Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Hayatı ve Yaşamı çözdüğünü iddia eden sahtekar modern zaman evliyalarına gelsin.

  GOÇ NE LA ?

  K-Mahmut amca selam, ne var ne yok nasılsın ?

  M-Oooo Kazım oğlum gelmiş, eyvallah goccum, sağol Varol, sen nassan, anan nasııı, baban nassıı ?

  K- Allah razı olsun abi her kes bomba kıvamında çok şükür. İşlerde tıkırında, yuvarlanıp gidiyoruz işte.

  M-İş derkene ne iş yapıyon olum sen, babangiller geçen GOÇ oldu felan didi emme anlamadım gari.

  K-Doğru söylemişler Mahmut amcacığım yaşam koçu oldum ben. Akredite oldum, 100 saatin üzerinde pratik yaptım, ciddi bir bütçe ayırdım sırf bu iş için, tüm belgelerim, sertifikam tamam, çok şükür hakkını verdim sonunda.  M-O ne la, yaşam goçu da neymiş ?

  K-Aaa sana nasıl anlatsam Mahmut amcam bilmem ki, okey o zaman şöyle söyleyeyim bir çeşit yol arkadaşlığı. Bir hayalin, hedefin yoksa; hayattan tatmin olman, mutlu olman için ne istediğini bulmana yardımcı oluyorum yani. Senin belirlediğin gerçekçi hedeflere stratejik bir plan dahilinde ulaşılmanı sağlayacak eylem odaklı profesyonel bir disiplin aslında bu, ve daha çok çözüm odaklı, interaktif bir süreç.

  M-Türkçe gonuş oolum anlameyyom. Ne hayali, ne hedefi la, yaş yetmüüş iş bitmüş bizde evladım. Hedef derisen eeeçocuğları evlendürdük, torun torba sahibiyiz çoh şükur, bana lazım deel GOÇ MOÇ.

  K-Kendine haksızlık etme Mahmut amcacığım, bir kere yaşyetmiş falan değil, daha altmışlarında seyretmektesin, günümüzde bu orta yaşa tekabül etmekte. Erkenden kontağı kapatmanın manası yok, daha dur sende çok iş var ( ha ha hamanalı pis bir kahkaha ). KOÇ’luk dediğimiz olay çağımızda herkese lazım aslında. Tıpkı psikologlar gibi dönem dönemdestek alınması gereken kişi ya da kurumlar bunlar.

  M-Püsükolojik delümüyüm la ben, ne düyon sen evladım ?

  K-Yo yo tamamen farklı, estafirullah öyle der miyim hiç Mahmut amcam, ayıpsın vallahi. Ben senin koçun olsam yol arkadaşın olarak kendi potansiyelini keşfetmeni ve ortaya çıkarmanı destekler ve sağlarım. Seni motive ederim.  Hedeflerine giden yolda kendine inşa ettiğin duvarları,  güçlü sorular sorarak görmeni sağlarım.  Farkındalığını artırırım. Olaylara, kişilere bazı teknikler kullanarak farklı açılardan bakman için yardımcı olurum. Böyle işte gayet faydalı bir şeysenin anlayacağın.

  M-Yemin billah gafa gitti oğlum bende, devreler yandı, balatalar sıyırdı, hatta trigger gayışım goptu. Heç bişeyanlamadım vallaha. Peki ne deyicez seni soranlara, ne iş yapıyo deyenlere, gurbanlıh GOÇ satıyo disek olurmu aha ha ha ha .

  K-Senin canın sağ olsun amcam, sen ne istersen onu de. ( içinden ) Ulan yıllarını harca, binlerce Avro para yatır bu işe, KOÇ olacağım diye kafayı patlat, hatta yırtın, parçalan, ardından gördüğün muameleye bak mahallede. Bende birazdestek alsam iyi olacak !

   BİREYSEL KOÇ OLMAYA KARAR VERDİM

  O-Alooo Emiiiir merhaba şekerim nasılsın bakiiim ?

  E-Ooo Okşan sağol canım, bomba gibiyim çok şükür, sen nasılsın bakayım, neler yapıyorsun kız ?

  O-Sen hep bombasın zaateen, enerjine hayranım vallahi, formülünü söyle de bizde uygulayalım yani

  E-İyi bal, taze kaymak, sabahları bir avuç ceviz, sigara yok, alkol yok formül bu, ha unutmadan birde hala bekarım ha haha hayt.

  O-Bak o yediklerin haricinde söylediğin şeyde haklısın bebeğim, vallahi bende aynı fikirdeyim senle.

  E-Anlat bakalım Okşan neler yapıyorsun son olarak ?. En son hatırladığım ZORT holding de yönetici asistanıydın, doğru değil mi ?

  O-Evet Emirciğim ama bıraktım o işi, çok sıkıldım orada. Zaten ofis ortamı bana göre değilmiş onu anladım, kapalı kutu, hep aynı yüzler, muhabbetler bile klişe biliyor musun.

  E-İyi güzel şekerimde bunu on yıl sonramı anladın, sen hep benzer işler yapmadın mı daha önce, ben mi yanlış hatırlıyorum ?.

  O-Yok haklısın tabiî ki ama zararın neresinden dönsem kardır şeklinde düşünüyorum artıkım.

  E-Okey o zaman şimdi neler yapmayı planlıyorsun bakim ?

  O-Valla bebeğim Bireysel Koç olmaya karar verdim. Çok araştırdım, çok da ilgi duyuyorum böyle şeylere, yakın çevremde yapan dostlarımda var, gayette başarılılar ve iyi kazanıyorlar yaaanııı.

  E-Eyvallah iyi güzelde o kadar kolay mı kızım bu işler, her isteyen KOÇ olabiliyor mu yani ?

  O-A aa tabıkı olabiliyor. Kurs var bizim mahallede oraya gidicem, sahibi arkadaşım bana indirimde yapıcak hem naaber.

  E-Ooo süper sen ayarlamışsın olayını, hadi bakalım. Peki bu kurs dediğin yer akreditemi, sertifika filan veriyor mu, nasıl çalışıyorlar, yabancı firmamı ?

  O-Ay yok be buranın firması, yabancı filan değil, ortak çalıştığı kimsede yok bildiğim kadarıyla. Belki sende tanırsın sahibinin adı Canan, çok sosyal kızdır. Abidicus GubidicusFull Luxury Resort & Spa’da Wellness müdürüydü zaten geçen sene bıraktı o işleri, sektör değiştirdi yani canım.

  E-Spa yöneticiliği ve bireysel koçluk hizmetleri ha, temelde çok uzak sayılmazlar ha ha ha hoyt.

  O-Ay öyle deme bu işlerde çok para var. Geçen yılda Cavidan diye bir arkadaşım vardı, onunda butiği vardı kapattı, oda Handan abladan el aldı, şimdi şifacılık yapıyor ve Allah seni inandırsın deli kazanıyor. Kız bir senede arabayı yeniledi, bütün sosyete onda, her gün seansı var naaber.

  E-Kahve falı da bakıyor mu bari bu zilli ha ha ha , hatta şimdi senin cadı tanıdığında vardır kız ha ha ha  aman neyse ne canım banane, alan memnun satan memnun, bize profiterol yemek düşer. Anlat bakalım gülüm bülbülüm ben senin için ne yapabilirim ?

  O-Emirciğim senin çevren geniş, herkesi tanıyorsun neredeyse, açıkçası bundan faydalanmak istiyorum, yardımın lazım yani. Turizm camiası ile tanıştır, otellere girmemi sağla, hatta birlikte kazanalım bebeğim.

  E-Canım arkadaşım elbette tanıştırayım, hatta vakit buldukça randevulara bizzat bende katılayım, insan kaynakları derneği yöneticilerinden senin için randevu alayım, hiç sorun değil.

  O-ah canım çok tatlısın, biliyordum yardımcı olacağını, süpersin valla.

  E-Ama olmaz, olamaz imkansız, çok üzgünüm.

  O-A aa o niye be deli, nooldu şimdi anlamadım ki.

  E-Şekerim talip olduğun meslek gurubu gayet ciddi bir olay. Ben çok araştırdım, gayet donanımlı ve bu işi hakkıyla çok iyi bir şekilde yapan birkaç da tanıdığım var. Öyle Ayşe bacı, Fatma abla, Muazzez yenge ile olacak iş değil. Yok o kurs açmış, öbürü elini vermiş, sırtını dayamış böyle olmaz bu işler. Sonuçta sen bu iş için yeterli misin, karakter ve donanım olarak uygun musun bunu bile iyice bir irdelemek lazım, öyle değil mi Okşancığım ?

  O-Allah belanı versin Emir, bende seni adam sandımdı, uyuz şımardın sen şımardın, demişlerdi zaten de ben konduramamıştım. Neysssse bir gün seninde bana işin düşer, gün ola devran döne, baay ( küüüt sertçe kapatılan telefon efekti )

   İşini hakkıyla yapanları tenzih etmekle birlikte; Görüntüde ‘’hayatı ve yaşamı çözmüş’’ bir çeşit modern zaman evliyası kılığında dolaşan üçkağıtçılar konusunda tedbir almakta fayda var. İnsanlara yol gösterme bahanesi ile ki o anlayışın Koç'luk tanımı bu, akıl, fikir vermeye çabalayan (  kendinde bile kıt olanı nasıl verecek o da meçhul ) şifacı ile falcı arasında bir yere kendini konumlandırmış RUH hırsızlarına dikkat. Ucuz olsun diye bu tür insanlardan alacağınız hizmet HİÇ kıvamındada olabilir, yanlış yönlendirmeleri ile ciddi zararlarada yol açabilir aman deyim !.

  Gayet ciddi, gerekli ve bilhassa aydınlanma yaşayan modern zaman insanı için destekleyici niteliği olan bu hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken hususları mizahi unsurlar da ekleyerek satır aralarına yerleştirdik. Konuyla ilgili iseniz şimdi size düşen gerçek ve donanımlı bir KOÇ       ( Coach ) bulup hayatınızı renklendirmek !

  Koçluğun tarihçesi

  Kökeni spora dayanan koçluk mesleği, ismini de spordan almaktadır. Timothy Gallway’in1974’te yayımlanan “The Inner Game of Tennis” kitabı kişisel performansa dair yeni bir yaklaşımın doğduğunun işaretini vermektedir. Hümanistik ve transpersonal psikoloji prensiplerine dayanan bu yeni koçluk yaklaşımı, performansın odağını sporcunun fiziksel aksiyonlarından zihinsel yapısına kaydırmıştır. Bu felsefeye göre sporcu, zihin kontrolünü ve oyunu zihinde oynamayı öğrendiği zaman uygun fiziksel hareket bu süreci takip eder. Bu yaklaşım zamanla sadece sporcuların performansını artırmak için kullanılmaktan çıkıp her alanda kişilerin performanslarını geliştirmek için kullanılmaya başlanmıştır.  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun