Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Sizleri bu kez bir beyin fırtınasına çıkartmak istiyorum. Bedava bir nükleer santrale sahip olmak ister misiniz veya devasa bir hidro elektrik santraline? Şaka değil, örneklerle ciddi bir konuyu anlatmaya gayret edeceğim.
  Çünkü, bugün içinde yaşadığımız iletişim ve bilgi aktarımı çağında belki de en fazla zihnimize kazınmaya çalışılan şey enerji gereksinimi ve bunu elde etmenin çeşitli metotlarının ne kadar zor olduğudur. İşte bu nedenle örneğin güneş ışınlarının her yerde görüldüğü ülkemizde hatta yaz ayları boyunca güneş nedeniyle bunaltıcı anlar yaşadığımız ülkemizde ısrarla her türlü çevre riski ve tehlikesi barındıran nükleer santral inşası inadı devam etmektedir. İlginç olan üretim sektöründeki fabrika ve imalathane sahibi kişilerin yani sanayici adı verilen kişilerin de bu adeta doğma olan bilgiye inandırılmış olmalarıdır. Dünyaca genel kabul gören bir düşünceye göre gereksiz olmasına rağmen inşa edilen bir yol, köprü veya santral bir süre sonra gerekliymiş gibi kabul görmektedir. Politikaların yanlışlıklarını onu savunan politikacının bilgisizliğine vererek çok farklı bir konuyu ele almak istiyorum.

  Bedava enerji üretim merkezi öyle ilginç bir yapıya sahip ki, içinde cihazlar, personel, çeşitli kimyasal tehlikeli atıklar, dünyayı zehirleyecek ve tehdit edecek silah yapımına olanak verecek düzenekler yok. Radyasyon olmayacağı için çocuklarımızın 30-40 yılının lösemiden uzak sağlıklı bireyler olarak yaşam sürdürmeleri garanti. Atıkların hava, su ve toprağa karışarak zehir olarak tekrar bize dönme olanağı da yok. Acaba bu üreteç karbon ayak izini* ortadan kaldırdığı için küresel ısınmaya olumlu katkısından da bahsetsek mi?

  Son yıllarda moda adlandırmasıyla akıllı binalar her tarafı sarmış durumda ve bu binalar içinde ısıtma ve soğutma sistemleri konfor olgusu çerçevesinde ayarlanarak içinde yaşayan canlıların rahat zaman geçirmesine neden olacak düzeneklerle donatılmıştır. Diğer taraftan 20-30 yıllık eski binalar sadece ısıtma sistemine sahiptir. Güncel bir enflasyon etkisine uğramış olan adım başı AVM ler büyük halk kitlelerini içinde barındırmaktadır. Ticari ve idari hem kamu hem özel sektör binalarını da işin içine alırsak tüm yapıları kapsamış olabiliriz. İşte tüm bu yapılarda iç hava sıcaklıkları 1ᵒC düşürülse elde edilecek kazanım teknik olarak %5-8** arasındadır. İnsan vücudunun normal bir çalışma ortamı için gerek duyduğu ısı 19-21ᵒC arasıdır. Bu ısı derecesi oturma odası, banyo gibi nispeten daha az kat giysi ile yaşanan mahallerde 1-2ᵒC daha yüksektir. Bu bilgiyi bir kenara koyarak bazı tespitleri paylaşmak istiyorum ama siz de kendi tespitlerinizi not edip yazıyı bir kez daha okursanız sevinirim.

  Genel kabul gören uluslar arası normlardaki bu sıcaklık değerleri ülkemizde 6-8ᵒC fazladır.
  Hele resmi daireler ve kamuya açık mahaller, otobüs ve trenler da dâhil olmak üzere gereğinden fazla sıcaktır. Bu sıcaklık değeri iki temel etki yapmaktadır. Birinci ve önemli etken boşuna ısıtılarak harcanan muazzam enerji miktarıdır. Buna paralel olarak ortamın hava kalitesini vücudun gereksinim duyduğundan fazla bir değerde tutarak terleme ve sıcaklığa bağlı rahatsızlık hissi şeklinde ortaya çıkarak bazı sağlıksız ve çalışma şartlarına ters olan belirtileri yaratmaktadır. İkincisi etken ise iç ve dış sıcaklık farklarının çok olması nedeniyle vücudun adaptasyon olanaklarının azalarak hastalık riskinin artmasıdır. Burada çok önemli olan ancak henüz değeri anlaşılmamış havadaki nem oranına da dikkat çekmek gereklidir. Ortalama %40-70 olması gereken bu oranın ayarlanma olanağı olmadığı zaman bireyin sağlıklı çalışma ortamı dengesi bozularak mevcut rahatsız ortam onu hissedilir veya hissedilmez rahatsızlığa yöneltir. Burada bahsi geçen konunun iyice irdelemesini yaparsanız belki de çok basit olarak sağlıklı bir şekilde geçirebileceğiniz bir kış veya yaz döneminin ne kadar hastalık riski taşıdığını görebilirisiniz. Isı kadar soğuk hava da sağlığa tehdit oluşturmaktadır.       

  Bireysel ısıtma ve soğutma cihazları hesaplara göre merkezi sistemden %35 daha az verimlidir.
  Buna rağmen neden bu ülkede kombi sistemine girilmiştir bunu anlamak olanaksızdır. Isıtma sistemlerinin etkisi sadece bu taraftan ele alınsa ülkenin içinde olduğu enerji darboğazını aşmak için önemli bir aşamaya geçmek olasıdır. Kısa yoldan projelerin bu tarzda oluşmasına olanak verecek düzenlemeler ile elde edilecek büyük tasarruflar söz konusudur. Buna ek olarak eğer binaların tasarımı ve yapılışı sırasında sadece iklim şartları değil ancak ısı pompası oluşturacak toprak ve havadaan katkı sağlamak da olasıdır. Yine benzer şekilde labirent ve diğer depolama teknikleri üzerine kafa yormak gereklidir. Yüksek tavanlı ve geniş girişli binalar yerine daha estetik ancak ekonomik çözümlerin devreye alınması gerekiyor.

  Çoğu kez dikkat etmediğimiz bazı teknik bilgilerin vatandaşa anlatılması ve hep birlikte elimizdeki kaynakların korunması ve dikkatli kullanılması yoluna girmek olasıdır. Örneğin çok sıcak günlerde klima sistemlerini soğuk derecelere getirmenin hiçbir fayda sağlamayacağını anlamak ve bu bilgiyle eldeki cihazdan daha fazla verim almak olasıdır. Soğutma sistemlerinde önemli riskler iç hava ısısı ve nem oranı ile ortaya çıkmaktadır. Genel prensip olarak dış hava sıcaklığı ile iç hava sıcaklığı arasında olması gereken sıcaklık farkı 7ᵒC olmalıdır. Daha büyük fark ciltte problemler yaratmaktadır.

  O halde hem ısıtma hem de soğutma sistemlerinin kullanılması, çalıştırılması ve elde edilen fayda üzerinde uzun soluklu düşünmek gerekiyor. Burada bahsi geçen konularda gerekli tedbirler alınırsa neleri elde edeceğimizi kolaylıkla görebilirsiniz.  

  Bedava enerji nasıl üretilecek?      
          

  Buraya kadar bahsedilen kısa teknik bilgilendirme sonucu, elimizde olan ve gereksiz yere harcanan enerjinin çok ufak tedbirler alınarak ziyan edilmeden geri kazanılabileceğini düşünmek ve gerekli tedbirleri alarak büyük tasarruflar elde etmek olasıdır. Ancak bu iş için kamu hassas davranarak belli kural ve uygulamaları devreye sokmalıdır. Eğer sadece kamu binaları bahsi geçen tasarruf önlemleri kapsamına alınsa bile kazanımların büyüklüğü ortaya çıkacaktır. Hem enerji maliyetinden şikâyet eden hem de hiç önlem almayan bir genel düşünce sistematiği yıkılmalı ve yerine vatandaşa bu yöntemleri anlatarak onlarla birlikte bir çalışma ortamı hazırlanmalıdır. Çünkü enerjiyi fayda etkisi bitince ortama atılan bir değer olarak görmek gereklidir. Ne kadar fazla fayda sağlayıp ne kadar az atık olarak kullanırsak o kadar fazla paranın cebimizde kalacağını öğrenmeliyiz. Bu konuda devletin tasarrufu cesaretlendirici yönde alması gereken o kadar çok usul var ki, bir şekilde güle oynaya millet sathında büyük kazanımlar olasıdır. Çünkü şu anda enerji maliyetleri bir evde çok büyük masrafa karşı gelmektedir. Artık sosyal devlet kavramını benimseyerek hele enerji gibi tüketilen ve geri gelmeyen kaynakları çok titiz kullanmak gereklidir. Hep şikâyet ettiğimiz küresel ısınmanın ve bunun sonucu mevsim dengesizliklerini de önlemeye büyük bir adım atabiliriz.

  Diğer çok önemli bir eksiklik ise sigara yasaklarıyla dış alanlarda oluşturulan sıcak yaşam noktalarının çevreye verdiği zararın farkında olmamaktır. Çünkü ortam ısıtması için kullanılan ısının geri dönüşüm olanağı olmadığı gibi doğrudan havada yükselerek iklim sorunlarının yaratılmasına yol açması ciddi olarak ele alınması gereken bir problemdir. Asla unutmamamız gereken bir husus ise dünyanın bir yerinde yapılan hataların tüm dünya tarafından karşılanmasıdır. Eğer biraz hassas olarak konuyla ilgilenir ve çalışmaları izlersek, bugün şikâyet ederek hayıflandığımız mevsim değişimleri ve aşırı hava koşullarının neden oluştuğunu anlarız. Ama daha da önemlisi, gelecek on yıllarda bugün almadığımız tedbirlerin ne büyük mertebelere ulaşacağının bilincine varmaktır.     

  Son bir tartışma daha açmakta fayda görüyorum.
  Enerji gereksinimi için sürekli santral yapılması gerekli ve şart mıdır? Basit mantık bunu böyle yönlendirmesine rağmen, üretilen enerjinin nasıl dağıtıldığı, kullanıcıların bu sürece katkılarının incelenmesi önemlidir.   


  (*)Birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür

  (**)http://www.carbontrust.com/resources/guides/energy-efficiency/heating,-ventilation-and-air-conditioning-(hvac)  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun