Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Misafir- Ahanda işte oda gartlarımız, otel misafiriyiz gardaaaşş. Kapı Güvenlik- Teşekkür ederim beyefendi, ayakkabı gurubuydu sizinki değil mi? Misafir- He he aynen oyle, hadin aç şimdi bariyeri de içeri girek bah tahsimetre çatır çatır gece tarifesinden yaziyor vallaha bize. Kapı Güvenlik- Elbette efendim buyurun iyi istirahatler.

  Otel kapısındaki güvenlik görevlisi ikna olmuş bariyer açılmış beş otel misafiri bay taksiyle uzun yokuşun başındaki ana binanın önüne gelmişlerdir. Döner kapıdan fırlayarak çıkan bellboy ve diğer güvenlik görevlisi taksinin kapısını açıp misafirleri karşılamak isterler. Ancak misafirler taksi şoförüyle beraber sigara içme bahanesi ile oyalanmaya çalışırlar. Nitekim bellboy ve güvenlik görevlisi bir süre sonra üşüyerek içeri girer. Fırsattan istifade eden otel misafirleri önce taksicinin parasını öder ardından ise bagaj kapağını açmak üzere hamle yaparlar.

  İçeride çaktırmadan kuytuya yatmış olan bellboy ve güvenlik görevlisi çok geçmeden gördüklerine inanamayacakları bir sahne ile karşılaşırlar. Bagajdan mini minnacık elbisesi ile her halinden kuzeyli olduğu aşikar dünyalar güzeli bir sarışın, havaalanı misali piste iniş yapar. Kısa süren şaşkınlıklarını atlatan görevli gençler, her an patlama ihtimali olan bu canlı bombanın oteldeki varlık sebebini ve neden bagaj seyahatini tercih ettiğini anlamak üzere, ayakkabı gurubunun bu beş değerli üyesine sormak gafletinde bulunurlar.

  Ne, neden, niçin ve nasıl ?.

  Misafir- La olum garıştırmayın, işinize bahın siz hadee

  Bellboy- Aman efendim olur mu hiç öyle şey, önce resepsiyona uğramanız gerek !

  Misafir- O niye ki ?

  Bellboy- Kayıt için efendim

  Misafir- Hay kaydınıza soh….

  Bellboy- Efendim, bişimi dediniz ?

  Misafir- Yoh yoh tamam, evet bacım sen ney istiyon söyle baa

  Resepsiyonist- Hanımefendi misafiriniz mi ve sizinle mi kalacak acaba ?, eğer konaklaması olacaksa onun içinde ödeme yapmanız gerekir.

  Misafir- Nassı yani bizim odamız var goccaman bacım, sığışırız sorun olmaz bizde yaavv

  Resepsiyonist- Nasıl yani hepiniz aynı odada mı…… hmm her neyse, öyle değil beyefendi hem ücret ödemeniz hem de hanımefendinin otelde konaklaması için kimlik bilgilerine ihtiyacımız var.

  Misafir- Bu hatun içinde para ödeyeceyik öylemi ? kaç guruş verecez bari ?

  Resepsiyonist-250 Euro efendim, hanımefendi gurubunuzdan olmadığı için farklı fiyat uygulamamız söz konusu.

  Misafir- Ohhaaa la ben bu garıya o gadar para vir……tööbe estafirullah bu nasıl gazzıh fiyat boyle yahu, hemi oda bizim guruptan , bah  altı kişiyiz aynı guruptanız yani, oda ayaggabıcı hi ho ho ho ha ha ha, la olum kazım, Hamit, irfan, mamut gülsenize la ( ha ha ha ha lobi de kahkahalar yankılanır )

  Misafir- Bacım yohmu bunun bi çaresi gurban olim çoh para bu yaavv, hem bah istersen sende misafirimiz ol, fiski felan var odamızda, hem be suvitde galıyom, gerçi sen biliyorsundur ya he he he

  Resepsiyonist- Teşekkür ederim çok naziksiniz, ancak üzgünüm Kudbettin bey ücretini öderseniz hanımefendi sizinle birlikte konaklayabilir otelimizde

  Misafir- Tamam onu alnadıh da adımı nereden biliyon sen şekerpare onu şeyedemedim ben

  Resepsiyonist- Biraz önce kapı güvenlikten bilgi geldi adınızı ve oda numaranızı söylemişsiniz, oradan biliyorum, ayrıca gece müdürümüzü ve güvenlik müdürümüzü de aradım birazdan yanımızda olacaklar, onlar sanırım sizin sorununuzu kolaylıkla çözebilir ( ki ki ki kısık bir sesle kikirdeme efekti, şekerpareyi birazdan görürsün sen kıllı neanderthal)

  Birkaç dakika sonra gece müdürü ve güvenlik müdürü lobide olurlar. Misafirlerin sorunu ile ilgili gerekli brifing resepsiyonist tarafından biraz önce kendilerine en sıcak şekilde aktarıldığından ve nerede ise her sezon aynı tarihlerde benzer rezillikler ile uğraşmak zorunda kaldıklarından antremanlıdır her ikisi de. Önce yalancıktan resepsiyonist kızcağıza küçük bir fırça atılır;

  Gece müdürü- Evladım sen misafirlerimizi neden bekletiyorsun bakayım. Ayıp değil mi gecenin bir yarısı lobide insanları bekletmek. Gelin beyler birer kadeh bir şey içelim diskoda, ardından odanıza çıkar dinlenirsiniz, hem içkiler benden hi ho ha ha ha

  Misafir- Bah gordünmü goncagül adam nasıl çözdü iki daggada olayı, sen bize burada rampa yap dur, yuruyun la gundiler disgoya gidiyoz, Yegatarina gel canikom sen goluma gir

  Gece müdürü misafirleri asansör ile diskoya indirirken, güvenlik müdürü gerekli hazırlıkları yapmak için önceden merdivenlerden inmiş ve diskonun kapısında bekler haldedir. İçeriden gelen son moda bol gümbürtülü müzik sesi gayet davetkardır. Garsonlar tarafından kapıda karşılanan misafirlerin içeri girmesinin ardından kapılar kapanır ve sıkıca kilitlenir.

  Misafir- Yaa bişi sorucam sayın mödürüm burada niye heç  insan neyim yoh, geçmi galdıh yauvv

  Gece Müdürü- aaaa hiç olmaz mı Kudbettin beyciğim, bakın şu arka kapıdan giren beyaz elbiseli gençler bizim mutfak çalışanlarımız, barın üzerinden atlayanlar ise garson ve barmen arkadaşlarımız, ellerinde kepçe ve tavayla gösteriye katılacak olan yeşilli gurup ise stewardlar ve son olarak da güvenlik departmanımızın yağız delikanlılarını sizle tanıştırmak istiyorum. Bakın şimdiden otuz kişi falan olduk, eğlence başlasın değil mi ? Evladım DJ patlat bakalım oradan şöyle sağlamından bir parça meselaaa PıtBull’dan I KNOW YOU WANT ME olabilir ha ha ha hay……çocuklar çember yapalım lütfen, beyler başlıyoruz !
  Sonrası malum.

  Her yıl hemen aynı tarihlerde Antalya birçok firmanın fuar, seminer, tanıtım ya da toplantı etkinliklerine ev sahipliği yapmakta. Binlerce katılımcı aileleri ya da münferit olarak ülkenin her bir köşesinden şehrimize akın ediyor. Kış sezonunda doluluklarımızı borçlu olduğumuz bu guruplar her ziyaretlerinde tatsız birçok olay yaşanıyor. Çoğu problem büyümesin düşüncesi ile konuşulmayan ve kapatılan bu tatsızlıklardan dolayı bilhassa bayan meslektaşlarımız hem taciz ediliyor hem de ciddi saygısızca hakarete uğruyor.

  İpini koparmış birkaç kendini bilmez adrenalin bağımlısı yüzünden insanlar sektörden ve meslekten soğutuluyor. Yukarıdaki örnek gerçek yaşanmış bir hikayeden derlendi ve bizzat mağduru tarafından bana aktarıldı. Ancak her zaman işler bu hikayede olduğu gibi gitmiyor ne yazık ki. Her yönetici çalışanını benzer şekilde korumak konusunda bu kadar fedakar değil.

  Bu örneğin haricinde aracının arka koltuğunda üzerine pardesü atarak otele bayan sokmak isteyeninden, kattaki maid’lere ilişki teklif edenlerine, resepsiyonist hanımdan telefon numarası isteyenine, spa’da masörleri taciz edenine, odası olduğu halde lobi tuvaletinde apdest alanına değin uzun bir liste yapılması mümkün.

  Ancak yinede Anadolu’nun bağrından her yıl aynı tarihlerde göçmen kuşlar misali koparak gelen bu az gelişmiş güruha otele girmeden evvel bir info verilebilir. Ya bizzat acentesi, ya organizasyon firması ya da otel yönetimi tarafından verilecek bu bilgilendirmenin içeriği şu şekilde olabilir;

  Oteller genelev değildir !

  Otelde çalışan hanımlar buraya ekmek paralarını kazanmak amacı ile gelirler !

  Taciz ettiğiniz her kadının sizin eşiniz, kardeşiniz ya da kızınız olduğunu düşünün, hemen vazgeçeceksinizdir.

  Toplantı için geldiğin otele kadın getirilmez. Bu konuda ısrarcı iseniz bunun bile bir üstüruplu yolu vardır. Adam gibi parasını ödersin ve konuğunu odanda misafir edersin.

  Namaz kılmak için hemen her tesiste zaten mescit var ancak abdest için lütfen odanızı kullanınız. Zira lobi tuvaletinde ayaklarını yıkayan bir gurup adam ülkemize golf oynamak için gelmiş yabancı ziyaretçileri korkutur.
  Açık büfe adı üzerinde zaten birkaç saat boyunca açık. Tabağına kat çıkmana gerek yok. Yiyebileceğin kadarını al doymazsan sonra yine git al. Çöpe dökülen tonlarca atık yemek açlık çeken milyonların rızkı, bunu bir düşün.

  Çok ağır oldu konuklarımız rencide olur demeyin. Yukarıda saydıklarımı yaşamamak adına bunların infosunu baştan vermek en kestirme yoldur. Hoş bu düşüncedeki evrimini tamamlamamış kıllı neanderthallerin rencide falan olacağı da şüpheli. 
  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun