Gelişmeler ve yansımalar

  Danışman Yönetici Feti Kuyucu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  2015 yılı ile ilgili olarak geçen yılki yazı dizimi okuma fırsatı olan sektör temsilcileri ve ilgililer, konuları sosyo-ekonomik olaylar/potansiyeller üzerinden irdelediğimi, fırsatları/tehditleri öz düşünce ve tecrübelerim çerçevesinde rakamlarla izah etmeye çalıştığımı hatırlarlar.

  Genel tespitler ve önerileri kısaca hatırlatmak gerekirse;

  -2015 yılı turizm sezonunda (kitle turizm baz alınmıştı) sosyo-ekonomik olaylar sektörün ve tüketicilerin davranışlarında/karar almalarında önemli parametre olmaya devam edecekti. İlk dört aylık sayısal verilere baktığımız zaman toplam yabancı ziyaretçiler sayısında yaklaşık yüzde 13'lük bir kayıpla devam ediyoruz. Ana kaynak sağlayıcılarımızdan olan ve gelişmelerini dikkatle izlediğimiz RF ve BDT pazarlarında ise daralma diğer pazarlara göre daha yüksek. Nedeniyse satın alma paritesindeki yüksek oranlı düşüş ve şok etkisi ile ortaya çıkan bekle gör davranışları. Rus pazarında gelişmenin böyle olacağını, en azından ilk beş ayda böyle seyredeceğini tahmin ediyor ve bekliyordum, önceki yazılarımda konuyu ele almıştım.  Ancak rubledeki devalüasyonun çok yüksek olduğunu, spekülatif etki içerdiğini, $/Ruble normalleşmesi ile ertelenmiş taleplerin normalleşmeye başlayacağını da ifade etmiş; $/Ruble paritesinde 42-46 bandında normalleşme beklediğimi yazmıştım. Bugün gelinen noktada $/Ruble, 49-50 nin altı test ediliyor. Bence önümüzdeki günlerde gelişmeler, senaryolar (siyasi ilişkilerde iyileşme, petrol fiyatların artması vb.) olumlu bir şekilde yansımaya devam edecek. Bu pazara yönelik temkinli iyimserliğimi koruyorum. Ama proaktif pazarlama desteğini arttırmalıyız.

  -ABD orijinli para piyasasındaki hareket ve beklentilere ilaveten, gelişmekte olan ülke riskleri ve makro ekonomik zayıflıklar tekrar masa üzerine gelince, iç dengeler bozulmaya başladı. Yine daha önceki yazılarda olası beklentilerden bahsederken, güçlü bir dolar yılı olacağını ve parite hareketleri ile yüksek enflasyonun önemini vurgulamıştım. Gerçekten beklentiler realize oldu. $/€ paritesi, beklentilerden hızlı dolar lehine değişti. Bugün ise inişli–çıkışlı süreç devam etmekte olup,  uluslararası otoriteler önümüzdeki dönemde paritede eşitlik ve dolar lehine beklenti içerisindeler. $/TL ve €/TL'de ise bir önceki yıla göre yüksek oranlı $/TL kotasyonları devam edecek gibi gözüküyor. €/TL'de ise yönü $/€ paritesinin belirleyeceğini düşünüyorum.

  -Konaklama sektöründe beklentilerin üzerinde fiyat odaklı bir yıl olacağı beklentisi realize oluyor. Potansiyel kaymalar ve değişmeler baskıyı arttıracaktır. Yapısal problemler devam ediyor; yüksek borçlanmalar, yatırım kararlarında rasyonellik sorunu, kaliteli insan kaynağı eksikliği, finansal yeterlilik problemleri, kurumsal yönetim anlayışı eksikliği, sektör birlikleri arasında uyumsuzluk ve kamu otoritesinin sektör sorunlarına proaktif/düzenleyici yaklaşamaması ve benzeri...  Konaklamada ayrışma net bir şekilde yaşanıyor. Yüksek standartlı tesisler ve yöreler ile diğer bölge ve tesisler, regülasyon beklenen senaryolar içerisinde idi. Bu durumu aslında kendimizi test etmek ve işletme/yönetim körlüklerinden arınmak için bir fırsat olarak algılamalıyız. Maalesef oda sayısını artırmak yeterli olmuyor. Birçok parametrenin bir arada olması gerekiyor. Bunlardan en önemlileri ise; yönetim anlayışında kurumsal düşünce ve rasyonel davranış, yeterli insan kaynağı ve finansal yeterlilik.

  - Sektörün en büyük destekçisi ise son on yıl, özellikle de son beş–altı yılda bankacılık sektörü olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Sektörün finansmana erişmekte şu an itibarıyla hiçbir kısıtı yoktur. Konaklama sektörü, bankacılık sektörü tarafından çok önemseniyor. Büyük altyapı projeleri, enerji projelerinden sonra proje finansmanında ilk sıralarda yer alıyor. Finansman maliyetleri ve vadeler  oldukça makul seviyede. Turizm sektörünün artık en önemli direnci bankacılık sektörünün desteği. Bankacılık, sektör adına çok önemli kaldıraç.

  -Bu yıl, aslında her dönem, şirketler tarafında mali tablolar ve özellikle nakit akışı yönetimi çok önem kazandı. Nakit yaratmak var olmak anlamına geliyor. Hiçbir şirket zarar etmekten dolayı zor duruma düşmez ancak nakit yaratamayan birçok şirket oldukça zor durumlarda kalabilir. Hatta faaliyetlerine son vermek zorunda kalabilir. Biraz öze indirgediğimizde, bu yıl kitle turizminde, özellikle konaklama tarafında doluluk ve fiyat parametrelerinde gelir ve nakit yaratma baskısı hissedeceğiz. Aşağıdaki basit simülasyonda doluluk, fiyat ve maliyet artışları parametreleri sonucu GOP oranlarını inceleyeceğiz.

  Bu yıl özellikle GOP baskısı ile karşı karşıya kalabilecek işletmelerde, gelir kayıpları bir önceki yıla oranla yüzde 33'lere kadar yükselebilir. Bu yıl yönetilmesi  gereken iki mali unsur çok önemli: Öncelikle nakit akışı ardından da operasyonel karlılık.
   
  Gelirleri artırma riskiniz varsa, etkin maliyet yönetimi ve verimlilik artışı ile giderlerden gelir yaratmaya çalışmak en doğru strateji olacaktır.


  2015 KONAKLAMA GİDER SİMÜLASYONU  Danışman Yönetici
  Feti Kuyucu
  fetikuyucu@gmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası
  2018 yılı beklentileri, ekonomi ve turizm endüstrisi eilişkileri
  Kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi ve yüksek sezonda yabancı giriş sayıları
  Turizmde şu anki durumu anlayarak geleceğe odaklanmalıyız
  Matruşka
  Kitle turizminde yüksek sezon, yabancı giriş sayıları ve kur-faiz-parite-enflasyon ilişkisi: 2010 - 2014
  2015 ‘de bizi neler bekliyor?
  Neler oluyor turizmde?
  2013 sonrası Rusya'sını iyi okumak, beklenti ve stratejiyi buna göre oluşturmak gerekir
  Turizm sektöründe 2017 yılı: Hoş mu geliyor, boş mu geliyor?
  Rusya pazarında oyunun yeni kuralları ve yeni düzen
  Rusya pazarında 2016 beklentileri
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetişim
  Sosyo ekonomik krizler / olaylar ve turizm endüstrisi
  Sıcak günler!!!!
  Sıcak günler - 2
  Antalya'nın finansal borçluluğu artıyor
  Gerçek nedir?
  Gelişmeler ve yansımalar
  Güven veren yönetimler ve kurumlar
  Antalya turizminde yüksek sezon yabancı giriş sayıları ve gelir, kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi
  Rusya pazarı üzerine finansal ve yönetsel öneriler
  Sektörde birincil çözüm nakit yaratma gücünü korumak
  2002 İstanbul yaklaşımı, 2006 Anadolu yaklaşımı ve 2016 turizm yaklaşımı finansal yeniden yapılandırma
  Krizlerde başarı için 'başarılı kriz yönetişimi'
  Sosyo ekonomik krizler, olaylar ve turizm endüstrisi II
  Tahsislerin süresi uzatılmalı, finansal destek artırılmalı
  Bankacılık ve turizm sektörü ilişkileri üzerine
  Şimdi tahsisleri uzatma zamanıdır
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetim
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun