Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Takıntısı bol bir adamım vesselam. Bu küçük bedende yüzlerce takıntı nedeni barındırmaktayım. Sırf bu nedenden dolayı bile birileri beni araştırıp incelese iyi olur. Mükemmeliyetçi değilim, kusursuzu da aramıyorum, ama asgari müşterekde beklenti üsturuplu bir şekilde karşılanmalı diyorum.

  Özetle tüm derdim bu.

  Uzun bir süredir takıldığım, fakat yazmak için vakit bulamadığım bir konu var. Konunun kendi kadar oyuncuları da oteller için azami önem taşımakta. Bir otele ilk girmeye çalıştığınızda ilk temas bu insanlarla oluyor. Tipinizi beğenmezlerse, randevunuz yoksa, kimlik vermezseniz ya da ziyaret nedeniniz hoşlarına gitmezse yemin billah sizi içeriye almıyorlar.

  Evet tahmin ettiğiniz gibi onlar Güvenlik Departmanı çalışanları.

  Yani tesisin kolluk kuvvetleri, iç güvenlik birimleri vesaire.

  Şüphesiz çok önemli ve bir o kadarda zor bir görev üstlenmiş durumdalar. Kolay değil yüzlerce, belkide binlerce farklı kültürden insanın canı, malı, huzuru onlara emanet. Muhtemel taşkınlıkları önlemeyi, taciz durumlarına müdaheleyi, ayyaş avutmayı, kavga ayırmayı ve kimi zaman kavgaya karışmayı, yaralanmayı, olası hırsızlık mevzularında Hafiyesi Mahmutçuluk oynamayı görev edinmiş bir gurup cefakar insan.

  Son bir kaç aydır ipini koparmış Deli Dana misali o otel senin, beriki benim dolaşıp durduğumdan, bu güzide guruba ait bir çok arkadaşla da tanışma fırsatı yakaladım. İlk intibanın gayet mühim olduğu gerçeğinde mutabıkız sanırım. Ancak ilk temas anında otomatiğe bağlamış kontrolsüz profesyonel gözüyle değerlendirmeye kalkıştığınızda durum biraz vahim bir hal alıyor.

  Neyse uzatmayıp diyaloglara girelim ki ipler orada kopuyor zaten.

  Emir- Merhaba ben Emir Hepoğlu Genel Müdürünüz Necdet bey ile görüşmek istiyorum, randevum var beni bekliyor !

  Güvenlik- Hoşgeldiniz beyefendi, randevunuz varmıydı ?

  Emir- Var elbette şimdi dedim ya arkadaşım, beni bekliyorlar

  Güvenlik- Pardon, biraz bekleteceğim telefonla haber vermemiz gerekiyor, isminiz neydi ?

  Emir- La Havle......Emir Hepoğlu arkadaşım, onuda söylemiştim ya neyse...

  Güvenlik görevlisi ilgili kişiyi arıyor;

  Güvenlik- Ayten hanım merhaba ben kapı güvenlik Abuzittin, burada Necdet beyi görmek isteyen BİRİSİ var, Emir Hapçıoğlu kendisi Ayten hanım.

  Emir- Hepoğlu kardeşim Hepoğlu !

  Güvenlik- Nerden geliyorsunuz Emir bey ?

  Emir- Evden geliyorum kardeşim Lara civarından

  Güvenlik- Hayır firma olarak yaani !

  Emir- Ben şahıs olarak ziyareti tercih ediyorum kardeşim, illa firma mı olmak lazım ziyaret için, açık görüş yok mu sizde ?

  Derin sessizlik, zira program bu cevaba göre yazılmamış, devreler yandı yanacak !
  Kızsın mı, tribe mi girsin, herifi dövsek genel müdürlükten tepki alır mıyızın değerlendirmesini, beni 10 dakikadır içeri almayan android 30 saniyede yapınca bende şaşırıyorum doğrusu.

  Güvenlik- Pardon yanlış anlaşılma oldu EMİN bey, buyrun Necdet bey sizi lobide bekliyor

  Emir- Emir kardeşim Emir bununla üç oluyor, teşekkür ederim

  Güvenlik- Emir bey bir kimlik alabilir miyim ?

  Emir- Sebep ?

  Güvenlik- Prosedür gereği yaani

  Emir- Genel Müdürünü ziyarete gelmişim, hem de randevulu, kurumsal kimliğimide ön plana çıkartmamışım, sen beni 15 dakikadır içeri almadığın için halen lobide beklenmekteyim, iki kez adımı unuttun, soyadımı yanlış söyledin şimdide gerçekten Emin HAPÇIOĞLU olup olmadığımıın kanıtınım arıyorsun be biraderim ? Vermiyorum kimlik mimlik, naapcan almıycan mı beni içeri ?

  Prosedür gereği kimlik alması gerektiğini bilen, ancak kapıdakinin arızası da bir o kadar büyük olduğundan ne yapacağını tam olarak kestiremeyen, elbette Genel Müdür'ün hışmına da uğramak istemeyen Abuzittin sessizce bariyeri açarak beni içeri buyur ediyor.  Başka gün, başka bölge, başka otel;

  Emir- Merhaba ben Emir HEPOĞLU, İK müdürünüz Sevilay hanımla görüşmem var, beni bekliyor.

  Güvenlik- Emir bey az ilerdeki personel kapıyı kullanın lütfen.

  Emir- Sebep ?

  Güvenlik- İş ve personel görüşmelerini o kapıdan alıyoruz da ondan.

  Emir- Ama benim neden geldiğimi sormadınki dostum ?

  Güvenlik- Gak, Guk, Kem, Küm....

  Emir- İsminiz neydi kardeşim ?

  Güvenlik- Uğur beyefendi ( ses gergin elbette, beyzbol sopası erketede görevini bekliyor )

  Emir- Uğur bey dün öğlen yine buraya yemekli bir toplantı için geldim ve kapıda yine siz vardınız. Dün ile bugün arasında haliyle gün farkı, saat aralığı, ve belkide üzerimdeki kıyafetin farklılığı haricinde bir şey daha vardı, hatırlayabildinizmi ?

  Güvenlik- Hayır

  Emir- Hatırlatayım, dün kullandığım araç son model bir BMW idi ve siz sorgusuz sualsiz bariyeri açtınız. Bugün ise kendi halinde bir CLIO kullanıyorum. Beni başka kapıya yönlendirmenizin sebebi bu olabilirmi acaba, ve elbette hangi sebeple geldğimi, randevum olup olmadığının sormamanızın sebebide ?

  Güvenlik- Özür dilerim  Başka gün, başka bölge, başka otel

  Emir- Merhaba ben Emir HEPOĞLU Housekeeping Müdürünüz Ramazan beyle görüşmek istiyorum, biraz önce konuştuk beni bekliyor.

  Güvenlik- Emin HAPOĞLU doğru mu ?

  Emir- Hayır canım, hayır gülüm, hayır birtanem Emir HEPOĞLU, EM-İR- HEP- OĞ-LU

  Güvenlik- Tamam ( sinirli tavırla )  nerden geliyorsunuz Emir bey

  Emir- Kaynımgillerden geliyorum canım :))

  Ölüm sessizliği...

  Başka gün, başka bölge, başka otel

  Emir- Merhaba ben Emir HEPOĞLU Ayşen hanımla görüşmek istiyorum, randevum var, kendisi beni bekliyor.

  Güvenlik- Buyrun lobiye geçin beyefendi, ben kendisine haber veriyorum

  Emir- Neden içeri aldınız beni hiç diretmeden, şaşırdım doğrusu ?

  Güvenlik- Kapıya not bırakılmış efendim

  Emir- Haaa oluyormuş yani

  Güvenlik- Efendim ?

  Emir- Yok bir şey çok teşekkür ederim

  Benzer diyaloglar yazmakla bitmez. Çok komik, çok trajik, çok tatsız bir çok hatıram var bu konuda. Cuma günü fatura teslimine gidip de direk içeri alındığınız, ancak cumartesi aynı otelin genel müdürünü ziyarete gittiğinizde binbir dereden su getirilmesinden tutunda, kontrat imzalamaya gelen acenta sahibini içeri almayan marslının yaşadıklarına değin onlarca senaryo mevcut bende.

  Kati suretle tesisin vazgeçilmezi olan güvenlik departmanının önemi elbetteki çok büyük. Büyük sorumlulukları altında gayet net eziliyor ve devasa stresler yaşıyorlar. Resort otelciliğin sınırları içerisinde bu biraz daha güçleşmekte. Zira tesisler büyüdükçe, korumanız ve güvene almanız gereken alanda aynı oranda büyümekte. Ama her ne hikmetse kadroların büyümesine şahit olamıyoruz çoktandır. Hep asgari sayıda tutulmak istenen bu departman çalışanları yeri geldğinde 60 dönüme, 90 dönüme yada daha fazlasına sahip çıkmak zorunda.  Nacizane önerilerim;

  -Kapı şüphesiz otel için ilk intibanın oluştuğu yer. Burada çalışanların iletişim eğitimlerine bilhassa önem verilmeli. Bu konu gayet hassas olduğu için çoğunluğu asker yada polis emeklisi otel güvenlik müdürlerinin farklı disiplinlerden geldikleri göz önüne alınarak konu eğitim müdürlerine taşare edilmeli.

  -Hiç şikayet gelmiyor diye sorun olmadığı sonucuna varamayız. Eğitim departmanı spot check ler ile misafire yapılan karşılamayı ve iletişimi sıklıkla gözden geçirmeli. Yani sadece RUS'ça bildiği için misafir ilişkilerine müdür atanan Moskova doğumlu yengemizin Rusçayı nasıl konuştuğu yada iletişiminin ne ölçüde olduğunun gözlemlenmediği benzer durumlara düşmemek adına !

  -Taşaron firmaya emanet edilmiş departmanda turn over tablosunun stabil kalmasını sağlamak tesisin hayrına olacaktır. Zira daha önce özel hastane ve AVM de güvenlik olarak çalışmış hanım kızımızın sektöre adapte olması ve ya en azından terimleri öğrenmesi minimum bir sezonda ancak mümkün olacaktır.

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Hatice Pakatcı - 8.09.2014 10:54:36
  Ağzınıza, elinize sağlık Emir Bey. Saygılar,
  MEHMET ARİF URHANEUPHORIA PALM BEACH GÜVENLİK MÜDÜRÜ0544 6435784 - 8.09.2014 14:08:05
  Emir Bey , Ben eski bir Dedemancı olarak yazınızın büyük bölümüne katılıyorum,özellikle biz yöneticiler olarak tabandan yetişmenin avantajı ile bu konularda daha rahat ancak disipline edilmiş tavırlar sergiliyerek personelin yetişmesinde büyük katkılar sağladığımıza inanıyorum,bizim içimizde hala turizm işletmelerindeki güvenlik departman amirliğini sadece 20 güvenlik personelini yönetmekten ibaret olduğunu sanan emekli veya kolluk kuvvetlerinden ayrılmış zihniyetler olayın operasyonel yönünü unutarak devlet memuru gibi 89 saatlik mesaisini bitirme derdinde olan insanların olduğunu ve bu düşüncedeki insanlar ile bir yere varılamıyacağını işletmelerin geneli anlamış durumdalar,buda bizi artı yönde etkilemektedir.Bizim sektörde kapı karşılamalar İLK İNTİBA diye adlandırılır, karşılama esnasında güleryüz,düzgün konuşma,yüzdeki samimiyet,kısa doğru sorularla misafiri yormadan yönlenirmenin önemi hiç unutmamamız gerekiyor, saygılarımla.
  MGencer - 8.09.2014 18:55:45
  İş her zaman insanda biter. İyi bir amir, iyi bir müdür güvenlik departmanına da diğer departmanlar kadar anlayış ve ilgi gösterse eminiz ki burada da işler daha yolunda gidir. Patron faktörünün de çok etkili olduğu unutulmamalıdır. Bir işletme patronunun vizyonundan ileri gidemez. Diğer aktarmak istediğim bir husus da maaş meselesidir. Maalesef sektörde en az gelir güvenlik departmanındadır. Hem maaşları düşük hem de yan gelirleri HİÇ yoktur. Garson alır 1500 yanında da 500600 tip ile 2000 ile 2100, güvenlikçi alır 1000 bilemedin 1100...Şimdi bu adam kenini nasıl yetiştirsin, nasıl kenisine yeni bir bakış açısı edinsin de İLK İZLENİMİ iyi olsun. Biraz zor. Malı onlar korur ama herkes yer içer, güvenlikçinin ağzına bir lokma et, bir yudum kola girmez. Garsona, komiye, animatöre hediyeler, çikolatalar gelir, güvenliği kimse tanımaz. Çok yürek bukucudur. 20 küsür senelik turizm hayatımda çok iyi gelir, yan gelir elde etmiş, bolca yemiş içmiş bir kişi olarak (hak ederek) bu durum beni hep üzmüştür. Sağlıcakla Kalın
  Deha - 9.10.2014 14:03:53
  Cok gercekci, cok etkili, cok güzel tespitler. Birilerinin ince espirili dayatmalarla egitime yön göstermesi cok isabetli. Dilerim asil duymasi gereken kisiler bu yazilara ulasabiliyordur.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun