Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Dil, insanların iletişim aracıdır ve doğru iletişim ancak dili iyi kullanmak ve onun zenginliklerine sahip olmakla mümkündür. Aksi takdirde herkesin bağıra bağıra konuştuğu, ancak hiç kimsenin diğerini anlamadığı bir ortam yaratılmış olur.

  İnsan muazzam yaratılış düzeni içindeki yaşam formları arasında konuşarak anlaşan tek cins olarak bilinmektedir. Basit bir sistem analizi yapılırsa, düşünce insan beyninde yerleşik entelektüel birikim arasından konu ve ilgiye en uygun bilgilerin seçilmesi ve ses ile dışarıya çıkartılması şeklinde bir teknik yapıya sahiptir. Saliseler biriminde oluşan bu işlemler, insan ve yaşam ile ilgili henüz bilmediğimiz ve kavrayamadığımız ancak hatasız tekrarlayan çevrim olarak karşımızda durmaktadır. Son zamanlarda beyni uyaran mekanizmaların tavır ve düşünce öncesinde adeta hazırlandığı ve ifade için çıkması olası seçeneklerin bir adım öncesinden belirlendiği şeklinde çalışmalar devam etmektedir. İlginç olan ise bu verilerin ispatlanması durumunda daha karmaşık bir düzenin algılanması gerektiğidir. Belki de akıl düzeyleri geliştirildikten sonra bu bilgiler açığa çıkacaktır. Bilim kurgu tarafını şimdilik bir kenara koyup bilimsel bölüme bakarsak, beyindeki işlemlerin benzerinin yapay ortamlarda oluşturularak bir şekilde uzaktan kumanda mekanizmaları yapılmaktadır. Bu durumda etki altına alınmak istenen kişi veya topluluklar geniş bir yanılsama veya hipnoz içinde yaşamlarına devam etmektedir. Karmaşık toplum mühendisliği kuralları uygulayarak insanları güdülemek artık çocuk oyuncağıdır.

  Burada en fazla sorulan soru, tam da tersi durum yaratılarak neden insanların daha mutlu ve bolluk içinde yaşamalarının önünün açılmadığıdır. Teknik uygulama bakımından negatiften pozitife kolay bir şekilde döndürülebilir ancak bu küresel sermaye veya kapitalist sistemin hoşuna gitmemektedir. Her ne şart altında olursa olsun, elit bir yönetici tabakanın ki bu hesap olarak %5 mertebesinde ifade edilmektedir, diğer insanlara baskı uygulayarak tüm zenginlikleri ellerinde tutma gayreti bu görüşü tek taraflı bir pratik haline getirmektedir. Bu düşünceye uygun olarak, dünyadaki insani değerler ortadan kaldırılarak sadece etki ve yönlendirme devreye girer. Yine bilimsel incelemelerde ortaya çıkartılmış olan bilinçaltı tohum ekme ve güdüleme sistemi, görsel ve duyusal etkiler ile insanları adeta sürüler haline getirecek güce sahiptir. İşte burada daha önce bahsi geçen düşüncenin ses ile ifade şeklinde dışarı vurumu, karşıdaki insanda bazı etkiler yapmaktadır. Konfor bağımlısı olan insan, bu şekilde dışarıdan gelen uyarıların sadece kendine çaba sarf ettirmeyecek, düzenini bozmayacak kısmını alır ve diğerlerini görmezden gelir. Yapılan işlemde kelimelerin anlamlı olup olmadıkları değil yarattığı etki önemlidir. İşte bu bilinen bilimsel gerçek, çok iyi bir insanları etkileme, hipnotizma düzeneği olarak kullanılabilir ve kullanılmaktadır. 

  İnsanların düşünce kapıları ifadeler ve sözcükler ile açıldığına göre çoğu durumda yerleşik tanımlara ilaveler yaparak güdüleme işlemine çeşitli yönler vermek olasıdır. Burada bazı örneklemeler ile konunun daha iyi anlaşılmasına çaba göstereceğim. Özellikle kriz dönemlerinde ortaya atılan, ancak mevcut sistematiği değişime uğratan kelimeler veya kelime oyunlarının nasıl etken olduğu ortaya çıkacaktır.

  SERBEST PİYASA EKONOMİSİ:

  1980 yılındaki büyük kriz ve yurt içi dalgalanmalar tüm sistemleri alaşağı etmiş ama daha kötüsü ideolojik erozyonlar oluşturmuştur. Teknik bir tanım olarak görülmesine rağmen, anlam tamamen farklı bir şekilde ifade edilmiş ve yanlış düşünce beyinlere yerleştirilmiştir. Çünkü tüm dünyanın bu tanımdan anladığı, mevcut ekonomik, para ve çalışma düzeninde daha fazla rekabet ortamı ile ürün kalitesinin artırılması ve fiyatların aşağı çekilmesidir. Bizde ise ekonomik, para ve çalışma düzeni yeteri kadar güçlü yapıya sahip olmadığı ve kökleşmemiş olduğu için, “kazık atmak serbest” anlamı yüklenmiştir. Bu anlayış halen devam etmektedir. Bu düşüncenin yansımaları, sanayi ve turizmde ilginç sonuçlar yaratmıştır. Özellikle endüstriyel mutfak ve çamaşırhane sektörü önünde çok büyük fırsatlar olmasına rağmen kendi içinde debelenerek şansı kaçırmaktadır. 5-6 yıl önce fark edilmeyen ve halen bakar kör vaziyette olan üretim tarafı daha fazla üretme, pazarlama ve kazanım elde etme konularında yerinde saymaktadır. İlerleme ve icat zaten bu aşamada söz konusu bile değildir. Turizm ise insan odaklı olması nedeniyle daha farklı bir grupta yer almakta, ancak anlayış fasit bir daire içine hapsedildiği için kazanım söz konusu değildir.

  TEMİZ TİCARET:

  Temizlik bir işlem gerektirir ve soyut kavramların tanımlanması yapılamaz. Burada dikkat çekici bir özellik, ticaretin vasfının değiştirilme gayretidir. Eğer ilk kısımda yazılanları takip ettiyseniz, burada beyinlere bir mesaj verilmektedir. Ancak ticaret tanımlama olarak “dürüst” veya “hakkaniyetle” yapılması gereken bir işlemdir. Çok zekice bir işlemle dürüst kısmını kaldırıp yerine onun eşanlamlısı değil ama sanki çağrıştırıyor izlemi veren bir tümce koyduğunuzda, karşıdaki insan bunu farklı algılama olanağına sahiptir. Dikkat ederseniz “temiz” çok farklı biçimlerde kelimelerin önüne gelerek değişik tanımlamaları açan bir sıfat olarak kullanılmaktadır.

  Temiz adam veya insan olur mu? Bu tanımın yıkanma ile asla ilişkisi yoktur. Sadece soyut bir kavram kurnazlıkla farklı bir tanım ve beyin yıkama işlemi için kullanılmaktadır. İşin diğer ilginç yanı, dilbilimsel olarak bu tarz tanımlamaların diğer dillerde yer almamasıdır. Onlar yanlış tanımlarla halkın kafasını karıştırmaktan kaçınmaktadırlar. Çünkü diğer ülkelerde, uyumsuzluk yaratan tanımların dil içine konması için değil yanlış anlamaların önlenmesi için çaba harcanmaktadır. Kamu baskısı ve yönetimi bu şekilde işlemektedir. Vatandaşın yönetimi için sarf edilen paralar onun vergilerinden elde edilen kaynakla karşılanmaktadır. Kamu, vatandaşa ciddi olarak hesap verecek şeffaflığa sahip olmak için doğru bir yolu seçmek ve halkı aldatmamak zorundadır. Peki, neden biz bu yolu takip etmekteyiz?

  Burada en önemli engel dilin yeteri kadar benimsenmemesi ve zenginleştirilmemesidir. Hayret uyandıran ve salgın hastalık gibi yayılmış olan yabancı kelimelerin cümleler içinde kullanılması, anlamsız kısaltmalar yapılması, tabelaların yabancı dilde isimlerle donatılması toplum mühendislik çalışmalarına çok uygun bir ortam hazırlamaktadır. Bir kelimenin başına getirilen bir sıfat ile toplum güdülenebilir ve bu konuda düşüncesi olmayan tembel beyinler ortaya atılan yarım yamalak bilgiyi sindirme gayreti içine girerler.

  Her türlü kötülüğü yapan bir kişi adının önüne “iyi” koyarsa bu onu değiştirir mi? Yavaş hareket eden bir aracın adının önüne “hızlı” konsa bu onu hızlı yapar mı? Kirli olan bir masaya “ak” ilave edilse bu onu temiz yapar mı? Örnekler çoğaltılabilir.

  Ulu insan yüce Atatürk işte tam da bu nedenle Türk diline sahip olmamızı tavsiye etmiştir. Çünkü dil, insanların iletişim aracıdır ve doğru iletişim ancak dili iyi kullanmak ve onun zenginliklerine sahip olmakla mümkündür. Aksi takdirde herkesin bağıra bağıra konuştuğu, ancak hiç kimsenin diğerini anlamadığı bir ortam yaratılmış olur. Biraz dikkat ederseniz bugün yaşanan kargaşanın bu odaktan ortaya çıktığını göreceksiniz.

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun