OAD Reizen neden battı?

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü Melik Yetim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Dönüyoruz dolaşıyoruz her zaman söylediğimiz şeylere geliyoruz...
   
  Hollanda pazarının turizm devlerinden OAD geçtiğimiz günlerde iflas masasına ve SGR’ye başvurarak faaliyetlerini devam ettiremediğini ve yönetimi iflas masasına devretmek istediğini bildirdi. Peki, yaklaşık 80 yıllık bir şirketi bu duruma getiren sebepler nelerdir, kısaca inceleyelim.

  Gelişen konjonktürde acente satısı direkt satısından fazla olan tur operatörlerinin hayatlarını devam ettirme şanslarının gitgide azaldığını ve önümüzdeki 10 sene içerisinde acente kavramının tamamen yok olacağını daha önceki yazılarımda defalarca belirttim. 

  Kar marjlarının giderek azaldığı tur operatörlüğünde, buna ek olarak % 8’lerden başlayıp % 15’lere kadar uzanan acente komisyonları tur operatörleri üzerinde her gecen yıl daha da ağır yük oluşturmaya başladı. Hele bir de bu acente ağı kendi bünyenizde ise her bir acentenin overhead costlar da altından kalkılamayacak seviyelere gelir. 

  Bundan 10 sene önce kar marjları % 30 iken bahsettiğim acente komisyonları çok fazla etkili olmuyordu veya satışların arttırılması için göze alınabilir seviyelerde idi. Ancak artik günümüzde  artan otel fiyatları, artan uçak fiyatları ve transfer fiyatları ile buna bağlı olarak piyasalardaki kabul edilebilir satış fiyatlarının sabit kalması nedeni ile günümüzde kar marjları % 10 ila % 15’ler seviyesine düşmüştür. Burada bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için hemen belirtmek isterim ki, bu marj oranı gross profit marjindir. Yani overhead costlar dahil değildir. EBITDA hiç değildir.

  Buna karsın hala otel ve uçak fiyatlarındaki artışların devam etmesi hem önümüzdeki yıllarda sayıların düşmesine hem de artik sistemini direkt satış ağına geçirmemiş olan tur operatörlerinin de ciddi tehlikeler yasamasına sebep olacaktır. 

  Bunun son yıllardaki en önemli örneği Thomas Cook’un yasadığı finansal sıkıntı ve OAD’ın iflasıdır.

  Son yıllardaki kurulma politikalarına karşın acente ağının getirmiş olduğu ağır genel giderler altında küçülen ciro ve kar marjları OAD’ınn iflasının ardındaki tek sebeptir. Yıllık 700 milyon Euro civarında ciro geliri olan şirketin acente satışlarının % 60 seviyelerinde olması ve bu acentelerin overhead costlarının alınan komisyondan fazla olması nedeni ile faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalmıştır. Buna ister zamanında alınmayan yönetimsel kararlar ister sektörün ve ülke dinamiklerinin getirdiği yasal düzenlemeler deyin, gerçek olan gelişen zamanın ruhuna ayak uyduramamaktır.
   
  Tekrar söylemek gerekirse, IT yatırımlarını arttırmayan, buna bağlı olarak direkt satışlarını (yani komisyonsuz satışlar) arttırmayan tur operatörleri önümüzdeki yıllarda ciddi sorunlar yasayacaktır. Bunun sonucu tüm ülkelerdeki turizm sektörleri bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

  OAD’a bugüne kadar Türkiye turizmine yapmış olduğu katkılar ve iflas ederken dahi sergilemiş olduğu onurlu davranışı için teşekkür etmek ise Türkiye turizm sektörünün borcudur.  Onurlu davranıştan kastim bu iflasın sezon başında değil de sezon sonunda açıklanmış olmasıdır.
   

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü
  Melik Yetim

  Kullanıcı Yorumları

  Tolga Comertoglu - 12.10.2013 04:57:48
  Ozet baba gittikten sonra oglu ve kizi ise agirlik vermediler sizin patron bana 4 sene oldu ilk i phone appinizi gosterdikten bu yana oad in ise son bir yil oncesine kadar internet uzerinde adam gibi bir faliyeti yoktu.Teknoloji cagini yaklayamamak sonlari oldu.Ama Hollanda pazarininda soyle bir durumu varki yine negativ etken bircok sehri Almanya sinirina yakin oldugu icin bir kisim Hollandali Turkiyeye Almanyadan dev tur operatorleriyle ucma yoluna gidiyor.
  Melik Yetim - 12.10.2013 22:33:57
  Hollanda pasaportu ile gelen Alman Tur Operatörü yolcularını etik olarak kabul etmemek Türkiyedeki otelciler tarafından uygulanırsa sorun kalmaz değil mi Tolga Bey:))
  genç turizmci - 13.10.2013 07:58:19
  OADın iflasının , direkt satış sistemine bağlamak biraz düz mantık olmuş . Aile içi anlaşmazlıklardan dolayı bu iflasın bilinerek yapıldığı daha güçlü bir tez. Yoksa 80 yıllık OADa gelene kadar daha ne acenteler var sizin bahsetmiş olduğunuz sisteme yenik düşen.
  SemPo - 13.10.2013 12:34:45
  Gelisen internet ve teknolojinin faydali oldugu bir kesim var ama sunuda unutmamak lazim insanlar sorumluluklari yukleyecek bir merci ariyor.Internetten booking yapip,booking yapilan tur operatorunun iflasi durumunda tuketici kime gidip derdini anlatacak.Bizlerde internetten alisveris yapiyoruz ama elimiz gozumuzle dokunarak aldigimiz urunlern verdigi tat baska.Klasik Tur Operatorlerinin devam edecegi,katalog satislarinin devam edecegi kesindir.Bosuna kenimizi kandirmayalim.
  Murra - 16.10.2013 00:06:28
  Hürriyet gazetesi bile bedava vermeye başladı, siz katalog diyorsunuz. Koskoca kataloğun yerini 10 saniyede hazırlayacağınız QR kodu aldı. En fazla 5 sene sonra tur operatörlüğü yeniden şekilenir. Adı ne olur bilmem.
  hasan - 17.10.2013 14:19:40
  elbette corenon bir Türk firmasıdıröbu gurur vericidir,ama oad ın batışının sebebi corenonun büyümesi ve Tolga beyin dediği gibi internet kanalında çok zayıf kalmasıdır
  Pascha Tours Pforzheim A.Cetin - 19.10.2013 15:06:30
  Melik Bey, daha önce Acentalar ile calismayan OnlineTur Operatörleri neden o halde Stationer Acenta arayisinda? Corenon hala Acenta ile calisiyor o halde? Sizin düsünceniz bence hayal.
  blg - 22.10.2013 10:31:41
  evet oad a teşekkür edelim bize takıp gittiği için


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Seni unutmak istiyorum 2016
  Kur savaşları
  Turizmde kurumsallaşma
  Türkiye turizm değerlendirmesi
  Gezi Parkı ve turizm
  Durum, değerlendirme ve strateji
  Samimi bir izlenim
  ITB ardından kısa notlar...
  2016'dan 2017'ye bakış
  Tur operatörlerinin Türk turizmindeki önemi
  Zayıf halkaların güçlülere etkisi
  2013 öngörüleri
  2013 nasıl bir yıl olacak?
  Turizmde değişim
  Ya Mısır'daki olaylar olmasaydı?
  OAD Reizen neden battı?
  Yeni yıl, yeni sezon, yeni heyecan
  Fırtına öncesi sessizlik
  Bir verelim ki, üç alalım!
  Mevcut veriler ışığında turizme hızlı bir bakış
  2016 kabusu mu? Hadi oradan...
  Körler sağırlar birbirini ağırlar
  Turizmde 2016
  Turizm sektörünün güncel sorunları
  Makale Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun