Dünya turizm tarihinde zirveye tırmanırken çakılan Türkiye’den başka bir ülke yok.

  50 yılda ilk yediye girme başarısını yakaladık ama yaptığımız akılalmaz hatalar yüzünden yerimizi koruyamadık. Milyarlarca doları bize rakip ülkeler kaybettirmiyor. İç ve dış politikadaki yanlışlarımız, başarılı turizm politikamızı dinamitledi. Kurşunu ayağımıza kendimiz sıktık yani.

  Şimdi ne yapalım ve zararın neresinden dönelim ki, durumu düzeltelim? Her kafadan bir ses çıkıyor, kargaları bile güldürecek teklifler atılıyor ortaya. Hele hükümetin açıkladığı bir paket var ki, yaralı hastaya tentürdiyot etkisi bile yaratmaz.
  Şunu kesinlikle bilmemiz gerekiyor ki, terör ortamında yabancı turiste bel bağlayamayız. Kimse boşuna beklemesin, adamlar kelle koltukta tatil yapmazlar. Hesapları dışarıdan gelecek uçaklara göre yaparsak, bir başka yanlışın daha içine düşer ve hayallerimizin mayınına basarız. Morali bozmamak iyi bir şeydir ama, yanına aklı katma başarısını da göstermeliyiz.

  Türkiye bu krizi en az zararla nasıl atlatabilir? Defalarca yazdım, söyledim, usanmadan söylemeye de devam edeceğim. İç dinamikleri nutuklarla, beyanatlarla filan değil, devlet-özel sektör işbirliğini hemen devreye sokarak, harekete geçirmeliyiz. Bu nasıl olur, iç dinamikleri ne şekilde formüle edebilir, sektöre nasıl yayabiliriz? Gerçekçi olmakta kararlıysak, laf değil iş üretmekse amacımız ve krizin zararlarını hafifletmek istiyorsak, izleyeceğimiz yol bellidir. Ancak bu yolla başarıya ulaşabilmek için, süratli hareket etmemiz gerekiyor.

  Türkiye’nin öteden beri hastalığıdır. Devlet de, özel sektör de aynı yanlışı yapar. Genelde çalışanlara Temmuz-Ağustos aylarında yaz tatili verilir. Öyle olunca, iç turizm 3 aya mahküm edilir ve bu yüzden yerli turiste hizmet veren tesisler de erken kapanır. Oysa ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde sezonu 4 ay daha uzatabilir ve 7 aya çıkarabiliriz. Bunun için devletin tatil politikasını yeniden gözden geçirmesi ve yeni kararlar alarak, evli ve okulda çocuğu olanlara Temmuz-Ağustos’ta, bekar ve dul işçi memurlara ise Nisan-Mayıs-Haziran-Eylül-Ekim’de tatil izni vermesi gerekir. Bu sağlanırsa, iç turizmde sezon 7 aya çıkmış olur. Ayrıca çalışan kesime uzun vadeli tatil kredisi verilir ve bu kredi maaşından fazla hissettirmeden kesilerek tahsil edilirse, maddi imkansızlıklar nedeniyle tatili düşünemeyen aileler bile hemen yola çıkar.

  Bu planın bir ikinci ayağı da, hayatında hiç tatile çıkmamış milyonlarca insanımızı, sosyal fonlar ve vakıflar aracılığıyla devreye sokmaktır ki, bu başarılabilirse turizmin sıkıntısı önemli bir ölçüde hafifletilebilir. Bu görev ve organizasyonu devlete düşer ki, özel sektör de taşın altına elini sokarak, belli ölçüde gerekli fedakarlıkları yapabilir. Ayrıca Türk gençliğinin, okulları kapalı olduğu yaz döneminde gideceği bir yeri ve kampları yoktur. Akılcı bir planla, bu çocuklara da normal otellerden belirli kontenjanlar istenerek, tatil yapmaları, ülkemizin güzel yer ve tesislerinde dinlenmeleri, böylece yurt sevgisini güçlendirmeleri de sağlanabilir. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı ile özel okullar, böyle bir projeyi rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Buna da, krizi hafifletme planının üçüncü ayağı gözüyle bakabiliriz.

  Yine Devlet, emeklilerin maaşlarından küçük kesintiler yaparak, onların da tatile çıkmalarına fırsat tanıyabilir. Öyle olursa, turizm rüzgarını ülke çapında yine estirebilir, iş yapma kapasitesi çok düşük olan küçük otel ve tesislere canlılık kazandırır, turizm zararımızı iyice hafifletebiliriz. Elbette 40 milyar dolarlık müthiş bir geliri geri getiremeyiz ama, tesislerin çökmesini, yüzbinlerce personelin işsiz kalmasını ve turizmle yakından bağlantılı 100’e yakın işkolunun zararını bir miktar frenleyebiliriz.

  Şimdi hemen, vakit kaybetmeden yapmamız gereken işler var. Devlet-özel sektör-üniversiteler, odalar birliği, işçi sendikaları ve deneyimli bürokratlardan oluşacak bir komisyon, kısa süreli yol haritasını tespit edecek, arz ve talep projesini oluşturacak, hemen çıkması gereken kanun-yönetmelik ve genelgeleri hazırlayarak, operasyonu engeç bir ay içinde tamamlamış olacaktır. İş yokuşa sürülmez, her şeyde olduğu gibi, bu çalışmalarda da menfaat çatışmaları yaşanmaz ve kafalar başarıya odaklanırsa, krizi hafifletme planının başarıya ulaşması kolaylaşır.

  Şimdi kolları sıvama zamanı.Plana pratikten yaklaşalım, olmaza yatmayalım ve Türk turizminin üzerindeki kara bulutları dağıtmak için ne mümkünse yapalım. Düğmeye Turizm Bakanlığı basarsa, gerisi kolay gelir. Haydi hayırlısı…

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun