Haksız rekabeti tetikliyoruz

  Turizm Hukuku Av.Emin Demir
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Ülkemizde, turizm sektörünün kriz yaşadığı bugünleri, sektör açısından fırsata çevirebilmek, bu doğrultuda tüketici memnuniyetini ve hizmet kalitesini artırabilmek için bir takım yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğu gerçektir.

  Konaklama sektörünün asli unsurunu teşkil eden 4-5 yıldızlı otellerin verdiği hizmetin kalitesini artırabilmek ve oteller arasındaki haksız rekabetin önüne geçebilmek için öncelikle ve acilen turizm tesislerinin belgelendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişikliğe gidilmesi gerektiğinin farkında olmalıyız. 

  Müşterilerin tur şirketlerine ve TÜRSAB’a yaptıkları şikayetlerde bazı otellerin gerçekte 5 yıldızlı olmadığı yönünde yakınmalar çoğunluktadır. Oysaki şikayet konusu oteller, yönetmeliğe göre 5 yıldızlı olmasına rağmen, müşterinin kalite beklentisine cevap veremediği için bu yakınmalar ortaya çıkmaktadır.

  Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine ilişkin Yönetmeliğin (Tesisler Yönetmeliği) 19. Maddesi’nde otellerin fiziki olarak (oda sayısı, restoran büyüklüğü, havuzu vb.) sahip oldukları özellikleri baz alınarak yıldız sınıflandırılması yapılmıştır. Oysa ki bir otelin yıldız sınıflandırılmasında niceliksel olarak fiziki koşulların yanında, niteliksel ve kalite anlamında koşulları sağlayıp sağlayamadığının da sürekli anlamda bir denetime tabi tutulması, koşulları kaybeden tesis için verilecek süre sonuna kadar gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmediği takdirde,  yıldız ve kategorisinde değişiklik yapılması, gerekirse işletme belgesinin iptali gerekirdi.

  Esasında, yönetmeliğin amacı, yeni turizm tesisi türlerinin gelişmesine olanak sağlanması, mevcut turizm yatırımlarına ve işletmelere ait tesislerin geliştirilmesi, turizm tesislerinin asgari niteliklerinin belirlenmesi, bu tesisler arasında standart birliğinin sağlanması ve kalitenin yükseltilmesi olarak doğru bir şekilde ifade edilmiştir. 

  Bir diğer konu ise otellerde sarf edilen malzemelerin 6-8 yıllık ömrünün olması ve otelin fiziki olarak bu sürelerde renovasyon ihtiyacı duymasıdır. Otellerin yıpranmışlığa karşı renovasyon süresini uzatmasında iki neden önümüze gelmektedir:

  Birincisi oteli işleten şirketlerin mali nedenler ile renovasyon sürecini geciktirmesi.

  Diğeri ise oteli renovasyon yapmaya zorlayacak bir hukuki düzenlemenin bulunmaması ve yetersiz olması.

  HER 5 YILDIZLI OTEL İŞLETME BELGESİNE SAHİP TESİS, GERÇEK ANLAMDA 5 YILDIZLI DEĞİLDİR!

  Ülkemizde bir oteli satın almak, kiralamak ya da işletmek için herhangi bir sınırlama ya da kanuni bir düzenleme mevcut olmadığı için bir miktar parası olan herkes otel işletmecisi olarak karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla, bu durum sektörde haksız rekabeti tetiklediği gibi, müşteri memnuniyetinin ve hizmet kalitesinin düşmesine açıkça sebep olmaktadır. 

  Turizm sektörünün yaşadığı krizi fırsata çevirebilmek adına, sektörün yapısal reformlarının tamamlanması ve eksikliklerin giderilmesi, bu vesileyle hizmet kalitesinin üst standartlara taşınması önem arz etmektedir.
   


  Turizm Hukuku
  Av.Emin Demir
  av.emindemir@hotmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  İflas erteleme umuttur
  Erken rezervasyon ve iptal sigortası
  Paket tur sözleşmelerine yeni bir maliyet vergisi
  Hukuk turizm sektöründen bihaber
  Haksız rekabeti tetikliyoruz
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun