Burada yazılanlar asla gerçek değil tamamen uyduruk görüş ve fikirlerdir. Hiç yaşanmamıştır ve yaşanması da olanaksızdır. Hatta denize karşı bir gün batımı yazılmış olabileceği de düşünülmekte olduğu için fazla ciddiye alınması gereksizdir. Adeta sabun köpüğü gibi bir var bir yoktur.

  Soru – Demek ki bir turistik tesis yaptırmak istiyorsunuz, ne kadar güzel bir karar alarak bu yatırıma karar vermişsiniz. Ne kadar bir bütçe ile yatırım yapmayı düşünüyorsunuz?
  Yanıt – Bakın bizim arsanın yanında bir 5* tesis var ya, bir de onun yanındakiler yine 5*, işte onlardan daha müthiş bir tesis olmalı. Para sorun değil, ne kadar gerekiyorsa o kadar harcanır.

  S – Peki, güzel ama ne kadar büyüklükte olacak, yani kaç oda, yardımcı tesisler neler olacak?
  Y – Şimdi, bakınız, size söylediğim tesislere bakarak onlardan daha büyük ve olanakları daha fazla bir tesisimiz olmalı. Bize bu yakışır. Onlarda 300 oda varsa bizde 500 oda olmalı. Zaten ne fark eder, inşaat sırasında birkaç yüz oda fazladan ilave ederiz.  

  S – Turizm biraz detaylı bir yatırımdır, mutlaka biliyorsunuzdur, misafirleri memnun etmek için bina inşaatı sırasında ve işletme esnasında oldukça titiz çalışmak gerekir. Sizin daha önce turizm ile yakınlığınız bir deneyiminiz veya yakınlığınız var mı?
  Y – Bak kardeşim, biz sülaleden gelme tüccarız ve yapacağımız işi hedefleriz. Hem nedir ki, yaparsın oteli ve odaları süsledin mi, gelsin turistler ve paracıklar. Kaç oda varsa çarp oda fiyatını, doldur kasayı. Öyle fazla kafaya düşünürsen olmaz ki. Yapacaksın, sunacaksın insancıklar gelecek seni zengin edecek bunun daha fazla detayına gerek yok ki. Bizde inşaat firmaları da var, hısım akraba perdeci, kumaşçı, gıdacı bak gördün mü herkes kazandı. Ne diyorlar, hin “kazan kazan” değil mi, ama sen bu kuralı bilmezsen otelin boş kalır ve kimsecikler gelmez. Tüccar kafan oldu mu her işi başarırsın. Zaten otel dediğin ne ki, dört duvar, bir yatak, biraz yemek ve içecek oldu sana turizm. Duydum ki diğer otel sahipleri paraları kamyonlarla taşımaktaymışlar. Bizde de bir sürü kamyon var, artık hangisini beğenirsen onu doldur, paraları bize gönder. Bu kadar basittir.

  S – Nasıl bir tesis hayal ediyorsunuz? Mimari bir proje hazır mı?
  Y – Sen beni paraları sokağa saçacak adam gibi mi görüyorsun? En iyi mimar benim işte, karşındayım. Geçen yıl İngiltere’de kaldığımız otelin giriş kısmı, Avusturya’daki otelin restoranı, Fransa’daki otelin barı, Amerika’daki otelin toplantı salonları, İsveç’teki otelin havuz kısmı resimlerinin hepsi bende var. Bunları birleştirmek en kolay iştir. Eeee geriye ne kaldı? İşte bana bu şekilde pratik düşünceli adamlar lazım ki projeyi gerçekleştirip işleri kotaralım.

  S – Tesisin bakanlık başvurusu, ÇED raporu, mimari, iç dekorasyon, mekanik, elektrik, aydınlatma, mutfak, çamaşırhane, yangın projeleri hazır mı?
  Y – Bana bak, sen işi yokuşa mı sürmek istersin yoksa beni mi sınamakta mısın? Bakanlığa başvururuz hemen de belgeleri alırız. Ben bir telefon ettirdim mi her şey hallolur. Diğer dediklerini anlamadım ya ne gerekirse yaparız ama bu teknik ekiplere fazla yüz vermemek gerekli. Yoksa tesis yapılamaz. Sen beni önceki işlerimde görseydin, ben bütün mühendislere taş çıkartırım. Hesap yapmağa gerek yok ki, gez göz arpacık. Pratik olacaksın, alırsın bir cihazı koyarsın çalıştı mı çalıştı, gerisi kolay. Eğer aksama olursa bir cihaz da alırsın yanına koyarsın oldu sana çözüm. Eğer bu kadar fazla projenin içine girersek çıkamayız ki bu işten. Biraz geniş düşünmek gereklidir. Ben kim ne yapacak hemen söylerim, yeter ki lafımdan kimse çıkmasın. Sana bir gizli bilgi vereyim ama kimseye söyleme, benim bu konularda eğitimim yok ama görüyorsun okuyup zaman kaybedeceğime ben bol para kazandım ve hem ticaretin inceliği burada. Bunun okulu olmaz, hayatta öğrenirsin.

  S – İşletmeyi kim yapacak? Yerli veya yabancı bir zincir düşündünüz mü yoksa kendiniz ekip mi kurmayı planlıyorsunuz?
  Y – Zincirleri geç kardeşim. Sonra o zincirler beni bağlar işin tadı kaçar. İnşaat başladıktan sonra ben gider bir tesisten bir müdür ayartırım, parasıyla değil mi, gelsin çalışsın. O da kazansın beni de kazandırsın. Fazla büyütmeye de gerek yok, benim büyük gelin odanın temizliğini ve döşenmesini bilir. Gerçi evde görevli insanlar var ama olsun belki içindeki cevher ortaya çıkacaktır. Onu odalardan sorumlu müdür yapacağım. Benim ortanca kız iyi yemek pişirir, bir omlet yapar ki, tabağı bile yersin. O da mutfak sorumlusu. Küçük oğlan turizm okulunda okudu, o da etrafa göz kulak olur. Daha ne olsun ki? Yeter de artar bile. Bizim akrabaları memleketten çağırırım, elektrik işlerinden anlayan teknik müdür olur. Yok, tamirden ve kablolardan anlamaz ama bizim adamımızdır, güvenilir. Bir bakkal işleten vardı, bir türlü işi beceremedi onu da satın almanın başına getireceğim. Güvenlik için çok adam var, sırayla yaparlar. Hanım da personele göz kulak olur. İşte turizm bu kadar kolay, gerisi topla paraları gelsin.

  S – Tesisinize özel bir mönü veya yemek tarzı düşünüyor musunuz?
  Y – Tabi ki bizim tesis ülkenin en modern tesisi olacağına göre verilecek yemekler de bir o kadar özel olacak ki bize yakışsın. Sabahları çılbır veya menemen her daim hazır olacak. Yanına bizim köylümüz kadınlar bazlama ve gözleme yapar dururlar. Daha ne, isteyen istediği kadar yesin, afiyet bal şeker olsun. Öğlen olunca İspanya’da görmüştüm, ekmekleri incecik kesip üzerine bir şeyler sür, doldur tabağı yesinler. Koca sinilerde pilav yap, yanına kaşık ve bir bardak ayran ver bak turistin keyfine. Öyle et falan zararlı, hem sabahtan akşama ne yerlerse yesinler beleş ya, işte sana şahane yemekler. Sabah ve bir gece önceden kalan yemekleri de ince kıyma makinesinden geçir, tabaklara koy sür masalara, istedikleri kadar ekmeğe sürsün yesinler. Yeter ki Anadolu mutfağını anlasınlar, ne kadar güzel değil mi? Bak ülkenin mutfağını da bedava tanıtıyoruz.

  S – Hijyen ile tedbirleri nasıl olacak, örneğin bulaşık, çamaşır hizmetleri?
  Y – Bu tesis bizim köylüyü efendi yapacak. Bak şimdi köyden hısım akrabayı buraya getireceğim, isteyen bulaşık yıkasın, isteyen çamaşır, hem de eski usul bir yıkama olacak ki, turistler sıraya girecekler. Zaten tabakları da bol çiçekli desenli olanlardan seçeceğim ki ola ki birisi kaytarmışsa onun yaptığı da görünmez. Ben personele çok değer veririm. Onları turistin karşısında küçük düşürmem, zaten onlara da benzer hayat sunacağız. İstedikleri kadar ekmeğe sürüp yesinler.

  S – Burası orman arazisine benziyor, inşaat için ağaçların kesilmesine izin var mı?
  Y – Devlet senden benden akıllıdır. Eğer o buraları bize tahsis ettiyse ben bunu niye tartışayım, değil mi canım kardeşim. Sonra ağaç dediğin nedir ki, ben kestiğim her ağaç yerine 10 tane fazla dikerim olur gider. Neydi eskiden 100 ağaç mı vardı şimdi 1000 ağaç olacak. Hangisi büyük diye sormuyorum bile. Tabi ağaçları ekmek için devlet bize arazi versin hemen ağaçları ekelim. Ama arazi veremezse biz nereye ağaç dikelim? Değil mi, her şeyin bir çözümü var. Geçen bir Avrupalı adam geldi, bana golf sahalarının boş topraklarda yapıldığını, asla orman kestirilmediğini anlatıyor. Anlamadım tabi ama ayıp olmasın diye itiraz da etmedim. Bu yabancıların kafa hiç çalışmıyor herhalde. Ormanı, araziyi, teşvikleri, bedava su ve elektrik olmadan turizm nasıl yapılır? Bunların parasını ben ödersem tövbe zarar ederim. Böyle devlet olur mu? Neyse ki bizde işler böyle yürümüyor.

  S – Peki, personel eğitimi nasıl gerçekleşecek?
  Y – Hay güzel kardeşim, düşündüğün şeye bak hele. Gelen insanlar zaten yabancı değil mi, kim şimdi o bir sürü farklı dili konuşanlar kadar personel alabilir? O zaman dile de gerek yok, kafanı sürekli salla, yüzüne bir gülücük kondur işte sana iyi müşteri ilişkileri. Zaten kaldıkları kısa süre içinde onların da kafası dinlensin, dillerinin şişi insin. Bak sadece bu hizmet bile büyük haber olacak. Dili bilenler bazen samimiyeti ilerletiyor sonra araya bir sürü şikâyetler falan. Ne gerek var bunlarla uğraşmaya? Turiste verirsin beğenmezse sana geri söyler, sen onun söylediğini beğenmezsen anlamamazlıktan gelirsin olur biter.

  Haydi, şu inşaatı bir an önce başlayıp bitirelim.

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun