Kıymet bilmeyen bir milletiz. Sahip olduğumuz değerlerin farkında bile değiliz. Bizdeki imkanlar ve zenginlik akıllı bir ülkenin elinde olsa var ya, milli gelirin şampiyonluğunu kimseye kaptırmaz.

  Öteden beri Milas’a çok üzülürüm. Öyle güzel, öyle varlıklı, öyle tarihi ve hakkı yenmiş bir kentimizin; sessiz, sedasız, iddiasız ve mütevazi duruşu bana çok dokunur. Muğla’nın ve Türk turizminin kaymağını Marmaris, Bodrum, Fethiye bölüşür de, bizim Milas’a minik bir payı bile çok görürler. Oysa Milas, zenginlik açısından hepsine fark atar. Dünyada 27 antik kente birden sahip Milas’tan başka bir şehir yoktur. Denizi, gölü, ormanları, dağları, dünyaca ünlü zeytinlikleri, lagunları, kuş cennetleri... Hangi birini saysam acaba?

  3 bin yıllık kültür birikimine sahiptir Milas. Turizmin her çeşidini rahatlıkla yapabilir. Ovasından fışkıran tatlı-tuzlu suyuyla karada doğal balık üretebilen bir yerdir. Güzelim sahillerini ve bakir koylarını bir görseniz, buraları niye turistlerin doldurmadığına şaşarsınız. Devletimiz her yere el uzatmaya çalışıyor ama, nedense Milas’a pek aldırmıyor, hatta üvey evlat muamelesi yapıyor. Bu büyük bir haksızlıktır ve bunun süratle giderilmesi ve Milas’a değerinin verilmesi milli bir ödevdir.
      
  Milas’ın en büyük şanssızlığı, dünyaca tanınan Bodrum’un gölgesinde kalması ve bölge yatırımlarının diğer ilçelere yapılmasıdır. Oysa Milas’ın elinden ciddi ve planlı bir şekilde tutulsa, değerleri ve doğal güzellikleri ön plana çıkarılsa, iddiayla söylüyorum ki bu kentimiz, kısa sürede layık olduğu seviyeye tırmanır. Bunun için yerel çabalar, gayretler, iyi niyetler ve çalışmalar var ama, yetmiyor işte. Mutlaka devlet desteği gerekiyor. Bu devlet Muğla’nın diğer ilçelerinin devleti de, Milas’ın değil mi yani?

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Milas’a bir el atsa, 27 antik kenti profesyonel bir kafayla ayağa kaldırsa, Türkiye Efes gibi, Afrodisias gibi, Bergama gibi müthiş bir tarihi merkeze daha kavuşur. Bugün dünya turizmi, güneş-kum-deniz üçgeninden kurtulup kültür ve sağlık turizmine doğru yürüyor. Bu yürüyüşte ülkemizin gelecekteki şansı çok büyüktür ve bunu bugünden değerlendirmeye başlamamız gerekiyor. Böyle yapacaksak, Milas’a da kültür projemizin ön sıralarında yer vermeliyiz.

  Milas’ın kuruluşu MÖ 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Adını rüzgarlar tanrısı Ailos’un soyundan gelen Mylasos’tan aldığı biliniyor. Karya’nın ve Menteşe beyliğinin Başkentliğini yapan Milas Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların, Menteşeoğulları ve Osmanlıların uzun süre hakimiyetinde kalmış.Tüm Karyalıların ulusal tanrısı Zeus’un heykel ve tapınaklarına sahip Milas’ın adı, ’mabedler kenti’ne çıkmış ve tarihte Karyalıların hac yeri olarak ün salmış. Çünkü Zeus Karius ve Zeus Labranda mabetleri, Milas’ı Karya’nın dini merkezi haline getirmiş.
      
  Kültür meraklısı turistler için bir hazine Milas. İasos’taki büyük sur,tiyatro ve antik liman, Çomakdağı’nda kurulu Labranda Antik Kenti’ndeki Zeus tapınağı, saray benzeri büyük yapılar, stadyum, tiyatro ve teras evleri, Ören Keramos bölgesindeki kaya ve lahit mezarları, seramik kalıntıları, duvar taş işlemeleri, Euromos’taki senato ve tiyatro kalıntıları, Helenistik çağda inşa edilen Herakleia kentindeki Athena Tapınağı, agora, şehir meclisi binası, tiyatro ve hamam gerçekten muhteşem eserler. Roma,Yunan ve Bizans eserlerine sahip Bargilya’ya ne demeli? Hani çok lezzetli balıklarını ve dünyaca ünlü tereyağlı sarımsaklı karideslerini de yediğimiz Bargilya...

  Peki,200 metre yükseklikte sarp kayalar üzerine kurulu ve surlarla çevrili Beçin Kalesi’ndeki Bizans Şapeli, Karapaşa ve Ahmetgazi Medresesi, Orhan Bey Camii ve Bey Hamamı’nı gördünüz mü? Burası sabahtan akşama kadar gezilecek mükemmellikte bir tarihi eser ve görsel değer merkezi. Durun daha bitmedi; Hisarbaşı mahallesindeki Zeus Karios Tapınağı, Gümüşkesen mezar anıtı, Sinuri mabedi dünyada eşi az bulunur cinsten tarihi zenginliklerimiz.

  Bunlara ilave edilecek daha çok yerler var. Alinda, Alabanda, Stratonikeia bunlardan birkaçı. Hele Stratonikeia başlı başına bir şaheser. Buraya aşkın ve gladyatörlerin kenti diyorlar. MÖ 3. yüzyılda kurulan bu kentin tarihi ilginç. Suriye Kralı 1. Selevkos, ikinci eşi Stratonike’yi oğlu Antiokhos’a vermiş. O da önce üvey annesi, sonra da eşi olan Stratonike’nin adına bu kenti kurmuş. Kentte, güneydeki dağın surlarla çevrili tepesinde bir akropol, kuzeyde imparator için yapılmış küçük bir tapınak, büyük tiyatro, kent meclisi binası, Jimnasyum, oda mezarlar, nekropol, daha ötesinde Lagina’daki Hekate kutsal alanı var. Unesco Dünya Mirası geçici listesine de alınan bu değerli tarihi bölgede kazı çalışmaları, Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün başkanlığında 8 üniversiteden gelen 80 öğrenciyle yapılıyor.

  Milas’ın yerli konakları, İtalyan ve Macar mimarları tarafından yapılan Milas evleri, restore edilen Hacıaliağa Konağı, Çöllüoğlu Hanı,Ulu-Belen-Ağa ve Firuzbey camileri ile Selimiye’deki Abdülfettah Camii ve külliyesi de mutlaka görülmeli.

  Milas’a gelmişken ünlü halısını, el işlerini, çomak dağı bebeklerini, elde dokunan heybe, kıl çuval ve keçelerini, taş işlemeciliğini, ağaç işlerini ve mimari süslemeleri de incelemek gerek. Ayrıca çok ünlü ve her yıl Amerika’da ödül alan zeytin ve zeytinyağlarını da tatmanızı, yılan balığı ile meşhur Milas köftesini de yemenizi öneririm.

  Bölgeyi sevenlerin Milas’a destek ve yardımcı olmaları, bu güzel kentimizin değerine kavuşabilmesi için ne mümkünse yapmaları gerekiyor. Örneğin ben öyle yapacağım ve Milas’a omuz vereceğim. İnanıyorum ki, Milas’ın yerli kent makyajı biraz düzeltilse, çalışkan ve uyum içinde görev yapan Kaymakam ve Belediye Başkanı’na karşılıksız yardım edilse, Milas layık olduğu başarılı tırmanışın merdivenlerini süratle çıkmaya başlar.
  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Majesty - 15.12.2016 16:43:04
  Can bey Vural Oger Majesty Hoteller de personele taktı 3 aylık maaş tazminatlar ödenmesi yapılmadı lütfen sesimizi duyun
  Doğa Sever - 20.12.2016 19:57:31
  Bu konuda ; 20.12.2016 tarih(bu gün) ve 29924 sayılı resmi gazetede yayımlanan Milas Bölgesi Tarih,Kültür ve Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi çare olur mu acaba?


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun