İstihdam değil istismar!

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  "İstihdam değil İstismar" başlığını geçtiğimiz salı günü Antalya Açık Hava Tiyatrosu'nda izlediğim, Tiyatro İstanbul tarafından Yılmaz ÖZDİL in çok satan kitabı ‘’İsim, Şehir, Hayvan’’dan uyarlanan oyundan arakladım.

  İlk sahne, Antalya’ya tatile gelen çiftin kalacakları otelin devasa lobisinde kaybolması ile başlıyordu. Resepsiyonu bulmak için soru sordukları her bir personelin, farklı milletlerden olması trajikomik bir durum yarattığı gibi güzel bir kara mizah örneklemesi yapılarak hassas bir noktamıza da dokunuluyordu bu vesileyle. 

  En nihayetinde bin bir zorlukla buldukları resepsiyonda ki görevliye…

  -'peki Türkler nerede çalışıyor kardeşim?'  diye sorduklarına…

  -'sahilde şezlonglarda, havuz başında havlu dağıtımında, katta oda temizliğinde, mutfakta bulaşıkhanede istihdam ediliyorlar' şeklinde cevap almışlar ve akabinde…

  -'ona İstihdam değil, İstismar derler' diye espriyi patlatmışlardı.

  Doğruluk payı olduğunu düşündüğüm bu esprinin ardından çok da haksızlık etmemek lazım. 'Türk Turizmini bugüne bu yabancı istihdam mı getirdi kardeşim' dedim kendi kendime. Ok bu aralar misafir ilişkileri masasına Rusça konuşabiliyor diye Rus’un cahil cühelasını oturtmak çok moda ama, mutfaklarımız hala Bolu, Hatay, Gaziantep hakimiyetinde. Birkaç Çin ve Kore vatandaşını saymazsak nerede ise Asya mutfağı otellerimizde kendi gençlerimiz tarafından icra edilmekte. 

  Tamam anladık masajın kralını Filipinli ve Endonezyalı kardeşlerimiz yapıyor ama hamam da kesenin ağa babası yine bizim yağız delikanlılarda. Animasyon ekiplerinin beklide yüzde 80'i yabancı; Arnavut'un dan tutunda, Kübalısına, Ukraynalısından, Beyaz Rus'una, Rus'undan, Moldovyalısına, Hırvatından, Sırp'ından, Tunuslusuna yetmiş iki milletten ırk bizim turizmimize hizmet için gurbet ellerde ter akıtıyor. Ama hala animasyon departmanı yöneticilerinde alttan yetişme donanımlı Türkler ağırlıkta.

  Hatta su sporları işletmelerinin yüzde 99'u arazisini şu an kiracısı olduğu tesise satmış toprak zenginlerinden oluşmakta. Bazı oteller Gürcü ve Ermeni kat görevlisi çalıştırıyor olsa da ağırlık halen bizim güçlü kuvvetli Türk kızlarında. Eskiden serada, toprakta çalışarak kas yapmış bu hanımcıklar şimdilerde Türk turizmi için emek harcamaktalar. Bu saydığımız dünya vatandaşlarının haricinde Kazak, Gürcü, Türkmen, Arap, Kırgız ve Almanlarda turizmin çeşitli alanlarında yoğun olarak mesleklerini icra etmekteler. 

  Birde birkaç yıl önce tanıştığım Katmandu’lu yani Nepal’li Türkiye aşığı Kumar vardı. Onu da saymadan geçemeyeceğim. Kaçak olarak ülkemize girip sonradan bir Türk hanımla evlenerek eniştemiz olan Kumar nevi şahsına münhasır bir karakter ve beklide güneyde turizmin hizmetinde çalışan tek Katmandu’lu kardeşimiz. Bu haliyle bile korunmayı ve kollanmayı hak ediyor. Ama bundan daha ilginç ve komik bir anekdot daha var bu kardeşimizle ilgili. Kendisi nerede ise dünyanın orta yeri denize kıyısı olmayan NEPAL civarlarından ancak iştigal buyurdukları meslek sahilde CANKURTARANLIK.

  Dünyanın her yerinde yabancı pasaport sahibi insanlar turizm alanında çalışmaktalar. Hatta seyahat gemilerinde nerede ise tüm dünya vatandaşlarından görmek mümkün. Mesela Dubai’de ağırlıklı olarak Hintli ve Filipinli çalışan popülasyonu gözlemlenmekte. Bu dünya hepimizin, ona iyi bakarsak, kirletmez ve saygı gösterirsek da çok içecek suyumuz yiyecek ekmeğimiz var. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki benim vatandaşım işsiz ve aç dolaşırken elin yabancısını istihdam etmenin bizimkileri de istismar etmenin bir manası yok. 

  Her şeyin başı eğitim, eğitim konusuna daha fazla önem verip büyümesini hızla sürdüren turizm sektörüne taze kan kazandıralım ama bu kanın çoğu bu topraklara ait olsun. İhtiyacımız olduğunda twit atarız, emin olun bağışta bulunan çok olur.
   

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  hanifi kesimci - 19.08.2012 12:22:02
  haklısınız yazdıklarınız doğru ve uyarıcı yanlız turizm bölümü okuyan liseli ve üniversiteli stajyerlerin sorununuda bir kaleme alırsanız.
  DERYA - 19.08.2012 16:41:48
  Türk Turizminin yarasına parmak basmışsınızsözde söylenir kalifiye eleman,kalifiye eleman Buyrun,okuyun.Gerçek... BEBEK MAĞAZASINDA ÇALIŞMIŞAKABİNDE TURİZM OTELCİLİK SEKTÖRÜNDE KENDİSİNE YER BULMUŞ...??? İnsan Kaynakları Departmanı çalışanlarının CV okumayı bilmesi gerekiyor.Maalesef Türkiye de 78 ay bebek mağazasında çalışmış biri (değil servis yapmak,oda temizlememiş birileri kat şefi,ofis sorumlusu, Excutive Housekeeper,kovulmuş olanlar İnsan Kaynakları Eğtim Müdürü olabiliyor...Bırakın Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesini bitirmeyi,Turizm ve Otel İşletmeciliğini bile okumamışdüz lise mezunu FB de işe alınıyor.Yün Gri Taytla iş görüşmesine gelen var...Telefonda Ankara( Söğütözü) 5lı bir oteli arayıp İnsan Kaynakları Müdürünüzün adı ne diye soru sorupVEHHBİİİİİ cevabını almak... Gerisini siz düşünün.İşinde Profesyonel olan İnsan Kaynakları departmanı çalışanlarıİş görüşmesinde STAJDA çok farklı departmanlarda çalışmışsınız,niye aynı alanda kanalize olmadınız...? gibi abuk sorular sormazsınız.ADI ÜZERİNDE STAJ.Adayın sertifikalarına bakıp niye aldınız?hobiniz herhalde... diye dalga geçerler kenilerince.İstanbulda 5 X Otelde Eğitim veriliyor Housekeeping departmanında Özel üniversite mezunu ön büroda resepsiyonist olan kızımız diyor ki ben eldivensiz yapamam.....Yapamayacaksan niye turizm sektöründesin?diye bir soru sormak akıllarına gelmez. Kitap,Gazete(ucuz gazeteden bahsetmiyorum) okuma olayına girmiyorumkeni sektörünü bilmeyen, araştırmayan kişilerle çalışmak,muhatap olmak çok zor. Runnerı bilmeyen Yiyecek İçecek MüdürleriBukleti bilmeyen insan kaynakları müdürü,Ofis programlarını Housekeepıng Müdüründen öğrenenleri...Neler var nelerKolay Gelsin:)
  butomba - 19.08.2012 18:26:40
  kardeşim,bir sürü açılan tesis var.ELİ AYAĞI DÜZGÜN OLSUN mantığıyla bir sürü personel alındı zamanında.devlet tarafından desteklenmediği sürece bu personel ugandalıda olur,hintli de olur,nepalli de olur.keni milletmize değer verilmiyor ki (ücret)yabancı oldumu para ganimet.biraz da bu konuya değinsen süper olurdu.hayırlı bayramlar kardeşim..
  MGencer - 20.08.2012 20:33:07
  ilişkiler değil prensiplerin hakim olduğu bir tesiste başarılı iseniz korkmayınız.
  Savaş Er - 25.08.2012 16:44:28
  Herzaman olduğu gibi iyi bir noktayı yakalamışsın oradan buradan yönetici,çalışan transfer eder sonra keni evlatlarımızın dışarı gitmesini seyrederiz sonra da onların uluslararası şirketlerde tepeye ulaşmalarına hayıflanırız daha dün o insana yapılanları kimse anmaz kimse onun neden kaçtığını telaffuz etmez.Bu bir yara bakalım çaresini kim bulacak.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun