Son zamanlarda artarak karşılaştığım bazı maddeleri paylaşmak istiyorum. Turizm aslında iyi yönetilirse çok kazançlı olabilecek bir sektör ve ülkemiz buna alt yapı olabilecek en önemli unsur olan tabii kaynakları sınırsız, doğal ve tarihi medeniyet kalıntıları bakımından dünyada eşi benzeri olmayan bir ülke. Peki, biz neden bu nimetin farkında değiliz? Veya tersine belki de farkındayız ama fazla umursamıyoruz. Her iki koşul da fazla kabul edilebilir bir anlam taşımıyor aslında.

  Turizm yatırımı yapmak ne anlamla geliyor diye sorgulansa buna farklı çeşitli pek çok yanıt alınabilir ancak bir marka yaratmak ve dünya çapında isim olmak gibi bir yanıt almak çok zor. Bunun kişisel, toplumsal ve yöresel nedenleri pek çok detayı üzerinde taşıyabilir. Öncelikle tesisin yapımında fazla güç harcayıp işletme sırasında tıkanma olduğu en fazla gözlemlenen bir olgu. Bir diğer önemli etken ise el yordamıyla iş yapmak alışkanlığının adeta üzerimize deri gibi yapışmış olduğu gerçeğidir.

  Mutfak önemli bir planlama sürecini gerektiren çok teknik bir konudur. Bunu büyük projelerde ev mutfağından örnekleme yaparak basite indirgeme çabalarını hayretle karşılamamak olası değil. Çok basit ve temel olan tek fark, ev mutfağında pişirdiğiniz sizin damak tadınıza hitap eder ve bu işi yaparken harcamak zorunda olduğunuz malzeme, enerji, zaman pek de önemli değildir. Ancak endüstriyel bir mutfak bir dizi olmazsa olmazları beraberinde getirerek işletmeye kazanç sağlamak zorundadır. Dolayısıyla kurgu da tam buna göre yapılmalıdır. Bir mutfağı veya benzer şekilde çamaşırhaneyi planlamak için o kadar fazla değer ölçüsüne gereksinim olur ki kullanılacak verilerin birbirleri ile olan ilişkileri ayrı bir önem taşımaktadır.

  HANGİ CİHAZ ALINMALI, NEDEN?


  Yatırımlarda en fazla karşılaşılan sorun fiyat ve değer ölçütlerinin karşılaştırılamaz derecede girift hale getirilmesidir. Genel alışkanlık dip rakamın üzerinden pazarlık yapmaktır ancak bu yöntem son derece yanlış sonuçları da beraberinde getirmektedir. Belki de yatırımcının bazı doğru soruları sormasına gereksinim var. İşe teklif edilen cihazı sorgulamakla başlanabilir. Neden bu cihaz önerildi ve bunun alternatifleri neler? Tabi ki burada uzmanlık gerektiren bir farklı nokta ise teklif edilen cihazlar arasında mevcut benzerlik ve üstün farkları kimin ve nasıl ortaya çıkartacağıdır. Çünkü hazırlanacak bir değerlendirme listesi bu farkları tartışma yaratmayacak şekilde açıklıkla ortaya koyacak özellikte olmalıdır.

  Aynı malzemeler kullanılarak imal edilmiş iki cihaz arasında fiyat bakımından fazla fark olmaması beklenir. Eğer fark kabul edilebilir değerler olan %5 veya %8 i geçerse cihazların ikisini de sorgulamak gerekir. Üretilen ve satışı yapılan cihaz adetleri fiyat ve indirim oranlarını doğrudan etkileyecek önemli göstergelerdir. Ancak bunun dışında teknolojileri, emniyet tertibatları, saç kalınlıkları, çalışma süreleri, ömürleri benzerlik gösteren cihazlar arasında büyük fiyat farkları cihazlardaki bazı eksiklikleri işaret etmelidir. Eğer bu alışkanlık ve bilince erişebilirsek sektörde belli çizgilere ulaşarak endüstrinin de buna paralel olarak gelişmesine katkı yapılacağından kuşku yoktur.

  Çoğu konuda yeni kavramlar üzerine çalışmak yerine mevcut olanın iyileştirilmesi sisteme belli bir hız kazandıracak yapıya sahiptir. Bugün sadece yabancı ihalelerde kredi veren kuruluşun baskısı ile uygulanan FIDIC – Dünya Müşavir Mühendisler Birliği kuralları içinde en ucuz teklif şüphe ile bakılması gereken teklif durumundadır. Çünkü teknik şartnameler tarafından tanımlanan özelliklerin ve kullanılması gereken malzemelerin parasal anlamda çok farklı olmayacağı basit bir hesap ve mantık göstergesidir. Buradan hareketle, alınması gereken cihaz hakkında karar verirken dip rakam yerine onun teknik kabiliyetleri, yapısı, hizmet verme süresi yanında çok önemli bir diğer özellik olan işletme masrafları incelenmelidir. Ne yazık ki işletme projelendirme ve satın alma sırasında sürekli olarak ihmal edilen bir kalem olarak durmaktadır. Hâlbuki tesisin müşteri kabul etmesiyle birlikte işletme masrafları çoğu zaman moral bozucu etki yapmaktadır. Sonradan fark edilen ve bir şekilde kabul edilen bu durumun yeniden düzenlenmesi veya iyileştirilmesi olanağı ancak hatırı sayılır mertebelerde tekrar yatırım yapmakla olacaktır ki bu büyük masraf kapıları açmaktadır.

  SEKTÖR NASIL DÜZELEBİLİR?

  Turizme sadece gelen turistin ağırlanması ve ondan gelecek maddi kıymetin toplanması olarak bakmak bir dizi yanlışları beraberinde getirmektedir. Öncelikle tesislerin artık bu zamanda elde edilen bunca deneyim sonrasında daha uygun rakamlarla yapılması gerekir. İddialı ve şatafatlı tesisler yerine her türlü fonksiyonu çözülmüş, kullanıcı ve işletme kolaylığı olan, enerji harcaması kıt, atık seviyesi en düşük ve çevre dostu projeler üretmek zamanıdır. Tesisin ne kadar pahalı yapıldığı değil ancak odaların kaç para bedelle pazarlandığı ve dolayısıyla yatırım geri dönüşünün ne kadar kısa sürede olacağını hesaplar duruma gelmemiz gerekiyor. İşte bu noktada inşaatın şekli, tarzı, hem içte hem dışta kullanılan malzemeler önemli hale gelmektedir. Eğer kullanımı dayanıklı olan malzemelerle ve daha çok yerli ürünler kullanmakla sektörde önemli değişiklikler olabileceğini düşünüyorum. Eğer bu eşik aşılırsa sanayici de taklit ve butik tür malzemeler yerine daha endüstriyel imalatlara yönelecektir. Her zaman bu tür davranışlar domino etkisi yapacak özelliktedir.

  Endüstri dayanıklı mal üretmeye başladığında kalite arayışı yabancı ürünlerle arasındaki farkı kapattırabilir. İşte bu nedenle fiyat ve değer karşılaştırmasını sıkça yapmak ve makul fiyatlarda kalmak sektör için çok önemli bir kıstas olacaktır. Böylece fason veya merdiven altı imalatçıları ya sistemlerini değiştirecekler veya piyasadan çekilecektir. Kaliteli ürün almaya başlayan tesisler için de geri dönüş çok zor olacaktır. Her aksamı belirli olan ve örneğin iki ayrı firma tarafından üretilmiş aynı ebat, kapasite ve kullanım özelliğine sahip olan iki ürün arasında büyük farklar oluşuyorsa kalite sorgulaması yapılması tavsiye edilmektedir.

  Pazar henüz bu tip bir davranışa hazır olmadığı için fiyat ve değer sorgulaması yapıldığında üretici firmanın suçlanması, gurur vesilesi yapması, fiyatı daha fazla kırma gibi bazı etkisiz olaylar içine girmek istemesi ilginç bir göstergedir. Aslında tüm ürünler için kalite çizgisinin belirlenmesi ve buna uygun davranışlar oluşması yatırımlarda büyük faydalar sağlayacak noktalardır. Sektör paydaşlarının bunun tersine olan uygulamaları desteklemesi beklenmemelidir. Turizme destek veren her sektör ve çalışma kolu aynı kafa yapısına sahip olursa ancak o zaman toptan kalkınma ve ilerleme söz konusu olacaktır.   Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun