KONSEPT SAVAŞLARI

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Bakmayın öyle savaş filan yazdığına, düpedüz bir mücadelenin beklide bir yarışın anlatımı bu başlık.

  Bakmayın öyle savaş filan yazdığına, düpedüz bir mücadelenin beklide bir yarışın anlatımı bu başlık. Hem de son yıllarda kimi zaman belirgin, kimi zaman ise sessiz sedasız ve derinden seyreden bir yarışın.
  Yarışın adı ‘’ EN BABA KONSEPTİ KİM YAZACAK’’ .

  Yapacak ya da hazırlayacak değil dikkatinizi çekerim ‘’ YAZACAK’’ . Zira malumunuz olduğu üzere bizde yeni açılacak tesisler için konseptler yazılır, röportajlar verilir, tanıtımlar yapılır, katalog vesaire bolca dağıtılır ve ardından tesis açıldığında tüm bu yaratıcı zeka ürünlerinin onda biri bile her ne hikmetse hayata geçemez. Çünkü evdeki hesap çarşıya uymamıştır. Hünerli ellerden çıkan rengarenk sunumlarda ve FACT SHEET dediğimiz içeriği bol ve detaylı bültenlerde yazılanlar harf ve rakamlardan ibaret olarak kalakalır.
  Türlü nedenlerle ve eksik yanları ile kapılarını açan tesisler ise, bazı durumlarda ‘başka bahara inşallah’, bazı durumlarda ise ‘bu kadarı kafi fazlası gereksiz masraf olurdu’ diyerek hizmetlerine yeni bir konsept’de devam ederler. Bu ve benzeri mantıktaki tesislerin turizmde ne kadar başarılı oldukları tartışılır elbette. Zira bugün konseptinden feragat eden, yarın personel sayısında kısıtlamaya gider, diğer gün açık büfede tasarruf odaklı inovasyon yapar, sonraki günlerde ise yaratıcılığını konuşturur ve bu vesile ile Türk Turizmine en iyi şekilde hizmet etmiş olur.

  Üç Konsept, Üç Otel, İki Şehir

  Nerede ise her gün yeni bir otel açılan ülkemizde,  gerek mimari yapıları, gerek isimlerinin büyüklüğü ve beklide sansasyonel açılışları vesilesi birazdan size bahsedeceğim tesislerin debdebesini diğerlerinin yakalamaları pek zor gibi görünüyor.

  Edition İstanbul

  Ian SCHRAGER ve Bill MARRIOTT ikilisinin konseptini oluşturduğu, Marriott gurubu içerisinde beklide göz bebeği sayılabilecek bu şık ve iddialı tesis Waikiki Beach’in ardından İstanbul Levent de açıldı. Geçtiğimiz yıllarda bombalı bir terör saldırısına maruz kalan HSBC binasının renovasyonu ile ortaya çıkartılmış olan bina, mükemmel bir iç mimari ile görücüye çıktı. Edition sadece adı ve kaliteli hizmeti ile değil, içerisinde bulunan dünyaca ünlü restoran ve barları ile de çok konuşulacak gibi görünüyor. Daha şimdiden jet sosyetenin gözde mekanı haline gelen ünlü CIPRIANI restoran’da rezervasyonsuz yer bulmak nerede ise imkansız. Dünyaca ünlü ESPA ile anlaşma yapan ve 2 bin m2 büyüklüğünde oldukça şık ve donanımlı bir SPA ya sahip olan otel 78 süit den oluşuyor. Standart odası olmayan otel konsepti gereği her misafiri VIP olarak ağırlama taraftarı. Azeri iş adamı ve Palmali Grup’un başkanı Mübariz Mansimov’a ait olan otelin açılışı The Ritz Carlton Manhattan’ın yönetici ekibinin desteği ile gerçekleştirildi. Sade, şık ama aynı zamanda görkemli olmayı başarabilen otel, bu yılın en çok konuşulacak tesisleri arasında olmayı şimdiden garantilemiş görünüyor. Açılışı öncesi vaad ettiği tüm konsepti hayata geçiren tesis yönetimini saygıyla selamlıyorum.

  Mardan Palace Antalya

  Sansasyonel açılış töreni ve dünyaca ünlü konukları ile ülke ve dünya gündemini bir hayli meşgul eden bu benzersiz tesis, bir dönem hakkında çıkan tatsız haberlerin ardından şimdilerde yeniden eski ışıltısını yansıtacakmış gibi görünüyor. Deneyimli turizmci İrfan DEMİROK un kaptan koltuğuna oturduğu tesis 1.3 milyar dolar bütçesi ile dünyanın en pahalı otel yatırımı olarak şimdiden literatüre geçmiş durumda. Değil Antalya’nın, Türkiye’nin ve beklide dünyanın en ihtişamlı otellerinden biri olan Mardan Palace yine Azeri bir iş adamına Telman İSMAİLOV’a ait. 7.500 m2 alana sahip devasa bir SPA ya sahip olan tesis konsepti gereği dünyaca ünlü kozmetik uzmanı Dr. Muradı 10 haftalık programlar dahilinde otel konukları ile buluşturmayı planlıyor. Oda fiyatlarında da radikal değişiklikler yapan DEMİROK ve ekibi % 25 oranında iç pazar hedefleyerek 2011 sezonunu % 70 doluluk ile kapatmayı planlıyor. İngiltere'nin başkenti Londra'da,‘turizmin oscarları' olarak da adlandırılan World Travel Awards 2010’da, 1000'den fazla adayın kıyasıya mücadelesi ve yüz binlerce seyahat profesyonelinin web sitesinden gerçekleştirdiği oylamalar sonucu  ‘Dünyanın En İyi Lüks Oteli', ‘Dünyanın En İyi Spa Oteli' ve ‘Dünyanın En İyi Royal Suite' ödüllerini de alan ve bu manada haklı bir gurur yaşayan tesis yöneticileri yeni ve daha büyük başarılara yelken açmış durumdalar. Bu vesile ile CEO İrfan DEMİROK ve yönetim kadrosuna milli servet olarak addetikleri MARDAN PALACE otelinde sonsuz başarılar diliyor ve bir basın toplantısı ile duyurdukları yeni konseptlerini hayata geçirmekte hiç de zorlanmayacaklarını düşündüğümü bilmelerini istiyorum.

  Maxx Royal Antalya

  Tv reklamları hiç şüphesiz mükemmel. Belli ki iç Pazar hedefleri büyük. Zaten tesisi dolaşınca sanki çocuklar için inşa edilmiş gibi düşünmeye başlıyorsunuz hemen. 240 milyon dolar yatırımdan bahsediliyor. 2 yıl boyunca gerçekleştirilen ve 35.000 otel müşterisine telefon ile ulaşılarak yapılan anket sonucu belirlenen beklenti ve dilekler üzerine oluşturulan bir konsept. Tamamı süit olan bu otelde en ufak oda 80 m2. Bunun dışında Laguna, Montgomerie, Maldiv ve Teras evleri adındaki villar ise ortalama 400 m2. Turizmin lider guruplarından olan ETS guruba ait olan tesis 3 bin m2 SPA ve 18 delikli bir golf sahasına sahip. ‘’Upper Class’’ konsepti sayesinde 24 saat boyunca tesis de F&B hizmeti almak mümkün. 12 bin m2 Aquapark’a sahip olan tesis de birde Maxxi Land adında  3.500 m2 lik 01-17 yaş arası eğlence merkezi mevcut. 1000 yatak kapasiteli 460 oda ve 25 villaya sahip olan otelin şimdiye dek konsept olarak açıkladıkları hemen tüm konular gerçekleşmiş gibi görünüyor. Yakın zamanda açılışı yapılacak olan otelin bundan sonrada konseptinden taviz vermeyeceğinden şüphe yok.

  Yazmak, çizmek, basın toplantısı yapmak, yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmak işin kolay kısmı. Zor olanı söz verdiğini yerine getirmek ve sürekliliğini sağlamak. Tesisler takip ediliyor ve verdikleri hizmetler ile değerlendiriliyorlar. Günümüz medyası ve bilhassa internet üzerinden olanı her bir doneyi kaydederek istediğimiz an bizlere geri dönüşümünü sağlayabiliyor ve bu nedenden dolayı verilip de tutulmayan sözlerin ortaya çıkması bilakis kolaylaşıyor, unutmamak lazım.


  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun