlük anlamında, yenileşme, değişen koşullara uyabilmek için toplumsal, kültürel ve yönetimsel ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması olarak açıklanmaktadır.
   
  Bir ince detay var ki gözden kaçırılmamasında fayda var. O da “inovasyon” sözü içinde yenileşme kavramı yanında icat olmasıdır. Bu detayı irdelemeye çalışalım. Eğer tesisin içinde bir mahali yeniliyorsanız, içindeki boya, kapı, duvar kâğıdı, batarya, vb değişiklikler yenileme veya yabancı dil karşılığı “renovation” olarak algılanmalıdır. Örnekteki mahali yenilerken kullandığınız boya veya duvar kâğıdı eskiden kullandığınız boyalardan farklı olarak üzerinde kir barındırmıyor ve her zaman temiz kalarak insan gücü ve kimyasal tasarrufu sağlayan yeni icat edilmiş yeni bir formül içeriyorsa bu “inovasyon” veya yenileşmedir.

  Bu kavramın algılanmasında zorluk oluşması belki de toplumsal bir eksiklikten kaynaklanmaktadır. Aslında ilginç ama konun özü icat etrafında düğümlenmektedir. Ne yazık ki icat konusunda çok ilkel seviyede olduğumuz gerçeğini kabul etmeliyiz. İsteyen istatistikî rakamlara bakabilir. Tabi ki en zor kısım bir ürünü tasarlamak, onun fonksiyon ve sağlayacağı faydaların çeşitliliğini ortaya çıkartacak projeleri hazırlamak için disiplinli bir dizi çalışmalar yapabilmektir. İcat konusu fikir olarak belirince derinlemesine bilgi toparlamak, süreci sıralamak, teknik donanımları, parçaları tasarlamak veya imal ettirmek için çalışma yapmak, bu çalışmalar için destekçi bulmak gibi uzun bir yolda ilerlemek gerekli. Sayılan maddeleri göz önüne getirip irdelemeye çalışırsak neden icat yapamadığımızın tablosunu da çıplak gözle kolaylıkla görebiliriz.

  Yeni bir tasarım fikrini oluşturmak adına bilgi toparlamak için endüstriyel bilgi ağına gereksinim var. Bu ise genel olarak üniversite ve sanayi işbirliği ile olasıdır. Üniversite bilgi ve beyin zenginliğini endüstri deneyimine aktararak uygulanabilir projelerin ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir. Böylece hem üniversite öğrencisi teorik bilgi yanında pratik deneyimleri yaşama ve onları kullanarak farklı uygulama düşünceleri geliştirebilir. Bu noktada iki taraf da üzerine düşeni yapmamaktadır. Arada oluşan makasın açıklığı kapanacak yerde artarak büyümektedir. Yine de zararın neresinden dönülse kar olacağı prensibi ile bu iletişimsizlik düzeltilebilir. Burada farklı bir görüş olarak eğer sade vatandaş bir icat hayata geçirmek isterse ne olur sorusunun yanıtı açık kalmaktadır. Kişi bireysel olarak çaba gösterse de yapacağı masraflar ve pek çoğu başarısız olacağı girişimlerinde kaynak eksikliği duyacaktır.
   
  Fayda konusunu açmak gerekirse, yapılacak çalışmaların toplumsal sonuçlarının önemsenmesi ve elde edilecek kazanımın evrensel boyutu olması gerekli olmasına rağmen bazı bireysel fayda sağlayacağı düşünülen icatların farklı çağrışımlarla bir sonraki aşama için eşik oluşturabileceği de göz ardı edilmemelidir. Özellikle son o yıllarda çevre sorun olarak önümüzde durduğu için projelerde bu konuda yenileşmeler fayda tanımını genişletici etkiye sahiptir.

  TESİS TASARIMINDA YENİLEŞME

  Endüstriyel tesislerde tasarım safhalarından geçerken hem proje anlamında hem de kullanılacak cihazların seçiminde birçok iyileştirici nokta bulmak olasıdır. Bu noktalar ve bunları üzerinde bulunduran cihazlar mutlaka kullanıcıya fayda sağlamak açısından kayda değer kazanımlar sağlamaktadır. Tabi ki malzemenin yatırım değeri ve satın alınabilirliği de göz önünde tutularak kullanıma alma bakımından yatırımcı veya işletmenin belli bir yaklaşımının da olması gereklidir. Eğer tüm bu şartlar gelişirse kullanımdaki cihazlarla yeniliklerin sürdürülmesi ve bunun ürüne yansıması oldukça verimli bir sonuç yaratmaktadır.

  Mutfaklarda yenileşme; personel yoğun çalışma gerektiren işlerin daha kısa sürede yapılabilmesi, el becerisi gerektiren bazı işlemlerin standart ve albenili olarak yapılabilmesi, kaliteyi doğrudan etkileyecek yenilikler olarak sıralanabilir. Bunlara bazı örnekler vermek olasıdır.

  •    Birçok değişik ürünü aynı haznede ve aynı şartlarda pişirebilen fırınlar,
  •    Enerji ve su sarfiyatı düşük olarak çalışarak üstün verimli yıkama yapan bulaşık makineleri,
  •    Düşük enerji gereksinimi ile soğutma yapan soğutma cihazları,
  •    Ortamdan emilen kirli havayı aynı yerde temizleyerek dışarı atan havalandırma üniteleri, vb.
  Üstün teknolojik donanımlı cihazların yanında, bir kavunu basitçe kabuğundan ayıran el ile kullanılan düzeneklerin de yenileşme olarak ihmal edilmemesi ve geliştirilmesi gereken cihaz özellikleri olduğu açıktır. Bunlara ilave olarak gelişmekte olan gıda takip ve kontrol sistemleri hem madde hem de ürün olarak kaliteyi doğrudan etkilemektedir.

  Çamaşırhanelerde yenileşme; su tasarrufu, çevre dostu deterjan alternatifleri, deterjansız yıkama, ortam ısısını tekrar kullanma, otomatik üniforma tasnif sistemi gibi donanımlar söz konusudur. Genel anlamda ele alındığında kullanıcı ve işletmeye oldukça fazla katkı sağlayan bu düzenekler sürekli gelişmeye uygundur.        

  Yenileşme konfor olarak genel otel veya hastane projelerine yansıdığında kullanıcı kendini daha özel hissetme şansına da kavuşur. Aslında bu tam da sektörün aradığı bir özelliktir. Bugün çok az tesiste kullanımda olmasına rağmen müşteri isteğine göre desen değiştiren camlar, oda içinde türlü renk seçenekleri, tene göre ayarlanan klima, vücudun şeklini alan yataklar, ses veya işaretle açılıp kapanan aydınlatmalar, kablosuz ses düzenekleri hep daha farklı ve yenilik arayışlarının neticesidir.  

  Sonuçta yatırımcı ve işletme yenileşme fikrine uygun yatırım mallarını tesisine kazandırırsa bunun yansıması sektörel olarak diğer paydaşlara da yansıyacaktır. Bu konuda faaliyet gösteren ve imalat yapan firmaların artık kalıplarını değiştirerek yenilik için tedbir almaları gereklidir. Kopya ürünler yerine fonksiyonları artmış, çevreye duyarlı ve kullanıcı dostu olan cihazların imalatına başlanması faydalı olacaktır. Tabi ki bu konu etrafında düşünce çalınması karşısında yeni buluşlar ortaya atılması işin en heyecan verici tarafıdır. İmalat sektörüne kendi içinde değil ancak kamu tarafından da destek verilmesi şarttır. Bu kritik noktada araştırma ve geliştirme için verildiği söylene ancak temelde hangi fonlara para aktarıldığının da irdelenmesi faydalı olacaktır. Firmaların kendi araştırma geliştirme bölümleri konumuz değil. Fakat kamu parası ne yazık ki buralarda harcanmaktadır. Dolayısıyla bir türlü ülke çapında icat faslına geçememiş egosu şişkin imalatçılarla kısır bir döngü içinde dönerek ilerleme yolunda tek adım atılmamaktadır.

  Yenileşmenin bir tesise kazandırılabilmesi ancak bu tür yeniliklerin proje safhasında kâğıda dökülerek uygun cihazların teknik şartnamelerinin mevcut projeye uyumlu hale getirilmesi ile gerçekleşebilir. Ne yazık ki bu şart genelde yerine getirilmemekte ve inşaat aşamasında birçok farklı cihaz veya teçhizat ilave edilmeye çalışılmaktadır. Alt yapı çalışması ve fayda değeri hesaba katılmadan yapılan bu tür girişimler fayda sağlamamaktadır. İlave olarak kullanılan ürünün fayda yerine zarar verdiği gibi bir genel kanı ortaya çıkmakta ve çözümsüzlük belirmektedir. Hâlbuki proje safhası çok önemlidir ve bir tesisin ileride alacağı şekli gösteren bir özelliktedir. Bugün karşılaştığımız yüksek işletme maliyetlerine bağlı olarak gelir azalmasının nedeni ortada değil mi?    

  Konuyla ilgili turizm sektörü özelinde yapılacak o kadar fazla çalışma konusu var ki yeter ki biraz kafa yormaya başlayalım.  

   


  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun