Kişisel gelişim için çaba sarf edenler belki bu tanımları bilirler. Son 20-30 yıl toplumların bir şekilde uyutularak farklı yönlere dikkatlerini çekmeleri için titiz bir program uygulanmaktadır.

  Bu planlama daha çok bir şeyin olduğu varsayımı veya var olduğu halde olmadığı önermesini ispatlayacak bazı önemli unsurları taşıyor. Dolayısıyla olmayanlar varmış gibi önümüzdeki tabloda yer alırlarken olanlar hiç görünmezler. Bu durum pek çok şeyin çözümü olarak kullanılabilir. Derinlemesine bilgi sahibi olunmayan her tür önermede oldukça işe yarar. Hatta günümüzde pek sık şahit olduğumuz, bir yaşam tarzı olarak insanların gerçeklikten uzak yaşamalarına neden olur. Artık farklı ve başka bir dünya söz konusudur ve bu ortam içinde olaylar, gerçekler, renkler ve tüm değerler kişinin arzu ve isteğine göre şekillenir. Pek keyifli değil mi? Bu çıkarcı durum aynı ortamı paylaşan başka biri devreye girdiğinde bozulur. Çünkü diğer kişinin olayları, renkleri ve gerçekleri ilkinin yarattığı ortama genelde uyum göstermez. Son aşamada her birey kendi yarattığı dünyada evrimler geçirerek ve devinim içinde bir yaşam yoluna girer. Bu durum yöneticiler için yaratılan sahte bir sahnedir aslında. Böylece gerçek olanla olmayanın karışımında kişi ne birey olarak ne de birlikte bu durumdan kurtulamaz. Bu noktada ying-yang oluşumu gözlenir. Birlikte yuvarlanırken köşeler düzelir ve kaypak ortamda artık her şey süratle dönme ve hedefe yönelmektedir.

  Turizm bacasız endüstri olarak tanımlanan ve kabul edilen bir iş dalıdır. Eğer tekniğine uygun olarak yapılırsa dokunduğu tüm sektörlerle büyük kazanımlar elde etmek olasıdır. Bir diğer önemli etki ise ilgili sektörlerde düzeltici ve ileriye götürücü yönüdür. Bu yapı içinde tüm mühendislik disiplinleri ve inşaat sektörü yanında gıda, meşrubat, temizlik, kimyasal, tekstil, ısıtma/soğutma/havalandırma, taşıma sektörleri sürekli görev alırlar. Tesis yapımı ve işletilmesi aşamasında çalışanlar bir diğer önemli unsurdur. Böyle bir mozaikten yola çıkarak tabloya tümden bakabilmek zorlu olsa bile bir yerden sonra piyasa aktörlerinin daha iyi verim için birbirini zorlaması düşünülebilir. Bir sonraki aşamada kalite ve daha fazla kazanç olarak kendini belli edecektir. İşte bu çevrimi boşa çıkarmak ancak ilk girişte bahis konusu edilen yanlış görünüş ile oluşabilir. Buradan hareketle yapılan her şeyi üstün başarı ve akıllı uygulama olarak ele almak, anlatmak ve medya ile göz boyamak ile önünde sonunda ekranda bir dizi renkli görüntü oluşturabiliriz ancak gerçekler her zaman çıplaktır ve zamanla ortaya çıkar.

  Peki, illüzyondan kurtulmak olası mıdır? Genel anlamda olanaksızdır. Çünkü o mecra farklı bir düstur ve enerjiyle sürekli kendini yenilemektedir. Belki de kendini kandırmanın ve gölgelerden devler icat etmenin insanın en zayıf noktası olduğunu algılamak gerekir. Tek çözüm yolu yapılan tüm çalışma ve planların akıl ve tekniğe uygun olmasını temin etmektir. Eğer örnek vermek gerekirse, bir tesisi teknik olarak irdelemek ve eksik kısımlarını telafi ederek yeni binaların daha fazla gelişmesi böyle bir çalışma sonucu kolayca elde dilebilir. Bir diğerinde, turist memnun edilememişse bunun nedenlerini akılcı bir şekilde belirleyip memnuniyet artırıcı tedbirler üzerinde kafa yormak ve uygulamaya koymak sistemi destekleyici etki yapacaktır. Başka biri, sistemin kontrol ve denetiminde herkesin uyacağı yöntemleri basitçe belirlemek ve aynı şablonu her yere uygulamak, gerekli duyulursa her 5 veya 10 yılda durum değerlendirmesi yapmak fayda sağlayabilir.

  Bugün fazla dikkat çekmese de sağlıklı gıda üretim ve tüketimi, atıkların azaltılması, çevre koruması ile ilgili düzeneklerin kurulması yakın gelecekte ülke turizmine katkı sağlayacak unsurlardır. Yerel kültürü öne çıkartıcı ve koruyucu önlemler ülkeye gelen misafirlerin tarihe saygı hassasiyetini yükseltecek etki yapar. Bunun geri kazanımı çok büyük mertebelerle ifade edilecektir. Benzer şekilde eski kalıntılar ve tarihin korunması önemli ipuçlarını ifade edecektir. Tabi kaynaklarla birlikte enerjinin korunması bir bütün olarak programlanabilir, böylece gelen misafirlerde farkındalık yaratılabilir. Yabancı misafirlerle daha sıcak temas ve kültürel alış veriş için toplu taşıma teşvik edilmeli ve alt yapı çalışmalarına hızla devam edilmelidir. Uçaktan otele ve tesisten uçağa taşınan misafirlerin ülke algısında eksiklik olduğu hepimizin malumudur. Ticari olarak bu konu ele alınırsa, misafirlerin yerli üretimleri tanıması ve bunlara yönelmesi teşvik edilebilir.

  KİM KİMDİR?

  Bilgi ve deneyime gerekli değeri vermeyen toplumlarda herkes her mesleği en iyi icra edebilecek yetkinlikte görür. Öyle ki patron ünlü bir mimar, üretici mucit, çalışanlar sihirbaz olarak kendilerini algılamaya başlar. Bu örnekleri daha çoğaltabiliriz ancak ne demek istediğimiz anlaşılmıştır diye umuyorum. Hele bu dönemde bu ülkede yaşanlar olarak kimin ne hale dönüştüğünü görmek belki ironi olarak keyifli bir izlence gibi bile tanımlanabilir. Nasıl kitleler izdivaç programlarını, yeteneksiz şahıs örneklerini, dizileri saatlerce bıkmadan izleyebiliyorlarsa onlara verilen mesajlar ve gerçek hayattan uzaklaşmak aşamasındaki çabalar meyvesini vermektedir. Teknoloji harikası cihazlar plastik para ile uzun vadeler ile satılmakta, insanlar sözde birbirleri ile iletişim kurmaktadırlar. Tablet adı verilen cihazlarda birçok oyun oynanmakta, telefonlar ile sürekli internet üzerinden haberleşme yapılmaktadır. Ne için? Sadece sanal dünyada illüzyonu yakalamak tek amaçtır. Bu kademe öyle bir seviyedir ki, yalnız insanlar ordusu sözde bir araya getirilmiştir.

  Soru çok basittir. Bu kadar teknoloji yoğun yaşamlardan neden işbirliği ve güç birliği çıkamaz ve neden çalışma alanında ekonomide bireyler varsıllıklarını artıramaz ancak bir havuza su taşımak artık onların kaderi olabilmiştir? Yanıtı herkes kendince verebilir. Yapılan araştırmalar vatandaşın çok daha az çalışarak büyük paralar kazanma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Yani herkes ilginç bir şekilde illüzyon içinde yaşamakta ancak bunun farkına varamamaktadır. Emek kıymetini yitirmiştir ve herkes daha fazla para elde etmeye odaklanmıştır. Dikkat edin kazanmak fiilini kullanmıyorum. Çünkü kazanç için emek ve çalışma gerekir. Hâlbuki yapılanlar rakamlarla oynamak, para ile para kazanmak aldatması şeklinde devinimdir. Tam da bu aşamada maji devreye girer. Yani okus pokus ile büyük kazanımlara yönelmek ve zamanını bunlarla harcamak. Piyangolar, totolar, yarışmalar kişiliği ortadan kaldırarak sadece tek meta olan paraya yönelmek çabası ortaya çıkmaktadır.

  Önümüzdeki en büyük tehlike çalışmadan para kazanmayı marifet sayan bir geleceğe zorla ittirilme gerçeğinin ne kadar farkındayız? Güncel yaşamı devam ettirmek için elimizdeki her şeyi haraç mezat satmak gelecek için yapılan en büyük hata olduğunu algılamak bu kadar zor mudur? Bunun tersine hareketin başlaması ve topyekûn her dalda çalışma ve emeğin öne çıkartılması gerekmez mi? İşte bu durumda yapılan tesislerin daha ekonomik ve işlevsel olacağı ve bu işin keyfini paylaşan binlerce iş erbabının mesleklerini kendilerinden sonra gelecek gençlere aktarması ve sanayi atılımının tekrar başlatılabilmesi düşünülemez mi? Ne kadar çabuk illüzyondan vazgeçer ve maji işini bir kenara koyarsak sadece çalışmakla daha fazla çalışmakla yapılamayacak iş, başarılamayacak zorluk yoktur. 
       


  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun