Yeri geldiğinde değil bölgenin, dünyanın en güzel ülkesi olarak yere göğe sığdıramadığımız cennet vatanımızın başı yine dertte!

  Hayır siyasi bir yazı değil bu, hemen ağız bükmeyin öyle. Bu tamamiyle çevre, yaşam, sürdürülebilir turizm ve kültür kaygısıyla yazılmış bir makale. Hatta konu dönüp dolaşıp her ne kadar siyasete değmek istese de ben o topa girmemekte kararlıyım. Dolayısı ile ilginizi çekmeyecek bir konu muhteviyatımız var ise baştan haberiniz ola!

  BENİM BAKIŞ AÇIM

  Derdim Göcek koylarının imara açılıyor olması. Hem de ne dert, öyle böyle değil Allah sizi inandırsın. Her sene bir kaç kez ziyaret ettiğim ve her gidişimde beni sil baştan büyülemeyi başaran Göcek ve koyları elden gidiyor mu acaba?

  Haber metni aynen şöyle "Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muğla’da “Göcek Koyları” diye anılan Bedri Rahmi, Akbük, Göbün ve Küçük Sarsala koylarını ihaleyle kiralayacak. Kiralamayla doğal güzelliği ile ünlü koylar tesisler için yapılaşmaya açılacak."

  Açılacak, açılacak da kimin ne işine yarayacak? Ne işe yarayacağı bir ihtimal Abdal'a bile malum elbette ama benim sorduğum soru başka. Son kale'de yıkıldıktan sonra ne halt edeceğiz bilen, düşünen var mı?

  Yani basit anlatımı ile memleketteki gelişme trendini yakalamış yat turizminin geleceğini bu kararları alırken en azından bir kişi olsun düşündümü? Bir kişi çevre ve doğa katli kaygısı ile kalkıp da itirazda bulundumu? Yoksa biat etmek, ses çıkartmamak kalıtsal bir psikolojik duruma mı dönüştü ruhlarımızda.

  Bizim dantel kıvamında koylarımız, Yunanların ise yüzlerce adası var Ege'de. Her yıl binlerce özel tekne ( yat ) bir zamanlar "Türk Gölü" olarak anılan Akdeniz'in masmavi sularına yelken açıp dümen kırıyor. Kimi yazını, kışını burada geçirirken, kimi tüm sahilleri keşfetmeyi seçiyor. Bilvesile Akdeniz'e sahili olan her ülke bu gezgin taifeden ciddi gelir elde ediyor.

  Ve o ülkelerin herbiri ( ki aralarında az gelişmişliklerini bahane ederek küçümsediklerimiz var ) "yat turizmi" için olmazsa olmaz koylarını göz bebeği misali koruyor ve betonlaşmasını engelliyorlar. Bizim klasik bir geyiğimiz var turizmde. Aranızda hatırlayanınız var mıdır bilemem; Efendim evveliyatta, yani turizm bu ülkede daha yeni emeklerkene İspanyol ecnebisi gayet yetkili bir zatı muhterem ' bakın a dostlar biz zamanında hata eyledik ve tüm sahilleri oteller ile doldurduk, şimdi ise tüm sahilimiz blok "beton duvar" kıvamında, biz ettik siz etmeyin hocam'  demiş.

  Amcabey demiş de dinleyen kim? Kuvvetle muhtemel bu değerli uyarının hemen ardından Antalya sahillerinin fütursuz katlinin onayı çıkmıştır, araştırmakta fayda var! Zaten "Koyların Turşusunumu Kuracağız" diye söylemde bulunan nevi şahsına münhasır ATİLLA misali zaferden zafere koşan KOÇ gibi Nazır'larımız olduğu sürece biz ne desek BOŞ bu memlekette.

  Bu kadar iğne ve kinaye kafi. Baylar, bayanlar yat turizmini falan geçtim, yapılan şey düpedüz DOĞA KATLİ! Koyları imara açtığınız vakit YOK olacak binlerce çeşit türün hesabını verecek delikanlı var mı aranızda, onu soruyorum ben? İmara açtınız ( bir ihtimal otelleri diktiniz ) peki bunca yatı, tekneyi  marinalara mı mahkum etmeyi düşünüyorsunuz.

  Yatçılar bilir bu işin keyfi keşfedilmeyi bekleyen koylardır, kuytulardır. Fırtınada sığınırsın ayrı güzel, güneş tepedeyken keyfini çıkartırsın ayrı güzeldir. Koylarda tekneden tekneye çaya, sohbete, yemeğe gitmek adettendir. Denizlerde sıkı dostluklar hep bu vesileler ile kurulur. Hatta memleket nasıl kurtulur geyiği kahvehanelerin haricinde yatların güvertelerinde en keyifli şekliyle icra edilir.

  Yat turizmi dediğimiz olay eğer detaya girmezsek genellikle yazın Akdeniz, kışın ise Karayipler'i besleyen benzeri olmayan bir turizm çeşididir. Kanaviçe kıvamında 8484 KM sahilimiz olmasına rağmen ve halen yat turizminde istediğimiz noktaya gelmemişken, olanı da mahfetmek ve yok etmek gezegende benzeri zor bulunabilecek bir tavır olsa gerek.

  Hırvatistan, İtalya ve Yunanistan koptu gidiyor, su akar Türk bakar misali biz sadece gelişmeleri izlemekle yetiniyoruz. Allah'a çok şükür Türk yatırımcılar bu işi çok önceden uyandılar da bu saydığımız ülkelerde çoktandır Türk yöneticiler ve işletmeler bulunmakta.

  MARİNA YÖNETİCİSİNİN BAKIŞ AÇISI

  Yukarıda yazdıklarımın hepsi nacizane kendi görüşüm. Elbette yeterli olmadığı kanaatindeyim, zira tek taraflı bakış açısının bizi yıllar boyu ülke olarak geri dönülmez şekilde ne tür hatalara sürüklediği malumunuz. Bende bu düşünceden hareketle konuyu uzun yıllar boyu marina yöneticiliği yapmış, sektörde gayet iyi bilinen ve tanınan ve benim fikirlerine  ziyadesi ile güvendiğim bir kadim dostuma sorayım dedim.

  İyiki de öyle yapmışım. Neden mi? Öncelikle karşı çıkar, itiraz eder, olmaz kardeşim der filan diye düşünmüştüm. Ama ne ilginçtirki son tahlilde kazın ayağı hiç de öyle değilmiş. Telefonda konuştuğum bu değerli dostum beni ters köşeye yatırdı desem yeridir. İlk önce koyların imara açılmasını ele aldık kendisi ile. Vizyoner bakışı ve engin bilgisi ile beni aydınlattı ve sonunda ben de yat turizmi ve koylarımız konusunda NIRVANA ya ulaşmış oldum.

  İlk olarak yat turizmi konusunda dünya genelinde hiç de azımsanacak bir durumumuz olmadığını öğrendim. Bilhassa mevcut işletmelerin (% 80 i ya da biraz daha üzeri) çok kaliteli hizmet verdiklerini, bilhassa alt yapı ve servis konusunda dünya genelinde gayet üst sıralarda seyrettiğimizi büyük bir mutlulukla dinledim, keyiflendim. Ancak mevcut marina sayısında biraz geride olduğumuzu öğrenince de üzüldüm doğrusu. Yani kıyılarımızda biraz daha marina işletmesine ihtiyacımız varmış yatırımcıya bu vesile ile duyurulur.

  Ardından bu kıymetli dostum koyların imara açılmasına karşı olmadığını, bilhassa belki de daha iyi olacağını söyleyince biraz şaşırdım doğrusu. İmara açılması değil de, imarın ardından yapılacakların onu ve yat sevdalılarını daha fazla ilgilendirdiğini aktardı. Otel yapılmasına o da karşı, ancak bir kaç farklı fasilitenin koylara konuşlandırılması tam aksine en büyük temennisi.

  Öncelikle küçük birer iskele hiç fena olmaz diyor, ardından düzgün, temiz ve bakımlı tuvaletler ve duşlar olmazsa olmazı imiş bu işin. Zira koylarda günübirlik konaklayanların zaruri olarak çalılklarda hacet gidermesi hem yeni bir şey değil hem de ihtiyaç vuku bulduğunda gayet elzem insani bir durum olarak karşımıza çıkmakta. Bu eşsiz güzellikteki koylara Fransa'daki Provence mimarisi tarzında yapılacak kaliteli restorant ve barların ülke yat turizmi açısından fazlası ile fayda sağlayacağını ve aslında ciddi de bir ihtiyaç olduğundan dem vuruyor değerli dostum.

  ÇEVRECİ BAKIŞ AÇISI

  Bu açıdan baktığınızda yaptığımız her bir proje külliyen hata zaten! Endemikleri yok ediyoruz, türlerin neslini tüketiyoruz, çevreyi geri dönülmez şekilde kirletiyoruz, çevrecilik adına yapılan acemice projeler doğaya daha çok zarar veriyor, vesaire vesaire. Yerden göğe kadar haklı bir bakış bu bakış. Elbette asgari müşterekte buluşmak gelişimin bir gereği olarak önümüze çıkmakta. Sermaye sahiplerinin ve çevreci korumacı düşüncenin sınırları aslında gayet net ve bir o kadarda keskin. Zaman zaman rahatlatıcı açıklamalar vesilesi ile gerginlikler atlatılmaya çalışılsa da illa da "yemezler canım" diyen birileri çıkıyor pek tabii ki.

  SONUÇ OLARAK

  Çevrecilerin kaygılarını en ince ayrıntısına kadar paylaşsam ve onları desteklesem de bir yanım da ülkenin ve ülke turizminin gelişmesinden yana tavır alıyor. Marina yöneticisi dostumunu düşünceleri bana daha sıcak gelmekte. Koylara otel yapmak yerine farklı mekanlarla süslemek çok daha akılcı olur.

  Çevreye saygılı işletmeler, sempatik ve şık mekanlar, kaliteli hizmet, benzersiz servis, temizlik ve hijyenik ortamlar yapamayacağımız şeyler değil. Çok daha güzellerini farklı destinasyonlarda hayata geçirebilmeyi başardık. Aynısını bu nadide koylarda da yaratabilir ve dünyanın konuştuğu mutena mekanlar ortaya çıkarabiliriz. Akdeniz, Türk, Fransız ve İtalyan mutfaklarının en güzel örneklerinin tadılabileceği, kaliteli şarapların mevcut olduğu, sadece yat ve teknelerle ulaşılabilen mekanlar yaratmak bizler için hiç de zor olmasa gerek. 

  Ayrıca konaklama hizmetimizd e eksik kalsın, yemeğini yiyen, içkisini içen gitsin yatında, evinde ya da otelinde uyusun gari!

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Zafer Cengiz - 10.04.2015 21:28:31
  Yıllardır tüm dünyada (her türlü engellere rağmen) Sağlıklı gelişmesine devam edebilen turizmde, bugün en geçerli tren SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK kapsamında Çevre Saygısı ve Doğaya uyumluluk değil midir Emir Bey? Bizde hep öne çıkan kolaycılık ve bencillik prensipleri kapsamında bozulan tüm dengeler ise, akılcı çözümlerin sürdürülemediği kanıtlarını sergilerken, önerinizi tekrar gözden geçirmenizi Şiddetle tavsiye ederim. Zira bakir kalan son koylarda zevkle piknik bile yapılır ama, adım atılması Yassahlaşan ve betonlaşan doğanın geriye dönüşü var mıdır?


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun