İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Türk Turizminin tamamlaması gereken eksikleri üzerine kaleme alınmış yoruma ve eleştiriye açık bir tespit yazısıdır bu okumakta olduğunuz makale.  İKİ ADAM BİR FİKİR

  Uzun süredir kafa yorduğum ve ziyadesi ile zihnimi meşgul eden bir konu hakkında geçtiğimiz günlerde ilginç, bir tesadüf eseri, yalnız olmadığımı anladım. İkisi de kendi alanlarında Nirvana’ya ulaşmış ancak farklı sektörlerde uzmanlaşmış Duayen isimler, aynı günün sabahında ve akşamında farklı yerlerde, aynı konu üzerine konuşmaları arasında gayet uzun bir şekilde vurgu yaptılar.

  Bu değerli isimlerden biri sektörün yakından tanıdığı başarılı turizmci İrfan DEMİROK, diğeri ise Tiyatro dünyasının mihenk taşlarından sevgili Ali POYRAZOĞLU. İrfan bey ofisinde yaptığımız bir sohbet esnasında,  Ali POYRAZOĞLU ise TV 8 ‘de yayınlanan programında konukları ile gerçekleştirdiği hoş muhabbet sırasında aynı konuya değindiler, ‘’ Türk Turizminde İNOVATİF Düşünce eksik’’.

  Ali POYRAZOĞLU’nun çıkış noktası, yurtdışında her yıl onlarcası yapılan Tiyatro Festivalleri üzerine oldu. İngiltere’nin bir küçük kasabasının on binlerce ziyaretçi alarak, nerede ise dünyanın hemen her ülkesinden oyunların sergilendiği, yarışmaların yapıldığı bir organizasyona ev sahipliği yapması ve bundan milyonlarca avro kazanç elde etmesinden dem vurdu. Bizde ise bu tür organizasyonların zayıflığından ya da hiç olmamasından ve dolayısı ile bu ve benzeri turizm konularında ilgililerin İNOVATİF bir çalışma yapmadığından hayıflandı. Son derece haklı bir çıkıştı bu; zira ağzımızı her açtığımızda on iki ay turizmden bahsederken, deniz, kum, güneş haricinde termal, ya da kış turizmini sürekli dillendiren bizlerin alternatif turizm arayışlarımıza gayet güzel bir örnek teşkil etmekteydi.

  İrfan DEMİROK ise uzmanlık alanına yönelik yaptığı yorumda, Türk turizminin geleceğinin gayet parlak olduğuna, ancak özellikle oteller açısından bir tekdüzeci tavrın ve kopyacılığın benimsendiğini, dolayısı ile İNOVASYON yapılmadığını, yatırımcı ve yöneticilerin genelde başarılı modelleri kopya ettiğine değindi. Oldukça haklıydı da, zira verdiği hizmet açısından iyi bir seviyeyi yakalamış herhangi bir tesisin, ne, neden, niçin, nasılına bakılmadan yüzeysel bir şekilde taklit edilmesi, genelde kopyacı taraf için hüsranla sonuçlanmaktaydı. Her sezon bu ve benzeri örnekleri onlarcası ile görmek nerede ise rutin bir hal almaya başladı.

  İNOVATİF DENEMELER

  İNOVASYON NEDİR : En basit tanımıyla inovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. Bu fikirler, daha önce çözülmemiş sorunları çözmek veya daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla geliştirilebilir. Ya da zaten var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel, daha kullanışlı, daha çok insanın işine yarayacak hale getirmeyi amaçlayabilir. Bu fikirlerin hayata geçirilmesi ve ortaya ürün, hizmet veya iş yapış yöntemlerinin çıkarılmasıyla ve ardından bu ürün ve hizmetlerin satılmaya veya iş yapış yöntemlerinin uygulanmaya başlanmasıyla inovasyon yapılmış olur. ( KAYNAK: internet münevverleri )


   
  Ancak asıl soru, otelcilik sektöründe İNOVASYON tanımını ne şekilde kullanacağımız ve yaratıcı zekalara nasıl ulaşacağımız üzerine olmalı elbette. Bu ve benzeri çalışmalar yapılmıyor da değil aslına bakarsanız. Tam olarak İNOVASYON olarak adlandıramasak da hizmet kalitesini artırmaya yönelik, ve maliyetlerin düşmesini hedef alan bir çok farklı deneme halihazırda gerçekleştirilmekte zaten. Örneğin geçen seneler içerisinde bir otel zincirimiz gurup içerisinden Antalya’da, ki en büyük tesisini pilot seçerek ve kadrosuna yetenekli bir endüstri mühendisi katarak, tesis içerisindeki tüm Departmanların çalışma sistemlerini baştan aşağı değiştirecek, zaman tasarrufunu asıl hedef almış bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Elbette bu yeniliğe ilk karşı çıkan yine tesisin kendi personeli oldu. Zira eski sistemin gayet güzel işlediğini ve bu şekilde devam etmesi gerektiğini düşünen Departman müdürleri dahil olmak üzere tüm otel çalışanları bir süre içinde olsa ayak dirediler. Uzun lafın kısası, başlarda gayet güzel amaçları hedefleyen çalışma maalesef hedefine ulaşamadı. HD sisteminin gerçeklerini iyi irdelememiş olmasından mı, yoksa hedef kitle olan personelin isteksizliğinden mi bilinmez, onca çaba boşa gitti.

  İLAHİ KOMEDYA

  Muhtelif hayvanlardan üretilmiş etleri, halis mulis danadır diye açık büfede yutturmaya çalışmak, ne idüğü belirsiz içecekleri sahte şişe ve etiketlerle markalı hale getirerek kaçak içki furyası yaratmak ve turist zehirlemek, kullanılmış misafir sabunlarını çamaşırhanede yine misafir malzemelerini yıkamak içi kullanmak da, Türk turizmi açısından İNOVATİF çalışmalar arasında gösterilebilir elbette.

  Temalı otel yapmayı yenilikçilik sayan zihniyetler, tesislerinin içindeki hizmet kalitesinin yerlerde süründüğünü bilmiyor olsalar gerek. Binayı süslemekle, personeli konsepte uygun giydirmekle yenilikçilik akımını yakından takip ettiklerini düşünmeleri bile konunun ne kadar uzağında durduklarının bariz bir göstergesi. Yabancı basını ve özellikle Turizm Medyasını takip edenler bilirler, her nerede ise onlarca güzel fikir ortaya atılmakta ve bir çoğu çok geçmeden hayata geçirilmekte. Bu çalışmaların ardında elbette ARGE kadroları bulunmakta ve sadece sektöre yeni ürünler sunmak için yıl boyu tesisleri ve destinasyonları dolaşarak bilgi toplamakta, değerlendirme yapmaktalar. Tüm bunların haricinde sektöre yenilik getiren, değişimi hedef alan, modern yaklaşımlar yok maalesef. Başlarda heyecan ve büyük bir motivasyonla başlayan işlerde, sonrasında tükenmiş moraller ve kaynaklar yüzünden tamamlanamamakta. Dünya turizminde söz sahibi bir ülkenin sektör çalışanları olarak, icat edilmiş sistemler yerine, kendi sistemlerimizi ve konseptlerimizi yaratmanın ve bunları ihraç etmenin zamanı gelmedi mi sizce de.

  Saygılarımla

  Emir HEPOĞLU 


  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  ZAFER AVCI - 25.01.2011 08:45:20
  EMİR BEYE KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL İRFAN BEYİN KOPYALAMA KONUSUNA GELİNCE KOPYALAMA HEP KALİTESİZ OLAN ÜRÜNLERDE OLUYOR STADARTLARI YÜKSEK TUTTUĞUNUZ ZAMAN SİSZ İSTESENİZDE KOPYALAMAZLAR İNANIN EN BÜYÜK SIKINTI İSE UCUZA SATIP ÇOK ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞMAMIZ ÜRÜNÜMÜZÜ DEĞERİNE SATITIĞIMIZDA İNANILMAZ YENİ FİRKİRLER OLUŞUR.
  KURTULUŞ - 25.01.2011 09:58:32
  Otel Satın Almacıları ile tanıştıkça, yakınlaştıkça Ahçısını yakından tanımadığım hiç bir otelde (Antalya çanağındaki) yemek yememeyi tercih ediyorum. Yaratıcılığı maliyet düşürmek olarak algılayan otel yönetim ve sahipleri olduğu sürece çok fazla ilerleyemeyiz diye düşünüyorum. Emir Bey bir rüyanın peşinde bütün iyiniyeti ile :)


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun