Güneyden haberler

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Güneyde nerede ise tesislerde 35 yaş üzeri room maid kalmadı. Eskiler birer birer mesleği bırakıyorlar.

  Hanımlar artık otellerde çalışmak istemiyor. Nedenlerini ise şöyle açıklıyorlar; eskisi kadar TİP yok (bahşiş ki maaş harici olan bu gelir aile ekonomisine ciddi katkı yapmaktaydı ), otele gelen misafir bizden beter durumda, temizlik arabasının üzerinden havlu, sabun ne var ise aşırıyorlar, nerede ise ceplerine para koyup göndereceğiz o kadar yani. Temizledikleri oda sayısı 30’ları aşmış durumda, ekim ayı gelince yetim bebe misali kapıya konmaları da cabası. 

  ‘’Milattan Önce’’ servis departmanında Commis de Rang, Chef de Rang, Demi Chef de Rang, Chefde Restaurant ya da Sommelier vb ünvanlar sayar hatta dalga geçerdik, Fransız kraliyet ailesinde bu kadar unvan yok diye. ‘’Her Şey Dahil’den Sonra’’ ise onları da özler olduk, zira olay komi, garson ve kaptan üzerinde dönmekte, elbette o kadroları da bulabilirseniz !. Eskiden gençlere servis nasıl yapılır o öğretilirdi, şimdilerde boş en çabuk nasıl toplanır, yığınlar kırmadan dökmeden stewarding’e en hızlı ve kolay yoldan nasıl ulaştırılır bunlar ezberletilmekte.

  Özellikle operasyon departmanı yöneticileri patronlarına ocak ayı itibari ile yalvarmaya başlıyorlar, personel alımını nisan ayı gibi başlatalım mayıs’ı geçirirsek kadroları tamamlayamayız diye ( patrona yalvarmak burada kısa yol tuşu kıvamında, zira bu tür akçeli konular GM’lerin insiyatifine bırakılmamakta ne yazık ki ). Aldıkları RED cevabı ile zamanki gibi hüsrana uğrayan meslek erbabı yönetici ise çareyi olağanüstü hal konseptinde ve sezonu kurtarmak babında inovatif çözümler yaratmakta buluyor. 

  Stajer taifesi her daim hayat kurtarma görevini üstlenmekte. Lobi tuvaletlerinde, sahilde, mutfakta, ana restoran’da ve hatta ön büro da rastlamanız kuvvetle muhtemel nevi-i şahsına münhasır bir yaşam formu. Kötü lojman koşulları, karın tokluğuna çalışmak, baskı, şiddet ve hakaret onları asla yıldıramaz. Meslek ruhuna işleyene dek sabretmek okulda ilk öğretilen şey.Okulların otellerle anlaşması ise gayet basit, eti, budu ve hatta kemiği sizin. Staj sonu battal boy çöp poşeti ile kapının önüne bırakın sezona kadar biz eski kıvamına getiririz.

  Yatırımcı cephesinde agresif büyümeler tüm hızı ile devam etmekte. Personele yapılacak maaş artışları ( zam ) söz konusu olduğunda, orijinal diline ‘’AVERE’’ şarkısını söyleyecek kadar ustalaşan kredibilitesi yüksek kapital sahipleri ( ki hiç beklenmedik guruplar çoğunlukta bu aralar !)  ‘’YATIRIM’’ denildiğinde sıra kapmak için ‘’DOG FIGHT’’ pozisyonu almaktalar.

  Sizin anlayacağınız her sezon bir öncekini bile özletecek senaryolar yaşanmakta güneyde. HD’den önce, ya da HD’den sonra şeklinde ikiye ayırabileceğimiz uzun turizm hikayemiz ehil olmayan ellerin ‘’hallederiz abi’’ felsefesi ile yozlaşmasını tüm hızı ile sürdürmekte. 
   

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  LATİF GALATOGLU - 27.08.2013 13:32:26
  elemanlar iş bırakıyorda müdürler bırakmıyor mu? 2 yabancı dil bilen uzman departman mudurlerine dahi 2 bin lira maaş teklıf ediliyor. polis ol daha iyi
  Saim Sahin - 27.08.2013 13:38:32
  Az bile yazmissiniz Ispanya ve Italyanin dustugu bataga dusmeye az kaldi.
  Ellerinize Sağlık - 27.08.2013 18:19:58
  Son durumumuz kısa ve öz ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.
  Barmen Enver - 27.08.2013 19:44:17
  meraba lar öncelikle hocam dilinize sağlık diyorum çok güzel yazmışsınız hatta az eksik bile yazmışsınız ben yaklaşık 2003 den bu yana trizimde çalışıyorum şuanki pozisyonum barmen eskiden mesleğin değeri vardı barmen dedinmi oooo derdiler şimdi yaptığın emeğe saygı yok ortalık çapulcudan geçilmiyor bu kadar zaman çalışıp bilgi edindik ama boş çünkü aldığımız net maaş 1,200 bahşiş desen onlar bizden sigara istiyolar bırakın vermeyi şuanda oteller iranlı dolu bizi hayatımızdan bezdirdiler içip içip sonrada kusuyolar etrafa sarhoş olup diğer misafirleri ve animasyon bayanlara askıntı olup mıncıklıyolar trizim gittikçe rezil hal oldu yeri geliyo çalışan personel meaiye dayanamayıp kaçıyolar ve giden kişilerin yerinede kalan vatandaşlar çalışıyo anlicağınız eleman bulamıyolarya çünkü trizimi herkes bırakıyo yakında adam bulamicaklar nalet olsun trizime girdiğim güne diyorum ve diceklerde saygılar :)
  özer - 3.09.2013 11:41:03
  fiyat düşürerek yarattığımız artış gerçek bir talep değildir. sezonun süresini arttırmaya yönelik çaba sarf etmek yerine, ortada gerçek bir talep büyümesi yokken kontrolsüz yatak arzının önünün açılması, 3 lık bütçeye sahip misafirin 5 almış tesislerde konaklamalarına sebep oldu, beraberinde temeli hizmete dayalı bu sektörün artacak personel ihtiyacının gözardı edilmesi ve daha bir çok neden... işte şimdi buralardayız. emeği geçen herkese teşekkürler, hepimize hayırlı olsun...
  Önder Dinler - 3.09.2013 13:49:57
  Sevgili Hepoğlu, Kısaca özetlediğiniz durum net olarak sadece sahil otellerini değil tüm ülkemizdeki Turizm yapısını anlatıyor. Son dönemde prestij ve elindeki parayı bir yerlere yatırma zorunluluğu olan yatırımcı plansız programsız yatırıma yönelmiş durumda. Bu otellerde çalışacak personel nerelerde bulunur, nerelerde yetişir Tek yöntem başka otellerde çalışan personelleri keni işletmene çekmek, bunun içinde bütçe üstü rakamlar önerilerek personel toplanıyor, daha sonra belirli bahaneler ile ya maaşları düşürülüyor yada daha ucuz elemana yöneliniyor, memleketteki eğitim kurumlarından yetişen insan sayısı belli, ihtiyaç belli. Aradaki personel devşirme yöntemiyle yada çekirdekten tabir ettiğimiz bu işi seven insan ilişkileri kuvvetli genç insanları mesleğe çekerek açık kapatılmaya çalışılıyor. Duvara toslayacağımız günlere çok az kaldı, yukarıda Enver Kardeşimin dediği gibi meslekten soğuyan ve uzaklaşan bir çok insanda var. Yıllardır her şeyin başının eğitim olduğunu söyleyip duruyoruz ancak turizm eğitim kurumlarının hali ortada. Geçenlerde bir üniversite de söyleşiye katıldım, değişik sınıflardan öğrenciler vardı, o kadar bilgiye açtılar ki anlatamam, yaklaşık 200 öğrenci benim iş tecrübelerime ait yaşadıklarımı anlatmamı can kulağıyla dinlediler, sorular bölümünde en önemli nokta sizin can simidimiz stajyerlerimiz dediğiniz gençlerin nelere maruz kaldıklarıydı, uzun çalışma saatleri, kaldıkları lojmanların şartlarının çok kötü olması, itilip kakılmaları ve hatta büyükleri tarafından tacize uğramaları bazıları bu şartlara dayanmaya çalışmış ancak bazıları stajını yakmak bahasına tesisden ayrılmış. İleride bizlerin yerine bu yerlerde çalışacak turizm öğrencilerinin durumu. Burada bu işi layıkı ile yapan işletmeleri ayrı tutmak gerekiyor. Biraz daldan dala oldu ama devletin Turizm ile ilgili bir planı olması gerekiyor, sorsanız zaten bizim planımız var diyecekler, işte hedef şu kadar turist diye, ancak kafa sayısı ile yapılan turizm bizi bu geldiğimiz noktaya getiriyor Ucuz tatil Ülkesi. Nerede ne kadar otel ihtiyaçı var önce bunu belirlemeli önüne gelen her istediği yere otel yapamamalı ve işletmelere keni personelini yetiştirme konusunda yaptırımlar uygulamalı. Ülke ekonomisine ve istihdam a bu kadar büyük katkı sağlayan sektörümüzün durumu çalışanlar açısından maalesef hiçte iyi görünmüyor.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun