Moskova Fuarı'na devalüasyon, Kırım ve Ukrayna krizleriyle giriyoruz

  Orhan Sancar
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  21'inci Moskova Turizm Fuarı'na 21'inci kez katılan bir turizmci olarak görüşlerimi ve pazarın analizini sizlerle paylaşmak istedim.
   
  Son yıllarda artan erken rezervasyon trendi maalesef bu yıl Rusya ve Kazakistan'da yaşanan %20'lik devalüasyonlar nedeniyle sekteye uğradı. Erken rezervasyon ödemelerinde kısmen yapılan tahsilatların daha sonra alınacak nihai bakiyelerinde dalgalı kur nedeniyle maddi zarar olabiliyor. Acenteler müşterilerinden tüm ödemeyi yapmalarını veya ödeme gününde oluşabilecek zararları yüklenmelerini istiyor. Bu durum karışıklığa ve tedirginliğe yol açtığından son zamanlarda ciddi düşüşler yaşanıyor.
   
  Ukrayna'da yaşanan siyasi istikrarsızlık bu ülkeden çıkışları %50 oranında düşürdü. Belirsizlik nedeniyle erken rezervasyon satışları durma noktasında.

  Muhtemelen ülke yakın zamanda Batı yanlısı bir iktidar ile yönetilecek. Bu da ekonomik istikrarsızlık ve alım gücünün zayıflaması demek çünkü geçmişte yaşandığı gibi Rusya bu tip Batı destekli iktidarlara ekonomik ambargo uyguluyor. Bu da ülkeyi istikrarsızlığa, ekonomik olarak güçsüz bir duruma sokacaktır.

  Kırım ile ilgili sorun referandum ile bitmeyecektir. Bu sorun Rusya'nın Avrupa ile Amerika arasında bir soğuk savaşa girmesine neden olacak. Ülkeler birbirlerine ekonomik ve siyasi ambargolar uygulayacaklardır.

  Ülkemizin Kırım ile ilgili tutumu Rusya karşıtı olacağından bizim de siyasi olarak bir kriz yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Tabi tüm bunlar turizmi ciddi etkileyen sorunlar olarak karşımıza çıkacaklardır.
   
  Ülkemizdeki Rus turist potansiyeli çok istikrarlı artmasa da en azından istatistiklere göre düşüş kaydetmiyordu. Bunun nedeni biz Mısır'daki sorunlardan dolayı bu ülkedeki potansiyelin önemli kısmını alıyorduk ve bu şekilde Yunanistan'a kaptırdığımız potansiyelimizi dengeliyorduk.

  Aslında biz ülke olarak Rusya pazarında son yıllarda çok çeşitlilik yaratamadığımız için kan kaybediyoruz. Ancak rakip ülkelerdeki sorunlardan dolayı ülkemizi tercih eden potansiyel nedeniyle az da olsa bir artış yakalıyoruz.

  Mısır'daki mevcut istikrarsızlık bu sene devam edecek gibi görünüyor. Tayland'ta askeri iktidar vb sorunlar zaman zaman ortaya çıkıp bir takip istikrarsızlık yaratıyor. Avrupa Birliği'nin Kırım nedeniyle Rusya ile yaşayacağı krizler Rus turistlerin seyahat tercihlerini etkileyecektir.
   
  Ülkemizde yaşanan protestolar, yerel seçim sonrası olabilecek istikrarsızlılar, Cumhurbaşkanlığı seçimi dönemindeki gerginlik ülkemize olan talebi etkileyecektir.
   
  İyi fuarlar.
   
  Orhan SANCAR 

  Orhan Sancar
  orhansancar@hotmail.com.tr

  Kullanıcı Yorumları

  bir dost - 17.03.2014 11:08:56
  Sn. Sancar, Kırım ile ilgili sorun referandum ile bitmeyecektir. Bu sorun Rusyanın Avrupa ile Amerika arasında bir soğuk savaşa girmesine neden olacak. Ülkeler birbirlerine ekonomik ve siyasi ambargolar uygulayacaklardır. diye bir paragraf yazmışsınız, çok doğru bir tespit lakin bunun detayını isterseniz ben açayım. Rusya Kırım konusunda geri atmayacak gibi duruyor.Aslında Kırımda tek orta yol ne Rusya ne de Ukrayna yani bağımsız bir Kırım ya da 1992 anayasasının uygulandığı bir Kırım. Eger böyle olmazsa Batı, Putini silahsız devirmek için ekonomi ve Rusyada ekonomiye bağlı iç karışıklık kartını ortaya koyacak. Bunu hemen yapamaz, çünkü petrol ve ona dayalı gaz fiyatları uçar. Önce petrol fiyatlarını düşürecek. ABD hem keni stoklarını açacak hem de Arap müttefikleri anlaşacak ve fiyatları dibe vururken Rusyadan sermaye çıkışı sağlayıp, devalüasyonu körükleyecek. Bu dönemde Iranın petrol ihracına izin çıkarsa şaşırmayın. Bu da bize petrol ve gaz maliyetlerindeki düşüş, artı olarak yansırken, Rus turist sayısında eksi olarak yansıyacak. Lakin Irana amborgo kalkar ve insanların gelir seviyesi artarsa, bu açık otelciler tarafından Iran pazarı ile karşılanmaya çalışılır.Olan yine tour operatörlerine olur. Syg.
  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 17.03.2014 15:14:03
  Orhan Bey çok doğru ve yerinde bir öngörü yapmış. Bu tip içte ve dışta olaşan krizlerde aklıselim ile benzer risklerin azaltılması konusunda kamu ve özel sektör olarak ortak karar ve uygulama birliğine gereksinim var. Peki bu yapılabilir mi? İşte bu sorunun yanıtını el birliği ile olumlamak sektöre çok büyük katkılar sağlayacaktır. Elinize ve kaleminize sağlık.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya pazarında sayısal sonuçlar
  2018 Rusya pazarı öngörüleri ve TÜRSAB'ın durumu
  Rusya pazarı düzeldi mi?
  Rusya pazarında güncel durum
  Neden Biblio Globus ve Rossiya Airlines?
  Kazakistan Fuarı ve başkanlık seçimleri
  Rusya'nın atmaya hazırlandığı adımlar Türkiye'yi nasıl etkileyecek?
  Kazakistan Fuar'ında belirsizlik vardı!
  Mısır sezona hazır mı?
  Rus pazarında kritik aylar
  Nedir bu panik ve karamsar hava?
  Kazakistan pazarında kimse para kazanamadı
  KAZAKISTAN PAZARI NEDEN ÖNEMLİ?
  MISIR'DAKİ SON DURUM VE TURKİYE'NİN RUS PAZARINDAN 2011 BEKLENTİLERİ
  Ramazan'daki iç pazar boşluğunu Ruslar dolduracak
  Haziran’da oteller dolu ama sorunlar bitmiyor
  Rus Pazarı'nda 2010 gerçekleri
  2010 Rus pazarında yeni trendler
  Ukrayna'da 2010 hedefi 600 bin turist getirmek
  AB ülkeleri gözünü Rus pazarına dikti
  Mısır'daki iptaller en çok yılbaşı dönemini etkileyecek
  Rusya pazarındaki durum diğer pazarlardan farklı değil
  Kosova Turizm Fuarı'nda Antalya rüzgarı esti
  Devletin turizmcilerle buluşmasının ardından
  Antalya'da sezonu uzatmak için ne yapılmalı?
  Rus pazarında revize hedefler için yeni strateji lazım!!!
  Mısır'daki gelişmeler Antalya'ya yaradı
  Moskova Fuarı'na devalüasyon, Kırım ve Ukrayna krizleriyle giriyoruz
  Rusya pazarındaki iflaslar ve son gelişmeler
  Sektör SOS veriyor, devlet geç kalıyor!
  Moskova Fuarı'nın ardında umut vardı
  Rusya krizi ve yapılması gerekenler
  2016 yılı Rusya pazarında nadas dönemi
  Mısır, tarihinin en iyi sezonunu yaşayabilir
  Ukrayna UITT 2016 Kiev Fuarı’nda umut vardı
  Kazakistan Almaty Fuarı'nın ardından...
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun