Yatırımları irdeliyoruz, hesap yapıyoruz ve sonuca ulaşamıyoruz.

   
  Nasıl olmasın, turizm patlamış ve şimdi çatlamak üzere. Sektör paydaşları da neyin nasıl olduğunu gayet iyi bildikleri ve gidişatı da kontrol altında tutabildikleri için bu başarıdan haklı olarak hem nasip
  hem de pay almaktalar. Hele yaklaşan turizm sezonunda yine turistleri girdi-çıktı, diğer şehirlerenbgitti-geldi say babam say, rakamları alt alta topla olsun sana rekor üstüne rekor. Ne doyulmaz bir başarı. Sanırsınız her şeyi yönlendiren ve paraları koyacak yer bulamayan tesisler sadece bizde. Güzel yaklaşımlar bunlar. Zaten böyle olduğu için ormanlar vasfını yitirerek konutlara açılıyor, topraklar GDO ya yataklık yaparak ürün katlanarak artıyor, enerji gereksinimi için tüm ileri ülkelerin başından attığı nükleer konusunda atak yapıyoruz. Ne güzel, böyle giderse gelecek 10 yılda vatana ve millete en güzel muştuları verebileceğiz. Tesisler pahalı oda ücretleri düşük mü, geçiniz efendim. İnşaat maliyetleri düşük tesisler pahalı mı, üzerinde düşünmeye değmez. Çünkü yapı sektörü sürekli rekor kırıyor, adeta malzeme yetişmiyor tesislere. Tesisleri işletecek deneyim ve bilgi eksik mi, bırakın bu dar kafayı. Bırakın bu dar kafayı. Bakın yabancı ünlü zincirler bile markalarına 4., 5., 6.sınıf eklentiler yaparak adlarını satmakta bir eziklik hissetmiyorlar. Kimse de sorgulamıyor, bu değişik isimli ve düşük hizmetli tesisler neden ülkemizde pahalıdır. Ne de olsa adamlar bu konuda ileri. Ülkemizde turizm geçmişimiz 1950’lerde başlamasına rağmen 1980 de suni patlamayla bu günlere geldik. Hani ne deve ne kuş aynı o misal.
   

  Acaba bu açmaz sadece bize mi özgü diye düşünmeden edemiyorum. Sektörün kendi özeleştiri yapma becerisi yok mudur? Bu kadar havalı  olmak iyi de, bunun inişte yumuşak mı sert mi diye düşünce hiç akıllara gelmez mi? Yapılan onca tesis ve bunlarla bağlantı kurulmaya çalışılan AVM (Alış Veriş Merkezi) ler sözde turizmin ileriye gitmesineb yol açacak unsurlar diye yutturulmaya çalışılıyor. Sadece binaya yani beton, cam, ahşap ve metale para harcayarak sektörde gelişme olabilir mi? Bütünü görmeden kesitle yola çıkıldığı için sadece binaları dikerek paraların akacağını hayal edenler bir türlü rüyalarından uyanmayı bilmiyorlar. Hâlbuki diğer etkenler olan doğal yaşam, tabiat, toprak altı ve üstü zenginlikler, personel, eğitim gibi  suslar sürekli göz ardı edilerek inşaatlar tam gaz sürdürülmekte. Eksikliği çekilen personel ve eğitimi ile gıda üretimi konularında nedense bir türlü atak yapılamamaktadır. Yakın bir süreçte kısır döngüye girerek yabancı ülkelerden personel almaya başlarsak hiç şaşırmayalım. Çünkü gıpta ile baktığımız bazı Arap ülkeleri de aynı yolda giderek şehirlerini estetikten uzak modern binalarla tıka basa doldurmakta ve çalışacak personeli dışarıdan temin etmekteler. Onlarla aramızdaki tek fark, bizim bu işten para kazanmak isteğimizdir, onlar için para önemli bir yer tutmamaktadır.
   
  Tesis yapıyoruz ancak bunlar acaba fonksiyonlarını yerine getiriyor mu? İşte burada büyük soru delikleri var. Aynen kara delikler gibi, dile getirilen ancak ucu bucağı olmayan düzenekler. İnşaat sektörü turizm yatırımlarından hoşnut, çünkü tesisler sürekli olarak 2-3 yıl arasında tadilat işlemi görüyor. Bu tadilatlarda birçok değişiklikler yapılarak sektör açısından sürekli satış başarısı takdir edilebilir. Burada itiraz konusu, tesisin planlanan maliyeti ve geri dönüş rakamlarının bir türlü denk gelmeyerek masrafların sürekli hale gelmesidir. Aslında bu nokta endüstriyel anlamda bizim ürettiğimiz ürünlerin neden yeterli seviyeye gelemediğini de açıklamaktadır. Çünkü sıkça değişen mahaller ve cihazlar için sağlamlık önemini kaybediyor. Bu noktanın sanayi ile ilgilenen herkesin ilgi alanına girmesi gerekir. Aksi takdirde ürünlerin dış pazarda satış olanakları azalıyor. Devasa fabrikalar çalışarak yüzlerce ürün ortaya çıkartıyor fakat bunların teknik anlamda donanım, malzeme, dayanıklılık, sürdürülebilir model bakımından eksikleri oldukça fazla. Standartlar açısından konuyu irdelediğimiz zaman burada da oldukça kritik zaafların olduğu aşikâr. Bu standartları ve normları tanımaz ve kendi başımıza buyruk olabiliriz. Ancak bu durumda sözü geçen standartlardan daha ileride bazı özelliklerin olması gerekir.
   
  Burada dile getirilmek istenen, malzeme ile ilgili parametrelerin tesisin gelirlerine ve makro açıdan imalat sektöründeki zaafı ortaya koymaktır. İşin diğer yönü olan bu tesisleri kullanan ve cihazlarda yemek yiyen insanların maruz kaldığı risklerin hemen hiç ele alınmadığıdır.
   
  GIDA ÜRETİMİ

  İnsanla doğrudan ilintili olan bu konuda zaafları dile getirerek belki bir açılım yapılabilir düşüncesiyle akın zamanda tanık olduğum bazı ilginç örnekleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
   
  Bir gıda üretim tesisi – buna café, restoran, hızlı gıda üretimi – gibi örnek ele alalım. Tesisi çalıştırmak için girişim yapan kişiye gıda ilgili deneyimleri sorulmuyor. Bu tesisin nasıl yapılacağı ile ilgili elde bir kaynak yok. Tesisin içinin nasıl donanması gerektiği, hangi çeşit cihazların kullanılacağı, cihazların bağlantı ve birbirleriyle olan ilişkilerini düzenleyen bir manzume yok. Herhangi bir yer tutuluyor, yerel yönetime başvuruluyor, cihaz siparişi veriliyor ve çalışma başlıyor.
   
  Yerin tesisin özelliğine uygun olması o kadar önemli ki, bunu halen keşfetmemiş olmak hayret verici. Bir binanın herhangi bir alanı çevriliyor ve burası gıda üretim tesisine dönüştürülüyor. En başta fiziksel gereksinimler genelde tatmin edici olmuyor. Çünkü bulunan yer çoğunluk yaşam alanları ve fiziksel bina yapı gereksinimleri ev tipi. Zeminin tesisin kullandığı cihazların ağırlığını taşıma kapasitesi kimseyi ilgilendirmiyor. Depremde bu yan yüklerin binaların devrilmesine yol açtığı sır değil. Pişirme yapılan tesislerde baca özel bir yer tutmaktadır. Ancak tesislerde pişirmeden atılan yağ parçacıklarını tutacak, bacanın kanal bağlantıları, yangın söndürme düzenekleri gibi bir dizi teknik gereksinim göz ardı ediliyor. İşte bu nedenle bir restorana gittiğinizde oranın kokusu ile eve dönüyorsunuz. Yangın olayı o kadar çok ki, bunlar medyada dikkat çekmiyor.
   
   
   
  Yerle yönetim tesisi inceleyip geçici ruhsat veriyor. Ne demek geçici ruhsat? Neden işletmeci tüm gerekli donanıma sahip olduktan sonra ruhsat verilmez? Birçok tesis yıllar içinde sürekli geçici ruhsat kullanarak ve gelen zabıtaya dert anlatarak işini sürdürmekte. Hâlbuki tesis kadar gıda üretimini yapıldığı yerler başında denetim altına alınsa sorun olmayacak.
   
  Cihaz siparişi genelde merdiven altı firmalara veya adı olup içi teknik anlamda dolu olmayan firmalara veriliyor. Firma ne kadar biliyorsa o kadar teslim ediyor. Saklama, pişirme ve havalandırma sorunları çoğu tesiste ortak sıkıntıdır. Üreticileri kontrol altına alan bir sistemb ne yazık ki yok. Bir de her firma her yıl kendi içinde bölünerek küçük firma sayısı artıyor. En büyük eksiklik henüz bir üretim standardı oluşturamamak, firmaların kapasitelerine göre iş alma yetkisini verememektir. Herkesin her istediğini yapabildiği arabesk bir sistem kimseyi de rahatsız etmiyor.
   
   
   
  Üretimin en önemli konusu halk sağlığıdır. Bu konuda bilinçli olan tesis sahibi belki de yok derece azdır. Çünkü genelde bir usta bulunur ve onun bilgi ve deneyimine göre tesisler oluşur. Ta ki o usta gidip yeni usta gelene kadar. O zaman başta saydığımız tadilatlar başlar. Gıda üretimi yapan kişide ne belge, ne ustalık, ne sağlık bilgisi aranmaz. İşte bu nedenle piyasa zararlı gıdalarla dolu ve yapılan sahtekârlık akıllara durgunluk verecek seviyede.
   
  Bu tabloyu herkes bilir ancak ses vermez. Peki, çözüm zor mudur? Hiç de değil. Kolaylıkla alınacak birkaç tedbir ile sorunun çözümü ortada ancak bunu yapacak irade gerekli. İşte en büyük eksiklik buradadır.

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun