Trafik her zamanki alışılmış akıcılığı içinde yavaşça ilerlemekteydi. İnsanlar dört şeritli yolların yan kısımlarında kendileri için özel tasarım ve itina ile inşa edilmiş oto-otellere doğru yöneliyorlardı. Çünkü bir sonraki gün yapmayı planladıkları 10 km parkur için hazır olmaları gerekiyordu.
   
  Bu güzel şehrin sokaklarında gezinmek ve tadını çıkartmak için bu kadar zahmet çekmek işten değildi hatta keyifli bir şekle dönüşebiliyordu. Şehirde yaşayanlar günlük normal akış içinde her gün kat ettikleri mesafeler ile her hafta sonu evlerine varıyor ve aile tekrar bir araya gelerek renkli eğlenceler tertip ediliyordu.  18 yaş altı çocuklar hafta içinde okullarda kalıyor, senede birkaç kez ziyarete gidilebilirse büyükler bundan büyük keyif alıyorlardı. Ne de olsa büyük ve devasa kent yaşamı şehir adı verilen diğer  donuk ve sakin yerleşim alanlarından çok farklıydı. Şehir çok kıymetli olduğu için üzerine üç şehir daha ilave edilmişti ki böylece doğu, batı, kuzey, güney adlandırmalarıyla dünya şampiyonu olmuştu. Bu birinciliği egale edecek başka bir babayiğit ortalarda görünmüyordu. Belki bin yıl sonra, kim bilir.
   
  Otel projesi tam da bu yılbaşında büyük ödül kazanmıştı. Ünlü mimarlar beklenmedik şekilde bir araya gelerek el birliği ile tesisleri projelendirmişler ve ünlü uluslar arası inşaat firmaları taşeron usulü ile birçok firmanın katılımı sonucu yol kenarlarında yüzlerce binayı kondurmuşlardı. Binalar birbirine tıpa tıp benzese de marka olanların tarzları fark yaratmaktaydı. Devrim yaratacak bir teknikle yapılan bu binaların içine arabanızla girerek aracın aşağıya düşmesini engelleyecek kibar ve dayanıklı durdurucu beton blokların yanında durarak, size verilen katın yüksekliğine göre manzaranın keyfini çıkartabilirdiniz. Çoğu kez saygın ve değişik özelliklere sahip kredi kartınızla yaptığınız ödeme size 100 metreden kuşbakışı boğaz veya Galata manzarası sunabilirdi. Ayaklarınızın altındaki bir sıra sarı, bir sıra kırmızı ışıkların yola yansıyan ışıltıları geceye adeta bir gerdanlık gibi yakışırdı. Bu görüntü sadece geceleri değil çoğu gündüz vakti de oluşmaktaydı ancak bunun doğal bir tabiat olayı olduğuna halkın inancı büyüktü. Ama asıl neden daha sonra anlatılacaktır.
   
  Yönetim bu yıl içinde en az 50 adet 9* oto-otel inşa edileceğini, bu şekilde dünyada en büyük turizm açılımını ve gelirini elde edeceğimizi, ekonomik dar boğaz yerine boğazın seyredilmesini tavsiye edeceklerini her yerde muştulamışlardı. Böylece trafik ile ilgili yabancı basında çıkan haberlerin yeni otel kavramı ile tarih olacağı, turizm alanında mevcut olan ama etkisi olmayan 115 adet STÖ tarafından değişik şekillerde vatandaşa anlatılarak yabancılara da çözümün basit çizgiler ve krokilerle anlatılması kampanyaları başlatılmıştı. Diğer yandan çalışmadığı için kapatılan 1020 adet AVM lerin de bu yeni otel türüne dönüşmesi için planların yapıldığı da duyulmaktaydı. Dört İstanbul’dan kalkan uçaklar birinden diğerine 30 dakika uçuş mesafesinde olmalarına rağmen iniş için en iyi zamanlama olarak dört saatte sıraya girmekte ve toplam 5 saatte bu kısa yolculuğu tamamlamaktaydı ve bu sırada gökyüzünde oluşturdukları izler ve bazen uçakların birbirine çok yakın geçmeleri adeta heyecanlı eğlence halini almıştı. Bunu izlemeye bu yıl gelecek turist sayısının 105 milyon olması işten bile değildi. Geçen yıl 99 milyon turist sadece bu görüntü için gelmişti. 
   
  Şehir büyüyüp serpildikçe daha fazla keyif alınacak duruma geliyordu. Hele ticaret dünyaya parmak ısırtacak seviyedeydi. Bir sipariş verildiğinde teslim tarihi en iyi bir yıl sonrası olarak verilmekteydi. Bunun tek sakıncası malzeme stoklu çalışmak ve depolama alanlarını iyi hesaplamaktı. Ancak son yıllarda geliştirilen ödeme ve faturalama sistemiyle anında tahsilât yapılıyor, kaçak ve kayıp olmadan gelirler vergilendiriliyordu. Bu başarı şehrin dünya ticaret merkezi olmasını da sağlamıştı. Artık her yöndeki şehirlerde birer şube açan firmaların çalışan sayıları artmış ve istihdam oranı artarak çalışmayan kalmamıştı. Çoğu kez işten sıkılanlar birkaç bin işsiz ordusu yaratsa da birkaç ay sonra firmalar hemen yeni tekliflerle çalışanları firmalara doldurmaktaydılar. Her sektör o kadar hareketiydi ki, yeni otel tarzı firmaları harekete geçirmiş ve sabah işten çıkan bir mevki sahibi akşam farklı bir firmanın üst düzey çalışanı hale gelebiliyor ve onun oto-oteline giderek yeni aracını alıyor ve odasına çıkıyordu. Bazı durumlarda sosyal medya bu akışa ayak uyduramıyor ve olanları farklı şekilde biraz da eleştiri ile aktarıyordu. Ama aslında herkes mutluydu.   
   
  Böylece şehrin sorunlarının kotarılmasına oldukça büyük kaynak ayrıldığı ortadaydı. Ama sonuca bakılırsa bunun gayet makul olduğu anlaşılabilirdi. Bir dönem çıkan tartışmaların tersine şehirde binalar depreme karşı zayıf diye yıkılmış ve eskisinden daha yoğun binalar çok amaçlı olarak yeniden inşa edilmişti. Binaların iç mimari tarzları o kadar görkemliydi ki, sadece bir tane ev almak için gelenler sıkça birden fazla ev alıyorlardı. Ev yanında mutlaka çalışma ofisi de satın alınıyordu. Ofisler çalışmasa da sayı olarak ekonomik rakamları doğrultuyordu. Ödemeler yeni para birimi üzerinden yapılıyor ve piyasa düzgün yapılansın diye 250-300 ay taksit yapılmaktaydı. Zaten inşaat sektörü büyüdükçe küçük firma sayısı daha da artmaktaydı. Fırsatları değerlendirmek isteyen yabancı firmalar özelleştirmeden aldıkları firmalarda değişiklikler yaparak Pazar paylarını artırmaktaydı. Geçen günlerde bir ünlü CEO müşteri ile yaptığı pazarlık tatlı gelince kendi kullandığı aracı bile satmıştı. Ekonomi böyle parlayınca herkes payına düşen borçları gelecek yüzyıllarda ödemek üzere senet imzalıyordu.   
   
  Oto-otellerin en büyük özelliği ise şehir tamamen beton haline geldiği için sebze ve meyve yetiştirmek için çeşitli farklı şekillerde saksı, küvet, cam tüp vb malzemeler kullanılmaktaydı. Otelin tarzına göre bu üretim usulleri bazen duvarda, bazen camlarda, bazen bina dışına sarkıtılmış şekilde olabiliyordu. Yine de beton alanların üstüne taşınarak oluşturulan toprak parçalarında sebzelerin daha iyi yetiştiği iddia edilmekteydi. Kesilerek beton haline getirilen alanlarda eski ağaçlardan çok daha fazla yeşillik elde edildiği iddia edilmekteydi. Gerçi insanların düşüneceği farklı konular olduğu için yeşilin tonuna bakan kişi sayısı marjinal sayıda tutulmaktaydı. Şehirler oluşturulurken denizlerin ve su kaynaklarına denk gelen alanlar biraz büyütülerek daha estetik ve modern toprak parçaları oluşturulmuştu. Hele bu suni topraklara uçaktan bakıldığında çok güzel geometrik şekiller göz okşuyordu. Tabi bazı körfez ve boğaz kısımları da modernleştirilmişti. Bazen buna karşı çıkanlara cilalı taş devri ile elektronik çağ arasındaki fark soruluyor ve durmadan inşaatlar devam ediyordu.
   
  Parlamentodaki çevreci üyelerin baskısı ile artık binalar değişik ağaç türleri şeklinde boyanacaktı. Böylece ıhlamur, söğüt, kavak, iğde, karaçam, servi, meşe gibi çeşitli ormanlar yapılacaktı. İsteyen vatandaşlar bu binaların altında oturarak ağaçların kokusunu içlerine çekebileceklerdi. Ağaç altında uyumak istenci biraz garip karşılanmaktaydı. Çoğu apartman yönetimi buna kısmen izin veriyor veya böyle bir girişim kabul edilmiyordu. Tüm bunlara ilave olarak fosil yakıtlar kullananlara benzer isimler verilmekteydi. Yeni teknoloji yaklaşık 50 yıldan beri güneşten faydalanarak enerji gereksinimini temiz bir şekilde çözebilmişti. Her türlü temiz enerji üretilerek fabrikalar, evler, araçların tümü bedava ve temiz yöntemleri kullanıyorlardı. Nükleer artık sadece bilgi olarak kalmıştı ve bütün eski santraller bir şekilde ziyaretçilerin gezmek istedikleri tesisler olarak kabulleniyordu. Araçlar ise artık füzyon ve hava ile çalışmaktaydı ve çevreye zarar vermemekteydi. Ancak beton tozuması çevreye hâkimdi ve bazen sis gibi şehirlerin üzerine inmekteydi. 
     
  Sonuçta otelcilik ve turizme getirilen bu yeni tarz hepimize hayırlı olacaktı. Yukarıda saymakla bitmez onca üstün tarafı olan böyle projelerden daha fazla yapılması faydalı olacaktır. İşte o zaman da turizm uçarak her türlü açığı, gereksinimi karşılayacak durumda gelerek herkesin benimseyeceği bir sektör olacaktır. Daha fazla yatırımcı daha büyük ve görkemli tesisler yapmalı ki gelen kurvaziyerler Ankara üzerinden devam eden rotalarına yeni limanlar ekleyebilsinler. 
   
  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun