Girişimci – Enterprneur (okunuşu - antröpırönör) Ne kadar tılsımlı bir sözcük olduğunu kabul etmeliyiz.
   
  Girişimci, evrensel bir tanımla, herhangi bir konuda yeni bir usul, yol veya yöntem bulan veya uygulamaya koyan kişi anlamı taşımaktadır. Ama genel kanı, bir işi kimsenin aklına gelmeyecek değişik usuller ile yapmaya kalkan kişinin girimci olduğudur. Bu konu ciddi bir aldatmaca olarak kendi pazarını yaratacak şekilde tüm dünyada gelişmektedir. Örneğin aracınızla bir yerde durmak istiyorsunuz, aracınızı sizin adınıza park eden kişi bir girişimci çünkü sizin bu işten para kazanmayı düşünme yetiniz biraz doğrusal düzleme sahip. Diğer bir çarpıcı örnek, internetten simit satışıdır. Seneler önce bu olayı duyurmak için medya uzun haberler yaparak konuyu abartarak köpürttü, öyle ki bu parlak fikrin sahibi ve destekleyicilerini birçok kez ekrana çıkardı ancak bu işin üç aya kalmadan sonlandığını kimse dile getirmedi. Bu çeşit iş heveslerinin girişimcilik olarak adlandırılması ya bilinçli olarak belli pazarlama taktiklerinden biridir veya kara cehalet olarak adlandırılabilir. Pazarlama taktiği genelde bu tip işlerin pompalanması ile ona ayak uyduran veya elinde hazır destekleyici ürünleri olanlar tarafından geliştirilmektedir. Simitçiye teknolojik cihazların satılması, onu örnek alan her şehirde birkaç kişi olsa hiç akla gelmeyen bir pazar oluşmasına yol açar. 
   
  Son aylarda tüm dünyada sosyal medya yönetimi buna ilginç bir örnektir. Herkes her yerde kendisi ve gittiği yerler hakkında etrafa yayın yaparken bunu yapmakta becerisi az olan veya zamanı yeterli olmayan kişiler için medya desteği ciddi bir pazarlama etkisi yaratmaktadır. Nasıl kendimden daha fazla söz ettiririm diye düşünürken farkında olmadığınız paraları bu sözde girişimcilere vererek onların sayılarını artırmakta olduğunuzu sonradan anlayabilirisiniz. Sıkça internetten firmanızın arama motorlarında ilk sıraya yerleşeceği programlar, web sitenizin uçacağı ve internete giren kim olsa önce sizin sitenize uğramadan geçmeyeceği gibi onlarca mesaj alırsınız. Bu işlem girişimcilik sayılabilir mi, şüphem var ancak tartışma devam etmektedir. Konu uçsuz bucaksız ve kuralları da olmadığı için nereye çekerseniz oraya gidecek nitelikte.
   
  Benim dikkat çekmek istediğim konu ise turizm ve yeme içme sektöründe kısa dönemli açılan ve kapanan tesislerin sayı olarak fazlalığı ve buralarda harcanan emek, malzeme ve paranın hiç de küçümsenmeyecek mertebelerde olmasıdır.  Bir restorana girersiniz ve tüm masaların dolu olduğunu, garsonların hızla önünüzden geçerken masaların boşalıp dolduğunu görürsünüz. Birikimiz varsa ve parayı ne yapmanız konusunda kararsız iseniz işte size tam bir girişimcilik serüveni başlangıcı. Zaten işi bilmeniz de fazla gerekmiyor. Hemen bu tesisin ve diğerlerinin nasıl işlediklerine bakarsınız, biraz piyasa bilgisi toplarsınız, etrafınıza evde yemek pişirmeyi bile bilmeyen danışmanları alarak bir yer kiralar, dekorasyona başlar ve ekibi kurarsınız. Girişimci olduğunuz için malzemenin nereden ve nasıl alınacağı, mönü içinde neler olacağı, hangi tür üretim ve servis yapacağınız gibi gereksiz detaylarla uğraşarak vakit kaybetmek yerine işe girişirsiniz. Tesisin rengi bir yerden, dekorasyonu diğer yerden, aksesuarlar evden, süslemeler dostlardan, tabak çanak kopya çekerek, çalışanlar rakiplerden çengelle alınarak işe koyulursunuz. Bakarsınız ki, ilk ay fena değil, üçüncü ay baş başa, altıncı ay gelenler sayı olarak azalmakta, dokuzuncu ay gelirler düşmekte, on ikinci ay çalışanların suratları zam isteğine göre büzülmekte ve siz işten soğuyarak devretmek için etrafta başka girişimci aramaya başlamışsınız. 
   
  Bu basit örneği hizmet verdiğim pazarın bir sorunu olduğu için ele aldım. Belki diğer sektörlerde bundan farklı örnekler vardır. Vurgulamak istediğim, girişimci kavramını yanlış olarak kullanılarak çoğu kişiye farklı gaz verilmesidir. Eğer tanımı evrensel boyuta göre yaparsak, girişim için yenilik şartı vardır ve bu aslında itici bir güçtür. Belki bizde tasarlama ve icat konusundaki eksiklik bizi bu yöne itmiştir veya bu durum toplum içinde bir statü belirtmeye başlamıştır ama içi boş ve ham hayaldir. Konuyu eğer sosyolojik açıdan ele alırsak, kişilerin kendi işinin patronu olmalarının toplumda üst seviyede yer alması bir sonuç olabilir. Başkasının yanında çalışacağına kendi başına iş yapmak ve hele girişimci kartvizitine sahip olmak egoları şişiriyor olabilir. Bugün en fazla sıkıntısını hissetmemiz gereken ancak küçük patronculuk oyunlarıyla yana ittiğimiz marka oluşturamamanın en önemli etkisi budur. Firmalar adeta amip gibi parçalanarak benzer bir sürü ufak atölye veya büroya dönüşmektedir.  
   
  Buradaki dezavantajı algılamak ve anlatabilmek oldukça zordur. Çünkü sistem kendi kabuğunu çok sağlam örmüştür. Diğer taraftan her yıl on binlerce firma ve şirket kurulup on binlercesi yine kapanmaktadır. Aradaki maddi kayıplar nedense kimseyi rahatsız etmemektedir. O zaman bu yanlış sistem çökene kadar bu şekilde gidecek ve doğal ayrışıma uğrayarak evrim geçirecektir. Dikkat ederseniz masum bir kavram veya tanımlama ne kadar büyük sıkıntıları beraberinde getirmektedir. 
   
  Girişimciliğe devam ederek irili ufaklı yüzlerce firmanın yer aldığı endüstriyel mutfak ve çamaşırhane sektörünün hangi noktada olduğunu irdelemeye çalışalım. On bin metrekare fabrikası olan ile on metrekare atölyesi olan iki firma aynı işe teklif verebilir mi? Yanıldınız, rekabet serbest piyasa etkisi ve girişimcilik ruhu ile her projeye her firma fiyat hazırlayabilir! 
   
  ÇÖZÜM NASIL OLABİLİR?

  Girişimcilik ruhu diye dile dolanan tanımlamayı icat tarafına doğru döndürmek her sektörün yararına olacaktır. Sadece bir tek bu işlem yapılabilse, fikri olan teknik insanlar içinde bulundukları firmalar için çalışacaklar, emeklerinin karşılığını alarak konusunda ilerleme sağlamaya gayret edecekler, bunun doğal sonucu ise büyüyen firma kültürü ve iş becerisi artarak çoğalacaktır. Benzer örnekleri restoran veya otel için uyarlarsanız hizmet kültürünü geliştirecek yöntemleri öne çıkarmak olanağı bulunabilir. Eğer biraz itinalı ve olumlu bakış açısıyla konu gözden geçirilirse bu eylemin muazzam bir kaynak olarak kullanılması olasıdır. Çalışma ortamını iyileştirecek, kalite bakımından ilerletecek bu gibi çözümlerin devreye alınması fayda sağlayabilir. Yine de anahtar konumundaki etken işveren ve çalışan ilişkilerini düzenleyecek her türlü görüşün kültürel alt yapısının farkında olarak uzun erimli bir çalışma planının izlenmesidir.      
    
  Bu konunun irdelenmesi ve bazı tedbirlerin alınması hem gerçek girişimcileri ortaya çıkartacak hem de yanlış anlamadan dolayı harcanan paralar ve umutların boşa gitmesini önleyecek özelliktedir. Bir iş sahibi olmak için işin her türlü inceliğini bilmek oldukça önemlidir. Örneğin bir restoran işletmesinde başarı için tek anahtar, bu işe soyunan kişinin masa düzenini, müşteriye hizmet kavramı başta olmak üzere gıdanın satın alınması, kontrolü, pişirilmesi, temizlik, garson denetimi gibi esas işlerin tümü hakkında bilgi ve deneyimi olmasıdır. Ticaretin altın kuralı bir malı alırken kazanmaktır ve eğer bu örnek uygulanırsa kalitenin ilk aşamalardan başlaması tüketiciye daha üst seviyede hizmetin temeli olarak işletmenin tanınması, yıllanması ve ün sahibi olması anlamınadır. Bir sonraki aşama ise marka olmaktır. Dikkat edilirse tüm bu aşamalar belli sıkıntıları taşımakla birlikte işin keyifli olan bölümü hem gelen müşteri memnuniyeti hem de kazanç olarak elde edilecektir. 
   
  Dolayısıyla girişim ve girişimci kavramlarının daha fazla geç olmadan tekrar ve doğru bir şekilde tekrar yapılması ve böylece her sektörde ilerlemenin yollarının açılması anlamına gelecektir. Bazı aşamalar devlet katkı ve denetimi ile yürütülmelidir ve bu çalışma asla özel sektör oluşumuna karşı değil fakat bir düzenleme ve denetleme şeklinde gelişebilir. Belki çok basit bir örnek ancak ileri bir ülkede bir inşaatı teknik olmayan, teknik sorumluluk almayan hiç kimse yapmaz. Çünkü bu zaten olanaksızdır. İşte aramızdaki en bariz fark burada karşımıza çıkmaktadır. Girişimci her istediğini her istediği gibi yapan kişi veya firma değildir. Kurallar içinde yeterli serbestlik ve sektörü ileriye götürecek her türlü çalışma ve ticari faaliyet bu amaca hizmet edebilir. Kamunun düzenleyici etkisi bu aşamada sadece yol gösterici ve düzenleyici bir rol olmalıdır. Bunun tek nedeni ise her ne kadar kişisel gibi görünse de bir girişimci veya yatırımcının her türlü faaliyeti, kazancı ve kaybı kamu varlığı ile doğrudan ilintilidir. Tüm gelişmiş ekonomilerde uygulanan ve sabit olan bir kural, yatırımcının veya girişimcinin harcama ve kaynak tüketimi bakımından kuralsız değil ancak kamu yararının en ön planda olduğudur.  
   
  Bu konuda çok geride olan konumumuzu ne kadar yükseltirsek verimlilik ve yenilikler bakımından ileri ülkelere erişme adımlarını atmaya başlarız. Bu güzel ülkeye çok basit hatalar ve yanlış yönetim nedeni ile boşuna vakit, emek ve kaynak harcatmak doğru değildir. 
   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun