Turizm alanında ve turistik tesis yatırımlarında kazanımların azalması ilgi çekici bir konu başlığı olma özelliği taşımaktadır.

  Bir yatırımın nasıl kazanması gerektiğinin şartları aslında bellidir ve burada belki de kavram olarak oturmayan veya yerine getirilemeyen konuların ortaya konması fayda getirebilir. Turistik tesis olarak ilk aşamada oteller ve konaklama tesislerini alırsak, sadece her tür çeşitli binalar yapmakla kazanımın olmadığını anlamayı ve algılamayı neredeyse yarım yüzyıldan beri bir şekilde ertelemekteyiz. Özellikle son on yıllarda dünyada oluşan veya ortaya çıkartılan yapısal, kültürel ve dini anlayış değişimleri eski reçeteler ile tedavi usullerini rafa kaldırmak gereğini açıkça dile getirmektedir. Çünkü bu kadar deneyim sonucunda turistik tesislerin nasıl para kazanacağının turizmle yakından uzaktan her ilgilinin dağarcığında olmaması garabettir. Bize özgü olan belki de ilginç gelebilecek bir detay, bu kadar deneyim varken nasıl bunun tersi durumlar yaratılmaktadır sorusudur. Çünkü turizm, çok fazla gelir getirmesi yanında tanıtım özelliği ile de diğer sektörlere lokomotif etki yapmaktadır. Bu sektör paydaşlarının unutmaması gereken ise tanıtımın diğer kapıları açacak bir güce sahip olduğudur. Ama tanıtım için tavır ve davranışlar öne çıkar. Çoğu eğitimin konusudur, elde hiç bir şey kalmasa da misafire yaklaşımınız onun gıdası ve beğenisi olabilir.

  Teknik açıdan bakılırsa, herhangi bir sektöre ait ticari faaliyetin kendisini çekirdek alarak onun etrafına gelecek ve yakın irtibatta olacağı, zaman zaman destekleyeceği diğer çalışma kollarının da ilk planlarda yer alması önemlidir. Biraz karmaşık görünse de iş planının en temel özelliği bunlara benzer detayların işin başında ele alınarak üzerinde çalışma yapılmasıdır. Eğer sadece bu yapılsa en azından tesislerin orta ve uzun erimde nasıl yönleneceği hakkında görüş oluşarak destek gereken noktalarda alınacak tedbirler kolay ve kontrol edilebilir şekle dönüştürülebilir. Özellikle turizm gibi çeşitli yönlere sahip olan projelerde işin teknik boyutuna daha fazla yer verilmelidir.

  İş planını gerçek verilerle hesaplayarak ortaya çıkartmak, işin olabilirliğini artıracak özellikler taşır. Bu nedenle varsayımlar yerine gerçek büyüklükler dikkate alınmalıdır. Olabilirlik çalışmasında kapasite ve tarz belki de önemsiz kabul edilen maddelerdir ancak iyi irdelenirse bu aşamadaki kararların tesisin yapı ömrünü tamamlayana kadar hemen her gün karşı karşıya kalınacak etkenlerdir. Burada sıkça sorulan ve uygulama alanı bulan anlayış, tesisin tarz ve şekil değiştirme olanaklarıdır. Yine teknik açıdan ele alınırsa, her türlü değişim olanağı bulunabilir ama neye karşı? Yeni yapılacak olan eskinin neyini değiştirecek veya neyi üstün hale getirecek? Binanın ileri aşamalarında bir dizi aşılamayacak sorunlar ortaya çıkabilir. Diğer yandan hangi büyüklükte bir iyileştirme veya yenilenme çalışması yapılsa bunun bedelinin ilk inşaat aşamasına göre daha masraflı olacağıdır. İş planında bu öngörüye ait bir yer vermek olanağı vardır. Genel kabullerimizde tesisin ayakta kalacağı süre içinde 2-3 kez cihazlarının değişimi planlanır ve tesisin nasıl işi sürdürebileceği kontrol altındadır.

  Salt turizm açısından bakıldığında, turiste odaklanma noktasında bütün hatalar sıra sıra dizilmekte ve herhangi akıllı çözüm olanağı bulunamamaktadır. Basitçe işin özüne inilirse, kapsamlı bir turizm planlamasında ilk şartların misafire nelerin sunulabileceği ve onu ülkenin tanıtım elçisine dönüştürmek için nasıl bir ortam yaratılması olmalıdır. Sadece betondan binalar arasında dolaşmaya hiçbir turist gelmiyor. Bugün içinde olunan terör ve ekonomik sıkıntılarla çalkalanan turizm konusunun ivedi akılcı politikalarla değiştirilmesi gereklidir. Ancak bu dönemde iş planının en başına güvenlik maddesinin konması gerekmektedir. Yurt dışı toplantılarda edindiğim bilgi, bir turistik alanın gelişmesinin en az yirmi yıl, gözden düşmesinin iki hafta olduğudur. Sayılardaki anlam ise, yirmi yıl tesislerin yarı ömrü yani her bakımdan oturması, iki hafta bugün elimizdeki haberleşme teknolojisi ile karşılıklı araştırma ve doğrulama süresidir. Zaten eldeki verilere bakınca bu varsayımların altındaki bilginin doğruluğu ortaya çıkmaktadır.

  Turizm çok kırılgan bir yapıya sahiptir ama bunu anlayacak ve duyumsayacak çalışmalar eksiktir. En basit bir göstergeyi kendinizde deneyebilirsiniz. Mevcut durumda bugünlerde Suriye’ye geziye gider misiniz? Veya bir toplantı için Irak’a gider misiniz? O halde ülkedeki çalkantılara farklı gözle bakmak ve gerekli tüm tedbirleri eksiksiz almak ilk sıraya oturmalıdır. Bunu lafla veya söylemlerle geçiştirmek söz konusu değildir çünkü sözlerin ve vaatlerin yabancıların sözlüğünde yeri yoktur. Bu konuda turizm camiasının bölük pörçük değil ancak tek ve akıllı politika izlemesi gereklidir. Olanı yok gibi, olmayanı var gibi göstermek devri kapandı. Bu konudaki açılan tüm kredileri tüketmiş durumdayız. Yapılması gerekli olan yeni iş planında turizm ölçeğini farklı bir şekilde ele almak çok fayda sağlayacaktır. Süslü püslü ve olmayacak klişe laflar yerine ayakları yere basan bir değişim ile turizmin toparlanması olasıdır.

  Bu görüşe gelecek yıllar için büyük planlamalar içine girilen sağlık turizmini de katmak gereklidir. Elde olan veriler bu konudaki plansızlığın yeni bir örneğidir. Devasa binalar içinde otel yatırımlarının adının önüne hastane koymak veya hastaneleri otel ile birlikte düşünmek oldukça ham bir görüştür. Tavsiye edeceğim en kısa yöntem, bu konuda bugüne kadar dünyadaki çeşitli ülkelerin elde ettiği deneyimleri iş planına koymak olmalıdır. Biz kurumsal olarak bu konuda yabancı yatırımcılara yaptığımız çalışma ve sonuçları paylaşabiliriz. Eğer iş planı doğru ve olması gerektiği gibi yapılırsa turizm ve/veya sağlık turizmi çok kazançlı olabilir. Aksi takdirde en ucuz hizmeti en pahalı tesislerde vererek neden kazanım elde edemediğinizi tekrar tekrar düşünüp dururuz. 5 yıldızlı otelde 3 yıldızlı fiyat ölçeğinde hizmet vermek turizmcilik değil, yabancı ülkede 100.000 dolar olan ameliyatı 10.000 dolara yapmak marifet değildir.

  İş planı kalite odaklıdır ve rotayı belirler ancak kalite duvara asılan belge de değildir.  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun