İnoveyşınmen ( inovationman )

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Yenilikçi bir kahramana hepimizin ihtiyacı var. Sürekli şikayetçi olduğumuz, arada bir mızmızlandığımız, bazende abanarak eleştirdiğimiz Turizm sektörü ile ilgili sorunları mizahi yönlerini ortaya çıkartarak paylaşmak gerektiğini düşünenlerdenim.

  Hep konuşulan, çok tartışılan, zaman zaman uğrunda savaşılan ancak sonuç bekleyenleri her daim hüsrana uğratan bu enteresan kaos düzeninden bizi birilerinin kurtarması peygamber bekleyen toplumlar misali günlük dualarımızı süsleyen yegane konu.

  Olayın mizahi boyutu da burada devreye giriyor zaten.

  Peygamber talebi çok uçuk oldu diyelim, o zaman biz de Gotham City ahalisi gibi bir süper kahraman talebinde bulunalım. Artık elimizdeki dilekçelerle Büyük Şehir Belediyesi'ne mi, yoksa Bakanlığa mı başvururuz orasını tam kestiremiyorum. Ancak bizi bu düzen görünümlü karmaşadan ancak bir süper kahramanın kurtarması gerektiğine gönülden inananlardanım.

  KAOS'mu ne kaosu kardeşim, her şey yolunda tıkırında, ortalığı karıştırma akıllı ol bak seni eleştiri manyağı yaparız diyenlerin bağırtılarını şimdiden duyabiliyorum.

  Vallahi kimse kusura kalmasın, Cem Yılmaz'ın dediği gibi mavi donun varsa gel hesabı CV'si konumuza paralel her abi ya da ablanın yardımını kabul edebiliriz. Uçması, çok iyi dövüşmesi, nefesi ile karşısındakini dondurması, osuruğu ile dünyaları devirmesi vs. kendisinden beklediğimiz özelliklerden bazıları.

  Mavi don, kırmızı pelerin, sadece gözleri kapatan lastikli maske, lakos tişört, göğsünede kocca bir 'I' harfi, resmi en kralından tamamlar. Bu 'I' kahramanımıza verdiğimiz adın başharfi.

  Onun adı INOVATIONMAN ( inoveyşınmen ) !

  Peki sektörün hem ileri hemde geridengelenlerinin inkredıbıl INOVEYŞINMEN'den beklentileri nelerdir ?. İstekleri, dilekleri, ricaları ve taleplerini sizler için araştırdık ve kaleme aldık.

  Mennan Çökelek

  Maximus Herbocus Dahilus Resorts & SPA

  EH- Mennan bey, kamuoyu sizi iki  yıl içerisinde işletmeye soktuğunuz 17 adet Maximus Herbocus Dahilus Otellerinin sahibi olarak tanıdı. Ancak daha önce bu denli tanınmıyordunuz. Asıl işinizin ne olduğunu daha doğrusu değirmenin suyunun nereden geldiğini ülkecek ve hatta ailecek merak eder olduk. Kısaca bize açıklamanız mümkünmü acaba?

  MENNAN- Ehe ehe ehe ( pis gülüş efekti ) vallah gardaş bisim inşahat gurubumuz vardır, aha da biride otobos firmamız varıdır, hepi topu budur. Allahımıza çoh şukur yuvarlanıp gidiyos işte. Otobos sayısı 500 çivarında sanırısam, inşahat olarah da memleketin heribir ucunda yol, hastahana, baraj vesaire bi dolu şantiyemiz var. Sayısını tam bilmirem şimdi, gusura galma.

  EH- Aman efendim ne kusuru çok rica ederim. Gurubunuzun yapısını ve gücünü öğrenmek adına gayet açıklayıcı oldu bu söyledikleriniz. Peki neden turizm sektörüne giriş yaptınız, hemde iki yıl içerisinde 17 otel birden açarak dikkatleri üzerinize çeken bir hamleydi bu.

  MENNAN- Vallah Emir gardaş biraz birikmişimiz neyim varıdı, biraz da bizim güccük gardaşımıza bir iş guralım dediydik, odur yani. Kendisi yurt dışında iki üniversite ohudu hemi de turism üzerine.

  EH- Valla Mennan bey maşallah bayağa birikmiş desenize, zırt diye iki senede 17 otel üstelik hepside lüks ve 5 yıldızlı !

  MENNAN- Zırt derkene?

  EH- Aaaa yok yanlış anlamayın yani çok hızlı girişat manasında Mennan beyciğim ( oyyy ). Her neyse o vakit asıl konumuza geçelim müsadenizle. Turizm sektörünün durumu eminim malumunuz, 2015 çok da eğlenceli geçmedi, Türk turizmini etkileyen bir çok iç ve dış etken oldu. Sizin gurupta genel tablo neydi, 2016 için beklentileriniz nedir, son olarak da yeni yatırımlar söz konusu mu?

  MENNAN- Gıssaca şoyle özetliyem, bizim çoh değerli ve pirikimli bir goordinatörümüz neyim var, kendüsü Okşan bey ve bu gonuyla ilgilide geçenlerde bir prifink verdi baa. Çoh aydınlandım, pilgilendim, ve seneye 10 otel daha açmaya garar verdim.

  EH-  Kriz döneminde yatırım, hem de 10 otel birden, gerçekten çok cesur bir hamle. Sanırım bu sizin Okşan bey gayet kendinden emin ve işinin ehli biri! Peki size son bir sorum daha olacak Mennan bey. Sizce turizmin ve haliyle yatırımcının en büyük problemi nedir? Mesela bizim İNOVEYŞINMEN adında bir süper kahramanımız var ve bu mucit arkadaş kendini turizmin sorunlarını kendi yöntemleri ile çözmeye adamış bir kişilik. Şimdi onu çağırsak ve sizle görüştürsek ondan isteyeceğiniz yardım konuları neler olurdu?

  MENNAN- Emir gardaşım o arhadaşı ben de duydum, hatta bizim Side'deki otelin üzerine laser filan godurttum, ahşamları hava gararınca taaaa Gıbrıs'dan gösükecek şekülde goccaman bir I harfi sallayıp duruyoz gaç gundür. Emme ne gelen var ne güden, tınlamıyor sanırsam bizi, ulaşamadıh yani kendinge. Parası neyse vericez yav! Ancah olur da görür ya da gonuşur isen ona de ki; bis yatırımcıların en büyyük problemi vergi, sonrasında devlet desteği yoh, çoh fazla adam çalıştırıyoz, çoh insana ekmek veriyos, maaşıdır, sigortasıdır, yemesi içmesi, üstü başı dirkene sezonda ne gazanıyorsah onlara gidiyor. Canları sağolsun, daha çoh gazanalım daha çoh verelim emme gazın ayaa öyle deel, devlet babanın desteee lazım bazı gonularda. Bunu kendünge deyüve o İNIVIŞINMEN gardaşıma.

  EH-Elbette Mennan bey, bilahare ileteceğim notunuzu. Bu arada paylaşımlarınız içinde çok teşekkür ederiz. Bizi engin ( tırt ) bilginiz ile deniz feneri kıvamında aydınlattınız

  MENNAN- Çoh reca ederim problem neyin deel fegat o TIRT ni demek onu çözemedim ?

  EH- Oy oy oyyyy

  Berk Çokbilmişoğulları

  Zorttana De Luxe Beach Resort & Spa, Welness, Thalasso vs.


  EH- Berk bey merhaba. Zorttana De Luxe Beach Resort & Spa, Welness, Thalasso vs. gibi çok önemli ve kendinden bir hayli söz ettiren muhteşem bir tesisin genç genel müdürüsünüz. Şahsi başarınız ve tesisin hızlı yükselişi hepimizin malumu. Sektördeki problemlerin toptan çözümü için sizce İNOVEYŞINMEN yeterli olur mu, gücü yeter mi, ondan beklentileriniz nelerdir ?

  BERK-
  Sevgili dostum İNOVEYŞINMEN geçen akşam misafirim oldu, a la carte'da yemek yedik. Dostum diyorum zira tanışıklığımız çok eski onunla. İkimiz de Teşvikiye çocuğuyuz. İlk, orta ve lisede hep beraberdik. Sonra iş, güç, çoluk çocuk deyince yollar ayrıldı ister istemez, ancak arayı çok soğutmadan mütemadiyen görüşüyoruz elbette. Buluşalım diye bizim çatıdaki güvercinlerle haber yolladık. Zira bu aralar Side, Kemer arası çok sık uçuyor, gökyüzüne dikkatli bakarsanız kırmızı ve mavi renkleri çok rahat seçebilirsiniz. Tevekkeli tam sezonun ortası hemen her tesisin çözülmesi gereken sorunları var, kimseyi kırmaz arkadaşım sağolsun, İ harfini gökyüzünde görmeyedursun 30 saniyede teşrif eder mekana.

  EH- Berk bey neler konuştunuz peki o yemekte. İnoveyşınmen size neler anlattı?

  BERK-
  Vallahi eski dostum çok dertli, önce pek konuşmak istemedi, ancak pilakiyle birlikte altın serisinden iki kadeh yuvarlayınca biraz açıldı. Sonra başladı anlatmaya, hatta saatler boyu nefes almadan konuştuda konuştu. Bak aynen ne konuştuysak aktarıyorum sana, dilediğin gibi paylaşabilirsin.

  BERK & INOVEYŞINMEN

  BERK- Baba ne oldu yahu, çok düşünceli görüyorum seni bu aralar. Gerçi pek uğradığın da yok ya, bu ne yoğunluk Allasen, neler yapıyorsun anlat bakalım kardeş?

  INOVEYŞINMEN- Yaa bro ne yaptığımı ben de bilmiyorum yeminle. Bir işe girdik ki ne sen sor ne ben söyliyeyim. Resmen amme hizmeti yapıyoruz. Eyvallah zaten öyle başladım, derdim sektöre, çalışanlarına, yöneticilerine ve yatırımcıya yardım etmek, inovatif çözümler üreterek yardım etmekti. Sadece bu iş için uçmayı öğrendim, gözlerime lazer ışını, buz üflemek için ciğerlerime dondurucu filan taktırttım.

  BERK- Baba lafını unutma da, o kıçına yaptırdığın şey doğru mu, asparagas mı? hani şu alev olayı fillan?

  INOVEYŞINMEN- Lan bi dur sulandırma muhabbeti iki dakka, bi derdimiz var senle paylaşıyoruz burada.  Ve evet doğru ama bak kimse bilmiyor ona göre, çevreden duymiyim yakarım otelini Allama Kitabıma!

  BERK- Ok söz tamam.

  INOVEYŞINMEN- Her şey çok güzel başlamıştı aslında. Her derde deva olurum, çözümler yaratırım diye düşünmüştüm, önceleri öylede oldu aslında. Ama sonra yavaş yavaş her şey değişti. Suistimal edilmeye başlandı benim iyi niyetim. Çok kırdılar, çok incittiler beni Berkciğim.

  BERK-
  Nasıl yani, kim yaptı bunu birader?

  INOVEYŞINMEN- Kimler yapmadıki kardeşim. Patronundan, müdürüne, acentasından, havayolu firmasına iliğimi kemiğimi sömürdüler, paramparça ettiler beni. Örneğin ben istiyorumki anlık müdahalelerle dertlerine ilaç olayım, çevre konularında çözüm üreteyim, yeni pazarlar bulmalarinda yardımcı olayım, hatta fuarlara onlarla gidip ülke tanıtımının bir parçası olayım. Ama yok onların derdi bambaşka.

  BERK- Mesela?

  INOVEYŞINMEN- Bak şimdi dinle beni, örneğin beni davet ediyorlar ben de deli gibi bi koşu uçup yettim gari diyorum ve terasa iniyorum, genelde bu böyle oluyor. Bir de ne göreyim mükellef bir çilingir sofrası hazırlanmış beni bekliyorlar. Hadi diyorum o kadar özenmişler, ayıptır oturalım nasıl olsa şikayetleri birazdan dinler müdahaleye başlarım. Ama nerdeeee, nerede ise her yerde aynı hikaye. Muhabbet aynen şu birader;

  - Ya iNO baba sen şimdi uçuyon ya vınn diye, bi turda bizi bindirsen ya kanka bee. 10 dakkada bi Paris yapsak, sonra Roma üzerinden Atina, İstanbul'da da güllaç yiyip geri döneriz ha ha ha.

  - Birader sen şimdi Bakanı, Başbakanı filan tanıyosundur, bizim bir iki tahsis olayımız var çözsek ya kısa yoldan. Uzatmasak bak en az 600 personel alıcaz yeni tesise, sayende evlerine ekmek girecek, bi düşün ne kadar büyük hayır yapacağını. Üç beş kuruş sende kazanırsın hem !

  - Inovışın gardaş sen şincik süpper gahramansın ya, hani deyyom şu Kedi Garı neydi hah Ket Vumın yahut Yarasa Gız'ı tanıyondur. Onları bir ahşam benim rezidansta gonuh etsek, isterseniz bizim yeni 7 yıldızada giderik, sonra yerik, içerik, eğlenürük ne güsel. Allasen bir tanıştır yaav.

  - Hey sen INOVEYŞINMEN sen benim yeni helikopterden hızlı uçabiliyormusun bakalım. Denemeye var mısın ?, istersen bir Alanya yapıp gelelim. Kimmiş bakalım alemin kralı, görelim aha ha ha ha haaaa.

  BERK- Yuh o koca koca patronların, yöneticilerin sendek istedikleri bunlarmı yani ?

  INOVEYŞINMEN-  Valla birader eksiği var fazlası yok. Her gün aynı hikaye, bıktım, yıldım yeminle.

  BERK- Tatsız be birader. Senin gibi bir süper kahramandan istenecek şeyler mi bunlar. Çok ayıpladım, hiç yakıştıramadım yani. Yanlız şu Cat Woman'ı tanıyorsan harbiden, hani diyorum kardeşine bi güzellik yapsan, bi çay içsek filan, ne dersin gelir mi acaba? Hastasıyımda kendisinin ehe ehe ehe.

  INOVEYŞINMEN- La oolum bak ağzını burnunla yer değiştirtirim, şeklin kayar anında. Lafını bilde konuş. Cat Woman bugüne bugün yengen olur, söz takalı 2 ay oldu. Önümüzdeki ay Gothamcity'e manevi babası Batman'dan istemeye gidicez valide hanımla birlikte.

  BERK- Dostum çok özür dilerim valla, benimki sadece hayranlık yani. Yanlış anlama lütfen.  Bu arada tebrik ederim çok sevindim kardeşim. Düğünü ne zaman ve nerede düşünüyorsunuz ?.

  INOVEYŞINMEN-  Sağol kanka, darısı başına. Kısmetse ekim sonu olacak. Bodrum düşünüyoruz ama bakalım, zira çok fazla misafir gelecek. Bir kere tüm Marwel kahramanları aileleri ile orada olacak. Eh bizim çevrede öyle az buz değil çok şükür, o nedenle ciddi bir organizasyon gerekiyor, anlarsın işte.

  Hadi ben kaçtım kanka, daha uğramam gereken 5 otel var.

  BERK- Ok dostum rastgele o zaman. Dikkatli uç hava kapattı, yıldırıma denk gelme.

  Devam edecek...

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun