Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Çoğu kez yazılar çare arayan kişi veya firmalara ilham veren kaynak olabiliyor. Bilgi ve deneyimlerin yazın halinde ortak kullanıma verilmesi teknik ortamda, aslında bazı ikilemleri de beraberinde getirmekte.

  Profesyonel arenada paylaşılan bilgilerin maddi değerinin olduğu ve değişik yer ve durumlarda paraya dönüşen bir yapıda olduğu gerçeği yadsınmamalı. Ancak bilgi paylaşımının bizim gibi kalkınma gayretinde olup bir türlü gelişme yoluna adım atamamış toplumlarda teknik sahada gelişmelere yol açacağı gerçeğinden hareketle bazı önemli konuları ortak paylaşıma açmak istiyorum. Bunda yazılarımı takip ederek sorunlar yanında çözümlerin tarifini yeterli bulmayan ve kendilerine yol gösterilmesini isteyen teknik alt yapıya sahip okurların, projelerde kararsız kalan yatırımcı ve inşaat firmalarının da dağarcıklarını gelişmelerine katkım olabilirse ne mutlu bana.    
   
  Kişinin elinde bilgi varsa ve bunu kendinde tutarsa hep o bilgiye tek başına sahip olabilir. Ancak iki kişi bilgilerini paylaşırsa ikisinde de iki bilgi olur. Böylece devam edilirse bilgi katlanarak artar. Gözlemini yapmaya gayret ettiğim bir konu, teknik anlamda ulaşılabilinen bunca kaynak ve bilgi varken halen neden yapıların gerektiği sağlam ve amacına uygun olarak yapılmadığı sorgulamasıdır. Endüstriyel tesislerde proje danışmanları kavram olarak bu yapıları bir fabrika olarak ele alır ve 7/24 çalışacağını göz önüne alarak planlamasını yaparlar. Bunu somutlaştırırsak, bir otel, restoran veya hastane günün her saatinde aynı şekilde hizmet verecek şekilde planlanmalı ve inşa edilmelidir. Eğer bu tesislerde belli saatlerde su veya elektrik zaafı başlarsa, havalandırmada sorun olursa sonuçlar kayıplara yönelik ve altından kalkılmaz duruma gelebilir. 
   
  Herkes yeni bir projede heyecanla işe hemen girişerek kendini ispatlamak ister. Bu her disiplin için geçerlidir. Çoğu zaman da hangi disiplin daha önemli gibi hafif, basit ve kabul edilemez tartışmalar bile ortaya atılır. Ancak ideal bir yapı elde etmek için tüm birim ve disiplinlerin olmazsa olmazları o tesisin her zaman çalışmasını temin eder. Dolayısıyla dikkatle baştan planlanan projelerin düzgün sonuçlar vererek daha yüksek başarı oranlarını yakalamaları hiç şaşırtıcı değildir. Doğru planlama sağlamak için bir proje yöneticisi olarak yapabileceğiniz oldukça fazla işlem vardır. Bu işlemlerin bir işleyiş sistematiği içinde bazı önemli olanlarını açıklamaya çalışalım.
   
  BAŞARILI BİR PROJE İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR:
   
  Adım 1: Proje hedeflerini doğru tanımlayın
  Herhangi bir projeye başlarken yapmanız gereken ilk şey projeyi ve hedeflerini ayakları yere basan bir şekilde tanımlamaktır. Bu hedefleri projenin öngörülen kapsamını ele alarak yapım aşamasında karşınıza çıkacak pek çok neden ve nasıl olgularını dikkate alarak irdelemek en kestirme yoldur. Hemen akla gelen ilk soru, bunun nasıl yapılabileceğidir. Belki de biraz alçak gönüllü olarak proje başlangıcında, projede görev alması olası tüm paydaşlar ile görüşmeler yapmak ilk çözüm anahtarıdır. Bu şekilde hem ekip ruhunu parlatırsınız hem de çoğu kez her projede farklı şekilde ortaya çıkan ilginç detayları ilk elden algılamak ve tedbir almak gücüne sahip olursunuz. Çoğu kez yanlış anlatılan ve örneklenen “kazan kazan” faktörü burada en geçerli anlama sahiptir. Genelde eğer firma inşa edeceği tesisi ilk defa yapmıyorsa belli bir birikimi olması gerekir. Ancak değişebilen bazı detaylar her projeyi ilk olarak ele alıyormuş gibi çalışmalara başlayarak daha keskin bir kuş bakışı elde etme olanağı verir. Böylece projenin başlangıcından tamamlanmasına kadar süreç içinde öncelikle gerçek fayda ve değer yaratacak ihtiyaçlara odaklanın. Bu çalışma uzun bir liste oluşturulmasına neden olur ve herkesi mutlu edecek bir tılsıma da sahip değildir. Ancak yapılacakların tümünün maddeler halinde sıralanması, önceliklerin belirlenmesi ile birlikte en önemli olanlarının hedeflenmesi çalışmasına zaman ayırın. 
   
  Adım 2: Projede elde edilecekler listesini oluşturma
  Yaptığınız çalışmalar sonucunda bu projenin başarılı bir şekilde ortaya çıkması için öncelikli hedefleri maddeler haline getirmiş olduğunuz bir liste elde ettiniz. Bir sonraki adım, bu hedeflere ulaşmak için gerekli çıktıları tespit etmektir. Bunlar her madde içinde tarif edilen işlerle birlikte onların diğer görevlere yapacakları katkı veya engelleme detaylarının da irdelenmesi ile kolaylıkla ortaya çıkartılır. Çoğu zaman bir noktaya odaklandığınızda diğer önemli noktaları atlamanız doğal olarak kabul edilebilir. Zaten tesislerde yaşanan çok basit ancak inşaat sonrası düzeltilemeyecek aksaklıklar tam da bu maddenin yeterince ilgi görmemesinden kaynaklanmaktadır. Buna örnek olarak tesisatların çakışması, kapıların daha sonra binaya konması gereken cihazların geçişine izin vermemesi gibi.
   
  Adım 3: İşlerin kimler tarafından yapılacaklarını belirleyin
  Proje planlama süreci olarak tanımlanabilecek bu safhada maddeler halinde hazırlamış olduğunuz yapılacaklar listesinde etrafınıza topladığınız çalışma gruplarını görevlendirmede farklı bir yöntem izlemek hem her zaman fayda sağlamaktadır hem de bir sonraki adımda işin kimin tarafından yapılacağı sorgulamasını ortadan kaldıran bir etki yapmaktadır. Tabi ki burada şantiye ekibi ile taşeron olarak hizmet veren ekip arasındaki çalışma yollarının birbiri ile kesişmeden ancak ahenkli bir elbirliği ile yapılacakların hem sıralaması hem de yerine getirilmesi konularında ayarlanması ustalık gerektirir. Yine de bu yöntem eğer paydaşları aynı çalışma zeminine çekerek birbirleri ile ortak görevlendirmeli eğlenceli hale getirebilirseniz elde edeceğiniz performans sizi bile şaşırtacaktır. Aslında oldukça basit bir yöntemdir ancak tüm resmi görme yeteneğini geliştirmek gereklidir ki bunu peşin hükümlü olmayan birkaç yıl deneyime sahip mühendis ve mimarlar kolaylıkla yapabilirler. 
   
  Adım 4: Bir proje programı kurgulamak
  Yukarıda bahis konusu ettiğimiz birçok farklı disiplin hazırlanan plan içinde görev yapacaklar ve birbirleri ile irtibat halinde olacaklar. Burada önemli bir husus, bu ekipler ve çalışan onlarca değişik bilgi, deneyim ve karakter yapısına sahip çalışanların ortak bir dil kullanmasını temin edebilmektir. Planınız ne kadar mükemmel olsa, detayları hiç atlamadan sıralamış olsanız bile eğer ortak haberleşme yapısı oluşturmazsanız sıkıntılar başlayacaktır. Çoğu kez bazı program dillerine sahip olan değişik yazımlar kullanılmaktadır. Yine dikkat edilmesi gereken nokta, bu yazılımların hemen her paydaş tarafından kolaylıkla kullanılabilecek seviyede olması ve kullanıcının bunu keyifle yapmasını teşvik etmektir. Genelde gördüğümüz, programla ilgili olmayan firma çalışanlarına zorlama ile bu tip programların kullandırılmaya çalışılması ve sonucunda istenen verimin elde edilemediğidir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız şantiyede bu ekiplere yardımcı bir programcıyı kendi bünyenizde çalıştırarak verilerin aynı çıktı üzerine yerleştirilmesini sağlamaktır. 
   
  5. Adım: Destekleyici belgeler oluşturun
  Bir inşaat projesinde verimi artırmak için çalışmaları destekleyecek onlarca program vardır ancak bunları yazım haline getirmek için yani verileri düzgün çıktılar şekline dönüştürmek için yine herkes tarafından kolayca anlaşılan ve kullanılan çizelgelere gereksinim vardır. Tüm ekipten ellerinde PC ile şantiyede çalışma beklenemez. Ancak her türlü bilgiyi aktarabilecek farklı şekillerde hazırlanmış yirmi adet civarında bilgiyi kâğıda kolaylıkla aktaracak formlar oluşturulması tavsiye edilmektedir. Bugün uluslar arası düzeyde iş yapan firmalar bu tip basılı kâğıtlarla iş takibi yapmayı kolaylaştırmaktadır. Güncel teknik gereksinimleri elektronik bir dizi cihazları günlük hayatımız sokmuş olsa da şantiyede bu cihazların kullanımında pek sık gözlemlediğimiz kopyala-yapıştır alışkanlığının sonuçlara etkisinin yadsınamaz olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle belki biraz eski alışkanlıkları devam ettirmek adına da olsa kâğıt ve kalem halen şantiye ortamında kullanılan ve vazgeçilmez unsurlar olarak önemini devam ettirmektedir. 
   
  6. Adım: Zamanlama konusunda gerçekçi olun
  Özellikle turistik tesis projelerinde en fazla sıkıntı zamanlamanın gerçekçi yapılmamasından ortaya çıkmaktadır. Öyle ki inşaat katkı maddelerinin imalatlara getirdiği çabuklaştırma farklı bir şekilde ele alınarak inşaatların çok süratli yapılması ile detaylı projelendirme kendi içinde çelişmektedir. Proje binanın tüm teknik detayları, alt yapı, ince işler ve dekorasyonun birbirleriyle olan ilişkilerinin düzenlendiği tarzda hazırlanmasına olanak sağlayacak bir süre içinde yapılmalıdır. Eğer proje süresini kısaltarak şantiyede imalatlar sırasında düzeltme yapılacağı düşüncesindeyseniz inşa edeceğiniz tesiste sorunların olmaması mucizedir. Zaten son on yıllarda sürekli inşaat alanı halinde devam eden tesislerin kayıplarından önemli bir maddesi de budur.       
   
  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun