Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Köprüler üzerine söylenecek edebi ve teknik bir dizi yazılar yazılabilir.

  Eğer kelimenin ruhu kaçırılırsa yapılan her tür çalışma boşa gidebilir. Köprü her kültürel toplumsal veya sosyolojik tanımlama olarak ortak bir bağ kurma felsefesini taşımaktadır. Köprü bir yapı aracıdır. Her yapı elemanında olduğu gibi burada da işe fizibilite, çevre ile uyumu ve çevre etki değerlendirmesi temeli ile başlamak gereklidir. Aslında her türlü teknik işe başlarken olmazsa olmaz diye adlandırdığımız bu çalışmaların her projenin güncel yaşama yapacağı katkı ve işlevini ömrü boyunca üzerinde taşıyacağı özellikleri tasarım ile kullanım fonksiyonlarını birbiri ile buluşturmak oldukça önemlidir. Tüm bunların yapıldığını ve yeni bir köprünün İstanbul şehrine elzem olduğu sonucunun ortaya çıktığını düşünelim. Yapılmasına karar verilen yeni köprünün 3 milyar dolara mal olacağı, bazı ilavelerle projenin 4,5 milyar dolarlık bir bütçe içinde olduğu gazetelerden aktarılmakta. Diğer özelikler ise aşağıda sıralanmıştır.   
   
  PROJENİN ÖZELLİKLERİ

  Otoyol+bağlantı yolu uzunluğu: 115 km

  Kavşak yolların uzunluğu: 48 km

  Toplam yol uzunluğu: 164 km

  Viyadük sayısı: 65

  Viyadüklerin toplam uzunluğu: 24 km

  Viyadüklerin ortalama genişliği: 21 m

  Tünel sayısı: 4

  Tünel toplam uzunluğu: 2,7 km

  Ekolojik köprü sayısı: 1
   
  Yeni köprünün gişeleri Avrupa yakasında köprüye 5 km uzaklıktaki Uskumruköy'de kurularak, geçiş için ödemeler burada yapılacak. Karayollarının belirleyeceği köprü geçiş ücretinde üst limit 3 dolar olacak. Ayrıca 115 km uzunluğundaki yolun bir bölümü de km'si 8 dolar sent üst limiti paralı olacak. Köprüyü inşa edecek olan IC Holding ve İtalyan Astaldi firmaları devletten, köprüden günlük 135 bin otomobil eşdeğeri araç geçiş garantisi aldı. Bu sayıdan az araç geçmemesi halinde devletten aradaki fark kadar ödeme alacaklar. 3 dolar olarak hesaplandığında 135 bin araçtan tahsil edilecek günlük tutar 225 milyon TL'yi buluyor.
   
  Daha önce ifade ettiğim gibi, belli ki olabilirlik çalışmaları yapılmış ve böyle bir projenin yapılması gereksinimi ile işe başlanmıştır. Bir proje hazırlanırken alternatif çözümlere yer verilmesi, o ülkenin teknik ve idari kademelerinin bir nevi beyin çalışması yapmasına da neden olur. Hele bu tip büyük olarak tanımlanabilecek projelerde hem bu çalışmaların yapılmış olması hem de o şehirde yaşayan insanların projeye görüşleri ile katkıda bulunmaları farklı bir kültürel zenginliktir. Gerçi katkı konusu gelişmemiş ülkelerde doğrudan o projenin engellenmesi olarak da algılanabilmektedir. Hâlbuki sosyal olarak bakıldığında kamu parasının nasıl harcanması gerektiği bireylerin sorumluluğunda olursa o yapıyı kullanan bireyler daha fazla korumacı ve katkı sağlayıcı duruma girmektedirler. Umudum bu ve benzeri projelerin bir gün kamu ile birlikte el ele yapılacağı günleri görmektir. 
   
  Küresel anlatımda bir köprünün üzerinden geçecek ilk araç o köprünün yapılmasını zaruri hale getirir diye tanımlanan bir deyiş var. İyice irdelenirse teknik anlamda oldukça doğru bir tezi düşünmemize yol açmaktadır. Çünkü mevcut bir düzen içinde o gün tespit edilmiş olan sakınca veya sıkıntının belli ölçekte bertaraf edilmesi böyle bir projenin onay alması anlamına gelebilir. Fakat farklı bir düşünce sistematiği geliştirilerek değişik çözümler ortaya atılamaz mıydı? Burada dar çerçeve içinde karşı bir görüşü dile getirmek arzusundayım. Çünkü çözümü sadece yapı elemanlarını inşa ederek bulmaya çalışmak ne kadar geçerlidir? Bunun da hakkaniyetle yapılması hem büyük faydalar sağlayacak hem de yeni ve farklı çözümlerle uygulanabilir projelere eşik teşkil edebilir.

  ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDEN BİRİ

  Köprünün inşası, maliyeti, yerleşimi, bu işte çalışacak işçi sayısı, kullanılacak yapı elemanlarının temin edilebilirliği, inşaat sektörünün gelişmesi, geçişlerden elde edilecek gelir, vatandaşın cebinden çıkan para, vs gibi hesapları bir tarafa koyarak başka bir açıdan bakılmasını öneriyorum. 
   
  Öncelikle mevcut köprülerin istatistikleri, otobüs ve diğer araç sayıları ve ortalama seyahat eden yolcu sayıları ele alınırsa; Karayolları yetkililerinin medyada çıkan beyanları referans alınarak iki köprüden geçen taşıt sayısı 600,000-650,000/gün olarak belirtilmektedir. Bu rakamın 400,000 geçiş otobüs ve kalanı özel araç olarak kabul edilirse yaklaşık bir hesaplama yapılabilir. Bir otobüste ortalama 50 yolcu, bir araçta ortalama 2 yolcu hesabı ile 2,5 milyon kişi köprüyü geçerek sabah işe gidip akşam dönmektedir. Kullanılan araçların tükettiği dünyanın en pahalı yakıtı, çevreye attıkları CO₂, araç içinde geçen zaman, gidiş ve geliş evin konumuna göre hazırlık süresi, köprü geçişlerinde ödenen para üzerine yoğunlaşıp tüm bu masraflar ve harcamalardan kurtulmak olası mıdır sorusuna yanıt aramaktayım. 
   
  Bugün elimizdeki teknolojik ilerleme dünyanın ilk sıralarında yer almakta. Kullanılan teknoloji kadar satın alınarak kullanılmakta olan sıradan cihazlar gelir seviyesine göre üst düzeydedir. Bunu ekonomik raporlardan kolaylıkla elde edebilirsiniz. Bu harcamaları faydaya dönüştürmek olasıdır.  Hemen her zemin ve mekânda bahis konusu yapılan ev-ofis çalışma sistemi uygulanmaya konarak köprülerin yükü sıfırlanabilir. Bu sistemi projelendirmek için biraz ufuk turu yapmak gerekiyor.
   
  Bu planlama iki kademede de uygulanabilir. İlk kademe şirketin yerleşim olarak Asya veya Avrupa yakasını seçmesi ile başlar. Çalışanların şirketin merkezi olduğu yakada oturmaları öncelikle köprü geçmeyi önleyecektir. Bu sistem daha çok orta ölçek ve küçük çekirdek oluşuma sahip yönetimler için uygun olabilir. İkinci kademede bir holding veya banka hangi yakada olursa olsun çalışanlar ev-ofis olarak çalışarak tüm verileri ana bilgisayar merkezlerinde toplayarak ve gerektiğinde tele konferans yaparak işleri tamamlayabilirler. Bu sistemi geliştirici tarzda merkezi bazı ofisler oluşturulup burada konferans veya toplantılar düzenlenebilir.  Eğer mutlaka bir araya gelerek görüşmek gerekiyorsa, bu etkinlikler yoğun saatler dışında hangi yaka olduğu önemi kalmadan yapılabilir. Çünkü artık yoğun taşıma ve trafik ortada olmayacaktır. Böylece çalışanların verimi de artacak ve şirketin genel giderleri azalarak karlılık artacaktır. 
   
  Eğer firmalar çalışanlarını profesyonel ve sorumluluk sahibi meslek erbabı arasından seçerse sistemin iyi işlememesi için herhangi bir neden kalmaz. Zaman içinde bu sistemin gerekli özelliklerini irdeleyen ve iyileşme sağlayan çalışmalar yapılarak daha iyi tatbikat pratikleri elde edilebilir. Benzer uygulama ve çalışmalar yurtdışında da yapılmaktadır. Oradaki örneklerde en dikkat çekici uygulamalar serbest çalışma saatleri ile kendini göstermektedir. Haftalık saati ve verilen işi tamamlama planları yapılarak şirkete gelmeden işlerini sürdüren yapılar çalışma hayatında kullanılmaktadır. Peki, İstanbul gibi güzel bir kentin içinde yaşayan ve her gün aynı sorun içinde çabalayan insanların bu veya benzer çözümleri denemeye değmez mi? 
   
  İnsan bir ülkenin en önemli kaynağıdır. Artık bu gücün farkına vararak hoyratça harcama değil daha verimli işler yapmak ve el birliği ile ülkemizi daha üst seviyelere çıkartmak için ortak fikir ve görüşler ortaya koymak, geliştirmek, daha değişik uygulama ve çözüm yolları arayıp bulma konusunda oldukça fazla kafa çalıştırmalıyız. El elden üstündür derler, farklı öneriler için hodri meydan.
   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun