Modus Operandi – İş yapma tarzı

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Belki de tarifi açmak için, bir işi yaparken kullanılan veya tercih edilen kendine özel yöntem ve yöntemler bütünü şeklinde tanımlama yeterli olabilir.

  Bu açıklama biraz derinleştirilirse, işin yapılış tarzı işin kalitesini, müşterinin memnuniyetini, pazardaki konumunu belirleyen dolayısıyla kazanım ve yeni yatırımların önünü açan önemli unsurlardan birisi olarak da anlamlandırılabilir. Belki de her şeyin otomatik paketleme makinalarında paketlenmiş, birbirinden farklı olmayan standart ürünler şeklinde raflarda yerlerini aldığı bir karmaşık ve ambalaj seçkinliği ortamında tercih nedenlerinden biri olması daha fazla kazanım getirmez mi?

  Nedense turizm için pek çok farklı ve çeşitli tanımlamalar yapılmasına rağmen ulusal bir turizm tarzına sahip olmadığımız bilincine de sahip değiliz. Bunun yadırganacak bir yanı yok çünkü tarz yaratmak kolay değildir ve sonu marka olmaya dayanır. Burada büyük bir açık var ve her sene aradaki makas açılıyor. İşin ilginç tarafı yatırımcı hele konaklama ile hiç deneyimi olmayan para sahipleri halen turizm yatırımı yapmak için koşuşturuyorlar. Sisteme daha fazla tesis katılması kalite olgusunu sulandıran bir önemli etken oluyor ve işler sarpa sarıyor. Ama ne gam, her taşın altından bir ulema ve ukala çıkıyor, bunlar tarafından ortaya atılan fikirler ile sadece zaman öldürülüyor. Filmin geri sarılması ve turizm konusunda akılcı plan ve projeler yapılması zamanı gelmedi mi? 

  Bazen turizmde ileri ülkeler neler yapıyor diye araştırmak fayda getirir fakat mutlaka bir Türk tarzı geliştirmek zorunlu gibi görülüyor. Kültürel alt yapı ve insan kaynakları bazı iyileştirmeler ile bu yeni sisteme uyarlanabilir. Ancak tüm bu işler için çıkış yerinin tespitinde şaşı bakışın ortadan kalkması gerekli. Tarih ve eskiden kalanları göz önüne çıkartmak kadar onların sunum şekli de önemlidir. Ama bundan müze ve ören yerlerine bazlama pişirme ocağı koymak kastedilmiyor. Yapılması gereken yer altı ve üstü eksi ve yeni tüm zenginliği abartmadan ancak doğal yapısına uygun pazarlama ve sürdürülebilir modeller geliştirilmesi gereklidir. Böylece doğayı koruyup zenginlikleri ortaya koyarak bir cazibe merkezi oluşturmak olasıdır.

  Son zamanlarda ortaya atılan turizmin çeşitlendirilmesi fikirleri ölümcüldür. Çünkü bu söylem sadece laftır ve alt yapısı eksiktir. Çünkü çeşitlendirme adı altında farklı turizm dalları anlaşılmaktadır ve hiçbirinin ayakları yere basmamaktadır. Bana göre yapılması gereken turizm gövdesini çok güçlü olarak kurgulamak, diğer dalları gövdenin taşımasına olanak vermektir. Bunun için kavram ve işletme yöntemleri üzerinde durmak gereklidir. Ana fikir aynı kalmak şartıyla farklı bölgeler için farklı ürün gamları oluşturmak önem verilmesi gereken bir çözüm yöntemidir. Farklı çözümler önermeleri ve proje çalışmaları yapılabilir ama bunun satın alınabilir bir ürün olduğunu yerli yatırımcı anlamak zorundadır. Yoksa standart birbirine benzeyen yapılar, ortaya karışık mönü içinde yemekler, üstten bakan hizmet yaklaşımı ile durduğumuz yerden kıpırdamak olası değildir.

  Fark yaratacak kendimize özgü, hani güncel tanımlama ile milli projeler yapılabilir ve büyük ilgi çeker. Buradaki farkı da turizm camiası algılamaya çalışabilir. Çünkü proje içinde yöresel değişikliklerin nasıl paraya dönüşebileceği çalışması içinde olmak gerekir. Buradaki kritik eşik ise iş yapma yöntemleri ile kullanılan her türlü ham maddenin kaliteli ürün çıktısını temin edecek yönde planlanmasıdır. Bunun için çok detaylı ve donanımlı eğitim çalışmaları planlanmalıdır ve uygulama için turizmin her kesiminden katkı alarak büyük resmi oluşturmak gerekli görünmektedir. Çünkü herkesin kafasında yer eden fanteziler ile zaten bölük pörçük olmuş turizmi toparlamak olası değil. Olsaydı şimdiye kadar bir çıktı elde edilebilirdi. Bu nokta önemlidir.

  Bir zaman sansasyon yaratan bakanlık veya yönetim şekli ise bu kertede zerre kadar önem taşımamaktadır. Neden? Çünkü burada anlatılan işler için bakanlık veya ciddi yasalara gerek yok ki. Sadece işletme tarzı iyileştirme ve geliştirme çabalarına gereksinim var. Elde mevcut olan eğitim, şehircilik, tarım, sağlık, ekonomi bakanlıkları turizm için gerekli olan yasaları zaten yapmıştır. Sadece maddeleri uygulamak için bakanlık olması ne kadar gerekli, soru işaretidir. Diğer yandan gelişen ve değişime süratle kanat açan yeni toplumsal düzen planlarında bakanlıklar yerine o işte yetkin ve deneyimli sivil inisiyatifler söz konusudur. Böylece değişim ve geçiş için iyi bir model oluşturulabilir. Bugün kendi içinde debelenen politik ve siyasi doktrinler ile sistematikler yakın erimde ortadan kalkacaktır. Çünkü dünya elinde mevcut yeni teknolojik olanaklar ile eski düzene ayak uyduramıyor. Küresel olarak dengelerin ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu ancak evrensel tavır ve tedbirler için kısır politikacı kafasının yetersizliği ortadadır. Sorunu bu açıdan da ele almak fayda sağlayabilir.

  Kapsam, zenginlik ve el değmemiş özellikler bakımından ülkemiz turizmi çok büyük potansiyele sahip. Ama son yıllarda yapılan azgın tahribatlar sonlanmalı ve turizm yeniden farklı bir felsefi yaklaşım ile keşfedilmelidir. Sadece bu yapılırsa politik söylem olarak dile getirilen ve mevcut sistem ile asla yanına yaklaşılamayacak hedeflere ulaşmak olasıdır. O halde turizmde de tarz anlamını ve kavramını bir an önce özümseyip ileriye dönük planları buna göre yapmakta sayısız faydalar vardır. Ne dersiniz, konu farklı şekilde ele alınıp üzerinde çalışmalar yapılabilir mi? Ama unutmayalım, en sıkıntılı tarafımız bir işe detaylı proje girdileri ve hesapları yapmadan balıklama atlamak, süreç içinde düzeltme gayretlerini marifet sanmak ve sürdürülebilir tarzlar ortaya koyamamaktır. 

  Burada bahsedilen fikirlerin proje haline getirilmiş şekilleri ihtiyaç sahiplerine profesyonel ortamda sunulabilir. Mühim olan yatırımcıya yeni yolları gösterme aşamasında birlikte çalışma ortamları yaratmaktır. Eskinin antika değeri taşıması için en az 100 yıl geçmesi gerekli diye biliyorum, yani daha vakit var.   Ama değişim istenirse kazanım yolları da mevcut.  

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun