Mevcut veriler ışığında turizme hızlı bir bakış

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü Melik Yetim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Tekrar merhaba değerli TurizmGüncel okuyucuları.

  İş değişikliği nedeni ile uzunca bir süredir fikirlerimi ve görüşlerimi sizlerle paylaşamadım. Bu süre zarfında ülkemizde ve dünyada siyasi ve ekonomik açıdan çok değişiklikler oldu. Bu yazımda geçen süreç ve önümüzdeki dönem hakkındaki görüş ve beklentilerimi sizlerle  özet olarak paylaşacağım.

  Ülkemizde turizm son dönemlerdeki hızlı yükselişinin ardından ani ivme kaybı ile karşı karşıya kalmıştır. Önümüzdeki dönemde, yeni gelen yatırımlar ile birlikte, rekabetin artması ve ana pazarlardaki ekonomik gelişmeler nedeni ile bu ivme kaybının devam edeceği sinyalleri gelmeye devam etmektedir.

  Rusya’daki ekonomik ve siyasi durumun her geçen gün daha da kötüye gitmesi nedeni ile bu pazarda sayı olarak beklentilerin çok fazla altında olunmamasına rağmen, ciro olarak ciddi kayıplar yaşanmış ve önümüzdeki dönemlerde bu kayıpların toparlanmasının ne denli zor olduğu turizm profesyonelleri tarafından kabul görmüş durumdadır. İyileşme ve düzelme sürecinin  3-4 yıllık bir süreye yayılacağı beklentisi ise zaten hızlı ve kontrolsüz büyüyen sektör oyuncularının ayakta kalıp kalamayacağı konusunda kafalarda ciddi soru işaretleri oluşturmaktadır. Her ne olursa olsun bu pazarda fiyatların eski seviyelerine dönmeyeceği de bir gerçektir.

  Avrupa’da da ekonomik açıdan işler hala pek iyi gitmiyor. AB Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar ile, EUR bölgesinde deflasyon riskinin ve resesyonun devamlılığının bir süre daha kalıcı olacağı anlaşılmıştır. Bu durumda Türkiye için önemli bir Pazar olan Avrupa ülkelerinden ülkemize gelecek olan turist sayısında ve cirolarda önemli bir düşüş olması beklentisine neden olmaktadır.

  Diğer yandan Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi belirsizlik, ekonomik kriz riskinin kapıda olması (ki kanımca çok önceden belirtilerini vermeye başlamıştı) turizm sektörünü önümüzdeki dönemlerde kötü günlerin beklediğinin işaretini vermektedir. Ekonomik gelişmelerden daha çok terör olaylarının artması, mülteci krizi gibi konular ülkemize seyahat etmek isteyen yabancı turist açısından soru işaretleri oluşturmaktadır. Döviz kurlarındaki hızlı artış ise iç pazara yönelmenin önünde ciddi sorun yaratmaktadır.

  Petrol fiyatlarındaki düşüşün reel sektöre yansıması dövizdeki artışın gölgesinde kalmıştır. Bu nedenle enflasyon açısından istenen sonuçlara ulaşılması zor görünmektedir. Buna karşın gene petrol fiyatlarındaki düşüş ve TL nin değer kaybı önümüzdeki dönemde yabancı turistlerin fiyat açısından ülkemizi tercih etmesi için temel oluşturacaktır.

  Türk turizmcilerinin krizleri fırsata çevirmede ustalığı bu süreçte yüreğimize su serpen en önemli etken olmalıdır. Her şeye rağmen zamanında atılacak akılcı adımlarla 2016 senesinin 2015 senesinden daha iyi bir sene olmamakla birlikte en azından aynı seviyelerde tamamlanacağına inanıyorum.

  KURLAR

  11.11.2014 tarihli  ‘Kur savaşları’  başlıklı  yazımdaki kur tahminlerindeki yaklaşımımı baz alarak 2015 senesinde EUR/TL de yılbaşından bu yana 2.83 seviyelerinden başlayan yükselme hareketi Türkiye’deki siyasi belirsizlik ve 7 Haziran seçimleri sonrasında bugün 3.38 seviyelerinde işlem gören bir banttadır. USD ise hem paritedeki 1.23 den 1.10 a varan gerileme hareketi hem de TL'nin tüm para birimleri karşısındaki değer kaybı ile tarihi zirve olan 3.03 lerde işlem görmektedir.

  2016 bütçe hazırlıklarına başladığımız bugünlerde 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarına göre iki yönde de çok ciddi bir hareket bekliyorum. Çeşitli finans kuruluşlarının siyasi ve ekonomik risklerden arındırılmış beklentilerinde EUR/USD 1,05 ortalama bandında, EUR/TL 3,30-3,40 bandında , USD/TL ise 3,15-3,20 bandında hareketler beklenmekte. Ancak benim beklentim bu öngörülerin 10*20 pip üzerinde bulunmaktadır. Burada dikkate alınması gereken; Forward piyasasındaki işlem hacmi gözönüne alındığında ve FED’in faiz oranlarında artış yapacağı düşünüldüğünde ve buna ek olarak AB Merkez Bankasının genişleme politikasına 2016 da devam etmesi durumunda  ve de olası bir koalisyon belirsizliği senaryosunda, EUR/TL de 3,50-3,60 seviyeleri ve üstü buna bağlı olarak yine USD/TL de 3,50 seviyeleri ve  üstü beklenmesi olası seviyelerdir. Yukarı yönde hareket belirsizdir. Döviz cinsi borcu ve TL cinsi geliri olan işletmelerin bu seviyeleri çok ciddi bir şekilde takip etmesi ve bütçe kuruna göre risklerini hedge etmesi kaçınılmazdır.

  2015 yaz sezonunun sonuna geldiğimiz bugünlerde ülkemizin huzurlu ve mutlu bir geleceğe kavuşması dileği ile 2016 ve sonraki yılların Türkiye için umut dolu olmasını dilerim."

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü
  Melik Yetim

  Kullanıcı Yorumları

  Lddr - 16.09.2015 09:03:13
  Bilgi için teşekürler


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Türkiye'nin ekonomi verileri ne anlatıyor?
  2018 turizm ve döviz öngörüleri
  Seni unutmak istiyorum 2016
  Kur savaşları
  Turizmde kurumsallaşma
  Türkiye turizm değerlendirmesi
  Gezi Parkı ve turizm
  Durum, değerlendirme ve strateji
  Samimi bir izlenim
  ITB ardından kısa notlar...
  2016'dan 2017'ye bakış
  Tur operatörlerinin Türk turizmindeki önemi
  Zayıf halkaların güçlülere etkisi
  2013 öngörüleri
  2013 nasıl bir yıl olacak?
  Turizmde değişim
  Ya Mısır'daki olaylar olmasaydı?
  OAD Reizen neden battı?
  Yeni yıl, yeni sezon, yeni heyecan
  Fırtına öncesi sessizlik
  Bir verelim ki, üç alalım!
  Mevcut veriler ışığında turizme hızlı bir bakış
  2016 kabusu mu? Hadi oradan...
  Körler sağırlar birbirini ağırlar
  Turizmde 2016
  Turizm sektörünün güncel sorunları
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun