Turizm çok hassas bir sektördür. En küçük olumsuzluktan feci şekilde etkilenir. Ekonomi de öyle değil mi? Yönetim hataları, ülkedeki huzursuzluklar, siyasi çekişmelerin seviye kaybetmesi, hemen ekonomiye tesir eder. Borsa çöker, faiz ve döviz süratle tırmanır.
   
       
  Sıcak para ve yabancı sermaye ürkektir. Büyük kazançlar olduğu için piyasaya girerler, ama en küçük bir riski gördükleri zaman da, vakit geçirmeden kaçarlar. Türkiye bunu en fazla yaşayan ülkelerden biridir. Artık bu konuda tecrübe kazanmış olmamız lazım.
      
   Uluslararası ekonomi, öyle fazla böbürlenmeyi ve gerçekleri aşan güveni pek taşımaz. Sükûnet, sakin bir ekonomik iklim ve oyunun kurallara göre oynanması halinde, güçlü bir ekonomiden bahsedilebilir. Aksi halde iktisadi gelecek hep tehlikededir.
       
  Yerli sermaye pek yabancı sermaye kadar ürkek değildir ama onun da panikleri vardır elbette. Siyasi istikrar dağılmaya başladığında, yerli sermayemiz çalan alarm zillerinden rahatsız olur. Bunu da tabii karşılamak gerek ama asıl tehlike, yatırımcıyı korkutan gelişmelerdir. Planı yapılmış, parası ayrılmış büyük işler için tam kazma vurulacakken meydana gelen istikrar dağılımı, büyük ve belirsiz rötarlara sebep olabilir ki, bundan hepimiz zararlı çıkabiliriz.
      
   Siyasi istikrarsızlık ve siyasi çatışmalar yaz aylarına denk gelirse, bundan ilk hırpalanan turizm sektörü olur. Turizm sektörü deyip geçmeyin, ülke ekonomisine en az 30 milyar dolar kazandıran, dolaylı yoldan 30’dan fazla iş sahasına hayati kan pompalayan ve milyonlarca kişiye ekmek yediren bir sektördür turizm.
       
  Türk turizmi iki-üç yıldır bütün zorluklara göğüs gererek, ülkenin parlak yıldızını soldurmamaya çalışıyor. Sigara yasağı, alkole yönelik mahalle baskısı, terör belası gibi engellere rağmen, turizmin bayrağı yere düşmedi. Ama artık yatırımcının tahammülü tükenmek üzere. Tatil için Türkiye’yi seçenlere huzursuz bir ortam yaratılıyor. Restoran ve otellere yasaklar, ağır vergi yükleri getiriliyor. Ülkemizde içki yasaklanıyormuş gibi Avrupa’da yayılan hava, turist trafiğimizi İspanya ve Yunanistan’a çevirmeye başladı. Buna bir de siyasi kavgalarımızın etkilerini eklerseniz, meydana hiç de hoş olmayan bir tablo ve bilanço çıkacaktır.
       
  50 yıldır turizm işinin içindeyim. Turizmi yazmaya başladığım yıllarda, ülkemize gelen turist sayısı, yok denecek kadar azdı. Bugün ise dünyanın yedinci turizm ülkesiyiz ve gelir pastasından da, rakip ülkeleri çok kıskandıran büyük paylar almaktayız. Yarım asırda nereden nerelere geldik. Tuğla tuğla üstüne koyarak yükselen ve büyük emekler sarf eden Türkiye, bugün yapılan yanlışlar yüzünden, irtifa kaybetmeye başladı. Oysa yanlışa yönelme yerine doğruları arttırmaya çalışsak, turizmden sağladığımız dövizi birkaç katına çıkarırız.
       
  Şunu kabul etmeliyiz ki, siyasi gerginlik Türk turizmine çok büyük zararlar veriyor. İktidarıyla muhalefetiyle ortalığı germemeye, hassas bir sektör olan turizmin önünü tıkamamaya çalışmalıyız. Demokrasilerin güçlü olduğu ülkelerde, turizm daha rahat gelişebiliyor. Demokrasiler ise besinlerini kavgadan değil, uzlaşmadan sevgiden ve hoşgörüden alıyorlar. Bir demokrasinin sağlam temeller üzerinde yükselmesi ve yaşaması için, diyalog kapısının sürekli açık kalması ve toplumda yeşeren tüm fikirlere saygı gösterilmesi gerekiyor. Önce dinlemesini öğrenmeli ve fikirlerimizi karşımızdakine uygarca anlatmalıyız. Artık bambaşka bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyada kavga, itişme, çatışma fazla taraftar ve sempati toplamıyor. Hele yaşadığımız bölgede, huzura tam muhtacız. İçte ve dışta sulh içinde yaşamalı, kimselere bir şeyler dayatmaya kalkışmamalı, komşularımızı rahatsız etmemeli, burnumuzu her yere sokmamalıyız.
       
  Sadece turizmin ayakta kalması, ekonominin sağlığının bozulmaması için değil, adımlarımızı milletimizin huzur ve refahını düşünerek de atmalıyız. İktidarı da, muhalefeti de buna dikkat eder, ortalığı germemeye, ülkenin ve yurttaşların huzurunu bozmamaya özen gösterirlerse, bundan hepimiz karlı çıkarız. 
   

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Mustafa Doğru - 11.06.2013 23:00:49
  Can bey doğru yönlü saptamalarınızdan sonra faiz lobisi üyesi damgası yemeniz an meselesidir :)
  turizmdebuaksam - 12.06.2013 09:05:31
  Tahsis vereceksin, teşvik vereceksin, otel yapmak için kredi vereceksin ama turizimin birinci kalem olan alkolü yasaklayacaksın. Sürekli cezalar yağdıracaksın, SGK memurlarından soluk aldırmayacaksın, saçma sapan telif hakkı denen absürt bir kanun çıkaracaksın, ormanları kıyıları, limanları verdikçe vereceksin. Bu ne abi? Kafam çok karıştı...
  Tayfun Budak - 12.06.2013 10:29:23
  SABRI KALMAYANLAR DIŞARIDA....EN KÖTÜ DARBEYİ OTELÇİ YİYECEK..YİYOR YETERİNCE....SİZDE DIŞARIYA...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun